80% מהחולים אינם מודעים לה: תסמיניה של מחלת ריאות חסימתית

מחלת ריאות חסימתית היא למעשה מחלה שקופה. ברוב המקרים תסמיניה אינם מורגשים עד לשלב מאוחר בו נגרם נזק בלתי הפיך לריאות. מהם התסמינים המהווים סימני אזהרה ואילו בדיקות מסייעות באבחון המחלה? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/10/2017


כ-80% מהחולים במחלת ריאות חסימתית כרונית אינם מודעים לכך. היא מתפתחת בהדרגה במשך שנים רבות, ובמקרים רבים תסמיניה אינם מורגשים, ומשכך היא מאובחנת בשלבים מתקדמים יותר, כאשר נגרם כבר נזק בלתי הפיך לריאות. גילוי מוקדם וטיפול במחלה, עוד בשלביה הראשונים, הוא קריטי ועלול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך. מהם התסמינים וכיצד מאבחנים? כתבה שניה בסדרה.
מחלת ריאות חסימתית כרונית מתפתחת בהדרגה במשך שנים רבות, אך היא חסרת תסמינים בשלביה הראשונים - אלו מופיעים רק בשלב מתקדם יותר, כאשר המחלה מחמירה. כתוצאה מכך, במרבית המקרים, היא מאובחנת בשלבים מתקדמים יותר, כאשר נגרם כבר נזק בלתי הפיך לריאות. 


למרות שגילוי מוקדם וטיפול במחלה, עוד בשלביה הראשונים, הוא קריטי ועלול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך, בפועל כ-80% (!) מהחולים אינם מודעים אליה, עד להופעת התסמינים הנובעים מחסימת הסמפונות, פגיעה בנאדיות ועודף הריר המופרש במערכת הנשימה. מהם התסמינים שעלולים להעיד על מחלת ריאות חסימתית?

מחלת ריאות חסימתית, שם כולל לשתי מחלות ריאה: דלקת סמפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית) ואמפיזמה (נפחת), מתאפיינת בתסמינים הבאים: קושי בנשימה; קוצר נשימה במאמץ, כאשר עם החמרת המחלה אפילו מאמץ  מועט (הליכה איטית / התכופפות) יוצר קוצר נשימה משמעותי; לחץ בחזה; צפצופים בעת נשימה; שיעול חזק; התגברות של כיח וליחה; שיעול שאינו חולף ועוד.


בנוסף להתגברות התסמינים, חומרתם ותכיפותם, סובלים החולים במחלה מפגיעות באיברים ומערכות נוספים בגופם: חלקם הופכים לחולי לב, מאחר שהמחסור בחמצן עלול להוביל לפגיעה לבבית ועד לכשל לבבי; הם עלולים לסבול גם מיתר לחץ דם ריאתי המוביל לאי ספיקת לב, וכן מפגיעה בשרירי השלד, פגיעה בשרירי הסרעפת, בצקת בגפיים התחתונות, ירידה משמעותית במשקל הגוף ועוד. חומרת המחלה מדורגת על פי ארבעה שלבי התפתחות התואמים את חומרתה.קראו עוד: מהי המחלה בה ילקה אחד מכל 5 מעשנים?כיצד ניתן לאבחן את המחלה?

כדי לאבחן את המחלה בזמן ובאופן שימנע את התדרדרותה המהירה וישפר את סיכויי הטיפול בה, מומלץ למעשנים לעבור בדיקות אבחון תקופתיות. 


בדיקות אלה יבוצעו למי שמדווח על תסמינים המבטאים פגיעה במערכת הנשימה. עם הדיווח על תסמינים חשודים, יעבור המטופל סדרת בדיקות, הכוללת: סקירה ובירור של ההיסטוריה רפואית ובדיקה גופנית, בדיקות דם; בדיקות הדמיה, לרבות צילום ריאות / צילום חזה ולעיתים אף CT ריאות וכן ומבחני נשימה: בדיקת ספירומטריה, הבודקת את תפקודי הריאות באמצעות מכשיר המכונה ספירומטר, שלמעשה, מודד את כמות האוויר שהריאות יכולות לשמור ואת המהירות של ריקון האוויר מהריאות לאחר שאיפה עמוקה. בדיקה נפוצה נוספת היא בדיקת קיבולת הדיפוזיה (Diffusion Capacity).


