עבודת שליחות: הכירו את האישה שמסייעת לזוגות להביא ילדים לעולם

עבור ד"ר רעות ברטוב שיפמן, שגרת העבודה כבר מזמן הפכה לדרך חיים. במשך יותר מעשור המטרה שמניעה אותה היא לסייע לזוגות שלא מצליחים לראות את האור בקצה המנהרה להקים משפחה. "אני הופכת שותפה פעילה לקושי הנפשי וכשהם מצליחים – אני בעננים. הם אלה שנותנים לי את הכוח להמשיך קדימה"

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: מערכת אינפומד
תקציר מושמע של הכתבה:


תאריך עדכון: 31/07/2017


"בכל פעם שמטופלים מבשרים לי שנולד להם ילד בזכות טיפולי הפוריות אותם עברו במרכז, אני נזכרת בפעם הראשונה שהם הגיעו אלי ובתחושת חוסר הוודאות שחשו בהתחלה. הם המוטיבציה והכוח שלי להמשיך ולקבל מקרים מורכבים ומאתגרים עוד יותר". עבור ד"ר רעות ברטוב שיפמן, העבודה היא הרבה מעבר לשאיפה מקצועית ומקור פרנסה וכיום נתפשת עבורה כמעין תחושת שליחות. בדומה לצעירים רבים, לאחר השירות הלאומי התחבטה לגבי ההחלטה המהותית על תחום הלימודים. לבסוף, החליטה ללכת בדרכי אביה והתחילה את לימודי התואר הראשון במדעי החיים באוניברסיטת בר אילן. מנקודה זו המסלול כבר היה ברור, ד"ר ברטוב שיפמן התמידה בלימודים גבוהים בתחום ובסיומם הצטרפה למפעל החיים של אביה, פרופ' בנימין ברטוב במרכז לפוריות הגבר, בו היא לוקחת חלק במסירות כבר יותר מעשור. מרכז ברטוב, פועל כבר יותר משלושה עשורים ומהווה את אחד ממוקדי המומחיות המובילים בארץ בכל הנוגע לבעיות פוריות בגברים. המרכז מאגד תחת קורת גג אחת שירותי ייעוץ, טיפול ואבחון בתחום פוריות הגבר, אשר מתבצעים באמצעות פיתוח של שיטות ובדיקות חדשות ויישומן לטובת המטופלים. קראו עוד: להשיג הריון מזוגות שאיבדו את התקווה זהו אושר גדול שאין כמוהו "אני ד"ר לביולוגיה, ולמעשה נשמתי את התחום מגיל אפס בזכות אבא שלי. אמנם לא היה לי ברור מהרגע הראשון שזה מה שארצה ללמוד, אך תמיד נמשכתי לתחום מדעי החיים ככלל ולכל הנוגע לפוריות בפרט". ד"ר ברטוב שיפמן מעידה כי ההחלטה על הצטרפות למפעל החיים של אביה לא הייתה דבר של מה בכך והיא התבצעה רק לאחר סיום הדוקטורט. "באופן טבעי, עבודה במסגרת המשפחתית מלווה באתגרים רבים ועל כן הבחירה בדרך זו לא הייתה פשוטה עבורי ולוותה בחששות רבים. אך מהרגע בו הצטרפתי למרכז הבנתי שמדובר בתוספת אדירה לקריירה, ומבחינתי זוהי זכות גדולה להמשיך את מפעל החיים של אבי ולקדם את מה שהוא בנה בשתי ידיו". 

הקרירה שהפכה לשליחות: בתמונה ד"ר רעות ברטוב שיפמן "כל תחום הפוריות הוא אינו רק אפיק לפרנסה, אלא ממש תחושת שליחות – אנו מוצאים עבור מטופלים שכבר התייאשו את הדרך בה יוכלו להקים משפחה". הייחודיות במרכז ברטוב לפוריות, היא שימת הדגש על פוריות הגבר, נושא שכמעט ולא מקבל מענה במקומות אחרים. "כיום, זוגות המתקשים להרות מקבלים מענה בעיקר בכל הנוגע לבעיות שמקורן הוא באישה, בעיות פוריות גבריות כמעט ואינן מקבלות את הבמה. לכן, הנחת היסוד אשר מובילה אותנו היא לשים את הגבר במרכז". למעשה, זוהי אינה עוד סברה, ויותר מחצי מבעיות הפוריות נובעות מכשלים שונים במערכת הרבייה הגברית. "כאשר מגיע אלינו מטופל, הוא מקבל מענה בעזרת שלוש זרועות שונות במרכז: אנו סוקרים את ההיסטוריה הרפואית ומייעצים בנוגע לדרך הפעולה הנכונה, מבצעים בדיקות זרע שונות, מבדיקות בסיסיות על לבדיקות מורכבות מאוד שפותחו אצלנו במרכז. זרוע הטיפול השלישית והאחרונה היא טיפולי הפוריות עצמם, בה אנו בוחנים את תאי הזרע, ומשביחים אותם כדי למקסם את סיכויי הזוג להיכנס להריון". מסבירה ד"ר ברטוב שיפמן ומוסיפה "הטיפול בזרע מתמקד בבחירת התאים הטובים ביותר, אם מדובר בהזרעה אנחנו מבצעים השבחה של הזרע שגורמת להעשרת אחוז התאים התקינים ביותר בדגימה ואם מדובר בהפריה חוץ גופית, באמצעות השיטה שפיתחנו- שיטת ברטוב, אנחנו מסתכלים ובוחנים את תאי הזרע בעזרת מיקרוסקופ בהגדלה גדולה על פי פרמטרים אותם חקרנו במשך שנים וכך אנו בוחרים את התאים התקינים ביותר על פי  המבנה שלהם ומעבירים אותם ליחידה להפריה חוץ גופית להזרקה לביציות האישה". קראו עוד: "משבר הזרע": 4 סיבות לכך שפוריות הגבר יורדת מדיי שנה תחום נוסף בו אנחנו מתמקדים הוא אזואוספרמיה- היעדר תאי זרע בזירמה. אצל גברים הסובלים מתופעה זו אנחנו מבצעים חיפוש אחר תאי זרע בודדים במיקרוסקופ בהגדלה גדולה וכאשר אנחנו מוצאים תאים כאלו- ניתן להשתמש בהם להשגת הריון ולידה.מהם האתגרים המרכזיים בהם את נתקלת?

