טרשת נפוצה: כיצד חשיפה לשמש עשויה למנוע את התפרצות המחלה?

כ-5000 ישראלים חולים בטרשת נפוצה. מחקרים רבים מצאו כי קיים קשר ברור בין מחסור בויטמין D לסיכון לחלות בה. האם רק החשיפה לשמש עשויה להיות גורם מונע למחלה ומדוע נשים בהריון מצויות בקבוצת סיכון? פרויקט מיוחד לכבוד שבוע המודעות למחלה
כתבה פרסומית כתבת חסותטרשת נפוצה היא מחלה מוכרת מאוד – ולמרות מחקרים רבים שנעשו אודותיה טרם נמצאו הגורמים הברורים להתפתחותה, אך ידוע שמדובר במחלה שעל פי רב מתבטאת בתהליך דלקתי במערכת העצבים ובמקביל בתהליכים של ניוון עצבי (לאו דווקא באותם מקומות). חרף חוסר יכולתנו היום להצביע על גורם או גורמים ספציפיים, קיימים מספר גורמי סיכון סביבתיים, שהמוכר בהם הוא מקום מגוריו של החולה: ככל שמתרחקים מקו המשווה ומגיעים לקווי רוחב צפוניים יותר השכיחות של חולי הטרשת הנפוצה עולה. מכאן התפתחה, תפיסה ארוכת שנים שלחשיפה לאור השמש יש השפעה על הסיכוי לחלות במחלה. מה הקשר בין מחסור בויטמין D  לסיכוי לחלות במחלה, אילו דרכים קיימות להעלאת רמת הויטמין בגוף והאם צריך הוא להפוך לתוסף חובה לנשים בהריון? מומחה מסביר.מהו הקשר בין חשיפה לשמש לבין הסיכוי לטרשת נפוצה?

הרעיון כי מידת החשיפה לאור השמש היא בעלת חשיבות ביצור ויטמין D הועלה כבר בשנות ה-60, ובשנים האחרונות הנטייה המחקרית מתמקדת אף יותר ברעיון זה, אך עם מספר שינויים במהותו: ישנן מספר דוגמאות יוצאות דופן אשר גרמו לחוקרים להתייחס לסוגיה מזווית אחרת. אחת מהן היא העיר טרומסו (Tromsø) הממוקמת בצפון נורבגיה בה כמות כמו האור נמוכה, ועל כן החשיפה לאור השמש מועטה, באופן מפתיע השכיחות של טרשת נפוצה אינה גבוהה באותו אזור. ברם, צריכת המזון בעיר מבחינת דגי הים, העשירים בוויטמין D, רבה ואכן ואצל רבים מבני העיר נמצאו רמות גבוהות של ויטמין D. מהו ויטמין D ?

ויטמין D מכונה ויטמין אך זוהי בעצם מולקולה המיוצרת בעור שלנו לאחר חשיפה לאור השמש, ולאחר שהיא מיוצרת היא פועלת בכל הגוף בצורה של הורמון, כאשר הפעולה "הידועה" ביותר שלה היא למטבוליזם של הסידן, המשפיע על חוזק העצמות בגוף. 


לאחרונה מתפתחת ההבנה בקרב החוקרים כי ויטמין D משפיע גם על מערכת החיסון – המערכת הפגועה העומדת בבסיסה של מחלת הטרשת – מחלה אוטואימונית כרונית בה מערכת החיסון תוקפת את מערכת העצבים. במחקר הראשון שבוצע לבדיקת הנושא ופורסם השנה, נבחנה היעילות של נטילת ויטמין D3 במינון גבוה אצל חולי טרשת נפוצה כתוספת לטיפול תרופתי באינטרפרון. נמצא כי בקבוצה שנטלה ויטמין D3 הושגו 32% פחות מוקדי דלקת חדשים מסוג T2,  וגם נטייה לפחות מוקדים חדשים  מסוג T1 – בהשוואה לקבוצת הביקורת ובייחוד בקרב קבוצת הגיל הצעיר.  
יטמין D משפיע  על מערכת החיסון – המערכת הפגועה העומדת בבסיסה של מחלת הטרשת בדצמבר האחרון פורסם מחקר דני חדש בכתב העת היוקרתי Neurology אשר בדק את הקשר בין רמות של ויטמין D אצל ילדים, לסיכון שלהם לפתח טרשת נפוצה: המחקר בוצע לאורך 30 שנים, ובדק את רמת ויטמין D מרגע הלידה, ולאחר עשרות שנים בחן מי מהילדים יפתח בעתיד את המחלה. נמצא כי לילדים אשר סווגו כבעלי הרמה הגבוהה ביותר, הסיכון לחלות בטרשת נפוצה בגיל מבוגר יותר נמוך ב כ-30% בהשוואה לילדים עם הרמה הנמוכה ביותר. מכאן התפתחה המחשבה שהסיכון להתפתחות של טרשת נפוצה אצל אדם אינה מושפעת רק ממידת החשיפה לשמש ומצריכת תזונה עשירה בוויטמין D במהלך חייו, אלא גם מרמת ויטמין D אצל אמו במהלך ההיריון. קראו עוד: OMS: האם זו התקווה החדשה לחולי טרשת נפוצה?המחקר החדש, ועבודות נוספות שעתידות להתפרסם בשנתיים הקרובות, מתייחסות לטיפול מניעתי – עוד בטרם התפרצות המחלה. בעקבות הממצאים החדשים עולה השאלה, האם יש צורך – כהחלטת מדיניות  להשקיע במתן תוסף ויטמין D לנשים במהלך ההיריון, בדומה למתן חומצה פולית? יכול להיות מאוד שחשיבות הוויטמין D היא קריטית לא רק במהלך ההיריון ,אלא גם בצמתים חשובים במהלך התפתחות הילד או הנער. התשובה להחלטה תינתן כנראה בשנתיים הקרובות. 


