השתלת עצם: התהליך שיספק לכם חיוך מלא שיניים – גם לאחר עקירה

במצבים רבים, לאחר עקירה, העצם שהחזיקה את השן שנעקרה, עוברת תהליך ספיגה והופכת דקה יותר, עובדה שמקשה על החדרת שתל באזור. הליך השתלת עצם מקדים תרופה למכה ומספק קרקע אידאלית להשתלה העתידית: כל הפרטים

מאת: ד"ר יובל בר
ד"ר יובל בר
רופא שיניים
הצג טלפון מספר מקשר

עקירה, היא הוצאתה של שן פגועה מהיסוד ומתבצעת לרוב כדי למנוע דלקות וזיהום מקומי שעלול אף להתפשט, אך לא רק. הסיבות לביצוע עקירה הן רבות ומגוונות.


עם עקירת השן נשאר מעין שקע בעצם הלסת, במקום בו השן הייתה. לאחר העקירה, צומחת עצם חדשה אשר מחליפה את זו הפגועה, אך במקרים רבים לאחר עקירת השן, עצם זו עוברת תהליך ספיגה והופכת לדקה יותר. עובדה זו בעייתית עבור החדרת שתל באזור בעתיד. קראו עוד: טיפול בשילוב צ'יפ: הכל על הטיפול החדשני במחלות חניכיים השתלת עצם לאחר עקירת שן היא תהליך שנועד למנוע את הפגם העתידי, לסייע לגוף לבנות עצם ולמנוע ספיגה נרחבת של העצם באזור העקירה. במהלכו, מוסיפים גרגירי חומר דמוי עצם אשר מאפשרים ריפוי טוב יותר של האזור, וכך גם בונים מרווח עתידי איכותי להכנסת השתל ושיקום השן. מי נחשב כמועמד מתאים להליך השתלת עצם ומהן תופעות הלוואי שעשויות להופיע לאחר ביצוע ההליך? הרופא מסביר.מדוע מבצעים השתלת עצם?

השתלת העצם מתבצעת לרוב לאחר עקירה, בעיקר במצבים בהם המטופל מעוניין להחדיר שתל לאזור בעתיד. בנוסף, לאחר עקירה מתרחשים שינויים טבעיים בעצם שהחזיקה את השן אשר מהווים פגיעה אסתטית ניכרת. השתלת העצם מונעת פגם חיצוני זה ושומרת על עצם איכותית ומלאה.
השתלת עצם מונעת פגמים אסתטיים לאחר העקירה ומאפשרת השתלת שן במקום זו הטבעית שנעקרה איזו עצם מושתלת בתהליך?

קיימים מספר סוגים של עצמות, אותם ניתן להשתיל לצורך יצירת חלל איכותי להשתלה עתידית. הבחירה בניהם מתבצעת על פי שיקול דעתו המקצועי של רופא השיניים או הכירורג המומחה.עצם ממקור עצמי

למעשה, מדובר בעצם שנלקחת מהמטופל עצמו, בהליך כירורגי מינימאלי, והיא מהווה את המקור האופטימלי להשתלת העצם. עצם ממקור עצמי מתאפיינת בסיכויי קליטה מקסימליים, זאת בשל העובדה שהגוף מזהה שהיא שלו. עצם ממקור אדם 

עצם שנלקחה מבני אדם, שאינם המטופל עצמו. מקור העצם הוא מבני אדם שגופתם נתרמה לטובת המדע, או מתרומות עצם.עצם סינתטית

עצם מלאכותית המבוססת על סידן בשילוב עם חומרים התומכים בקליטת העצם על ידי הגוף.


במקרים מסוימים, ניתן ליצור בעזרת טכנולוגיות מתקדמות, חתיכות עצם מלאכותית גדולות המותאמות ספציפית למטופל, על פי צורה, ומולבשות באזורים בהם יש חוסר נרחב של עצם.עצם ממקור חי שאינו אדם 

עצם הנלקחת מבעלי חיים, כמו בקר, ועוברת עיבוד על מנת שתהיה מותאמת לקליטה בגוף של בני אדם.מה קורה כשהשתלת העצם לא התבצעה בסמוך לעקירה?

