תזונה ופיזיותרפיה נשימתית: כל הטיפולים במחלת ריאות חסימתית

אחד מהנזקים הדרמטיים ביותר של העישון היא מחלת ריאות חסימתית, מחלה חשוכת מרפא, הפוגעת משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנה. טיפול מקיף ומשולב מאריך את תוחלת החיים של המתמודדים ומשפר את איכותם: כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 01/10/2017מחלת ריאות חסימתית כרונית היא מחלה שאיננה ניתנת לריפוי. המחלה, לסוגיה השונים, מתפתחת בהדרגה ומחמירה, עד שנגרם נזק בלתי הפיך לריאות, ולכן מטרת הטיפול היא להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכותם. התנאי להצלחה בטיפול הוא אבחון המחלה בשלב מוקדם. שיטות הטיפול במחלה, כוללות שינוי באורח החיים, טיפול תרופתי, שיקום ריאתי ולעיתים אף ניתוח השתלת ריאה.


מחלת ריאות חסימתית כרונית היא מחלה נפוצה הכוללת שתי מחלות ריאה: דלקת סמפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית) ואמפיזמה (נפחת הריאות), והיא נגרמת, במרבית המקרים, כתוצאה מעישון, ומתאפיינת בפגיעה ביכולת הריאות לפעול ולמלא את תפקידן. זוהי מחלה קשה שאינה ניתנת לריפוי ופוגעת מאוד באיכות חייהם של החולים, אך באמצעות טיפול מקיף ורב מערכתי בשלבים מוקדמים יותר של המחלה, ניתן להאריך את תוחלת החיים של המתמודדים עימה ולשפר את איכותם. 
מחלת ריאות חסימתית נגרמת לרוב כתוצאה מעישון, ומתאפיינת ביכולת של הריאות למלא את תפקידן המונח מניעה, בהתייחס למחלת ריאות חסימתית, מכוון למניעת התדרדרות המחלה לאחר גילויה, ומתמקד בשיפור איכות החיים והארכת תוחלת החיים של החולה. שינויים באורח החיים עשויים למנוע מהמחלה להפוך לקשה יותר.הטיפול במחלה מתמקד בהקלת הסימפטומים, באופן שיעצור ויאט את הפגיעה בריאות, וישפר את יכולת התפקוד של החולים למשך זמן. 


כיצד מטפלים במחלת ריאות חסימתית?

המחלה מאופיינת בהתלקחויות, במסגרתן הקשיים התפקודיים מתגברים והתסמינים מחמירים ונעשים תכופים יותר. על כן, הטיפול בחולה שואף להפחית את תדירות ההתלקחויות, למנוע את התקדמותה המהירה של המחלה, למנוע סיבוכים אפשריים, להפחית את התמותה ולשפר את יכולת התפקוד ואת יכולת הפעילות הגופנית.
הטיפול כולל, בראש ובראשונה, הפסקת עישון, באופן שיקל על הסימפטומים, יפסיק לפגוע בריאות ויתרום לחידוש פעילותן. לצד הפסקת העישון, ניתן טיפול, המותאם לכל חולה בהתייחס למצבו וצרכיו. הטיפול כולל הגברת פעילות גופנית מותאמת, הנעשית בפיקוח בהתאם ליכולות החולה, תורמת לשיפור במצבו; טיפול תזונתי; פיזיותרפיה נשימתית; טיפול תרופתי, הכולל תרופות להרחבת הסמפונות, , אנטיביוטיקה, סטרואידים באינהלציה ועוד; ושיקום ריאתי, הכולל טיפול בחמצן בחלק מהזמן או כל הזמן. טיפול זה מביא את הריאות לדרגת חמצון רצויה, והוכח כמסייע לחולים בהפחתת התסמינים ואף מפחית את האשפוזים, תכיפותם ואורכם. בחולים קשים מאד אף מבוצע ניתוח הקטנת ריאה או השתלת ריאה. בשנים האחרונות נמצאו טיפולים אנדוסקופיים לחולים קשים שלא מגיבים לטיפול תרופתי.כתבות נוספות בסדרה:
80% מהחולים אינם מודעים לה: תסמיניה של מחלת ריאות חסימתית 
מהי המחלה בה ילקה אחד מכל 5 מעשנים?


הכותב הוא מומחה בכיר למחלות ריאה, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי מאיר, כפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org


פורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח סינוסים והקטנת מחיצות נילי 17/09/2020 07:31
  • עברתי ניתוח בחודש 12/20219 סינוסים והקטנת מחיצות אחרי הניתוח הכל היה בסדר הנשימה חזרה להיות תקינה וחוש הריח חזר . לאחר כחודשיים איבדתי שוב את חוש הריח האף מדמם אחרי כל התעטשות בכל יום כמויות של נזלת שלא נגמרות. האם אלה התופעות שצריכות להיות לאחר 9 חודשים מאז הניתוח?

  • + הוסף תגובה
כאבים באף שאלה על כאבים באף 10/02/2020 14:22
  • היי, בשנה האחרונה האף שלי ממש רגיש,לפעמים כואב או צורב,מדמם אבל בזמן האחרון זה ממש התגבר. יש לי כאבים חזקים במחיצה בין שני החללים באף-זה מרגיש כמו מאין צריבה כזאתי שלא נפסקת ולוקח לה איזה שעה להפסיק,זה בדרכ קורה אחרי שאני עושה ספורט, שהמזג אוויר ממש קר או מקבלת מכה באף. אני לא ממש מבינה למה יש לי את הכאבים האלו,הם לא מלווים ממש בנזלת נפיחות או בעיה ממש בנשימה מהאף-הם פשוט מאד מפריעים וכואבים. מה זה יכול להיות?כאילו זה באמת רק תסמיני כאב (לפעמים גם כאבי ראש אבל בקושי לא)

  • + הוסף תגובה
שאלה חשובה ודחופה משה 09/08/2020 01:53
  • הייי חברה ודוקטור יש לי באף המון דימומים לפעמים זה קורה ממש סתם כך בלי כלום וזה גם מפסיק רק אחרי המון זמן הייתי כבר בעבר אצל רופאים תמיד עשו לי צריבה פשוטה הייתי כבר במיון עקב איבוד המון דם וגם אז עשו צריבה רציתי לשאול האם יש לי מה לעשות צריבה חשמלית או שיש לזה פתרון רפאוי אחר ?

  • + הוסף תגובה
כאבים בנחיר ימין ניב 20/04/2020 16:57
  • שלום לך מזה זמן רב שאני סובל מכאבים בנחיר ימין בעבר עברתי ניתוח לישור מחיצה והסרת קריסטה מצד ימין וגם הקטנת קונכיות וניתוח בסינוסים fess יש לי כיום הפרשות מהאף ובכלל מאז הניתוח כבר 10 שנים פניתי לרופאים רובם המוחלט נותן רק אסטרואידים וגם חלקם אמרו שככל הנראה יש לי פגיעה בעצב במקום של הקריסטה השאלה מה אפשר לעשות בנידון ? והאם הסרת קריסטה יכולה לפגוע בעצב? אם כן לא הייתי מודע לזה כלל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!