הגישה כיום לטיפול בטרשת נפוצה היא גישה של "לא לוקחים שבויים": היעדים שלנו הם בעצירת המחלה - לא רק במדד הפחתת ההתקפים, אלא גם בעצירת הפעילות הדלקתית הנצפית בבדיקות MRI, עצירת החמרת הנכות, ועצירה או הפחתה בקצב התכווצות המוח (דלדול). האפשרות החדשה שמציעים המחקרים החדשים נותנים לנו זווית נוספת "לתקוף" את המחלה. אם מסתכלים על התגלית ועל שינוי במדיניות שעשוי להתפתח בעקבותיה, ושואלים מה העלות -התועלת הצפויה ממתן ויטמין D לכלל האוכלוסייה, לעומת עלות הטיפולים כתוצאה מהחמרה של טרשת נפוצה, יתכן כי הדבר יהיה בעל ערך בטווח הארוך.


הכותב הוא מנהל המרפאה לטרשת נפוצה בבית חולים מאירפורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שחיקת סחוס אלון 16/08/2020 11:08
 • שלום יש לי שחיקת סחוס מוגברת בברכיים - כמעט ואין בכלל סחוס אני עם כאבים בברכיים המליצו לי לא להחליף ברך בגלל שאני בן 45 וזה מוקדם מידי האם יש טיפול שמונע כאבים או השתלת סחוס שלא כרוך בזריקות קורטיזונים וכדומה? האם שחיה או רכיבה על אופניים יכולים להיות פתרון? תודה

 • + הוסף תגובה
כאב בברך יפה 28/01/2020 09:38
 • שלום מידי פעם יש לי כאב בברך שמאל בעיקר קנאקים שאני מרגישה שהם באים מקדמת הברך בחלק התחתון שלה, אני כמעט תמיד יכולה ליצור קנאק בברך . למשל אתמול הייתי בשיעור זומבה והיה לי קנאק כזה עם כאב חד לשניה ואז עבר. כמו כן יש כאב קל כללי מידי פעם לא נראה שיש נפיחות או חום. גם בשיעור הייתה תחושה שכאילו הברך קצת משוחררת ברמה ממש קלה בעיקר שהייתי צריכה לעשות תנועה של בעיטה. זה כאב שבא מידי פעם ורציתי לדעת מה אפשר לעשות על מנת שהכאב הזה לא יופיע או לא יחמיר חלילה ושאני יוכל להמשיך להתאמן

 • + הוסף תגובה
שאלה דחופה חלי 22/07/2020 18:39
 • אני אישה בת 23,לאחרונה (כשלושה שבועות) אני חשה כאבים במפרק של הברך ברגל שמאל, הכאב הינו בעיקר בעת תנועה ומתיחה של הרגל וסיבוב לצד, יש גם מעט כאב בהליכה אך לא מאד מורגש, כאשר אני נוגעת וממששת את הברך אני חשה שהכאב הוא כביכול מהעצם עצמה ולא משריר תפוס וכד',אציין שאני בריאה לחלוטין ב"ה ואיני בעלת משקל עודף כלל,עוד אוסיף כי עברתי ניתוח אפנדיציט לפני חודש אולם הניתוח היה קל מאד ב"ה וחזרתי לעבודה כבר אחרי שבוע,אשמח לייעוצכם המקצועי והמהיר.

 • + הוסף תגובה
כאבים ברגל לאחר תאונה רינת 25/03/2017 14:11
 • שלום, לפני כשבועיים הייתי מעורבת בתאונת דרכים קלה בה ישבתי מאחור באמצע עם ברכיים כפופות וקיבלתי מכה חזקה הברכיים. במיון עשו צילום ולא נצפה שבר/קרע/פגיעה הנראית לעין. ביקרתי אחרי שבוע אצל אורטופד שאמר שרק מנוחה תסייע וכי מדובר בחבלות חיצוניות. בפועל, אני עם כאבים בברך ימין המקרינים גם עד הקרסול וגם לירך..ואני הולכת עם צליעה לקושי לדרוך על רגל ימין. נוטלת אקמול לכאבים כי אני אלרגית ליתר המשכחים. ביקרתי שוב במיון בשל החמרה בהליכה ולא היה ממצא חדש (עשו שוב צילומי ברך). מה עוד אפשר לעשות? זה מרגיש שאין שיפור וכבר עברו שבועיים! יש עוד משהו שכדאי לבדוק? אני בת 29 ומתניידת עם מוניות לרחוב וחצי ליד הבית בשל קושי ללכת... תודה רבה! רינת

 • + הוסף תגובה
תשובה לבת 29 שהיתה מעורבת בתאונה וינברג אורטופדיה 27/03/2017 12:49
 • כשה רפואה הרגילה אינה נותנת לך פיתרון או לפחות שיפור אני ממליץ לך לפנות לרפואה משלימה ,ף בתור התחלה מירחי על הברך וסביבה משחת טראומיל ,ייתכן שארניקה ( תבררי בבית טבע) תעזור גם הכי טוב בררי עם מטפלים ברפואה סינית ו או הומאופטים , בהצלחה

 • + הוסף תגובה
גם אני סובל מתופעה דומה יחיאל 15/06/2020 15:18
 • חטפתי מכה חזקה בברך. בצילום נצפתה רצועה קרועה. מאז המכה, קשה לי ללכת ולדרוך על כף הרגל. בנוסף, אצלי יש גם זרמים ועקצוצים בכף הרגל לפעמים. לדעתי יתכן שמדובר בפגיעה עצבית באיזור מפרקי הברך, המקרינה לקרסול ולכף הרגל. האם התקדמת באבחון מאז ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!