הסרטן ה-3 השכיח ביותר בישראל: הכל על סרטן הערמונית

סרטן בלוטת הערמונית מדורג במקום ה-6 בשכיחותו בעולם וכן במקום ה-3 בשכיחותו בישראל. ברב המקרים הוא מתפתח לאט במשך שנים רבות, אך לעתים נדירות הוא עלול גם להיות חודרני ואלים. מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחות המחלה וכיצד מטפלים בה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות
הערמונית היא בלוטת הרבייה הגברית, הממוקמת באגן במוצא של שלפוחית השתן ועוטפת את השופכה. היא בעלת תפקיד חשוב בתהליך ייצור נוזל הזרע. הבלוטה מורכבת מתאי הערמונית המוקפים במעטפת שריר וסיבים. סרטן הערמונית (פרוסטטה), הוא סוג סרטן שכיח ביותר, המתגלה כיום ברוב המקרים בשלב מוקדם, כאשר הוא מוגבל לערמונית ומתפתח לרוב בהדרגה, ולא נוטה לגרום לתסמינים בשנים הראשונות.  אצל חלק מהחולים המחלה לא תתקדם במשך שנים רבות ואף לא תסכן את חייהם. מנגד, במקרים אחרים מחלת סרטן הערמונית סימפטומטית מאוד, מסוכנת יותר,  ומתפרצת כאשר תאים בערמונית עוברים תהליך של מוטציה ופותחים בתהליך התרבות היוצא מכלל שליטה ועלול להתפשט אל איברים אחרים בגוף, בניהם גם העצמות וקשרי הלימפה. 


שיעור ההיארעות של סרטן הערמונית נמצא בעליה החל משנות ה-90 של המאה הקודמת. מדובר בסרטן השלישי בשכיחותו בישראל וזוהי המחלה הממאירה הנפוצה ביותר בקרב גברים בארצות הברית, וגורם השני בשכיחותו לתמותה שלהם מהסרטן. ההערכות גורסות כי אחד מכל שישה גברים אמריקאים, ברוב המקרים יחלה בסרטן הערמונית. מדובר במחלה אשר מתפתחת לאט, במשך שנים רבות, אך לעיתים נדירות, היא עלולה להפוך גם להיות חודרנית ואלימה. לסרטן הערמונית יש קשר ישיר וחזק לגיל החולה, שכן הסיכוי להתפתחותו עולה מעל גיל ,50 85% מהגברים יאובחנו לאחר גיל 65, שיא ההיארעות יהיה בקרב בני  70-74. בגברים מעל גיל 85 סבירות לגלות סרטן הערמונית תהיה גבוהה. מהם הגורמים לסרטן הערמונית, כיצד ניתן לאבחן את המחלה ואיך מטפלים בה? צפו בד"ר אלכס קונסטנטינובסקי מסביר.
      התהליך הסרטני הוא תהליך גנטי וביוכימי מסובך, המאתחל וממשיך את השינויים הגנטיים שהתרחשו בתא. בתוך הערמונית, התאים שהשתנו בתהליך בלתי הפיך ומחוסר בקרה, מתחילים להתחלק ללא צורך, ללא סדר וללא פיקוח ויוצרים גוש תאים המתפקדים באופן שונה מתאים בריאים. להבדיל ממחלות סרטן אחרות, התאים הסרטניים בבלוטת הערמונית מתפתחים באופן איטי ביותר ולעיתים רחוקות גורמים לתסמינים, לתחלואה או להפרעה בתפקוד. מצב זה מכונה סרטן ערמונית מקומי מוקדם או סרטן ערמונית מקומי מתקדם.


בחלק קטן מהמקרים התאים הסרטניים יתפתחו במהירות רבה יותר והגידול הסרטני יהיה פולשני ומסוכן יותר לבריאותו ואף לחייו של החולה, בשל נטייתו להתפשט לאיברים אחרים בגוף, לרבות בלוטות לימפה ועצמות. מצב זה מכונה סרטן ערמונית חודרני או סרטן ערמונית גרורתי.


קראו עוד: 9 חולים מאובחנים בכל יום: כל המידע על סרטן המעי הגסמהם הגורמים להתפתחות סרטן הערמונית?

הגורמים להתפתחות סרטן הערמונית אינם ידועים, אך ברור כי קיימת גם נטייה גנטית, ולכן מי שקרוב משפחתו מדרגה ראשונה (אב או אח) לקה במחלה לפני גיל 60, מצוי בקבוצת סיכון לחלות בה בעצמו. תזונה עתירת שומן עשויה גם היא להשפיע על אחוזי התחלואה.מהם התסמינים שעשויים להעיד על התפתחות גידול ממאיר בערמונית?

בשל ההתפתחות האיטית ביותר של הגידול, בשנים הראשונות להתפתחותו הוא שקט לגמרי ונטול תסמינים. רוב התסמינים המבטאים הפרעות במתן שתן, קשורים יותר להגדלה שפירה של הערמונית. כמובן עקב תופעות אלה יש לפנות לבדיקת אורולוג, שישקול את המשך הבירור וצורך בנטילת בדיקות דם לאיתור PSA- החלבון המופרש על ידי הערמונית. ה-PSA היא סמן סגולי לערמונית, אך אינו סגולי לסרטן הערמונית. רמות ה- PSA מושפעות מגיל החולה, נפח הערמונית, נוכחות זיהום בדרכי השתן ו/או הערמונית, נוכחות צנתר בשופכה, פעולות חודרניות בשופכה והערמונית וכן ממגע מיני.


