10 נשים מאובחנות בכל יום: כל הגורמים – ודרכי הטיפול בסרטן השד

כ-4000 ישראליות חולות בסרטן השד, שנחשבת למחלה הממארת הנפוצה בעולם המערבי. מהם הגורמים לה ואילו תסמינים עשויים לעורר אצלך את החשד? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסותמידי שנה מאובחנות בישראל כ-4,000 נשים כחולות בסרטן השד -  המחלה הממארת הנפוצה ביותר בישראל ובעולם המערבי. השד, בדומה לכל איבר בגופנו, מורכב מאבני בניין רבות הנקראות תאים. לכל תא תפקוד וצורה מסוימים. מדי יום מתים תאים מסוימים והתאים הנותרים יוצרים תאים חדשים זהים על ידי מנגנון של התחלקות. כאשר מנגנון החלוקה משתבש, יכולים להיווצר פגמים בחומר הגנטי שנקראים מוטציות. המוטציות יכולות לגרום למצב שבו התאים ממשיכים להתחלק ללא בקרה וללא שליטה וכך מתחיל התהליך הסרטני. מצב זה עלול להתרחש ברקמות שונות בשד- ברקמה הבלוטית בשד, בצינוריות החלב, ברקמה החיבורית או בעור סביב הפטמה. כמו כן, במקרים מסוימים חלק מהתאים הממאירים עוברים באמצעות נוזל הלימפה או מערכת הדם לאיברים אחרים בגוף, מצב המכונה גרורות- שם הם מתיישבים ומשגשגים עד להיווצרותו של גוש תאים נוסף, המהווה גידול חדש ופוגע בתפקוד האיבר. 


מהם הגורמים לסרטן השד?

במרוץ השנים בוצעו מחקרים רבים אודות מחלת הסרטן בכלל, וסרטן השד בפרט, ונעשו ניסיונות להתחקות אחר הגורמים למחלה. הגורמים כולם אינם מוכרים, אולם זוהו מספר מאפיינים החשודים כגורמים לסרטן השד ומי שנושאת אחד או יותר מהם מצויה בקבוצת סיכון מוגבר ללקות במחלה. חשוב לציין, כי בקרב רוב החולות במחלה לא אותרו מאפיינים אלה. קראו עוד: טור אישי: לא קל להיות חולת סרטן ורווקהבמקביל לפריצות הדרך בהבנת גורמי המחלה והמנגנונים שבהם היא נוצרת, התגלו גם תרופות חדשות היודעות לנטרל את המנגנונים הללו. בין הגורמים הנפוצים זוהתה נטייה גנטית לחלות בסרטן השד; כמו כן, נשים שלא ילדו מעולם, או שילדו בגיל מבוגר הן בעלות סיכון מוגבר לחלות; נשים שלא קיבלו טיפול הורמונלי חלופי, הניתן במשך חמש שנים ויותר אחר הפסקת המחזור החודשי, מגדיל את הסיכון ללקות בסרטן שד, אורח חיים לקוי, הכולל, השמנה, היעדר פעילות גופנית וצריכת סיגריות ואלכוהול מגבירים אף הם את הסיכון לחלות;  זאת ועוד, עם העלייה בגיל, הנטייה ללקות בסרטן השד גוברת, כאשר 76% מהחולות מאובחנות מעל גיל 50.מהן דרכי הטיפול בסרטן השד?

עד היום הדרך הטובה ביותר להילחם בסרטן השד והחלופה אשר מבטיחה 90% סיכוי להירפא היא גילוי מוקדם של המחלה. כאשר מאותר הגידול, רופאים רבים בעלי מומחיות מגוונת בוחנים את שלב המחלה ומתאימים את הטיפול בהתחשב בו ובמאפיינים נוספים של האישה. הטיפול בסרטן השד הוא רב תחומי וכולל: הדמית השד, פתולוגיה, רפואה גרעינית, כירורגיה, אונקולוגיה וצוות פרה רפואי שתומך באשה.
גילוי מוקדם של סרטן השד מבטיח 90% ריפוי מהמחלה הממאירהמהם שלבי המחלה?

