מהי המחלה בה ילקה אחד מכל 5 מעשנים?

כ-3 מליון אנשים נפטרים בכל שנה ממחלת ריאות חסימתית, הנגרמת בשל עישון כבד וחשיפה מוגברת לעשן וזיהום אוויר. מהם הגורמים למחלה וכיצד היא מתפתחת? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/10/2017


מחלת ריאות חסימתית כרונית הינה למעשה שם כולל לשתי מחלות ריאה, דלקת סימפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית), אמפיזמה (נפחת הריאות),  אשר ניתן לחלות באחת מהן או בשתיהן יחד. הן נגרמות לרוב כתוצאה מעישון כבד או מחשיפה מוגברת לעשן וזיהום אוויר, ומתאפיינות בפגיעה ביכולת הריאות לפעול ולמלא את תפקידן, עד אשר נגרם נזק בלתי הפיך להן. המחלות פוגעות משמעותית באיכות החיים או בתוכלתן. מדובר במחלה כרונית אשר אינה ניתנת לריפוי מלא. כיצד מתפתחת המחלה ומהי שכיחותה? כתבה ראשונה בסדרה.
כיצד מתפתחת מחלת ריאות חסימתית?

מהלך המחלה ומאפייניה משותף לכל המחלות שהוזכרו. בכולן, המחלה מתפתחת מכך שהסמפונות, הצינורות המובילים אוויר אל הריאות ומחוצה להן, מתמלאים בדלקת והולכים והופכים צרים יותר ויותר. היצרות הסמפונות הופכת לבסוף כה משמעותית עד שהיא גורמת לקושי משמעותי באוורור ובחילוף הגזים בריאות- פעולה המתבצעת כל הזמן ומאפשרת חיים. במהלך המחלה נפגעות גם נאדיות האוויר- מעין שקים קטנים המצויים בריאות ואשר אליהם נספגים הגזים ומהם הם מתפנים, חמצן נספג לדם ופחמן דו חמצני משתחרר מהדם לריאה. הנאדיות מאבדות את האלסטיות שלהן ומתקשות לקלוט ולפלוט גזים. תהליך זה מחמיר, כאשר עקב הפגיעה בסמפונות בנאדיות, מערכת הנשימה מייצרת באופן מוגבר ריר, אשר גם הוא חוסם את דרכי הנשימה.תוצאה היא קשיי נשימה הולכים ומחמירים.מהם הגורמים למחלת ריאות חסימתית?

למחלת ריאות חסימתית דרגות חומרה שונות. הגורמים למחלות הללו הם חשיפה לרעלים ועשן. כמובן שעישון הוא גורם מספר אחת: ככל שאדם מעשן יותר ובמשך תקופה ארוכה יותר, כך גדל הסיכון שלו לפתח את המחלה. הגורמים למחלה לסוגיה השונים הם בעיקר עישון, זיהום אוויר.
עישון הוא הגורם מספר אחת למחלה הסבוכההמחלה מתפתחת בהדרגה במשך שנים, עד למצב בו נגרם נזק בלתי הפיך לריאות. לרוב, היא חסרת תסמינים בשלביה הראשונים, ולכן מרבית מהמתמודדים עם המחלה אינם מודעים למחלתם ואינם מאובחנים בזמן. אבחונה של המחלה בשלב מאוחר פוגע ביכולת ההתמודדות איתה ובטיפול בה.מהי שכיחות המחלה?

מחלת ריאות חסימתית נחשבת למחלה נפוצה וישנה מגמת עליה בתפוצתה: מדי שנה מתים בעולם 3 מיליון בני אדם מהמחלה. בישראל מתים מהמחלה 3,000 חולים מדי שנה. על-פי מחקרים, אדם מעשן אחד מכל 5 מעשנים, שגילם 45 או יותר, ילקה במחלה. המחלה פוגעת בגברים יותר מאשר בנשים, אולם התפשטותה בקרב המין הנשי הולכת וגדלה. 


הכותב הוא מומחה בכיר למחלות ריאה, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי מאיר, כפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org
פורומים סינוסיטיס, מחיצת אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לאחר ניתוח רא 07/03/2020 21:51
  • שלום רב אני עשיתי בתאריך 12.2.20 ניתוח כריתת קונכיות תחתונות ויישור מחיצה יש לי עדיין קצת כאבים וגם דימום לפעמים שאני מקנח את האף יש לי דימום ולפעמים יוצא בלי דם האים זה ככה צריך להימשך והאים כן כמה זמן לאחר הניתוח לא יופיע הדימום ומה עליי לעשות תודה

  • + הוסף תגובה
חסימה של נחיר אחד בעת שינה מני 26/01/2020 11:47
  • שלום, תמיד היתי מודע לזה שאני ישן עם פה פתוח, אבל לאחרונה בעקבות שיחה עם מישהו שעבר ניתוח מחיצות באף, זה גרם לי לשים לב שכשאני שוכב לישון בשלב מסויים נחיר אחד נסתם לי ואני יכול לנשום רק מהנחיר השני. בנוסף שמתי לב שזה יכול להיות ב2 הנחירים בשווה. זאת אומרת שכל לילה יכול להסתם נחיר אחר. אני מטופל באופן קבוע בטיפות אף לאלרגיה מסוג סטורנאז ואם אני מפסיק שימוש בהם אחרי מספר ימים אני מתחיל להתעורר עם נזלת אלרגית. אשמח לדעת ממה זה יכול להיות ומה דרכי הטיפול האפשרויות. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
כאב לאחר ניתוח מחיצה א 10/08/2019 09:27
  • שלום, עברתי ניתוח סינוסים בצד ימין של הפנים ויישור מחיצה לפני מספר שבועות. בימים האחרונים כאשר אני מקנחת את האף יש מן "קליק" עדין בעין ימין (בחלק התחתון שקרוב לאף) האם זה משהו תקין? האם יש צורך לפנות לרופא המנתח בהקדם? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!