לאחרונה נכנסו לתוקף הנחיות חדשות לשימוש ב-PSA לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, שפרסם האיגוד האורולוגי האמריקאי (AUA), המבוססות על חלוקה לקבוצות גיל, ומחליפות את ההנחיות משנת 2009 ומגבילות שימוש שגרתי נרחב בבדיקת PSA, עקב הנזקים העולים על התועלת ועקב הטיפולים שלא תמיד נחוצים.
בשל ההתפתחות האיטית ביותר של הגידול, בשנים הראשונות להתפתחותו הוא שקט לגמרי ונטול תסמיניםבמידה ובוצעה ביופסיה, שלימדה על הימצאות גידול ממאיר בערמונית, צוות מומחים צריך להעריך את רמת הסיכון של המחלה (נמוכה, בינונית וגבוהה) להישנות, התפתחות ותמותה. בהתאם לכך, מותאם טיפול אופטימלי למטופל. בשל האופי המיוחד של סרטן הערמונית, שאיננו בהכרח קטלני ולא תמיד גורם לבעיות כלשהן, השאלות על בחירת הטיפול, ובמידה וכן על אופי הטיפול, תלויות בגורמים רבים ובעיקרם רמת הסיכון, מאפייני פולשניות והשלב של המחלה: האם מדובר בסרטן בעל יכולות חודרניות בעתיד, האם הוא מוגבל לערמונית בלבד וכדומה. קראו עוד: מהי מחלת הסרטון איתה ניתן לחיות ללא טיפול כלל?מהן דרכי הטיפול בסרטן הערמונית?

לחולים אשר צריכים לעבור טיפול, מוצגות האופציות הטיפוליות, לרבות ניתוח לכריתת הערמונית לסוגיו (פתוח, לפרוסקופי, רובוטי) או טיפול בקרינה חיצונית או בכימותרפיה וטיפול הורמונלי מקדים ומשלים. בסרטן ערמונית מקומי מוקדם או מתקדם, הטיפולים הללו מובילים, לרוב, להשמדת תאים הסרטניים בערמונית. בסרטן גרורתי הטיפול יהיה ארוך ומורכב יותר. 

בבחירה של סוג הטיפול והיקפו נלקחים בחשבון לא רק גורמים הקשורים להיקף ורמת הסיכון של הסרטן הספציפי שנתגלה, אלא גם גורמים הקשורים למטופל עצמו, לרבות גיל, מצב בריאותי, השפעת הטיפול על חיי המטופל ותופעות הלוואי של הטיפול.


ההתפתחות האיטית של המחלה ברוב המקרים מאפשרת גילוי מוקדם שלה וטיפול בה, שכן רק ב-5% מהמקרים קיימות גרורות בעת גילויה. הכותב הוא מומחה לכירורגיה אורולוגית, מנהל היחידה לאורולוגיה, המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים סרטן הערמונית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקת PSA ובדיקת FREE PSA דרור 27/04/2020 15:18
  • שלום רב, בן 51. PSA - 37.47 FREE PSA - 2.06 TOTAL RATIO - 5% מה כל זה אומר???

  • + הוסף תגובה
קבוצת תמיכה לסרטן הערמונית בוולפסון 19.7.19 אבי 06/06/2019 20:37
  • לקבוצת תמיכה לחולי סרטן הערמונית" אנו שמחים להודיע , שהמפגש הקרוב יתקיים ביום ה' 19.6.2019 בשעה 18:00 . במרכז הרפואי "וולפסון" קומה F, שמאלה ביציאה מהמעלית. נושאי המפגש : * טיפולים חדשניים לסרטן הערמונית המוקדם והגרורתי . * תופעות הלוואי לטיפולים. מרצה אורח: ד"ר שרון נורדהיימר. ד"ר נורדהיימר , אחראית תחום גידולי מערכת השתן במחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי " וולפסון". בהמשך הערב התקיים דיון פתוח בכל הנושאים של סרטן הערמונית. כמובן הקהל משתתף פעיל לכל אורך המפגש מומלץ להגיע עם בנות הזוג וגם בני משפחה. הכניסה חופשית . יהיה כיבוד קל. אבי סרנגה 050-5256468 Robotic.avi@gmail.com

  • + הוסף תגובה
סרטן הדופן השלפוחית David 12/11/2019 04:09
  • בציסטוסקופיהשל השלפוחית התגלה גידול בקיר האחורי בשלפוחית- ללא גידול בתוכו.איזה אופציות טיפול קיימות

  • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת אני 18/09/2019 12:32
  • שלום רב, בבדיקת us הערמונית בגודל 150 סמ"ק. לפני שנה היה 52 סמ"ק מה זה אומר? זה סרטן? יש תור לרופא לשבוע הבא.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!