במיוחד לעונה החמה: כל התופעות – והפתרונות לעור בריא

הקיץ הישראלי ידוע כשטוף שמש ולמעשה, שיזוף באור השמש הקופחת הפך כמעט לסימן היכר של האוכלוסיה המקומית. אך למרות היתרונות הרבים של קרני השמש, חשיפה לא אחראית ובטוחה להן עלולה לגרום להתפתחות מחלות שונות. אילו גידולים ממאירים עשויים להתפתח כתוצאה מכך, ומהן מחלות העור הנפוצות שמתפתחות כתוצאה מהאקלים החם? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 28/05/2017


מבין היתרונות הרבים של החיים בישראל, אחד המרכזיים הוא החודשים הרבים שטופי השמש שהופכים את המדינה הקטנה לאיזור חוף ונופש אידאלי ומשכך אזרחים רבים יודעים כיצד להיחשף לשמש בצורה בריאה. למעשה, למרות קונטציות שליליות של מסעות הסברה שונים, חשיפה מתונה לקרני החמה היא דווקא בעלת אפקט חיובי, פיזי ונפשי, עבור מרבית האנשים, אך הנתונים מצביעים על כך שרוב האנשים נוטים לקחת את השהיה בשמש "צעד אחד קדימה" אל עבר התחום המזיק, דבר מסוכן במיוחד בחודשי הקיץ במדינה מזרח תיכונית. 


בשנת 2013 ערך משרד הבריאות מחקר בנושא "התנהגות בריאה" שכלל מעל ל-6,000 איש, ובו נבדקו בין היתר הידע של האוכלוסיה בנוגע לחשיפה לשמש והמידה שבה הם ממלאים אחר ההמלצות. מהנתונים עולה כי פחות מחצי מהאוכלוסיה נמנעים מחשיפה לשמש בין 10 בבוקר ל-4 אחר הצהריים, ומתחת ל-30% מהנשאלים משתמשים במקדם הגנה ופחות מ-70% מקפידים לשהות בצל. בעוד החשש הגדול ביותר הוא מסרטן העור ומלנומה, ישנן סכנות אחרות שקשורות באופן ישיר לשמש ולתנאי מזג האויר בקיץ, וחלקן אף מהוות "דגל אדום" לפני הופעת מחלה סרטנית.קראו עוד: הכירו: הטיפול החדשני שמאריך את חיי החולים במלנומההעור זוכר הכל

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף, והוא מהווה את קו ההגנה הראשון מול מזהמים, קרינה והתייבשות. בקיץ, במיוחד כאשר הלבוש הופך למינימלי והשהות בחוץ מתארכת, העור חשוף יותר לשמש, לחום וללחות. השמש אומנם פולטת סוגים רבים של קרינה אך זוהי הקרינה האולטרה-סגולה (קרינת UV), המהווה פחות מ-10% מסך הקרינה, שנחשבת למסוכנת: קרינת ה-UVA וקרינת ה-UVB (שהיא בעלת אורך גל קצר יותר ונעצרת בשכבות העליונות של העור) גורמות לשינויים בחומר הגנטי של תאי העור ומעלות את הסיכון לממאירות. 


"כוויות שמש נקשרו ישירות לסיכון מוגבר לסרטן העור", אומרת ד"ר גילה איזמן-נלקנבאום, רופאה בכירה במחלקה הדרמטולוגית בבית חולים איכילוב. כמומחית ברפואת עור ומין היא רגילה לחנך פציינטים לשמירה על הבריאות על ידי חשיפה נבונה לשמש, שכן הקרינה גורמת לשינויים במרקם העור, הפיכתו לדק ופגיע, הופעת קמטים, יצירה עודפת של ויטמין D (גורם סיכון להתפתחות אבנים בכליות), קטרקט, התייבשות וירידה באלסטיות הטבעית של הרקמה. לדבריה, "לעור יש זיכרון: גם אם הנזקים אינם נראים היום – אחרי מספר עשורים עלולים להופיע כתמים, גידולים ושינויים פתולוגיים כתוצאה מנזק מצטבר של שנים רבות". "הקיץ הזה תלבשי לבן" – עדיף עם שרוול ארוך

