מה כפות הרגליים שלכם חושפות על המצב הבריאותי?

מתעטפים בגרביים צמריריות גם בחודשים החמים, נוהגים לגרור רגליים – ולא רק כאשר אתם עייפים ומותשים או חשים כאב חד בעקבים? כאבים בכפות הרגליים עשויים להיות תמרור אזהרה למצבים רפואיים רבים. אספנו עבורכם 10 בעיות בכפות הרגליים שאינן מסתכמות רק בזוג נעליים חדשות
כתבה פרסומית כתבת חסותכולנו חווינו כאבים בכפות הרגליים או קמנו ונדהמנו לראות שאצבעות הרגליים שלנו נפוחות מהרגיל לאחר לילה ארוך על רחבת הריקודים. אך מתי אי הנעימות בזוג אברי ההליכה עשויה להיות בעיה רפואית של ממש? אספנו עבורכם 10 תופעות נפוצות בכפות הרגליים שעלולות להעיד על מחלות שונות1. כפות רגליים קרות

תמיד נזקקים לגרביים צמריריות שיחממו לכם את כפות הרגליים? עשויות להיות לכך מגוון סיבות. הראשונה זרימת דם דלה. בעית הסירקולציה קשורה לעיתים לעישון, יתר לחץ דם או מחלת לב. גם מחלת סוכרת לא מבוקרת עלולה לגרום לרגליים שלכם להיות קרות. נוסף על כן, גם החולים באנמיה או אלה הסובלים מתת פעילות של בלוטת התריס עשויים לסבול מהבעיה הנפוצה. 

2. כאבים בכפות הרגליים

אם כפות הרגליים שלכם כואבות לאחר יום עבודה ארוך, האשם המרכזי הוא ככל הנראה הנעליים המקשטות את רגליכם. אחרי הכל, 8 מכל עשר נשים אומרות שהנעליים אותן הן נועלות מציקות להן. מעבר לכאב שנגרם עקב עקבים מרקיעי שחקים, הוא עשוי להתעורר גם בשל שברי לחץ בעצמות שעלולים להיגרם לאחר פעילות גופנית עצימה ולא מבוקרת. כמו כן, בקרב אלה הסובלים מאוסטיאופורוזיס עולה הסיכון לשברי המאמץ בגלל היחלשות העצמות כתוצאה מהמחלה.

3. אצבעות רגליים אדומות לבנות או כחולות

מחלת רנו עשויה לגרום לאצבעות הרגליים לשנות את צבעיהן – בתחילה לבנות, לאחר מכן כחולות ולבסוף אדמדמות. הסיבה לכך היא היצרות פתאומית של העורקים. לחץ ושינויי טמפרטורה עשויים להיות הגורם לתופעה שלרוב לא מובילה לבעיה רפואית של ממש. מחלת הרנו עשויה להיקשר לעיתים לחוסר איזון בבלוטת התריס. 

4. כאבים בעקבי הרגליים

הסיבה הנפוצה ביותר לכאבים בעקבי הרגליים  היא דלקת פלנטר פישיטיס שנגרמת בשל מתיחה של הפלנטר פשיה, גיד המתארך מחלקו הקדמי של העקב ועד לקדמת הרגל. הכאב עשוי להיות מורגש יותר מיד עם היקיצה או כאשר אתם מפעילים לחץ רב על כף הרגל. פעילות גופנית לא מבוקרת או נעילת נעליים שאינן מתאימות לכם, עשויות להיות גם הן סיבה לכאב בעקבים. סיבות פחות שכיחות לכאב בחלקה האחורי של הרגל עשויות להיות נקע בעקב, או דלקת בעצמות. 

5. גרירת רגליים

לעיתים, הסימן הראשון לבעיה רפואית הוא השינוי בצורת ההליכה, כמו גרירת רגליים. הסיבה עשויה להיות אבדן תחושה איטי בכפות הרגליים בשל נזק עצבי. כ-30% ממקרים אלה נקשרים לסוכרת. נזק עצבי עשוי להיגרם גם עקב זיהום, חוסר בוויטמינים ואפילו אלכוהול. גורמים נוספים אפשריים לגרירת הרגליים הם בעיות נוירולוגיות ובעיות בעמוד השגרה. 

