הסרטן ה-3 השכיח ביותר בישראל: הכל על סרטן הערמונית

סרטן בלוטת הערמונית מדורג במקום ה-6 בשכיחותו בעולם וכן במקום ה-3 בשכיחותו בישראל. ברב המקרים הוא מתפתח לאט במשך שנים רבות, אך לעתים נדירות הוא עלול גם להיות חודרני ואלים. מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחות המחלה וכיצד מטפלים בה? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/07/2017הערמונית היא בלוטת הרבייה הגברית, הממוקמת באגן במוצא של שלפוחית השתן ועוטפת את השופכה. היא בעלת תפקיד חשוב בתהליך ייצור נוזל הזרע. הבלוטה מורכבת מתאי הערמונית המוקפים במעטפת שריר וסיבים. סרטן הערמונית (פרוסטטה), הוא סוג סרטן שכיח ביותר, המתגלה כיום ברוב המקרים בשלב מוקדם, כאשר הוא מוגבל לערמונית ומתפתח לרוב בהדרגה, ולא נוטה לגרום לתסמינים בשנים הראשונות.  אצל חלק מהחולים המחלה לא תתקדם במשך שנים רבות ואף לא תסכן את חייהם. מנגד, במקרים אחרים מחלת סרטן הערמונית סימפטומטית מאוד, מסוכנת יותר,  ומתפרצת כאשר תאים בערמונית עוברים תהליך של מוטציה ופותחים בתהליך התרבות היוצא מכלל שליטה ועלול להתפשט אל איברים אחרים בגוף, בניהם גם העצמות וקשרי הלימפה. 


שיעור ההיארעות של סרטן הערמונית נמצא בעליה החל משנות ה-90 של המאה הקודמת. מדובר בסרטן השלישי בשכיחותו בישראל וזוהי המחלה הממאירה הנפוצה ביותר בקרב גברים בארצות הברית, וגורם השני בשכיחותו לתמותה שלהם מהסרטן. ההערכות גורסות כי אחד מכל שישה גברים אמריקאים, ברוב המקרים יחלה בסרטן הערמונית. מדובר במחלה אשר מתפתחת לאט, במשך שנים רבות, אך לעיתים נדירות, היא עלולה להפוך גם להיות חודרנית ואלימה. לסרטן הערמונית יש קשר ישיר וחזק לגיל החולה, שכן הסיכוי להתפתחותו עולה מעל גיל ,50 85% מהגברים יאובחנו לאחר גיל 65, שיא ההיארעות יהיה בקרב בני  70-74. בגברים מעל גיל 85 סבירות לגלות סרטן הערמונית תהיה גבוהה. מהם הגורמים לסרטן הערמונית, כיצד ניתן לאבחן את המחלה ואיך מטפלים בה? צפו בד"ר אלכס קונסטנטינובסקי מסביר.
      התהליך הסרטני הוא תהליך גנטי וביוכימי מסובך, המאתחל וממשיך את השינויים הגנטיים שהתרחשו בתא. בתוך הערמונית, התאים שהשתנו בתהליך בלתי הפיך ומחוסר בקרה, מתחילים להתחלק ללא צורך, ללא סדר וללא פיקוח ויוצרים גוש תאים המתפקדים באופן שונה מתאים בריאים. להבדיל ממחלות סרטן אחרות, התאים הסרטניים בבלוטת הערמונית מתפתחים באופן איטי ביותר ולעיתים רחוקות גורמים לתסמינים, לתחלואה או להפרעה בתפקוד. מצב זה מכונה סרטן ערמונית מקומי מוקדם או סרטן ערמונית מקומי מתקדם.


בחלק קטן מהמקרים התאים הסרטניים יתפתחו במהירות רבה יותר והגידול הסרטני יהיה פולשני ומסוכן יותר לבריאותו ואף לחייו של החולה, בשל נטייתו להתפשט לאיברים אחרים בגוף, לרבות בלוטות לימפה ועצמות. מצב זה מכונה סרטן ערמונית חודרני או סרטן ערמונית גרורתי.


