כיצד מטפלים בלוקמיה לימפטית כרונית?

בדומה לכל מחלה ממאירה, הטיפול בלוקמיה לימפטית כרונית תלוי בשלב המחלה והתקדמותה. חולים רבים יחיו שנים עם המחלה וחלקם אף לא יזדקקו לטיפול כלל. מהן דרכי הטיפול הקיימות ומה מטרותיהן? מומחית מסבירה

כתבה פרסומית כתבת חסות
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 18/05/2017


טיפול בלוקמיה לימפטית כרונית (סוג של סרטן דם) תלוי בשלב המחלה ומהירות התקדמותה, תסמיניה, וכן גיל החולה ומצב בריאותו הכללי. בניגוד ללוקמיות חריפות, אשר מתנהגות באופן אגרסיבי ודורשות טיפול מידי, סוג זה של לוקמיה ניתן לטיפול ומעקב, ובמקרים רבים ניתן "לחיות איתה" במשך שנים רבות.  כיצד מטפלים במחלה ומהן השיטות הקיימות? כתבה שלישית בסדרה.לאחר שתאי הדם נוצרים ומתחלקים בתוך מח העצם הם משתחררים ממנו אל תוך מחזור הדם, כדי שיוכלו לבצע את פעילותם הנדרשת. תאי הדם האדומים מובילים חמצן, הלבנים מסייעים בהגנה מפני מזהמים ומחוללי מחלות, וטסיות דם מסייעות לקרישת הדם. 


במקרה של לוקמיה לימפטית או לימפוציטית כרונית (CLL), אחת מצורותיו של סרטן הדם, התהליך הנורמלי יוצא משליטה, כאשר תאי דם לבנים (לימפוציטים מסוג B), נוצרים וממשיכים להתחלק, ללא בקרה ופיקוח ובמהירות רבה מידי. באנשים המתמודדים עם המחלה, תאים אלו אינם מתפקדים כתאים בריאים. הם עוברים שינוי ממאיר (סרטני) והופכים לתאי לוקמיה. 


אצל רבים מהחולים, המחלה נותרת יציבה בממשך חודשים ושנים רבות ויש לה מעט השפעה, אם בכלל, על בריאותם. יתרה מכך, כ-30% מן האנשים המאובחנים, לא יזדקקו לטיפול כלשהו, ויוכלו לשרוד שנים רבות עם המחלה. אצל אחרים, תאי הלוקמיה מתרבים באופן בלתי מבוקר, חיים זמן ארוך מן הרגיל ומצטברים באזורים שונים בגוף. במידה והמחלה סימפטומטית, הרופא ישוחח עם המטופל על הצורך בהתחלת טפול.

מהן מטרות הטיפול בלוקמיה לימפטית?

לטיפול במחלה יש שתי מטרות עיקריות: להפחית את תסמיני המחלה -כלומר לגרום להרגשה טובה יותר לאחר הטיפול, ולהביא להפוגה ארוכת טווח ככל האפשר. לרוב המטרה איננה ריפוי. יש לזכור שמדובר במחלה עם מהלך איטי- ולכן גם אם יוחלט לתת טיפול אין מדובר בטיפול אגרסיבי.


החלטות לגבי הטיפול במחלה, עשויות להיות מושפעות על ידי גורמים הכוללים : גיל, מחלות רקע, רמה תפקודית וממדים ביולוגים הקשורים לCLL עצמו.מהן דרכי הטיפול במחלה?

הטיפול כיום משלב טיפולים ביולוגים, כגון נוגדנים חד שבטיים, עם כימותרפיה.

טיפול משולבים אלו הנקראים- כימו-אימונתרפיה מביאים לתוצאות טובות יותר מאשר טיפול כימותרפיה בלבד.

בנוסף, ישנם טפולים חדשים וממוקדים במיוחד למחלה, אשר ניתנים לחולים עם מחלה עמידה. מחקרים מראים כי טיפולים אלו יעילים להתמודדות עם CLL וכן עם סוגים שונים של לימפומה.

טיפולים נוספים המוכוונים להתמודדות ממוקדת עם המחלה נמצאים בפיתוח. לסיכום, כיום ניתן לבצע רפואה מותאמת אישית ולאפשר לחולים התמודדות יעילה עם המחלה.כתבות נוספות בסדרה:
מתגלה בבדיקת דם פשוטה: כיצד מאבחנים לוקמיה לימפטית כרונית?

מהי מחלת הסרטן איתה ניתן לחיות ללא טיפול כלל? 


הכותבת היא מומחית בכירה ברפואה פנימית והמטולוגיה, במכון ההמטולוגי, המרכז הרפואי בני-ציון. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org

פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קשרית בלינגולה- תוצאות ct לינגולה 10/12/2019 13:38
  • כל האיברים מודגמים בצורה תקינה בלינגולה מודגמת קשרית בקוטר 1.2 ס"מ בעלת גבולות חלקים. מה פשר הממצאים ד"ר ? (לפני 7 שנים הודגמה הקשרית בקוטר כ-3 מ"מ) +

  • + הוסף תגובה
סרטן ופעילות אורי 08/12/2019 16:10
  • ד.נ. אילו סוגים של פעילות גופנית (כגון הליכה, ריצה, שחייה, התעמלות מים, הליכה במים ועוד) מפחיתה במידה משמעותית את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים (כגון מערכת עיכול, ריאה, דרכי שתן וכדומה), בתנאים של תזונה מאוזנת. אורי

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 09/12/2019 12:26
  • מומלצת פעילות גופנית מה שנבדק לרב זה הליכה או ריצה

  • + הוסף תגובה
המשך טיפול בקיטרודה רחל 04/12/2019 06:24
  • המשך טיפול בקיטרודה לאחר שנתיים , האם הקופה מאשרת המשך מתן ? ואם לא האם כדאי להמשיך בכ״ז עם מימון אחר? תודה על תשובתך.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 09/12/2019 12:26

הצטרפו לאינדקס הרופאים!