6. אצבעות רגליים מעוגלות

התאלות היא מצב רפואי בו הרקמות בבסיס ציפורני הבהונות מתעבות וצורת האצבעות משתנה. מחלת ריאות היא הסיבה הנפוצה ביותר לתופעה אך היא עלולה להיגרם גם בשל מחלת לב, שחפת, מחלת כבד ועוד. לעיתים התאלות עשויה להיות גנטית ללא כל גורם מחלתי. 

7. כפות רגליים נפוחות

לרוב מדובר בתופעה זמנית, הנגרמת בשל עמידה ממושכת על הרגליים או טיסות ארוכות, והיא שכיחה במיוחד בקרב נשים הרות. מאידך, רגליים שנשארות נפוחות לאורך זמן יכולות להיות סימן לבעיה רפואית שממש. הסיבה לכך עשויה להיות זרימת דם דלה לאזור, בעיה במערכת הלימפטית, או קריש דם. גם בעיית כליות עלולה לגרום לנפיחות. אם אתם חווים נפיחות לעיתים קרובות חשוב לגשת לגורם רפואי כדי לשלול בעיות אלה. 

8. תחושת שריפה כפות הרגליים

תחושת שריפה בכפות הרגליים נפוצה בקרב אלה הסובלים ממחלת הסוכרת או בעיה עצבית. התופעה עשויה להיגרם גם ' מחסור בוויטמין בי, מחלת כליות כרונית או זרימת דם דלה לכפות הרגליים. 

9. פצעים שאינם מגלידים בכפות הרגליים

פצעים שאינם מגלידים בכפות הרגליים עלולים להיות סימן אזהרה לסוכרת, המשפיעה על התחושה בכפות הרגליים ועל ריפוי טבעי של פצעים. פצעים אלה עשויים להעיד גם על זיהום. אלה החולים בסוכרת צריכים לשטוף ולייבש את רגליהם ביסודיות באופן יומיומי ולשלול התפתחות של פצעים. ריפוי איטי של פצעים יכול להיגרם גם מזרימת דם דלה, תוצר לוואי של בעיות רפואיות כמו מחלת כלי דם היקפיים.

10. בהונות נפוחות וכואבות

מחלת השיגדון, הבאה לידי ביטוי בכאבים עזים במפרקים, עלולה לגרום גם לכאב פתאומי במפרקי הבהונות המלווים גם בנפיחות ואדמומיות. דלקת מפרקים ניוונית עשויה גם לגרום לכאב ולנפיחות. 

פורומים כאבי ברכיים וכאבים בכף הרגל

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב בברך בכיפוף של כ30 מעלות יגאל 25/11/2019 17:45
  • שלום רב, מזה 9 חודשים אני סובל מכאב חד בברך שמאל, ככל הניראה חבלה כתוצאה מרקיעה חזקה בקרקע. הכאב מופיע כאשר אני מבצע כיפוף עם עומס בזוית של כ30 מעלות, לדוגמא עליה במדרגות, או סתם סקוואט על רגל אחת. הכאב מורגש גם בשכיבה כאשר הרגל באויר ואני מכופף אותה. הכאב חולף עם הגדלת הכיפוף או הקטנת הכיפוף. הכאב מורגש בחלק הקידמי של הברך מאחורי הפיקה. בוצעו טיפולי פיזיותרפיה אצל מספר מומחים ללא תוצאות. בבדיקה אצל אורטופד מומחה נרשמו הממצאים הבאים: "ללא צליעה, ברך שמאל- מנח ברך תקין, טווח תנועה 0-140, ללא חריקות בתנועה, ללא נוזל. תנועתיות פיקה תקינה, ללא רגישות מעל גיד הפיקה. ללא רגישות במישוש מרווח מפרקי של הברך. מקמורה שלילי. לחמן שלילי, סימן מגירה קידמי שלילי, פיבוט שלילי. ורוס/ולגוס סטרס - תקין.טחינה וסחיטה מייצרים כאב שאינו דומה לכאב עליו מתלונן." תוצאות הדמיה: צילום - ללא ממצאים. מיפוי עצמות - קליטה בפיקה שמאל. MRI - פגיעה סחוסית של פיקה וציסטה סובכונדרלית. השאלה שלי היא, מה המשמעות של כל הממצאים הללו, כיצד עלי להמשיך מכאן? האם מותר לבצע פעילות ספורטיבית שמפעילה את הבירכיים אבל אינה גורמת לכאב?

