מהי המחלה בה ילקה אחד מכל 5 מעשנים?

כ-3 מליון אנשים נפטרים בכל שנה ממחלת ריאות חסימתית, הנגרמת בשל עישון כבד וחשיפה מוגברת לעשן וזיהום אוויר. מהם הגורמים למחלה וכיצד היא מתפתחת? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 01/10/2017מחלת ריאות חסימתית כרונית הינה למעשה שם כולל לשתי מחלות ריאה, דלקת סימפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית), אמפיזמה (נפחת הריאות),  אשר ניתן לחלות באחת מהן או בשתיהן יחד. הן נגרמות לרוב כתוצאה מעישון כבד או מחשיפה מוגברת לעשן וזיהום אוויר, ומתאפיינות בפגיעה ביכולת הריאות לפעול ולמלא את תפקידן, עד אשר נגרם נזק בלתי הפיך להן. המחלות פוגעות משמעותית באיכות החיים או בתוכלתן. מדובר במחלה כרונית אשר אינה ניתנת לריפוי מלא. כיצד מתפתחת המחלה ומהי שכיחותה? כתבה ראשונה בסדרה.
כיצד מתפתחת מחלת ריאות חסימתית?

מהלך המחלה ומאפייניה משותף לכל המחלות שהוזכרו. בכולן, המחלה מתפתחת מכך שהסמפונות, הצינורות המובילים אוויר אל הריאות ומחוצה להן, מתמלאים בדלקת והולכים והופכים צרים יותר ויותר. היצרות הסמפונות הופכת לבסוף כה משמעותית עד שהיא גורמת לקושי משמעותי באוורור ובחילוף הגזים בריאות- פעולה המתבצעת כל הזמן ומאפשרת חיים. במהלך המחלה נפגעות גם נאדיות האוויר- מעין שקים קטנים המצויים בריאות ואשר אליהם נספגים הגזים ומהם הם מתפנים, חמצן נספג לדם ופחמן דו חמצני משתחרר מהדם לריאה. הנאדיות מאבדות את האלסטיות שלהן ומתקשות לקלוט ולפלוט גזים. תהליך זה מחמיר, כאשר עקב הפגיעה בסמפונות בנאדיות, מערכת הנשימה מייצרת באופן מוגבר ריר, אשר גם הוא חוסם את דרכי הנשימה.תוצאה היא קשיי נשימה הולכים ומחמירים.מהם הגורמים למחלת ריאות חסימתית?

למחלת ריאות חסימתית דרגות חומרה שונות. הגורמים למחלות הללו הם חשיפה לרעלים ועשן. כמובן שעישון הוא גורם מספר אחת: ככל שאדם מעשן יותר ובמשך תקופה ארוכה יותר, כך גדל הסיכון שלו לפתח את המחלה. הגורמים למחלה לסוגיה השונים הם בעיקר עישון, זיהום אוויר.
עישון הוא הגורם מספר אחת למחלה הסבוכההמחלה מתפתחת בהדרגה במשך שנים, עד למצב בו נגרם נזק בלתי הפיך לריאות. לרוב, היא חסרת תסמינים בשלביה הראשונים, ולכן מרבית מהמתמודדים עם המחלה אינם מודעים למחלתם ואינם מאובחנים בזמן. אבחונה של המחלה בשלב מאוחר פוגע ביכולת ההתמודדות איתה ובטיפול בה.מהי שכיחות המחלה?

מחלת ריאות חסימתית נחשבת למחלה נפוצה וישנה מגמת עליה בתפוצתה: מדי שנה מתים בעולם 3 מיליון בני אדם מהמחלה. בישראל מתים מהמחלה 3,000 חולים מדי שנה. על-פי מחקרים, אדם מעשן אחד מכל 5 מעשנים, שגילם 45 או יותר, ילקה במחלה. המחלה פוגעת בגברים יותר מאשר בנשים, אולם התפשטותה בקרב המין הנשי הולכת וגדלה. 


