כך תשמרו על איכות החיים: הכל על תותבות על שתלים

בקרב רוב המבוגרים יתעורר בשלב מסוים הצורך בשיניים תותבות. תותבת נשלפת הנתמכת בשתלים היא פתרון קל פשוט ומוצלח למקרים בהם קיים חוסר שיניים מוחלט בפה. כיצד מתבצע הליך ההשתלה ולמי הוא מתאים? כל התשובות

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: ד"ר יובל בר


תאריך עדכון: 26/06/2017


בקרב רוב המבוגרים יתעורר בשלב מסוים הצורך בשיניים תותבות: העזר המלאכותי אמנם נועד כדי להשלים את השיניים הטבעיות, אך לרוב מקשה על האכילה וההנאה מהמזון, ואף פוגם ביכולת הדיבור ומראה החיצוני ומשכך ופוגע גם בתחושת הביטחון העצמי. תותבת נשלפת המחליפה את התותבות המסורתיות, נתמכת בשתלים ומהווה פתרון קל ומוצלח לתופעה הנפוצה שיסייע לכם לחייך חיוך מלא שיניים ללא כל בושה. כיצד מתבצע ההליך ומי עשוי להיות מועמד מתאים לו? מומחה מסביר.מהן תותבות שלמות וכיצד מסייעות לשיקום חלל הפה באבדן שיניים?

השיקום הקבוע של השיניים בעזרת תותבות, משלים את השיניים החסרות בחלל הפה ומסייע בהחזרת יכולת הלעיסה והדיבור ושיפור המראה האסתטי. במקרים בהם לאדם אין שיניים, האפשרות הנפוצה ביותר לשיקומן היא על ידי תותבות שלמות. תותבות אלה נצמדות אל רקמת החניכיים על ידי "ואקום" הנוצר בין התותבת לבין רירית הפה. עוצמת החיבור בין התותבת לבין החניכיים מושפעת מגורמים שונים ורבים כמו כמות הרוק בפה, צורת וגובה רכס הלסת, מיקום שרירי הפה והפנים, הלשון ועוד משתנים אשר מובילים לניתוק אחיזת התותבת לתזוזתה.קראו עוד: אחת ולתמיד: איזו סתימה טובה יותר, אפורה או לבנה?מהו החיסרון המרכזי בתותבות שלמות?

החיסרון המרכזי באמצעי שיקומי זה הוא אי האחיזה בשיניים או בשתלים וכך קיימת תזוזה המביאה לקושי בלעיסת המזון ואף מהווה פגם אסתטי ניכר, שעשוי לגרום לירידה בביטחון ואי נעימות רבה. זאת ועוד, התותבות העליונות מכסות את כל החיך ובלוטות הטעם וכך יורדת תחושת הטעם מהאוכל.מהם הפתרונות האלטרנטיביים לתותבות?

כאמור, החיסרון המרכזי בתותבות הוא התזוזה שלהן בחלל הפה. תותבות המעוגנות במקום באמצעות שתלים, פותרות את הבעיה המהותית. למעשה, מדובר בפתרון יעיל שאינו מערב עלויות גבוהות. תוך עיגון התותבת במקום על ידי השתלים שאוחזים בחיבורים מיוחדים, נעלמות הבעיות האסתטיות והתפקודיות המופיעות בעת השימוש בתותבות. לתותבת זו יש תופסנים קטנים המקבעים את השיניים ואת השתלים, כך שבזמן הארוחה השיניים לא זזות ואיכות ונוחות לעיסת המזון משתפרים וההנאה ממנו גדלה. בנוסף, התותבות הקבועות אינן פוגעות במראה או בתחושת הביטחון העצמי.
תותבת נשלפת הנתמכת בשתלים מהווה פתרון קל ויעיל לשיקום השינייםכיצד מתבצע הליך התקנת התותבות?

מדובר בהליך כירורגי פשוט יחסית, הניתן לבצע כמעט אצל כל המטופלים, לרבות אלה שאובחנו כבעלי עצם דקה או "ללא עצם להשתלות". במהלך השלב הכירורגי מחדירים שתלים בלסת העליונה או התחתונה. בלסת התחתונה הטיפול פשוט יחסית לביצוע וכולל החדרה של שני שתלים בלבד. לאחר השלב הניתוחי, מתבצע השלב המשקם, בו נבנות השיניים על גבי התותבות.


בטיפול הראשון נתכנן את השלבים הכירורגיים והשיקומיים ויילקחו מידות עבור בניית התותבות הזמניות אשר ישמשו את המטופל לתקופת ההחלמה וקליטת השתלים. בטיפול השני נבצע את השתלים והמטופל יקבל תותבת מעבר. עם תום תקופת המעבר וההחלמה, נתחיל את תהליך בניית השיניים. בשלב זה נדרשים מספר מפגשים עד תום הטיפול ומסירת התותבת מעוגנת לשתלים.קראו עוד: טיפול בשילוב צ'יפ הכל על הטיפול החדשני במחלות חניכייםתוך כמה זמן האדם יהנה משיניים קבועות?