  • + הוסף תגובה
כאבי ברכיים- תסמונת כאב פטלופמורלי עודד 16/04/2019 15:04
  • שלום,אני חייל בן 20, ובמהלך הטירונות התחילו לי כאבי ברכיים אשר בהתחלה התעלמתי מהם מתוך השערה כי אלא כאבי מאמץ והם יעברו אחרי זמן מה. לאחר כחודש מתחילת הכאבים התחלתי להבין כי זה כנראה פציעה רצינית אשר לא עוברת ומשככי הכאבים (נקסין,אתופן, כדורים אשר רופא היחידה נתן לי) לא עוזרים מספיק למקרה. יש לציין כי הכאבים הם בדגש לברך שמאל. ניגשתי אל הרופא בבקשה לבדיקות ולאחר כשלושה שבועות או חודש נבדקתי על ידי אורטופד אשר קבע כי יש להפנות אותי לצילום MRI. יש לציין כי המערכת הצבאית אפשרה לי לקבל את הצילום אחר ורק לאחר *4 חודשים שלמים* מרגע הקביעה של אותו אורטופד, בהם הכאב המשיך להחמיר ונוספו מספר מקרים של חבלה/תנועה לא נכונה של הברך במהלך הטירונות והמעבר מתפקיד לתפקיד. הצילום הmri הוצג נזק שחיקתי בפיקה אשר תואר על ידי רופא מומחה שנפגשתי עימו לאחר הצילום כpatellofemoral pain syndrome. הטיפול שהוא נתן לי הוא פיזיותרפיה+ברכיה עם טבעת סיליקון לייצוב הפיקה והמשך טיפול משככי הכאבים. את הטיפול המשכתי עד היום אך הכאבים ממשיכים להחמיר ולא נוצר שום שינוי לא בטיפול ולא בתוצאה חיובית לטיפול. הכאב ממשיך לא משנה מה אני עושה ומה הרופאים אומרים לי לעשות. בנוסף- בהרבה מקרים אני עושה תנועה לו נכונה עם הברך במהלך הליכה ומרגיש כי הפיקה שלי יוצאת ממקומה והכאב עקב הדבר הוא לא נסבל. היום נפגשתי עם רופא אורטופד ברך וגם הוא טוען כי אין מה לעשות וצריך להמשיך בטיפול ולחכות שיעבור מעצמו, ולטענתו הכאבים יכולים להימשך *שנים*. (עוד דבר שחשוב לי לציין-כמעט ולא אחד מהרופאי עימם נפגשתי לא בדק אותי בצורה רצינית לפי תחושתי ובעיניי הם פשוט לא מתייחסים לתיאוריה שלי ולא מנסים אפילו לבדוק את הברך ברצינות). אני מעלה שאלה זו כיוון שאיני מסוגל עוד להמשיך עם הכאב הנל והתחושה כי אין שום התייחסות למקרה שלי, האם באמת יכול להיות שאין שום דבר לעשות עם המקרה? האם הגיוני שעליי פשוט לחכות כלכך הרבה זמן ופשוט להמתין שיום יבוא והכאב יעלם פתאום סתם ככה? והאם הגיוני שפשוט ממשיכים לגרור אותי עם הכאבים בטענה שאין מה לעשות? לא קיים טיפול נוסף חוץ מפיזיותרפיה? לא קיים שום ניתוח כזה או אחר שיוכל לפתור כבר את הסבל שאני גורר איתי כבר יותר מ*שנה וחצי*? (אגב כל הרופאים שבדקו אותי עד היום הינם רופאים מטעם הצבא אם מישהו חושב שזו הסיבה שלא משקיעים בטיפול בי). תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
תגובה אופק 20/11/2019 17:10
  • היי, גם אני חיל בחיל הים סובל מאותו דבר כבר קרוב לחצי שנה ומקבל מענה דומה, אתה מטופל בפיזיותרפיה בצורה שמרנית (2-3 טיפולים בשבוע)?

  • + הוסף תגובה
כאבים בכף רגל אילת לירון 12/11/2019 17:26
  • מה פירוש מרקם גרמי פורוטי? תודה מראש על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!