הכותב הוא מומחה בכיר למחלות ריאה, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי מאיר, כפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org
פורומים סינוסיטיס, מחיצת אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סינוסיטיס שלא מגיב לאנטיביוטיקה אריאל 31/10/2018 22:33
  • שלום רב, אני סובל מרניטיס כרוני במשך 7 שנים. כ"כ, 3-4 פעמים בשנה אני סובל מסינוסיטיס שבדר"כ עובר לאחר טיפול אנטיביוטי. לפני מעט יותר מחודש חליתי בסינוסיטיס. טופלתי במשך שבוע באוגמנטין ופלאג'יל, ומיידית לאחר מכן הטיפול הוחלף לטבניק במשך שבוע נוסף. הסינוסיטיס חלף למשך כשבוע אך חזר שוב. רופא הא.א.ג אליו פניתי רשם לי דלאצין,150 מ"ג 3 פעמים ביום למשך שבוע(אמנם לקחתי 10 ימים), וקלרינאז. הסינוסיטיס מלווה בנזלת מוגלתית, אך עם הקלרינאז היא מועטה. במהלך הטיפול הסינוסיטיס דעך, אך לאחר שבוע אירעה החמרה נוספת, וניתן היה לזהות חזרה של נזלת מוגלתית. מה עלי לעשות כדי לטפל במחלה זאת? אודה מאוד לעזרתכם

  • + הוסף תגובה
המלצה על ניתוח סינוסין נטע 05/05/2020 13:46
  • שלום רב, גם אני סבלתי מסינוסיטיס כרוני: 3-5 פעמים בשנה. פניתי לפרופ' אלישר רון מנהל מחלקת א.א.ג בהדסה עין כרם והוא המליץ על ניתוח שאינו נחשב לקשה. שוחררתי באותו יום. כעת אחרי חודשיים אני מרוצה מאוד. מרגישה שהבעיה נפתרה ואיכות החיים השתפרה פלאים. ממליצה לעשות את הניתוח דרך שר"פ הדסה.

  • + הוסף תגובה
כאבי ראש ממושכים נוי 12/04/2020 05:36
  • היי, בת 17 בריאה בדרך כלל. לפני שלוש שנים עברתי ניתוח להוצאת כיס מרה. אני מרכיבה משקפיים עם מספר בינוני של 5 ומשהו ובעין השנייה צילינדר. לפני 3 חודשים+- רופא אף אוזן גרון בדק וראה שיש לי מחיצת אף, אלרגיה רירית, נזלת כרונית, ככה שראו גודש של נזלת וליחות. בנוסף אני משתעלת כמו כלב 3 שנים גם ובגלל זה כנראה (כך טוענים הרופאים) זה נובע מהמחיצת אף. הביאו לי תרופות, הפסקתי על דעת עצמי בגלל שנהיו לי כאבים בחזה ולא הספקתי ללכת לרופאה שלי ולעדכן אותה בזה. כבר שנה בערך, שאני סובלת מכאבי ראש ממושכים. הכאב איתי תמיד, מתגבר לרוב בערבים. לאחרונה אני שומעת כל רעש קטן והוא הופך לי לגדול ומעצים את הכאב. הכאב הוא בראש מלפנים, עם לחצים בעיניים ובאוזניים. הכאב הוא חד, ואני אפילו לא יכולה לתאר את הכאב במילים. כרגע עם כל המצב של הקורונה אני מנסה להימנע מרופאים, אבל באיזה מצב אני? זה יכול להיות מהחמרה כלשהי של המחיצת אף? אני צריכה לראות רופא דחוף? מה הלאה ומה אני עושה כדי להמשיך הלאה, כי כרגע איני מצליחה להמשיך הלאה.

  • + הוסף תגובה
בירור פיענוח תוצאות סי טי מגי 10/04/2020 10:33
  • אשמח מאד שתפענחו לי: רקמה רכה פוליפואידית מועטה באספקט התחתון של סינוסים מקסילרי השמאלי ואטמואידים אוורור תקין של הסינוסים הספנואידלים והפרונטליים היפרטרופיה של הקונכות מימין OMC חופשי מימין חסום משמאל סטיה של ספטה נזלית לשמאל תודה רבה!

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!