השתלת עצם: התהליך שיספק לכם חיוך מלא שיניים – גם לאחר עקירה

במצבים רבים, לאחר עקירה, העצם שהחזיקה את השן שנעקרה, עוברת תהליך ספיגה והופכת דקה יותר, עובדה שמקשה על החדרת שתל באזור. הליך השתלת עצם מקדים תרופה למכה ומספק קרקע אידאלית להשתלה העתידית: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 20/07/2017
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר יובל בר
רופא שיניים
הצג טלפון מספר מקשר
i

עקירה, היא הוצאתה של שן פגועה מהיסוד ומתבצעת לרוב כדי למנוע דלקות וזיהום מקומי שעלול אף להתפשט, אך לא רק. הסיבות לביצוע עקירה הן רבות ומגוונות.


עם עקירת השן נשאר מעין שקע בעצם הלסת, במקום בו השן הייתה. לאחר העקירה, צומחת עצם חדשה אשר מחליפה את זו הפגועה, אך במקרים רבים לאחר עקירת השן, עצם זו עוברת תהליך ספיגה והופכת לדקה יותר. עובדה זו בעייתית עבור החדרת שתל באזור בעתיד. קראו עוד: טיפול בשילוב צ'יפ: הכל על הטיפול החדשני במחלות חניכיים השתלת עצם לאחר עקירת שן היא תהליך שנועד למנוע את הפגם העתידי, לסייע לגוף לבנות עצם ולמנוע ספיגה נרחבת של העצם באזור העקירה. במהלכו, מוסיפים גרגירי חומר דמוי עצם אשר מאפשרים ריפוי טוב יותר של האזור, וכך גם בונים מרווח עתידי איכותי להכנסת השתל ושיקום השן. מי נחשב כמועמד מתאים להליך השתלת עצם ומהן תופעות הלוואי שעשויות להופיע לאחר ביצוע ההליך? הרופא מסביר.מדוע מבצעים השתלת עצם?

השתלת העצם מתבצעת לרוב לאחר עקירה, בעיקר במצבים בהם המטופל מעוניין להחדיר שתל לאזור בעתיד. בנוסף, לאחר עקירה מתרחשים שינויים טבעיים בעצם שהחזיקה את השן אשר מהווים פגיעה אסתטית ניכרת. השתלת העצם מונעת פגם חיצוני זה ושומרת על עצם איכותית ומלאה.
השתלת עצם מונעת פגמים אסתטיים לאחר העקירה ומאפשרת השתלת שן במקום זו הטבעית שנעקרה איזו עצם מושתלת בתהליך?

קיימים מספר סוגים של עצמות, אותם ניתן להשתיל לצורך יצירת חלל איכותי להשתלה עתידית. הבחירה בניהם מתבצעת על פי שיקול דעתו המקצועי של רופא השיניים או הכירורג המומחה.עצם ממקור עצמי

למעשה, מדובר בעצם שנלקחת מהמטופל עצמו, בהליך כירורגי מינימאלי, והיא מהווה את המקור האופטימלי להשתלת העצם. עצם ממקור עצמי מתאפיינת בסיכויי קליטה מקסימליים, זאת בשל העובדה שהגוף מזהה שהיא שלו. עצם ממקור אדם 

עצם שנלקחה מבני אדם, שאינם המטופל עצמו. מקור העצם הוא מבני אדם שגופתם נתרמה לטובת המדע, או מתרומות עצם.עצם סינתטית

עצם מלאכותית המבוססת על סידן בשילוב עם חומרים התומכים בקליטת העצם על ידי הגוף.


במקרים מסוימים, ניתן ליצור בעזרת טכנולוגיות מתקדמות, חתיכות עצם מלאכותית גדולות המותאמות ספציפית למטופל, על פי צורה, ומולבשות באזורים בהם יש חוסר נרחב של עצם.עצם ממקור חי שאינו אדם 

עצם הנלקחת מבעלי חיים, כמו בקר, ועוברת עיבוד על מנת שתהיה מותאמת לקליטה בגוף של בני אדם.מה קורה כשהשתלת העצם לא התבצעה בסמוך לעקירה?

