כיצד מטפלים בלוקמיה לימפטית כרונית?

בדומה לכל מחלה ממאירה, הטיפול בלוקמיה לימפטית כרונית תלוי בשלב המחלה והתקדמותה. חולים רבים יחיו שנים עם המחלה וחלקם אף לא יזדקקו לטיפול כלל. מהן דרכי הטיפול הקיימות ומה מטרותיהן? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסותטיפול בלוקמיה לימפטית כרונית (סוג של סרטן דם) תלוי בשלב המחלה ומהירות התקדמותה, תסמיניה, וכן גיל החולה ומצב בריאותו הכללי. בניגוד ללוקמיות חריפות, אשר מתנהגות באופן אגרסיבי ודורשות טיפול מידי, סוג זה של לוקמיה ניתן לטיפול ומעקב, ובמקרים רבים ניתן "לחיות איתה" במשך שנים רבות.  כיצד מטפלים במחלה ומהן השיטות הקיימות? כתבה שלישית בסדרה.לאחר שתאי הדם נוצרים ומתחלקים בתוך מח העצם הם משתחררים ממנו אל תוך מחזור הדם, כדי שיוכלו לבצע את פעילותם הנדרשת. תאי הדם האדומים מובילים חמצן, הלבנים מסייעים בהגנה מפני מזהמים ומחוללי מחלות, וטסיות דם מסייעות לקרישת הדם. 


במקרה של לוקמיה לימפטית או לימפוציטית כרונית (CLL), אחת מצורותיו של סרטן הדם, התהליך הנורמלי יוצא משליטה, כאשר תאי דם לבנים (לימפוציטים מסוג B), נוצרים וממשיכים להתחלק, ללא בקרה ופיקוח ובמהירות רבה מידי. באנשים המתמודדים עם המחלה, תאים אלו אינם מתפקדים כתאים בריאים. הם עוברים שינוי ממאיר (סרטני) והופכים לתאי לוקמיה. 


אצל רבים מהחולים, המחלה נותרת יציבה בממשך חודשים ושנים רבות ויש לה מעט השפעה, אם בכלל, על בריאותם. יתרה מכך, כ-30% מן האנשים המאובחנים, לא יזדקקו לטיפול כלשהו, ויוכלו לשרוד שנים רבות עם המחלה. אצל אחרים, תאי הלוקמיה מתרבים באופן בלתי מבוקר, חיים זמן ארוך מן הרגיל ומצטברים באזורים שונים בגוף. במידה והמחלה סימפטומטית, הרופא ישוחח עם המטופל על הצורך בהתחלת טפול.

מהן מטרות הטיפול בלוקמיה לימפטית?

לטיפול במחלה יש שתי מטרות עיקריות: להפחית את תסמיני המחלה -כלומר לגרום להרגשה טובה יותר לאחר הטיפול, ולהביא להפוגה ארוכת טווח ככל האפשר. לרוב המטרה איננה ריפוי. יש לזכור שמדובר במחלה עם מהלך איטי- ולכן גם אם יוחלט לתת טיפול אין מדובר בטיפול אגרסיבי.


החלטות לגבי הטיפול במחלה, עשויות להיות מושפעות על ידי גורמים הכוללים : גיל, מחלות רקע, רמה תפקודית וממדים ביולוגים הקשורים לCLL עצמו.מהן דרכי הטיפול במחלה?

הטיפול כיום משלב טיפולים ביולוגים, כגון נוגדנים חד שבטיים, עם כימותרפיה.

טיפול משולבים אלו הנקראים- כימו-אימונתרפיה מביאים לתוצאות טובות יותר מאשר טיפול כימותרפיה בלבד.

בנוסף, ישנם טפולים חדשים וממוקדים במיוחד למחלה, אשר ניתנים לחולים עם מחלה עמידה. מחקרים מראים כי טיפולים אלו יעילים להתמודדות עם CLL וכן עם סוגים שונים של לימפומה.

טיפולים נוספים המוכוונים להתמודדות ממוקדת עם המחלה נמצאים בפיתוח. לסיכום, כיום ניתן לבצע רפואה מותאמת אישית ולאפשר לחולים התמודדות יעילה עם המחלה.כתבות נוספות בסדרה:
מתגלה בבדיקת דם פשוטה: כיצד מאבחנים לוקמיה לימפטית כרונית?

מהי מחלת הסרטן איתה ניתן לחיות ללא טיפול כלל? 