החדרת השתלים ובניית התותבת הקבועה לא יתבצעו באותו הטיפול. לאחר התאמת  השתלים, נמסור תותבת מעבר שתשמש את המטופל בזמן ההחלמה. בתום תקופת ההחלמה, נבנה תותבות חדשות מדויקות אשר יתחברו במדויק ובחזקה אל החיבורים של השתלים הנמצאים בפה.ברוב המקרים, לאחר שלושה עד שישה חודשים תתבצע קליטת השתלים ולאחר מכן, ייבנו התותבות שיחוברו אל השתלים.האם יש מגבלות מסוימות לאחר הטיפול?

לאחר הטיפול הכירורגי מומלץ לאכול אוכל רך לתקופת ההחלמה המיידית. עם סיום בניית השיניים התותבות המעוגנות אל השתלים, ניתן לאכול כל סוג מזון שהמטופל בוחר, לרבות פירות, ירקות, בשר וכדומה. 


תותבות על שתלים הן האלטרנטיבה הבטוחה והפשוטה ביותר לשיקום לסת מחוסרת שיניים. הפתרון מסייע בהשבת איכות החיים ומהווה תמורה ראויה להשקעה הכספית. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, שתלים דנטליים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתלים אליקו 03/12/2019 22:09
 • היה לי גשר בשניים 23-24-25-27 הגשר נשבר והמבנה יצא עם הטיפול שורש הרופה הציע לעשות ארבע שתלים במקום מה אני צריך לדעת בנושא .שהרופה צריך לעשות שן שן או גשר מספיק תודה מראש על תשובתך

 • + הוסף תגובה
שיקום על שתלים - האם לחבר את הכתרים או לעשות כל כתר בנפרד ? ד"ר ניצן שלזינגר 14/12/2019 18:19
 • אליקו שלום, שיקום על גבי שתלים שונה משיקום על גבי שיניים. החיבור של השן לעצם מקנה לשן יכולת לזוז או לבצע בלימת זעזועים ובמידה והלחץ יהיה גדול יותר תהיה תחושת כאב אשר תגרום להפסקת הלחץ , לכן בשיקום על גבי שיניים ניתן לבצע כל כתר בנפרד ( במידה ומתאפשר). שתל לעומת זאת מחובר אל העצם והופך להיות חלק מן העצם וכאשר לוחצים חזק על כתר עלשתל - אין תחושת כאב וכל העומס מועבר לשתל, לכן במידה ויש שתלים סמוכים עדיף בד"כ לחבר אותם כך שגם אם לועסים על כתר אחד - כל השתלים נושאים בעומס הלעיסי. נתתי לך את הרציונאל של השיקום על גבי שתלים , בכל מקרה יש לשקול כל מקרה לגופו של עניין. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
בעיה בנשך אחרי שתל יוסי 17/11/2019 20:54
 • ערב טוב עברתי תהליך של שתל בלסת תחתונה שהסתיים לפני חודשיים בהצלחה. אולם מאז יש לי רעשים ( "קנקים") בלסת התחתונה. אני מרגיש שהנשך שליממש לא טוב יש לי לחצים על השיניים ואני מרגיש שאני חוכך אותם בלחץ. אינני יודע לאיזה רופא אני אמור לפנות: רופא השיניים שביצע את העקירה רופא משפחה רופא פה ולסת יש מצבשאני אצטרך סד סיליקון לפה למשך הלילה להוריד את הלחץ ? אשמח להכוונה תודה מראש יוסי

 • + הוסף תגובה
בעיה בנשך לאחר שיקום על גבי שתל ד"ר ניצן שלזינגר 14/12/2019 18:13
 • יוסי שלום, במידה וקיימת הפרעה סגרית אשר מקורה בשן ששוקמה , הרי שיש לפנות לרופא השיניים המטפל ששיקם את השן ולדאוג לאזן את הכתר. לפי התיאור שלך של הפרעה סגרית גדולה עם השפעה על המפרק של הלסת , צריך לבדוק האם זה הכתר הבודד שעשה את ההפרעה או שיש בעיה אחרת. סד לילה יכול לעזור במידה והאתה אכן שווחק או מהדק שיניים בלילה . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
תותבות זמניות דב 15/11/2019 19:03
 • ביצעתי עקירה של השיניים לפני כחודש ובאותו מעמד הושתלו לי ארבעה שתלים למעלה ולמטה, כעבור חודש הוזמנתי לשים תותבות שמידות נלקחו בשלב מוקדם יותר, הבעיה שלי שאני מסוגל בשום אופן לשים את התותבות בגלל רפלקס חריף, שאלתי היא האם לא אשים אותם עד לשיניים הקבועות משהו מהתהליך של ההשתלה או משהו אחר ינזק כתוצאה מכך שאהיה בלי תותבות? תודה רבה לעונה

 • + הוסף תגובה
האם חובה להשתמש בתותבות זמנייות לפני שיקום על שתלים ? ד"ר ניצן שלזינגר 14/12/2019 18:10
 • שלום דב, אין חובה להשתמש בתותבות הזמניות - אבל בשלב בו יבוצע השיקום הסופי על גבי השתלים - יהיה קושי גדול יותר להתרגל לכך שיש פתאום שיניים כי הלשון והלחי רגילות להיות חופשייים ללא משהו שמגביל או מגדר אותן. אומנם יקח קצת יותר זמן אבל בסופו של דבר תתרגל. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!