קראו עוד: 9 חולים מאובחנים בכל יום: כל המידע על סרטן המעי הגסמהם הגורמים להתפתחות סרטן הערמונית?

הגורמים להתפתחות סרטן הערמונית אינם ידועים, אך ברור כי קיימת גם נטייה גנטית, ולכן מי שקרוב משפחתו מדרגה ראשונה (אב או אח) לקה במחלה לפני גיל 60, מצוי בקבוצת סיכון לחלות בה בעצמו. תזונה עתירת שומן עשויה גם היא להשפיע על אחוזי התחלואה.מהם התסמינים שעשויים להעיד על התפתחות גידול ממאיר בערמונית?

בשל ההתפתחות האיטית ביותר של הגידול, בשנים הראשונות להתפתחותו הוא שקט לגמרי ונטול תסמינים. רוב התסמינים המבטאים הפרעות במתן שתן, קשורים יותר להגדלה שפירה של הערמונית. כמובן עקב תופעות אלה יש לפנות לבדיקת אורולוג, שישקול את המשך הבירור וצורך בנטילת בדיקות דם לאיתור PSA- החלבון המופרש על ידי הערמונית. ה-PSA היא סמן סגולי לערמונית, אך אינו סגולי לסרטן הערמונית. רמות ה- PSA מושפעות מגיל החולה, נפח הערמונית, נוכחות זיהום בדרכי השתן ו/או הערמונית, נוכחות צנתר בשופכה, פעולות חודרניות בשופכה והערמונית וכן ממגע מיני.


לאחרונה נכנסו לתוקף הנחיות חדשות לשימוש ב-PSA לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, שפרסם האיגוד האורולוגי האמריקאי (AUA), המבוססות על חלוקה לקבוצות גיל, ומחליפות את ההנחיות משנת 2009 ומגבילות שימוש שגרתי נרחב בבדיקת PSA, עקב הנזקים העולים על התועלת ועקב הטיפולים שלא תמיד נחוצים.
בשל ההתפתחות האיטית ביותר של הגידול, בשנים הראשונות להתפתחותו הוא שקט לגמרי ונטול תסמיניםבמידה ובוצעה ביופסיה, שלימדה על הימצאות גידול ממאיר בערמונית, צוות מומחים צריך להעריך את רמת הסיכון של המחלה (נמוכה, בינונית וגבוהה) להישנות, התפתחות ותמותה. בהתאם לכך, מותאם טיפול אופטימלי למטופל. בשל האופי המיוחד של סרטן הערמונית, שאיננו בהכרח קטלני ולא תמיד גורם לבעיות כלשהן, השאלות על בחירת הטיפול, ובמידה וכן על אופי הטיפול, תלויות בגורמים רבים ובעיקרם רמת הסיכון, מאפייני פולשניות והשלב של המחלה: האם מדובר בסרטן בעל יכולות חודרניות בעתיד, האם הוא מוגבל לערמונית בלבד וכדומה. קראו עוד: מהי מחלת הסרטון איתה ניתן לחיות ללא טיפול כלל?מהן דרכי הטיפול בסרטן הערמונית?

לחולים אשר צריכים לעבור טיפול, מוצגות האופציות הטיפוליות, לרבות ניתוח לכריתת הערמונית לסוגיו (פתוח, לפרוסקופי, רובוטי) או טיפול בקרינה חיצונית או בכימותרפיה וטיפול הורמונלי מקדים ומשלים. בסרטן ערמונית מקומי מוקדם או מתקדם, הטיפולים הללו מובילים, לרוב, להשמדת תאים הסרטניים בערמונית. בסרטן גרורתי הטיפול יהיה ארוך ומורכב יותר. 