הכותבת היא מומחית בכירה ברפואה פנימית והמטולוגיה, במכון ההמטולוגי, המרכז הרפואי בני-ציון. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פיענוח סי טי פט רוזי 30/05/2020 07:27
 • בת 63 ברקע עישון של שנים. חזה קליטה פתולוגית של FDG בעוצמה גבוהה בנודל כ - 0.7 ה-RUL עם שלוחות לפלאורה ההיקפית ולתהליך ריקמתי ב-RUL כ- 3.7 1.2* סמ ב-RUL עם שלוחות ואטרלקוזיות דיסטלית לתהליך. קליטה פתולוגית של FDG בעוצמה גבוה בגוש בקוטה כ- 3.7 סמ בשער הריאה הימני לוחץ מעט על SVC קליטה פתולוגית בעוצמה גבוהה בנודול בRLL בקוטר כ 0.5 סמ. בטן ואגל אין לריאות קליטה פתולוגית של FDG כבד בגודל תקין טול ולבלב תקיניםץ מודגמה אדמונה באדרנל שמאלץרטרופיטונאום ללא בלוטות מוגדלותץ אין עדות לבלוטות מוגדלות באגן ובמפשעותץ אין לראות קליטה פתולוגית ללא עדות לתהליך הרסני מתאים לתהליך שאתי. האם מדובר בסרטן? בתודה רוזי

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/06/2020 08:30
 • לצערי הממצים מאד מחשידים לתהליך גידולי . ממליץ להמשך בירור ייעוץ רופא ריאות כולל ברונכוסקופיה לנטילת ביופסיה.

 • + הוסף תגובה
סיטי חזה -פענוח קארין 30/05/2020 14:01
 • שלום בת 37. ביצעתי סיטי חזה, אשמח לדעת מה זה אומר, אני מאוד מודאגת. קשרית ggo היקפית עדינה עד 0.5 ס"מ וקשרית במקביל לסדק הבין אונתי הקטן באספקט התחתון. קשרית נוספת במקביל לסדק הבין אונתי בבסיס הריאה משמאל בגודל עד 0.2. התרשמות: שינויים קלים ביותר בrul עם ציור אינטרסטיציאלי תת פלאורלי מעט מוגבר, 3 קשריות ריאתיות זעירות,אחת מבינהן גרנולומה וקשרית תת פלאורלית מזערית ב lll. מה זה אומר? אני ממש בלחץ. אודה לתשובה.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/06/2020 08:29
 • הקשריות קטנות מדי לאיפיון . רב הסכוי שזה לא משעותי . בגודל כזה מומלץ ייעוץ רופא ריאות ולחזור על הבדיקה כעבור שנה .

 • + הוסף תגובה
תשובת סיטי חזה בקרינה נמוכה דפנה 31/05/2020 22:08
 • דר' שלום ותודה, להלן סיטי לאחר צילום חזה שלא היה בסדר. מה יש לי? דלקת ריאות, סרטן, זה מסוכן, מה עושים? להלן ממצאי סריקה טומוגרפית ממוחשבת של: בית החזה הבדיקה בוצעה ללא הזרקת חומר ניגודי תוך ורידי. בקרינה נמוכה. ישן? אחר? TB ? סיבת ההפניה: בת 68 . ברקע עישון כבד. ממצאים בצילום חזה. אמפיזמה בדיקות קודמות לצורך השוואה. PACS אין ב ממצאים: ללא ממצא חריג בבסיס הצוואר. ניפוח יתר של הריאות. שינויים פיברוטיים בפסגות הריאות. סימני אמפיזמה ריאתית ניכרת במיוחד באונות העליונות. ללא קשריות ריאתיות. ללא מוקדים מסויידים בריאות. אין עדות לקשריות ריאתיות או ממצא מוקדי אחר. ללא הגדלת בלוטות לימפה במפתח בית החזה, במדיאסטינום, בשערי הריאות או בבתי השחי. ללא תפליטים פלאורליים או פריקרדיאלי. המדיאסטינום שמור. אין עדות לברונכיאקטזיות. ללא נגעים אנדוברונכיאליים. בקע היאטלי זעיר. בסריקת הבטן העליונה: האיברים הכלולים ללא ממצא גס הראוי לציון. שינויים טרשתיים באאורטה האינפרה רנלית. מבנה גרמי ללא ממצא חריג. סיכום: אמפיזמה ריאתית ניכרת. שינויים פיברוטיים בפסגות הריאות. ללא סימני שחפת ישנה. שאר הממצאים כמפורט.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 01/06/2020 08:28
 • לפי מה שכתוב אין עדות לתהליך גידולי . ממליץ ייעוץ רופא ריאות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!