למה כואב הראש אחרי שאוכלים גלידה? כל המידע על קיפאון מוחי

מכירים את זה שאתם נהנים מגלידה טעימה במיוחד ולפתע אתם מרגישים כאב ראש מציק? אספנו עבורכם כל מה שצריך לדעת על התופעה וכיצד להמנע ממנה
כתבה פרסומית כתבת חסות


אין דבר שפוגם בהנאה מגלידה ביום קיץ חם כמו הכאב הראש שמקבלים מיד לאחר כמה דקות. כאב ראש זה, המכונה "קיפאון מוחי" או בשמו המדעי Sphenopalatine Ganglioneuralgia נגרם כשטמפרטורת הפה יורדת באופן קיצוני ללא התראה. מטבע הדברים, כאב ראש זה נפוץ בעיקר בקיץ, כשמזג האוויר חם, וצריכת המאכלים והמשקאות הקרים עולה. 

לכן, כדי שתוכלו להמשיך מהגלידות הקרות והמשקאות המרעננים מבלי לסבול אספנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת קיפאון מוחי וכיצד ניתן להמנע ואף להעלים אותו במקרה הצורך. 


קראו עוד: כשהילד מתלונן על כאב ראש: מתי זו סיבה לדאגה?


מהם הגורמים לקיפאון מוחי? 

למרות שמחקרים רבים נעשו בעניין, עדיין לא ידוע מה בדיוק גורם לקיפאון המוחי. החוקרים, למרות שעוד לא מצאו תשובה מוחצת, מאמינים בשתי תאוריות שיכולות להסביר את מקור הבעיה: 

1.כשצורכים באופן פתאומי משקה או מאכל קר הוא משנה באופן לא צפוי את הטמפרטורה בחלק האחורי של הגרון, שם נפגשים העורק הקדמי והאחורי. הטמפרטורה הנמוכה גורמת להתכווצות מהירה של העורקים, דבר שהמוח מפרש ככאב. 

2.כשהטמפרטורה בפה צונחת באופן בלתי צפוי, הגוף מרחיב במהירות את כלי הדם כדי להבטיח זרימה מתמשכת של דם חיוני למרכז המוח, הנמצא מאחורי העיניים. התרחבות פתאומית של העורקים וזרימת הדם גורמים ללץ גדול בגולגולת הגורמת לכאב ראש. 


כיצד מפסיקים קיפאון מוחי? 

למרות שכאב הראש הנובע מקיפאון מוחי אינו מסוכן הוא בהחלט לא נעים. ישנם כמה צעדים שניתן לנקוט כדי להפסיק את כאב הראש: בראש ובראשונה שתו משקה חם שיאזן את הטמפרטורה בפה. אם אין לכם אפשרות לשתות משקה חם, שתו משקה בטמפרטורת החדר או חממו את החיך בעזרת הלשון. אפשרות שלישית היא לכסות את הפה והאף עם כפות הידיים אפשרות נוספת היא לחמם את חיך בעזרת הלשון. פעולות אלו יחממו את החיך ואת הפה במהירות, דבר שיעלה את הטמפרטורות ויפסיק את כאב הראש. 
כיצד אפשר למנוע קיפאון מוחי?

מכיוון שהקיץ חם ובלתי אפשרי להפסיק לצרוך משקאות ומאכלים קרים שיקלו על מזג האוויר, ניתן לנקוט צעדים שימנעו את כאב הראש: 

1. המנעו משינויים פתאומיים בטמפרטורה של חלל הפה – כשאתם באים לאכול גלידה אל תאכלו אותה בבת אחת, אלא התחילו במנות קטנות שיאפשרו לפה להתרגל לטמפטורה החדשה. 

2. המנוע מלעשות שימוש בקשיות – הקשיות גורמות לכך שהמשקאות יגיעו ישר לחך, דבר הגורם באופן מיידי לכאב ראש. אם אתם ממש חייבים קשיות, אז כוונו אותה לצידי הפה ולא ישירות לחך, בצורה זו הסיכוי לסבול מכאב ראש פוחת.  

3. קחו הפסקות – אם במהלך האכילה או השתייה של משקה קר מרגישים שקר מדי בפה או מתחילים לחוש את תחילתו של קיפאון מוחי, קחו הפסקה ואפשרו לחך שלכם לחזור לטמפרטורה הרגילה שלו. 


קיפאון מוחי ומיגרנות

המנגנון שגורם להקפאת המוח נקשר גם למיגרנות. לכן, אם הקיפאון המוחי לא נעלם לאחר 5-10 דקות, או שאתה סובל מכאבי הדומים לקיפאון מוחי מבלי לצרוך מאכלים ושתיה קרה, אז ייתכן כי זוהי מיגרנה. 

אנשים רבים הסובלים ממיגרנות נוטים לסבול יותר מכאבי ראש במהלך צריכת מאכלים קרים, בהשוואה לאנשים שלא סובלים ממיגרנות. ייתכן והסיבה לכך היא כי השינויים בזרימת הדם המתרחשים במהלך קיפאון מוחי מהווה טריגר להתפרצותה של מיגרנה. פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
  • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
לילך צרפתי שי 10/07/2016 12:10
  • שלום ד"ר דולב. ברצוני לקנות את התוסף תזונה שעשוי מהצמח לילך צרפתי.קראתי שהוא ניקרא galega officinalis X או goats rue זה טיפול להורדת סוכר בדם.אודה לך אם תעזור לי. הרבה בריאות שי

  • + הוסף תגובה
אינני מכיר את זה. ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 11/07/2016 11:02
הורדת סוכר בדם סוכרייה 22/02/2020 17:59
  • שלום לדר דולב. איך ניתן להוריד רמת סוכר בדם למישהו שהוא גבולי.98...? תודה

  • + הוסף תגובה
מכשיר אדים מרפאים קורל ארביב 18/02/2020 12:31
  • העם זה עוזר במקרים של הרעלת מתכות כבדות ויכמיקלים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!