תזונה ופיזיותרפיה נשימתית: כל הטיפולים במחלת ריאות חסימתית

אחד מהנזקים הדרמטיים ביותר של העישון היא מחלת ריאות חסימתית, מחלה חשוכת מרפא, הפוגעת משמעותית באיכות החיים של הסובלים ממנה. טיפול מקיף ומשולב מאריך את תוחלת החיים של המתמודדים ומשפר את איכותם: כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 01/10/2017


מחלת ריאות חסימתית כרונית היא מחלה שאיננה ניתנת לריפוי. המחלה, לסוגיה השונים, מתפתחת בהדרגה ומחמירה, עד שנגרם נזק בלתי הפיך לריאות, ולכן מטרת הטיפול היא להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכותם. התנאי להצלחה בטיפול הוא אבחון המחלה בשלב מוקדם. שיטות הטיפול במחלה, כוללות שינוי באורח החיים, טיפול תרופתי, שיקום ריאתי ולעיתים אף ניתוח השתלת ריאה.


מחלת ריאות חסימתית כרונית היא מחלה נפוצה הכוללת שתי מחלות ריאה: דלקת סמפונות ארוכת טווח (ברונכיטיס כרונית) ואמפיזמה (נפחת הריאות), והיא נגרמת, במרבית המקרים, כתוצאה מעישון, ומתאפיינת בפגיעה ביכולת הריאות לפעול ולמלא את תפקידן. זוהי מחלה קשה שאינה ניתנת לריפוי ופוגעת מאוד באיכות חייהם של החולים, אך באמצעות טיפול מקיף ורב מערכתי בשלבים מוקדמים יותר של המחלה, ניתן להאריך את תוחלת החיים של המתמודדים עימה ולשפר את איכותם. 
מחלת ריאות חסימתית נגרמת לרוב כתוצאה מעישון, ומתאפיינת ביכולת של הריאות למלא את תפקידן המונח מניעה, בהתייחס למחלת ריאות חסימתית, מכוון למניעת התדרדרות המחלה לאחר גילויה, ומתמקד בשיפור איכות החיים והארכת תוחלת החיים של החולה. שינויים באורח החיים עשויים למנוע מהמחלה להפוך לקשה יותר.הטיפול במחלה מתמקד בהקלת הסימפטומים, באופן שיעצור ויאט את הפגיעה בריאות, וישפר את יכולת התפקוד של החולים למשך זמן. 


כיצד מטפלים במחלת ריאות חסימתית?

המחלה מאופיינת בהתלקחויות, במסגרתן הקשיים התפקודיים מתגברים והתסמינים מחמירים ונעשים תכופים יותר. על כן, הטיפול בחולה שואף להפחית את תדירות ההתלקחויות, למנוע את התקדמותה המהירה של המחלה, למנוע סיבוכים אפשריים, להפחית את התמותה ולשפר את יכולת התפקוד ואת יכולת הפעילות הגופנית.
הטיפול כולל, בראש ובראשונה, הפסקת עישון, באופן שיקל על הסימפטומים, יפסיק לפגוע בריאות ויתרום לחידוש פעילותן. לצד הפסקת העישון, ניתן טיפול, המותאם לכל חולה בהתייחס למצבו וצרכיו. הטיפול כולל הגברת פעילות גופנית מותאמת, הנעשית בפיקוח בהתאם ליכולות החולה, תורמת לשיפור במצבו; טיפול תזונתי; פיזיותרפיה נשימתית; טיפול תרופתי, הכולל תרופות להרחבת הסמפונות, , אנטיביוטיקה, סטרואידים באינהלציה ועוד; ושיקום ריאתי, הכולל טיפול בחמצן בחלק מהזמן או כל הזמן. טיפול זה מביא את הריאות לדרגת חמצון רצויה, והוכח כמסייע לחולים בהפחתת התסמינים ואף מפחית את האשפוזים, תכיפותם ואורכם. בחולים קשים מאד אף מבוצע ניתוח הקטנת ריאה או השתלת ריאה. בשנים האחרונות נמצאו טיפולים אנדוסקופיים לחולים קשים שלא מגיבים לטיפול תרופתי.כתבות נוספות בסדרה:
80% מהחולים אינם מודעים לה: תסמיניה של מחלת ריאות חסימתית 
מהי המחלה בה ילקה אחד מכל 5 מעשנים?


הכותב הוא מומחה בכיר למחלות ריאה, מנהל מערך הריאות במרכז הרפואי מאיר, כפר-סבא. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org


פורומים אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריח מתקתק אחרי התעטשות איתי 27/03/2020 09:52
  • מזה כמה שנים אני מריח ריח מתקתק אחרי התעטשות (אינני יודע אם זהו ריח אמיתי כלומר אם גם אחרים מריחים אותו כי אני אף פעם לא מתעטש בקרבה ממשית לאדם מחוסר נעימות) איני זוכר מתי התופעה החלה בדיוק. אני מעשן כמה שנים עם הפסקות. יש לי השתלות שיניים. זה ממש לא מפריע לי רק מוזר לי ואני תוהה האם זה שיבוש נוירולוגי או אחר?

  • + הוסף תגובה
היצרות בדרכי אויר נילי 11/02/2020 13:53
  • היי בני בן ה 12 נשלח לצילום נזופרינקס עקב סינוסיטיס ודלקת אוזניים.בפענוח היה כתוב הצרות בנתיבי אויר.הרופא שראה אמר שמדובר בשקד שלישי ושצריך לנתח... מציינת שהילד ספורטאי ושמעולם לא סבל מנזלות/ נוזלים באוזניים וכו. אנחנו אחרי שבוע אנטיביוטיקה - יש שיפור משמעותי. האם יש פתרון מלבד ניתוח..? האם יכול להמשיך לשחות כרגיל...? אודה לתשובה

  • + הוסף תגובה
כאבים באף שאלה על כאבים באף 10/02/2020 14:22
  • היי, בשנה האחרונה האף שלי ממש רגיש,לפעמים כואב או צורב,מדמם אבל בזמן האחרון זה ממש התגבר. יש לי כאבים חזקים במחיצה בין שני החללים באף-זה מרגיש כמו מאין צריבה כזאתי שלא נפסקת ולוקח לה איזה שעה להפסיק,זה בדרכ קורה אחרי שאני עושה ספורט, שהמזג אוויר ממש קר או מקבלת מכה באף. אני לא ממש מבינה למה יש לי את הכאבים האלו,הם לא מלווים ממש בנזלת נפיחות או בעיה ממש בנשימה מהאף-הם פשוט מאד מפריעים וכואבים. מה זה יכול להיות?כאילו זה באמת רק תסמיני כאב (לפעמים גם כאבי ראש אבל בקושי לא)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!