"חשיפה לשמש נחשבת גורם  סיכון משמעותי להופעת סוגי סרטן שונים בעור, ביניהם קרצינומה של תאי הבסיס (basal cell carcinoma - BCC), קרצינומה של  תאי הקשקש (squamous cell carcinoma - SCC) ומלנומה", אומרת ד"ר איזמן, ובאותה נשימה מונה את האוכלוסיות בעלות רגישות יתר לקרינה: בהירי עור, בהירי עיניים, בעלי שיער ג'ינג'י ואנשים שעורם נצרב בקלות. לבסוף, ד"ר איזמן ממליצה על מספר צעדים שכבר נסקרו כאן בעבר ויכולים לסייע במניעה של המחלות הללו: "ראשית, מומלץ לא לשהות  בשמש בשעות  החמות (בין 10 בבוקר ל-4 אחר הצהריים). בנוסף, שימוש בכובע רחב שוליים ומשקפי שמש יסייעו  בשמירה על עור הפנים והעינים. לבסוף, חובה להשתמש במסנן קרינה (שמסנן גם UVA וגם UVB) עם מקדם  הגנה של לפחות 30 SPF". SPF הוא קיצור של המונח sun protection factor, והמספר שצמוד אליו מבטא את מכפלת הזמן בדקות עד להופעה של כוויה בעור לאחר שימוש בקרם. לדוגמא: אם העור של אדם מסוים נצרב תוך 10 דקות ללא הגנה, שימוש במקדם הגנה עם SPF 30 יספק לו הגנה לפי 30 יותר זמן, כלומר 300 דקות, או סביבות חמש שעות. מכיוון שמדובר בתנאי מעבדה ובמציאות אנחנו מזיעים ורוחצים בים או בבריכה, מומלץ לחדש את המריחה כל שעתיים-שלוש.פטריות אחרי הגשם – הקיץ כאן ואיתו הפטריות בעור

"זו לא רק הקרינה, אלא אפקטים נוספים של הקיץ הישראלי שעלולים להזיק לעור", כך על פי ד"ר איזמן. לדבריה, הלחות הגבוהה השוררת בקיץ ברוב חלקי הארץ (ובמיוחד במישור החוף) גורמת לכך שזיעה לא יכולה להתאדות – ולכן היא מצטברת על העור ומהווה כר פורה לשגשוג של חיידקים ופטריות, בעיקר בקפלי העור, בכפות הרגליים ועל גבי הציפורניים. אחת מהפטריות הנפוצות ביותר מכונה "פטריית שמש", או בעגה המקצועית: Tinea versicolor.


למרות השם המטעה, פטריית שמש כלל אינה נגרמת מחשיפה לשמש, אבל מכיוון שהיא משגשגת באזורים לחים עם זיעה מרובה ולאחר שיזוף - היא באה לידי ביטוי בתקופת הקיץ. הפטריה, ששמה המדעי הוא מלסזיה פורפור (Malassezia furfur), ניזונה מהחֶלֶב שמופרש מבלוטות בעור, וגורמת לכתמים בצבע הפוך מצבע העור הטבעי (כתמים בהירים בכהי עור וכתמים כהים בבהירי עור) והיא למעשה חלק מהפלורה הטבעית של העור  באזורים שומניים ואינה מסוכנת לבריאות, מלבד הטׅרְדָה האסטטית או גרד קל. 


"הפטרייה מתבטאת בכתמים אדומים, חומים או לבנים שלרוב בולטים על רקע צבע העור הטבעי", אומרת ד"ר איזמן ומוסיפה: "הכתמים, שיכולים להיות מכוסים בקשקשת עדינה, מופיעים לרוב על פני הגב, החזה, הכתפיים, החלק העליון של הזרועות ואפילו הצוואר והפנים. לעיתים התפרחת מלווה בגרד אך במרבית המקרים היא חסרת סימפטומים". 


לפטריה יש צורה אופינייית וברוב המקרים מדובר באבחנה פשוטה, ומעבר להשפעה של מזג האוויר היא קשורה גם למצב של מערכת החיסון, המצב תזונתי וכן גורמים גנטיים.
חשיפה לשמש נחשבת גורם  סיכון משמעותי להופעת סוגי סרטן שונים בעורפטריית שמש – כיצד מטפלים?

מכיוון שפטריית שמש שוכנת בשכבה החיצונית ביותר של העור, לרוב ניתן להסתפק בטיפול מקומי בצורת משחה, שמפו או קרם. בתום הטיפול הקשקשת לרוב תיעלם, אך במצבים מסוימים הכתמים לא יעלמו  לחלוטין ויקחו מספר שבועות עד שהעור יהיה "נקי" מפריחה. רק במקרים קשים, או לאחר כישלון בטיפול בתכשירים מקומיים, ניתן להתחיל לטפל בכדורים, ובכל מקרה יש לסיים את כל הטיפול גם אם נראה שהמצב השתפר. על פי ד"ר איזמן "יש לנסות ולשהות בסביבה ממוזגת וללבוש בגדי כותנה קלים שיאפשרו אוורור מירבי". זכרו שאבחנה עצמית היא לא מומלצת, שכן נגע בעור יכול להיות תמים מצד אחד ומסוכן מצד שני, ורק רופא עור יכול להבדיל בין השניים ולהציע טיפול הולם. 