בבחירה של סוג הטיפול והיקפו נלקחים בחשבון לא רק גורמים הקשורים להיקף ורמת הסיכון של הסרטן הספציפי שנתגלה, אלא גם גורמים הקשורים למטופל עצמו, לרבות גיל, מצב בריאותי, השפעת הטיפול על חיי המטופל ותופעות הלוואי של הטיפול.


ההתפתחות האיטית של המחלה ברוב המקרים מאפשרת גילוי מוקדם שלה וטיפול בה, שכן רק ב-5% מהמקרים קיימות גרורות בעת גילויה. הכותב הוא מומחה לכירורגיה אורולוגית, מנהל היחידה לאורולוגיה, המרכז הרפואי ע"ש ברוך פדה, פוריה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורום סרטן הערמונית

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ערמונית מרקם לא אחיד
 • א
 • 04/03/2019 23:10
 • בבדיקת אולטרסאונד בטן תחתונה שעשיתי בשביל דברים אחרים, קיבלתי תשובה של פרוסטטה מרקם לא אחיד. על מה זה מעיד הממצא הזה, ומה השלב הבא? איזה עוד בדיקות צריך לעשות מכאן והלאה אם בכלל?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סרטן אשכים
 • יוסי
 • 27/02/2019 13:39
 • שלום רב אבי כבן 73 עבר ניתוח להסרת גוש משק האשכים ובמקביל כריתת אשך שמאל עקב גוש פאראטרוסוקלי. הגוש נמצא בשק האשכים למעלה מ10 וכן בוצע בדיקה בעבר הרחוק ונאמר כי לא מדובר בגוש שיש לבצע ניתוח. בחצי שנה האחרונה הגוש גדל ובוצע בדיקה נוספת והומלץ על הסרה. בוצעו בדיקות דם כולל מרקרים-תקין בוצע בדיקת ct ונרשם כי אין פיזור מרוחק. אך כן נרשם כי קיימת קשרית שאינה ספציפית בריאה. כמו כן לאחר הניתוח נרשם בסיכום כי בוצע כריתה של האשך כיוון ומדובר בתהליך פאראטסקולרי. אשמח לדעת מה המשמעות של פאראטסקולרי כיוון ובאינטרנט ישנם המון מונחים הקשורים והנושא לא כל כך מובן. נשמח לתשובה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שאלה נוספת
 • אודי
 • 28/02/2019 14:47
 • שאלה נוספת: הקשרית שנמצאה בריאות בבדיקת בct היא חתך 304-44 מה זה אומר? האם כל קשרית היא גרורה? חשוב לציין שבct נרשם כי אין עדות לפיזור מרוחק. כמו כן כל האיברים הפנימיים (כבד,לבלב,בלוטות הלימפה) בגודל תקין.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • סרטן הכליה ושלפוחית השתן
 • איתן
 • 27/02/2019 15:00
 • 2013 : גידולים בשלפוחית השתן LGTCC הוצאו 2016 : גידול T1HG בנפח 8 סמ"ק סולידי בצוואר כיס השתן 9-10-18 : נגע 1.44ס"מ האדרה קלושה יכול להתאים ל RCC papillary, קוטב תחתון כליה ימנית. 9-1-19 :ציטולוגיה נמצאו תאי אפיטל מעבר עם אטיפיה גרעינית קלה....ואטיפיה גרעינית קשה. שאלה - האם יש קשר בין הסרטן בשלפוחית השתן והסרטן בכליה ? והאם הוא יכול לנבוע מעבודה רבת שנים בקרבה למנועי סולר

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
אינפיניטי – מרכז לכירורגיה אונקולוגית אינפיניטי – מרכז לכירורגיה אונקולוגית
מרכז מומחים לכירורגיה ואונקולוגיה הכולל מומחים... קרא עוד
פרופ' דן אדרקה פרופ' דן אדרקה
הקים את היחידה לגידולי דרכי העיכול בבית חולים... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