למרות שהשתלת עצם בסמוך לעקירה מאפשרת לגוף לקלוט את העצם המוחדרת ולהכין את החלל הייעודי להשתלה עוד טרם לביצועה, ניתן לבצע השתלת עצם גם במעמד הליך החדרת השתלים. במקרים רבים כאשר מנסים להחדיר שתל, לא קיימת עצם איכותית מספיק באזור. למעשה, ניתן לדמות זאת לתקיעת מסמר בקיר: כאשר ננסה לנעוץ מסמר בקיר דק, לא נוכל לצפות שהוא יישא עומס כבד. כך גם בהליך ההשתלה – יש להחדיר שתל לעצם חזקה מספיק שתאפשר לו לעמוד בעומס המופעל עליו בזמן לעיסה ולבצע את תפקידו באופן אופטימלי. בנוסף, קיימים מצבים בהם העצם שצמחה לאחר ההשתלה צרה מאוד, והשתל שיוחדר עלול להיות חשוף מצדדיו – מצב שיביא לכישלון קליטת השתל בגוף. במקרים אלה את תהליך הצבת השתל מלווה השתלת עצם. במסגרתה מוחדר חומר גרגרי דמוי עצם המשלים את אזורי העצם החסרה.קראו עוד:  כך תשמרו על איכות החיים: הכל על תותבות על שתליםלמה לצפות אחרי השתלת עצם?

לאחר הליך של השתלת עצם יתכנו כאבים, נפיחות באזור ההשתלה ועשויים להיות שטפי דם. כל אלה תופעות נורמליות שסביר שיקרו אם כי לא בהכרח. כמו כן עשויה להיות תחושה של גרגירים בפה, אלה עודפי עצם, אך אין צורך לדאוג, אתר ההשתלה, והעצם נחוצה להשתלה סגורים היטב בתפירה. לאחר כ-10 ימים ממועד ביצוע ההליך יש להגיע לביקורת ולהסרת התפרים על ידי הרופא.


כדי להביא לתוצאות אופטימליות של ההשתלה, יש למלא אחר הוראות הרופא וליטול את התרופה האנטיביוטית על פי הנחיותיו. בנוסף, חשוב לבצע שטיפות פה בעזרת חומר חיטוי ייעודי פעמיים ביום.

 

תקופת ההחלמה אחרי השתלת עצם נמשכת מספר חודשים. בתקופה זו יש להימנע ממגע ידיים באזור ההשתלה וכמו כן, אין לשחק עם הלשון באזור. בימים הראשונים שלאחר ההשתלה אין לצחצח את אזור ההשתלה ולאחר מכן הצחצוח יעשה בעדינות בעזרת מברשת שיניים עם סיבים מאוד רכים. למי מתאים הליך השתלת עצם?

הליך השתלת עצם מתאים לכל אדם, בכל גיל וכמעט בכל מצב בריאותי.במקרים של מטופלים המקבלים טיפול באוסטאופרוזיס, יש לבצע בדיקות מיוחדות על מנת לוודא אם יכולים לעבור השתלת עצם.


השתלת העצם היא פתרון מעולה גם עבור מטופלים הסובלים מבעיות חניכיים נקודתיות, שאינן נרחבות בכל הפה, ויכולים ליהנות משיקום העצם שנהרסה בעקבות מחלת החניכיים.האם השתלת עצם היא הליך בטוח?

השתלת העצם היא הליך המשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה בזמן ביצוע שתלים או כטיפול מכין לצורך החדרת שתלים בעתיד. כדי למקסם את תוצאותיה של ההשתלה, יש לפנות לרופא שיניים העוסק בהשתלות זאת כדי להתאים את החומר המוחדר ולאפשר יצירת קרקע אידאלית לתהליך השתלת השיניים העתידי.  עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יובל בר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום השתלות עצם חניכיים ושיניים

פרופ' זיו מזור

פרופ' זיו מזור
פרופ' זיו מזור הינו בעל מרפאה פרטית רב תחומית ברעננה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • השתלת עצם ללא הכנסת שתל
 • עמית
 • 05/03/2019 15:29
 • שלום, אני אמורה לעבור השתלת עצם עבור שן שליד הקדמית בשל עקירה שעברתי לפני שנים ושקע שנוצר שם שפוגע באסתטיקה של החיוך. אני עוברת השתלת עצם ללא הכנסת שתל כי יש לי כתרים על 5 השיניים הקדמיות. האם השתלת עצם ללא הכנסת עצם תישאר טובה לשנים רבות או שהיא תתחיל להיספג אחרי שנה כמו העצם שלי? האם יש חומר שעושים איתו השתלת עצם כדי למלא את השקע ושהוא לא נספגו לכן התוצאות נשמרות לשנים?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • עקירת שיניים ןטיפול.בפרוליה לאוסטאופורוזיס
 • בבה
 • 21/02/2019 20:00

רופאים בתחום
ד"ר אבידן לרון ד"ר אבידן לרון
מומחה לשיקום הפה מנהל מרכז מומחים לרון קרא עוד
ד"ר טל אליהו ד"ר טל אליהו
רופא שיניים כללי המתעסק בעיקר בתחום האסתטיקה... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