קיימים ארבעה שלבים של מחלת סרטן השד: סרטן השד בשלב 0 הוא הסרטן "הקל" ביותר, אשר ניתן, ברוב המקרים לריפוי מלא ולהחלמה מוחלטת של האישה. כאשר המחלה מאותרת בשלב כה מוקדם, בו מאותר גידול לא חודרני, המוגבל לחלל צינוריות החלב ולא מערב כלל איברים אחרים, מדובר במצב אופטימלי המשפר משמעותית את הסיכוי להביס את המחלה. סרטן שלב 1 מתאר מצב בו הגידול הוא חודרני אולם קטן, כלומר, כזה שקוטרו פחות מ-2 ס"מ, והוא לא התפשט לבלוטות הלימפה, או אל מחוץ לשד. בשלב 2 מצויים גידולים גדולים, שלב 3 מתייחס לסרטן שד דלקתי שהוא נדיר מאד או לסרטן שד שאותר והגידול הינו חודרני וקוטרו קטן מ5 ס"מ, ומערב קשריות לימפה בבית השחי שהינן מקובעות, או שנצמדו האחת לשנייה, או כזה שקוטרו גדול מ-5 ס"מ ומערב קשריות לימפה בבית השחי באותו צד, הניתנות להזזה, או כזה שהתפשט לרקמות המקיפות את השד או לבלוטות הלימפה. בשלב 4 מאותר סרטן מפותח מאד, גדול בדרך כלל וכזה שהספיק לשלוח גרורות לאיברים אחרים בגוף, כשהאופייניים בהם כוללים את העצמות, הריאות, הכבד או המוח.


סוג הטיפול מותאם לכל חולה בהתאם לסוג הסרטן, לשלב המחלה, לגילה ולמצבה הבריאותי הכללי. הטיפול, לרוב, כולל אחד או יותר מהטיפולים הבאים: טיפול כירורגי, הכולל הסרת הגידול בניתוח ובדיקה של מערבות של בלוטות לימפה; טיפול קרינתי, הכולל הקרנות לאזורים הנגועים והסמוכים, לאחר הניתוח; טיפול כימי וטיפול הורמונלי- מתן תרופות כימותרפיות או הורמונליות המסייעות לעצור את התפשטות הגידול ולמנוע את הישנותו. ניתן לתת את הטיפול לפני הניתוח כדי לצמצם את גודלו ולאפשר שימור השד.ככל ששלב המחלה מוקדם, כך סיכויי החלמה גבוהים, והטיפול קל ומקומי יותר וגורם לתופעות לוואי מועטות יותר.מהן הבדיקות השגרתיות אותן כדאי לבצע לאיתור מוקדם של סרטן השד?

כדי לאתר את סרטן השד עוד לפני הופעת התסמינים, הכוללים, אחד או יותר מאלה - הופעת גוש בשד, הפרשה מהפטמה, פטמה שקועה, שינוי בצורה או בגודל השד, הופעת ורידים מורחבים או בולטים, גירוד בפטמה שלא חולף, כאב, נפיחות בזרוע העליונה או בבית השחי ועוד, מומלץ לכל אישה להקפיד על שגרת בדיקות. הבדיקות המומלצות הן, בדיקת שד עצמית, החל מגיל 20, הכולל מישוש השדיים תוך ניסיון להבחין בשינויים; בדיקה שד על ידי רופא מומחה שיבדוק ידנית באופן יסודי את השדיים, בתי השחי והצוואר וכן בדיקת ממוגרפיה, פעם בשנה מעל גיל 40 (לפי המלצה של האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה, כירורגיה וגינקולוגיה). לאחר הממוגרפיה או במקביל אליה מומלץ לחלק מהנשים לבצע בדיקות נוספות כגון ואולטרה סאונד ו- MRI. כמובן שהופעת תסמין או חשד מצדיק פניה מהירה וישירה לרופא המטפל שיפנה להמשך אבחון וטיפול, ללא קשר לשגרת הבדיקות הזו.  הכותבת היא מומחית לכירורגיה, מנהלת מרפאת השד במרכז הרפואי בני ציון, חיפה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שינויים בשד פה 29/07/2020 20:20
 • שלום רב, בת 34 מטופלת פוריות מזה 4 שנים ( מקבלת הורמונים במינונים הכי גבוהים) ברקע כשל שחלתי על רקע לא מוסבר ומספר אירועי תרומבופלביטיס כתוצאה מהאסטרוגנים ככל הנראה אי לזאת נוטלת קלקסן 60. בריאות כללית תקינה.( בירור המטולוגי מלא תקין) בחודשים האחרונים כ4/5 שמתי לב לשינויים קלים בשד הופעת נמשים באזור בתחתית השדאם מותחים את השד זה נראה כמו סטיפלינג..ובאחד השדיים ממצא חדש יחסית - מורם קטנטן להערכתי כ2 מ"מ בעל מראה מעט ארוזיבי כמו קילופי עור זה לא נעלם וגם לא שמתי לב שגדל מזה כ4 חודשים. לאור הטיפולים אני במעקבים אצל כירורג שד כל חצי שנה ( תור עוד 3 שבועות) בדיקה אחרונה כולל us תקינה . אחת הכיררוגיות ציינה שיש לי שד פיברוציסטי השנייה חלקה לדעתי יש לעיתים מרגישה כמו גושים תת עורים ניידים וכואבים משתנים לאורך המחזור החודשי. בירור של brca שלילי לשמחתי. בקרע משפחתי סרטן שד ושחלה. האם לדעתך יש מקום לדאגה? צריך לבקש משהו בבדיקה הקרובה, להשב את תדומת לבה של הרופאה למשהו?

 • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 31/07/2020 18:11
שינויים בשד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 31/07/2020 19:10
 • לא נשמע לי מדאיג ספרי לרופאה את כל מה שכתבת לי כאן

 • + הוסף תגובה
טריפל נגטיב שלא מגיב לטקסול שיר 16/07/2020 03:02
 • בת 75. סרטן טריפל נגטיב מועמדת לניתוח תוך שבועיים לכריתת שד כולל השריר. עקב חוסר תגובה לטקסול וחזרה של הגידול לגודלו המקורי 3.5 סמ תוך חודש וחצי לאחר שהצטמצם ל1 סמ. לפני חצי שנה נעשה פט סטי שלא חשף גרורות בגוף. האם חובה לעשות לפני הניתוח פט סיטי כדי לראות האם התפתחו גררורות בעקבות חוסר התגובה לטקסול?או שאין חשיבות כרגע בעקבות מחסור בזמן והפט סיטי יעשה אחרי.הניתוח. האם במהלך הניתוח יש לדרוש פתלוגיה ספסיפית מעבר למה שבודקים כדי לחפש טיפול מתאים לכימוטראפיה שאחרי?להמשך הטיפול לאחר ניתוח

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/07/2020 22:44
 • לדעתי בהחלט יש מקום לביצוע פט/סיטי שבועיים זה מספיק זמן לפטסיטי דחוף אין צורך בפתולוגיה ספציפית במהלך הניתוח, ניתן לבצע כל מה שנדרש אחרי הניתוח

 • + הוסף תגובה
פתולוגיה שנעשית אחרי ניתוח להתאמת טיפול שיר 29/07/2020 21:38
 • האם לאחר הניתוח . אוטומטית נעשית פתלוגיה לגידול שמוציאים שיכולה לתת תשובה לגבי איזה טיפול הכי יתאים ?. חוץ מבדיקת רצפטורים הורמנאלים וher2 .כי הרי בביופסיה נקבע טריפל נגטיב.האם יש בדיקות פרטיות שצריך לעשות על הגידול למציאת מוטציות כדי לאפיין את הגידול טוב יותר??בעיקר שלא היתה תגובה לטקסול?להתאמת טיפול יעיל?

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד וממוגרפיה ליאן 28/07/2020 18:35
 • דר' שלום ותודה, בת 67, לפני 6 שנים הוציאו לי גוש בשד שהיה שם עשור ולא סרטני. אחרי 3 שנים, היום, הלכתי לעשות ממוגרפיה. הטכנאית (שלא היה נעימה ואגרסיבית) לחצה לי נורא חזק עם המכשיר של הממוגרפיה. ביקשתי טיפה יותר חלש כאב לי ממש, הרימה את הקול ואמרה שככה צריך אחרת לא רואים ולעתים קוראים שוב בגלל שלא יצא טוב, ביקשה שלא אסתכל ושאשרים את הראש ממש עשתה לי מהציצי דף נייר. עשיתי בחיי עשרות ממוגרפיה וככה לעולם לא עשו לי חזק ! אני מכה על חטא שלא קמתי באותה שניה לבקש מישהי אחרת, משום מה זרמתי. שהגעתי הביתה עד עכשיו ממש כואב לי באזור הלב, כל המקום שמקרין לי ליד שמאל וגם ימין כמו זרמים. בבקשה ממך, האם בדיקה כזאת שמועכים בצורה אגרסיבית יכולה לגרום נזק לשד? קרה בעבר פעם שמישהי נפגעה ממוגרפיה? חלילה לפוצץ בפנים בלוטות או נזק אחר. אודה לך על תשובתך הכנה , . תודה ליאן.

 • + הוסף תגובה
ממוגרפיה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 28/07/2020 18:39
 • קשה לי לומר. זה ממש לא בתחום ההתמחות שלי. אולי פגיעה זמנית כמו מכה שחולפת. לא מתפוצץ. כלום

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!