"למעשה, אני פוגשת בסוגים שונים של מטופלים וכל זוג נמצא בנקודה שונה בתהליך. חלקם מגיעים בשלב מוקדם מאוד בטיפולי הפוריות ואז הדרך קלה ובהירה הרבה יותר. אך האתגר האמתי הוא במטופלים שמגיעים מיואשים לאחר אינספור כישלונות, התפקיד שלנו הוא לפענח את הבעיה ולמצוא לה פתרון, זו עבודה שדורשת המון יצירתיות, מחקר וחדשנות. 


 בנוסף, אחד הקשיים המשמעותיים ביותר הוא זה הנפשי, אני לא רק מטפלת בזוגות בפן המקצועי, אלא גם הופכת שותפה פעילה למאבק שלהם, כך גם בשמחות – כשהם נכנסים להריון אני בעננים וזה מה שנותן לי את הכוח להמשיך קדימה. פעמים רבות מטופלים מבשרים לי על לידת ילד בערב חג ושבת ואני נכנסת לימי המנוחה בהרגשה מרוממת, אני יודעת שלקחתי חלק בהצלחה".עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רעות ברטוב שיפמן השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מחסור בתאי זרע (אזואוספרמיה)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחסור בתאי זרע ניסן 05/12/2019 09:33
  • בדיקה שעשיתי מצאה שיש לי מחסור בתאי זרע. יש אפשרות תזונתית/תרופתית להגדיל מספרם? מודה לך. אני בן 32

  • + הוסף תגובה
גבר בוגר גבר בוגר 04/09/2019 12:20
  • אני בן 43 וחושש לפוריות שלי בגלל שימוש מרובה של מחשבים ניידים במהלך השנים. האם החששות מוצדקים? אציין שאין הריון בניסיונות טבעיים של שנתיים.

  • + הוסף תגובה
תשובה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 08/09/2019 11:53
  • שלום לך, האם עשית בעבר בדיקות זרע? האם יש לכם ילדים שנולדו מהריונות ספונטניים? אם לא עשית בדיקת זרע מעולם, צריך לעשות בדיקה כדי לראות מה מצב הזרע כיום. כיוון שאתם מנסים לא מועט, כדאי לבוא למרכז ברטוב לבדיקה מיוחדת ומעמיקה יותר, אשר בה נבדקת המורפולוגיה (=מבנה גרעין התא) של תאי הזרע ע"י מיקרוסקופ מיוחד המגדיל פי 6000 את הדגימה. לאחר דגימה זו תקבל חוות דעת וליווי להמשך הדרך. בהצלחה

  • + הוסף תגובה
sertoli cells only d 30/05/2019 12:57
  • שלום, לצערי אובחני כאזוספרמי (לא חסימתי) לפני כשנה וחצי, מאז הספקתי לעבור טיפול הורמונלי ולבצע בדיקה מקיפה בה גם לא התגלו תאים. לאחר מכן עברתי ניתוח מיקרו-טסה, אשר גם הוא הסתיים עם התוצאה הארורה - 0. ההסטולוגיה מראה sertoli cells only האם זה אומר שנגזר דיני? האם קיימים טיפולים נסיוניים? (שמעתי למשל על מחקרים עם תאי גזע, אך לא ראיתי שום מקום שכבר מבצע טיפול נסיוני שכזה) תודה מראש.

  • + הוסף תגובה
אזאוספרמיה פרופ' (PhD) בנימין ברטוב 11/06/2019 10:37
  • שלום לך, ייתכן שיש פתרונות למקרה זה אך לא ניתן לענות לשאלה כה מורכבת בפורום זה. מוזמן להתייעץ איתנו במרכז ברטוב, נשמח לעזור ולסייע.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!