כך תשמרו על איכות החיים: הכל על תותבות על שתלים

בקרב רוב המבוגרים יתעורר בשלב מסוים הצורך בשיניים תותבות. תותבת נשלפת הנתמכת בשתלים היא פתרון קל פשוט ומוצלח למקרים בהם קיים חוסר שיניים מוחלט בפה. כיצד מתבצע הליך ההשתלה ולמי הוא מתאים? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותבקרב רוב המבוגרים יתעורר בשלב מסוים הצורך בשיניים תותבות: העזר המלאכותי אמנם נועד כדי להשלים את השיניים הטבעיות, אך לרוב מקשה על האכילה וההנאה מהמזון, ואף פוגם ביכולת הדיבור ומראה החיצוני ומשכך ופוגע גם בתחושת הביטחון העצמי. תותבת נשלפת המחליפה את התותבות המסורתיות, נתמכת בשתלים ומהווה פתרון קל ומוצלח לתופעה הנפוצה שיסייע לכם לחייך חיוך מלא שיניים ללא כל בושה. כיצד מתבצע ההליך ומי עשוי להיות מועמד מתאים לו? מומחה מסביר.מהן תותבות שלמות וכיצד מסייעות לשיקום חלל הפה באבדן שיניים?

השיקום הקבוע של השיניים בעזרת תותבות, משלים את השיניים החסרות בחלל הפה ומסייע בהחזרת יכולת הלעיסה והדיבור ושיפור המראה האסתטי. במקרים בהם לאדם אין שיניים, האפשרות הנפוצה ביותר לשיקומן היא על ידי תותבות שלמות. תותבות אלה נצמדות אל רקמת החניכיים על ידי "ואקום" הנוצר בין התותבת לבין רירית הפה. עוצמת החיבור בין התותבת לבין החניכיים מושפעת מגורמים שונים ורבים כמו כמות הרוק בפה, צורת וגובה רכס הלסת, מיקום שרירי הפה והפנים, הלשון ועוד משתנים אשר מובילים לניתוק אחיזת התותבת לתזוזתה.קראו עוד: אחת ולתמיד: איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?מהו החיסרון המרכזי בתותבות שלמות?

החיסרון המרכזי באמצעי שיקומי זה הוא אי האחיזה בשיניים או בשתלים וכך קיימת תזוזה המביאה לקושי בלעיסת המזון ואף מהווה פגם אסתטי ניכר, שעשוי לגרום לירידה בביטחון ואי נעימות רבה. זאת ועוד, התותבות העליונות מכסות את כל החיך ובלוטות הטעם וכך יורדת תחושת הטעם מהאוכל.מהם הפתרונות האלטרנטיביים לתותבות?

כאמור, החיסרון המרכזי בתותבות הוא התזוזה שלהן בחלל הפה. תותבות המעוגנות במקום באמצעות שתלים, פותרות את הבעיה המהותית. למעשה, מדובר בפתרון יעיל שאינו מערב עלויות גבוהות. תוך עיגון התותבת במקום על ידי השתלים שאוחזים בחיבורים מיוחדים, נעלמות הבעיות האסתטיות והתפקודיות המופיעות בעת השימוש בתותבות. לתותבת זו יש תופסנים קטנים המקבעים את השיניים ואת השתלים, כך שבזמן הארוחה השיניים לא זזות ואיכות ונוחות לעיסת המזון משתפרים וההנאה ממנו גדלה. בנוסף, התותבות הקבועות אינן פוגעות במראה או בתחושת הביטחון העצמי.
תותבת נשלפת הנתמכת בשתלים מהווה פתרון קל ויעיל לשיקום השינייםכיצד מתבצע הליך התקנת התותבות?

מדובר בהליך כירורגי פשוט יחסית, הניתן לבצע כמעט אצל כל המטופלים, לרבות אלה שאובחנו כבעלי עצם דקה או "ללא עצם להשתלות". במהלך השלב הכירורגי מחדירים שתלים בלסת העליונה או התחתונה. בלסת התחתונה הטיפול פשוט יחסית לביצוע וכולל החדרה של שני שתלים בלבד. לאחר השלב הניתוחי, מתבצע השלב המשקם, בו נבנות השיניים על גבי התותבות.


בטיפול הראשון נתכנן את השלבים הכירורגיים והשיקומיים ויילקחו מידות עבור בניית התותבות הזמניות אשר ישמשו את המטופל לתקופת ההחלמה וקליטת השתלים. בטיפול השני נבצע את השתלים והמטופל יקבל תותבת מעבר. עם תום תקופת המעבר וההחלמה, נתחיל את תהליך בניית השיניים. בשלב זה נדרשים מספר מפגשים עד תום הטיפול ומסירת התותבת מעוגנת לשתלים.קראו עוד: טיפול בשילוב צ'יפ הכל על הטיפול החדשני במחלות חניכייםתוך כמה זמן האדם יהנה משיניים קבועות?

