מהי המחלה בה ילקה אחד מכל 5 מעשנים?

כ-3 מליון אנשים נפטרים בכל שנה ממחלת ריאות חסימתית, הנגרמת בשל עישון כבד וחשיפה מוגברת לעשן וזיהום אוויר. מהם הגורמים למחלה וכיצד היא מתפתחת? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/10/2017


מחלת ריאות חסימתית כרונית הינה למעשה שם כולל לשתי מחלות ריאה, דלקת סימפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית), אמפיזמה (נפחת הריאות),  אשר ניתן לחלות באחת מהן או בשתיהן יחד. הן נגרמות לרוב כתוצאה מעישון כבד או מחשיפה מוגברת לעשן וזיהום אוויר, ומתאפיינות בפגיעה ביכולת הריאות לפעול ולמלא את תפקידן, עד אשר נגרם נזק בלתי הפיך להן. המחלות פוגעות משמעותית באיכות החיים או בתוכלתן. מדובר במחלה כרונית אשר אינה ניתנת לריפוי מלא. כיצד מתפתחת המחלה ומהי שכיחותה? כתבה ראשונה בסדרה.
כיצד מתפתחת מחלת ריאות חסימתית?

מהלך המחלה ומאפייניה משותף לכל המחלות שהוזכרו. בכולן, המחלה מתפתחת מכך שהסמפונות, הצינורות המובילים אוויר אל הריאות ומחוצה להן, מתמלאים בדלקת והולכים והופכים צרים יותר ויותר. היצרות הסמפונות הופכת לבסוף כה משמעותית עד שהיא גורמת לקושי משמעותי באוורור ובחילוף הגזים בריאות- פעולה המתבצעת כל הזמן ומאפשרת חיים. במהלך המחלה נפגעות גם נאדיות האוויר- מעין שקים קטנים המצויים בריאות ואשר אליהם נספגים הגזים ומהם הם מתפנים, חמצן נספג לדם ופחמן דו חמצני משתחרר מהדם לריאה. הנאדיות מאבדות את האלסטיות שלהן ומתקשות לקלוט ולפלוט גזים. תהליך זה מחמיר, כאשר עקב הפגיעה בסמפונות בנאדיות, מערכת הנשימה מייצרת באופן מוגבר ריר, אשר גם הוא חוסם את דרכי הנשימה.תוצאה היא קשיי נשימה הולכים ומחמירים.מהם הגורמים למחלת ריאות חסימתית?

למחלת ריאות חסימתית דרגות חומרה שונות. הגורמים למחלות הללו הם חשיפה לרעלים ועשן. כמובן שעישון הוא גורם מספר אחת: ככל שאדם מעשן יותר ובמשך תקופה ארוכה יותר, כך גדל הסיכון שלו לפתח את המחלה. הגורמים למחלה לסוגיה השונים הם בעיקר עישון, זיהום אוויר.
עישון הוא הגורם מספר אחת למחלה הסבוכההמחלה מתפתחת בהדרגה במשך שנים, עד למצב בו נגרם נזק בלתי הפיך לריאות. לרוב, היא חסרת תסמינים בשלביה הראשונים, ולכן מרבית מהמתמודדים עם המחלה אינם מודעים למחלתם ואינם מאובחנים בזמן. אבחונה של המחלה בשלב מאוחר פוגע ביכולת ההתמודדות איתה ובטיפול בה.מהי שכיחות המחלה?

מחלת ריאות חסימתית נחשבת למחלה נפוצה וישנה מגמת עליה בתפוצתה: מדי שנה מתים בעולם 3 מיליון בני אדם מהמחלה. בישראל מתים מהמחלה 3,000 חולים מדי שנה. על-פי מחקרים, אדם מעשן אחד מכל 5 מעשנים, שגילם 45 או יותר, ילקה במחלה. המחלה פוגעת בגברים יותר מאשר בנשים, אולם התפשטותה בקרב המין הנשי הולכת וגדלה. 


הכותב הוא מומחה בכיר למחלות ריאה, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי מאיר, כפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org
פורומים, סינוסיטיס, מחיצת אף

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב לאחר ניתוח מחיצה א 10/08/2019 09:27
  • שלום, עברתי ניתוח סינוסים בצד ימין של הפנים ויישור מחיצה לפני מספר שבועות. בימים האחרונים כאשר אני מקנחת את האף יש מן "קליק" עדין בעין ימין (בחלק התחתון שקרוב לאף) האם זה משהו תקין? האם יש צורך לפנות לרופא המנתח בהקדם? תודה

  • + הוסף תגובה
ניתוח אף רפואי וקוסמטי א. ע 26/05/2019 12:43
  • מאיזה גיל בנות יכולות לעשות ניתוח אף רפואי (תיקון מחיצה ורירית בצקתית) ועל הדרך קוסמטי?

  • + הוסף תגובה
תסמינים ראשוניים לסינוסיטיס נהוראי 12/02/2019 21:51
  • אז לא מזמן התחלתי לפתח תסמינים של סינוסיטיס כמו: נזלת מוגלתית מעט, אף סתום, לחצים בראש באזור העיניים והאף, ירידת חוש הריח ברמה משמעותית שיעול, לחץ באוזניים וכאב חלש באזור השיניים העליונות. אך יש לי חום תקין (36.4) כדאי בכל זאת שאלך לרופא לבדיקה אנדוסקופית?, או שיש טיפולים שאוכל לעשות לעצמי בבית? חשוב לציין שחליתי בסינוסיטיס חריפה בעבר לפני כ-3 וחצי שנים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!