גילוי מוקדם וטיפול במחלה, עוד בשלביה הראשונים, הוא קריטי ועלול למנוע נזק ארוך טווח ובלתי הפיך ולשפר משמעותית את אופן ההתמודדות עימה. הכותב הוא מומחה בכיר למחלות ריאה, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי מאיר, כפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורום אף וסינוסים

ד"ר אלימלך דויטש

ד"ר אלימלך דויטש מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון
ד"ר אלימלך דויטש, מומחה אף אוזן גרון, מנהל מחלקת אף אוזן גרון משנת 1994. תחומי ההתמחות העיקריים של ד"ר אלימלך דויטש עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוחי אף
 • Tal
 • 23/05/2019 20:48
 • הי עברתי ניתוח אף לפני שישה ימים הכאבים מאד חזקים בראש ולחץ בפנים לא קמתי מהמיטה שבוע לא נטלתי שום תרופה או זריקה מחר אמורה להוריד הגבס ועדיין כולי נפוחה מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאבים באף ובפנים מצד ימין
 • תמר
 • 20/05/2019 19:09
 • לפני כ 6 שנים החלו לי כאבים בחלק העליון של האף מצד ימין. הכאב היה בעיקר בלילה כאשר הייתי במצב שכיבה. לפני כשנה הכאבים התפשטו מעל האף מעל לגבה. לפעמים בעיקר כאשר הייתי מנוזלת הכאב היה חד יותר. שוב הכאבים היו בעיקר בלילה ובזמן הקימה בבוקר ונעלמו לאחר שקמתי. לפני כחצי שנה התחלתי להרגיש גם כאבים מעומעמים ונודדים בחלק הימני של הפנים ובצד ימין של הראש ואוזן ימין. באחד הימים הרגשתי כאב בחניכיים בצד ימין גם ובחניכיים העליונות וגם התחתונות. כיום אני מרגישה מידי פעם כאב חד באף מצד ימין ומעליו בעיקר בלילה וכאשר אני מתעוררת בבוקר. ומשך היום אני מרגישה כאבים נודדים מעומעמים בצד ימין של הפנים והראש ולעיתם גם קצת בצד שמאל. רופאת המשפחה חשבה בתחילה שזה סינוסיטיס וקיבלתי אנטיביוטיקה. כאשר לא עבר הפנתה אותי לרופא אף אוזן גרון. הבדיקה האנדוסקופית היתה תקינה. בדיקת CT נמצא: המבנה הגרמי של עצמות הפנים תקין אוסטאומה בתאי האתמואיד מימין בקוטר 4 ממ ללא שינוי מבדיקה קודמת מודגם איוורור תקין של מערות הפנים מחיצת האף סוטה ימינה קונכות האף משמאל היפרטרופיות מבנה הנאזופרינקס תקין ובסיכום: ללא עדות לסינוסים חריפה או כרונית. ברצוני להוסיף שאני סובלת מנזלת כרונית. וגם לפני כ 3 שנים איבדתי שמיעה באוזן ימין שהשתפרה לאחר קבלת סטרואידים. MRI שנעשה אז היה תקין. השאלה: האם יכול להיות שהאוסטאומה היא הגורם לכאבים (מכיוון שהכאב העיקרי מתחיל שם) או יתכן שהסיבה נובעת מסיבה עיצבית או סיבה אחרת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום מהאף לילדה בת 7
 • מורן
 • 18/05/2019 20:20
רופאים בתחום
פרופ' אייל גור פרופ' אייל גור
מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בבית החולים איכילוב. קרא עוד
ד"ר ניר נתנזון ד"ר ניר נתנזון
מיפוי שומות- גילוי מוקדם של סרטן העור קרא עוד
מחלות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