ומה לגבי פטריות שמופיעות במקומות אחרים בעור כמו פטרת בקפלי עור המתבטאת בפריחה אדומה עם קשקשת וגרד? ד"ר איזמן מציינת שגם בהן ניתן לטפל, ואפילו למנוע את הופעתן על ידי פיזור אבקות אנטי פטרייתיות באזורי הזיעה (כפות רגליים, מפשעות וקפלי העור) ובמידה ואין שיפור אפשר להשתמש בקרם אנטי פטרייתי שנמכר ללא מרשם רופא בבתי המרקחת. ספציפית עבור חולים הסובלים ממחלות כרוניות המחמירות בשל הזעה (כמו אטופיק דרמטיטיס) מומלץ להימנע מבגדים העשויים מחומרים סינתטיים ולהקפיד על שימוש בבגדי כותנה בלבד. 


אוהבים לרחוץ במי הים או הבריכה? הקפידו לרחוץ במים מתוקים מיד עם תום הרחצה על מנת להסיר שאריות כלור או מלח, שעלולים לייבש את העור ולגרום לגירוי, ועקבו תמיד אחרי המלצות המשרד להגנת הסביבה או הרשות המקומית שמפעילים את "מדד חוף נקי", שמתוכנן להתריע על חריגה מכמות המזהמים בחופים שונים בארץ.קראו עוד: שיזוף איך מטפלים בכוויות שמש?מומחה ממליץ: כל הטיפים לשמירה על עור בריא בקיץ

"אני רוצה לנצל את הבמה הזו ולחלוק עם הקוראים את הטיפים שלי לשמירה על בריאות העור בתקופת הקיץ" מסכם ד"ר איזמן ומוסיף: "בראש ובראשונה - חשוב מאוד להישמר מקרינת השמש ולמרוח מסנן קרינה, בכל גיל ובמיוחד בילדים עד גיל 18, שכן החשיפה לשמש בגילאים האלה היא מסוכנת במיוחד וקשורה להתפתחות גידולים בעשורים הבאים בחיים". 

"שנית, בתקופת הקיץ אנו נוהגים ללבוש בגדים חשופים יותר, וזה בדיוק הזמן להכיר את נקודות החן או הפצעים שעל העור ולסור לרופא בכל מקרה של פצע שאינו מגליד לאחר כשישה שבועות, או כאשר מבחינים בשינוי  בגודל, צורה, גוון, או גבול של נקודת חן. שיטה נפוצה לאיבחון עצמי היא שיטת ה- ABCDE, ראשי תיבות לסימנים שאותם יש לבדוק כאשר בודקים שומה או כתם חדש על העור:


A - Asymmetry :שומה סימטרית היא לרוב שפירה, ואילו שומה אסימטרית היא סימן מוקדם לסרטן.

B – border: גבול ברור וחד הוא סימן לשומה נורמלית, אך כאשר הגבול מטשטש – זהו דגל אדום.

C – color: לשומה בריאה יש צבע אחד. מספר גוונים באותה שומה הם סימן מסוכן.

D – diameter :שומה גדולה או כזו שגדלה במהירות חשודה כסרטנית.

E – Evolving : שומה שמשנה את גודלה, צורתה או צבעה עם הזמן, או שהיא מתחילה לדמם, לגרד או לייצר קרום – צריכה להיות תחת מעקב בגלל חשד ממאירות.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גילה איזמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן העור וניתוחי מוז (מוס)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אוזן "שפיצית" (darwin's tubercle( א.י 05/12/2019 19:49
  • ד"ר שלום, אני מתעניין לגבי עיצוב האוזן, החלקה של בליטה באזור ההליקס. חיפשתי קצת ולשם המחשה זה נקרא darwin's tubercle. רציתי לדעת האם אפשרי לטפל במקרה כזה (חלק די קטן) ואיך התהליך מתנהל? לא נתקלתי בתיקון כזה בחיפוש בגוגל, אז רציתי לקבל קצת פרטים.

  • + הוסף תגובה
ניתוח מוס והחלמה שירה 05/12/2019 11:25
  • האם ניתוח מוס באזור המחשוף דורש תנאי החלמה נטולי רטיבות? אני שוחה בקבוצה מקצועית וחשוב לי לדעת

  • + הוסף תגובה
סדקים בעור אני 03/11/2019 00:47
  • חולת אנפיזמה קשה, עדיין על הרגליים. קרוסלים נפוחים כבר שנים . עור סדוק בעקב אחד איך שהוא טופל עם אמבטיות מלח ו/או חומץ, פלקסיטול , dermovate לתקופות קצרות. עכשיו יש בעיה גם בעקב השני ועור האגודל. שולחים אותי מרופא עור לפודיאטר, לא עוזר כלום. אומרים לי לשים קרמים. אזי תמיד שמתי, אין חדש. אין בעיה בלב , אין סוכר. מה זה יכול להיות בבקשה?

  • + הוסף תגובה
יובש ד"ר עופר ארנון 08/11/2019 12:34
  • אומנם לא סרטן עור אך נסי למרוח קרם רגליים שמכיל אורייאה בכמות גדולה לפני השינה ולישון עם גרביים. רפואה שלמה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!