למרות שהשתלת עצם בסמוך לעקירה מאפשרת לגוף לקלוט את העצם המוחדרת ולהכין את החלל הייעודי להשתלה עוד טרם לביצועה, ניתן לבצע השתלת עצם גם במעמד הליך החדרת השתלים. במקרים רבים כאשר מנסים להחדיר שתל, לא קיימת עצם איכותית מספיק באזור. למעשה, ניתן לדמות זאת לתקיעת מסמר בקיר: כאשר ננסה לנעוץ מסמר בקיר דק, לא נוכל לצפות שהוא יישא עומס כבד. כך גם בהליך ההשתלה – יש להחדיר שתל לעצם חזקה מספיק שתאפשר לו לעמוד בעומס המופעל עליו בזמן לעיסה ולבצע את תפקידו באופן אופטימלי. בנוסף, קיימים מצבים בהם העצם שצמחה לאחר ההשתלה צרה מאוד, והשתל שיוחדר עלול להיות חשוף מצדדיו – מצב שיביא לכישלון קליטת השתל בגוף. במקרים אלה את תהליך הצבת השתל מלווה השתלת עצם. במסגרתה מוחדר חומר גרגרי דמוי עצם המשלים את אזורי העצם החסרה.קראו עוד:  כך תשמרו על איכות החיים: הכל על תותבות על שתליםלמה לצפות אחרי השתלת עצם?

לאחר הליך של השתלת עצם יתכנו כאבים, נפיחות באזור ההשתלה ועשויים להיות שטפי דם. כל אלה תופעות נורמליות שסביר שיקרו אם כי לא בהכרח. כמו כן עשויה להיות תחושה של גרגירים בפה, אלה עודפי עצם, אך אין צורך לדאוג, אתר ההשתלה, והעצם נחוצה להשתלה סגורים היטב בתפירה. לאחר כ-10 ימים ממועד ביצוע ההליך יש להגיע לביקורת ולהסרת התפרים על ידי הרופא.


כדי להביא לתוצאות אופטימליות של ההשתלה, יש למלא אחר הוראות הרופא וליטול את התרופה האנטיביוטית על פי הנחיותיו. בנוסף, חשוב לבצע שטיפות פה בעזרת חומר חיטוי ייעודי פעמיים ביום.

 

תקופת ההחלמה אחרי השתלת עצם נמשכת מספר חודשים. בתקופה זו יש להימנע ממגע ידיים באזור ההשתלה וכמו כן, אין לשחק עם הלשון באזור. בימים הראשונים שלאחר ההשתלה אין לצחצח את אזור ההשתלה ולאחר מכן הצחצוח יעשה בעדינות בעזרת מברשת שיניים עם סיבים מאוד רכים. למי מתאים הליך השתלת עצם?

הליך השתלת עצם מתאים לכל אדם, בכל גיל וכמעט בכל מצב בריאותי.במקרים של מטופלים המקבלים טיפול באוסטאופרוזיס, יש לבצע בדיקות מיוחדות על מנת לוודא אם יכולים לעבור השתלת עצם.


השתלת העצם היא פתרון מעולה גם עבור מטופלים הסובלים מבעיות חניכיים נקודתיות, שאינן נרחבות בכל הפה, ויכולים ליהנות משיקום העצם שנהרסה בעקבות מחלת החניכיים.האם השתלת עצם היא הליך בטוח?

השתלת העצם היא הליך המשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה בזמן ביצוע שתלים או כטיפול מכין לצורך החדרת שתלים בעתיד. כדי למקסם את תוצאותיה של ההשתלה, יש לפנות לרופא שיניים העוסק בהשתלות זאת כדי להתאים את החומר המוחדר ולאפשר יצירת קרקע אידאלית לתהליך השתלת השיניים העתידי.  עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
//פורום השתלות עצם חניכיים ושיניים

