//

80% מהחולים אינם מודעים לה: תסמיניה של מחלת ריאות חסימתית

מחלת ריאות חסימתית היא למעשה מחלה שקופה. ברוב המקרים תסמיניה אינם מורגשים עד לשלב מאוחר בו נגרם נזק בלתי הפיך לריאות. מהם התסמינים המהווים סימני אזהרה ואילו בדיקות מסייעות באבחון המחלה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 01/10/2017כ-80% מהחולים במחלת ריאות חסימתית כרונית אינם מודעים לכך. היא מתפתחת בהדרגה במשך שנים רבות, ובמקרים רבים תסמיניה אינם מורגשים, ומשכך היא מאובחנת בשלבים מתקדמים יותר, כאשר נגרם כבר נזק בלתי הפיך לריאות. גילוי מוקדם וטיפול במחלה, עוד בשלביה הראשונים, הוא קריטי ועלול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך. מהם התסמינים וכיצד מאבחנים? כתבה שניה בסדרה.
מחלת ריאות חסימתית כרונית מתפתחת בהדרגה במשך שנים רבות, אך היא חסרת תסמינים בשלביה הראשונים - אלו מופיעים רק בשלב מתקדם יותר, כאשר המחלה מחמירה. כתוצאה מכך, במרבית המקרים, היא מאובחנת בשלבים מתקדמים יותר, כאשר נגרם כבר נזק בלתי הפיך לריאות. 


למרות שגילוי מוקדם וטיפול במחלה, עוד בשלביה הראשונים, הוא קריטי ועלול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך, בפועל כ-80% (!) מהחולים אינם מודעים אליה, עד להופעת התסמינים הנובעים מחסימת הסמפונות, פגיעה בנאדיות ועודף הריר המופרש במערכת הנשימה. מהם התסמינים שעלולים להעיד על מחלת ריאות חסימתית?

מחלת ריאות חסימתית, שם כולל לשתי מחלות ריאה: דלקת סמפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית) ואמפיזמה (נפחת), מתאפיינת בתסמינים הבאים: קושי בנשימה; קוצר נשימה במאמץ, כאשר עם החמרת המחלה אפילו מאמץ  מועט (הליכה איטית / התכופפות) יוצר קוצר נשימה משמעותי; לחץ בחזה; צפצופים בעת נשימה; שיעול חזק; התגברות של כיח וליחה; שיעול שאינו חולף ועוד.


בנוסף להתגברות התסמינים, חומרתם ותכיפותם, סובלים החולים במחלה מפגיעות באיברים ומערכות נוספים בגופם: חלקם הופכים לחולי לב, מאחר שהמחסור בחמצן עלול להוביל לפגיעה לבבית ועד לכשל לבבי; הם עלולים לסבול גם מיתר לחץ דם ריאתי המוביל לאי ספיקת לב, וכן מפגיעה בשרירי השלד, פגיעה בשרירי הסרעפת, בצקת בגפיים התחתונות, ירידה משמעותית במשקל הגוף ועוד. חומרת המחלה מדורגת על פי ארבעה שלבי התפתחות התואמים את חומרתה.קראו עוד: מהי המחלה בה ילקה אחד מכל 5 מעשנים?כיצד ניתן לאבחן את המחלה?

כדי לאבחן את המחלה בזמן ובאופן שימנע את התדרדרותה המהירה וישפר את סיכויי הטיפול בה, מומלץ למעשנים לעבור בדיקות אבחון תקופתיות. 


בדיקות אלה יבוצעו למי שמדווח על תסמינים המבטאים פגיעה במערכת הנשימה. עם הדיווח על תסמינים חשודים, יעבור המטופל סדרת בדיקות, הכוללת: סקירה ובירור של ההיסטוריה רפואית ובדיקה גופנית, בדיקות דם; בדיקות הדמיה, לרבות צילום ריאות / צילום חזה ולעיתים אף CT ריאות וכן ומבחני נשימה: בדיקת ספירומטריה, הבודקת את תפקודי הריאות באמצעות מכשיר המכונה ספירומטר, שלמעשה, מודד את כמות האוויר שהריאות יכולות לשמור ואת המהירות של ריקון האוויר מהריאות לאחר שאיפה עמוקה. בדיקה נפוצה נוספת היא בדיקת קיבולת הדיפוזיה (Diffusion Capacity).


גילוי מוקדם וטיפול במחלה, עוד בשלביה הראשונים, הוא קריטי ועלול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך ולשפר משמעותית את אופן ההתמודדות עימה. הכותב הוא מומחה בכיר למחלות ריאה, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי מאיר, כפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים באף שאלה על כאבים באף 10/02/2020 14:22
  • היי, בשנה האחרונה האף שלי ממש רגיש,לפעמים כואב או צורב,מדמם אבל בזמן האחרון זה ממש התגבר. יש לי כאבים חזקים במחיצה בין שני החללים באף-זה מרגיש כמו מאין צריבה כזאתי שלא נפסקת ולוקח לה איזה שעה להפסיק,זה בדרכ קורה אחרי שאני עושה ספורט, שהמזג אוויר ממש קר או מקבלת מכה באף. אני לא ממש מבינה למה יש לי את הכאבים האלו,הם לא מלווים ממש בנזלת נפיחות או בעיה ממש בנשימה מהאף-הם פשוט מאד מפריעים וכואבים. מה זה יכול להיות?כאילו זה באמת רק תסמיני כאב (לפעמים גם כאבי ראש אבל בקושי לא)

  • + הוסף תגובה
שאלה חשובה ודחופה משה 09/08/2020 01:53
  • הייי חברה ודוקטור יש לי באף המון דימומים לפעמים זה קורה ממש סתם כך בלי כלום וזה גם מפסיק רק אחרי המון זמן הייתי כבר בעבר אצל רופאים תמיד עשו לי צריבה פשוטה הייתי כבר במיון עקב איבוד המון דם וגם אז עשו צריבה רציתי לשאול האם יש לי מה לעשות צריבה חשמלית או שיש לזה פתרון רפאוי אחר ?

  • + הוסף תגובה
כאבים בנחיר ימין ניב 20/04/2020 16:57
  • שלום לך מזה זמן רב שאני סובל מכאבים בנחיר ימין בעבר עברתי ניתוח לישור מחיצה והסרת קריסטה מצד ימין וגם הקטנת קונכיות וניתוח בסינוסים fess יש לי כיום הפרשות מהאף ובכלל מאז הניתוח כבר 10 שנים פניתי לרופאים רובם המוחלט נותן רק אסטרואידים וגם חלקם אמרו שככל הנראה יש לי פגיעה בעצב במקום של הקריסטה השאלה מה אפשר לעשות בנידון ? והאם הסרת קריסטה יכולה לפגוע בעצב? אם כן לא הייתי מודע לזה כלל

  • + הוסף תגובה
ריח מתקתק אחרי התעטשות איתי 27/03/2020 09:52
  • מזה כמה שנים אני מריח ריח מתקתק אחרי התעטשות (אינני יודע אם זהו ריח אמיתי כלומר אם גם אחרים מריחים אותו כי אני אף פעם לא מתעטש בקרבה ממשית לאדם מחוסר נעימות) איני זוכר מתי התופעה החלה בדיוק. אני מעשן כמה שנים עם הפסקות. יש לי השתלות שיניים. זה ממש לא מפריע לי רק מוזר לי ואני תוהה האם זה שיבוש נוירולוגי או אחר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!