החדרת השתלים ובניית התותבת הקבועה לא יתבצעו באותו הטיפול. לאחר התאמת  השתלים, נמסור תותבת מעבר שתשמש את המטופל בזמן ההחלמה. בתום תקופת ההחלמה, נבנה תותבות חדשות מדויקות אשר יתחברו במדויק ובחזקה אל החיבורים של השתלים הנמצאים בפה.ברוב המקרים, לאחר שלושה עד שישה חודשים תתבצע קליטת השתלים ולאחר מכן, ייבנו התותבות שיחוברו אל השתלים.האם יש מגבלות מסוימות לאחר הטיפול?

לאחר הטיפול הכירורגי מומלץ לאכול אוכל רך לתקופת ההחלמה המיידית. עם סיום בניית השיניים התותבות המעוגנות אל השתלים, ניתן לאכול כל סוג מזון שהמטופל בוחר, לרבות פירות, ירקות, בשר וכדומה. 


תותבות על שתלים הן האלטרנטיבה הבטוחה והפשוטה ביותר לשיקום לסת מחוסרת שיניים. הפתרון מסייע בהשבת איכות החיים ומהווה תמורה ראויה להשקעה הכספית. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתל ומחלה אוטואימונית מלי 20/07/2020 12:38
 • האם יש אזהרות או הוראות מיוחדות כשמשתילים שן ויש מחלה אוטואימונית? תודה

 • + הוסף תגובה
שתל דנטלי ומחלה אוטואימונית ד"ר ניצן שלזינגר 22/07/2020 00:27
 • מלי שלום, באופן כללי במקרים של מחלה אוטואימונית , יש להתייעץ עם הרופא המטפל במחלה האוטואימונית . שכן לעיתים התרופות למחלה האוטואימונית יכולות לפגוע בתהליך הריפוי והקליטה של השתלים - תלוי בסוג התרופה ובמינון. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
כתר על שתל נועה 23/08/2017 10:31
 • ד"ר שלום וברכה לפני כשנה בצעתי שתל ,הכתר שעליו מודבק בדבק זמני כיון שהרופא טוען כי לא ניתן להדביק קבוע על שתל לעולם. מאז הכתר נפל פעמיים עם כל האי נוחות הכרוכה והריצה לרופא להדבקה שאלתי האם אכן לא ניתן להדביק קבוע?לא נראה לי הגיוני כל כמה חודשים להדביק שוב..... תודה רבה

 • + הוסף תגובה
הדבקת כתר על שתל ד"ר ניצן שלזינגר 23/08/2017 23:59
 • נועה שלום אכן, כתר על שתל לא מדביקים עם דבק קבוע. הדבר נובע מן העובדה שאל השתל מחובר מבנה בהברגה ואליו מודבק הכתר . ישנם מקרים בהם הבורג שמהדק את המבנה לשתל נפתח ואז המבנה זז. על מנת לסדר את זה יש להסיר את התער מן המבנה ,לחזק שוב את הבורג ואז להדביק שוב את הכתר למבנה. במידה והכתר מודבק קבוע . לא ניתן להסיר אותו ואז יש לחתוך את הכתר ולחזק את המבנה ולבצע כתר חדש.לכן מדביקים רק עם דבק זמני. במקרים בהם הכתר נוטה ליפול. רי שניתן להדביק עם דבק זמני חזק יותר. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
כתר על שתל אחרי כמה שנים שמתנדנד אך אינו יוצא שרה 03/07/2020 16:27
 • האם יש חומר כל שהו שניתן באמצעותטו להמיס את הדבק בין הכתר לשתלים? יש לי גשר של 3 כתרים על שתלים, שהחל להתנדנד לאחר כ8 שנים, והרופאה חוששת לדפוק בכתרים שמא יישבר השתל, או צוואר השתך. האם ניתן לעשות משהו לפני חיתוך הכתרים? האם קיים אולי סוג צילום שאפשר לראות בצילום כלשהו מיוחד אם בגשר של 2 הכתרים האחרים שאינם מתנדנדים יש רק דבק או המסנה מחובר לכתר?

 • + הוסף תגובה
כתר מתנדנד על שתלים ד"ר ניצן שלזינגר 04/07/2020 21:48
 • שרה שלום, כתר אשר מתנדנד כתוצאה משחרור של מבנה - אינו דבר רצוי לאורך זמן - הדבר יוצר דלקת במקם וכן הבורג והתבגיג בתוך השתל נשחקים. ממליץ לנסות להוציא ובמידת הצורך אף לחתוך את הגשר- אני מכיר חומר שיכול המיס את הדבק. במידה והכתרים האחרים יצבים סביר שהכל בסדר בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
נפל לי שתל עם השן והבורג השתל ויש לי שם מוגלה אין דימום...לאחר שהרופא אמר שיש לי מוגלה יולה 24/06/2020 20:31
 • מה לעשות נפל לי השתל אין דימום לוקח מוקסיפן כי יש שם מוגלה

 • + הוסף תגובה
נפל לי השתל עם השן והבורג ד"ר ניצן שלזינגר 30/06/2020 00:07
 • שלום יולה, עלייך לפנות לרופא המטפל על מנת שיבדוק מה קרה ולטפל. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!