פרופ' זיו מזור

פרופ' זיו מזור
פרופ' זיו מזור הינו בעל מרפאה פרטית רב תחומית ברעננה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוח הרמת סינוס
 • Emiemi
 • 25/12/2018 22:18
 • שלום לך, מלפני כ-3 חודשים, עברתי ניתוח הרמת סינוס, השתלה עצם וארבעה ברגים בלסת עליונה מימין. מדי שבוע נפלט גרגיר עצם אחד. גרגירי העצם שנפלטו ועד היום היו בצבע לבן וקשיחים שלא ניתן לרסקם בין שני ציפורניים. כיום נפלט מדי יום גריגיר אך צבעו לבן מעורב עם שחור שבקלות מתרסק.!! 1. האם פליטת גרגירים בכלל הינה בעיה, שכן האזור ממנו נלפלטים, ( בסמוך לבורג ומקום פתיחה לניתוח) טרם החלים; (דלקת ומוגלה שלא מכאיבה)?! 2. האם יש לייחס משמעות לשינוי הצבע ולקשיחות הגרגיר, האם זה יכול להעיד על כך שגם העצם שהושתל, הפך והופך ללא קשיח ובאם הדבר יכול להשפיע על סיכויים (לרעה)להצלחת הניתוח והשתלת עצם וברגים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הרמת סינוב
 • Emiemi
 • 25/12/2018 22:21
 • מחסור בעצם
 • פיצי
 • 25/12/2018 17:47
 • מחסור בעצם גם בגובה וגם רוחב בלסת תחתונה וגם בעליונה,מה הדרך הטובה ביותר לעשות שתלים? האם ניתן להשתיל עצם סינטטית במקרה זה? איזה חומר היא הטוב ביותר?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום כאשר מדובר במחסור עצם במימד הרוחב קיימות שיטות רבות להשלמת חסר העצם באחוזי הצלחה גבוהים.כאשר מדובר בחסר מימד הגבה אחוזי ההצלחה יורדים..במיוחד באזור אחורי של לסת תחתונה. העצם האידאלית להשלמת חסר בגבה היא עצם עצמית של המטופל בעוד שלצורך השלמת רוחב ניתן להשתמש גם בתחליפי עצם ממקור סינתטי או בעל חיים אחר.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הרמת סינוס והשתלה
 • Emi
 • 15/12/2018 23:26
 • ביום 15/09/201,ביצעתי ניתוח הרמת סינוס, השלת עצם וקיבוע ארבעה ברגים בלסת עליונה מצד ימין.אחרי יומיים, התחילה נפיחות (קשה) בפנים ומצד ימין.בחלוף הנפיחות, התחלתי להרגיש כי וכשאני שואף אוויר בנחיר ימני, מוגלה/נוזל עם טעם/ ריח מסריח, שיורד לי בצוואר, מאחורי אוזן ימין. הדבר נמשך כשבועיים אך לא בכל יום. כיום אינני מרגיש זאת ולא סובל מנוזל מוגלתי. בחלוף כ-6 ימים מיום הניתוח וביום האחרון לקבלת אנטיביוטיקה), קיבלתי התקף חזק של אלרגיה שהתחיל בגפיים ואף התפשט לכל חלקי הגוף עם תחושה לא נוחה בפנים. בנוסף לגירוד והעור האדמדם, כל העור קיבל טקסטורה אחרת עם קמטים.טופלתי אצל רופא עור,אך ללא הצלחה יתרה, שכן התקפי האלרגיה חוזרים. בהמשך שמתי לב כי התקפי האלרגיה בעור חוזרים ומתפרצים כשהאזור של הניתוח אינו רגוע ומקבל נפיחות הגם שלא נראית, אך מורגשת ומפריעה. נפיחות קלה כיום קיימת באזור הפתח של עצם בלבד, ובעיקר מסביב לבורג שני, ורק עם לחץ מתחילה לכאוב, עם הפרעה קלה ותחושת אי נוחות מסביב. בנוסף ומאז ובתדירות של פעם בשבוע, נפלט גרגיר אחד של עצם שהושתל.בחלוף כשלוש שבועות, ביקרתי אצל המומחה שביצע את הניתוח ( מומחה פה ולסת) ובוצעה שאיבה שאיבה באמצעות מחט מהאזור המגורה והנפוח בעיקר מעל לבורג 2. שאלתי: 1. מהי תקופת החלמה רגילה והאם סביר שמאז הניתוח ועד היום ה-15/12/2018, טרם החלמתי סופית,שכן,הנפיחות באזור הניתוח חוזרת מדי שבוע לתקופה של מספר ימים וכשאני מרגיש טוב ליומיים ועל סף החלמה, היא מתפרצת שוה וכך הדבר חוזר על עצמו ומאז.2.מה סבירות לקיום קשר בין הנפיחות לבין התפרצות האלרגיה ובגלים,שכן בכל פעם שהנפיחות חוזרת, אז אני מקבל התקפי אלרגיה בנתאם? 3.האם יש לייחס משמעות לעובדה כי גרגיר אחד, נפלט לי מאזור הניתוח , פעם אחת בכל שבוע? 4. האם יש להתייחס לעובדה שאניי מרגיש שנחיר ימני "סתום" במקצת לעומת שמאלי עם הרגשה של הצטטנות כשבפועל אמי לא מצונן ולא חולה וללא נזלת?!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לפי תיאור המצב מהלך הריפוי אינו תקין ומעיד על סיבוך שנגרם לאחר הפרוצדורה הניתוחית.אין באפשרותי לקבוע על סמך תיאור בלבד מה הבעייה אך מהפרטים שציינת עולה כי קיימת דלקת שיתכן והשפיעה על התפתחות סינוסיטיס. האם בוצע צילום סיטי לאחר הניתוח? בכל מקרה ממליץ להיבדק ולקבל חוות דעת נוספת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' אדריאן בקר פרופ' אדריאן בקר
רופא בכיר במחלקה לאורתודונטיה בהדסה ירושלים קרא עוד
ד"ר אלינה סגל ד"ר אלינה סגל
רופאת שיניים ובעלת מרפאה פרטית ברמת גן. קרא עוד

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