חבורות: ממה הן נגרמות ואיך מטפלים?

כולנו מכירים אותן: אנחנו מקבלים מכה כואבת ברגל, ביד, בישבן או בכל אזור אחר בגוף ומיד הוא מתקשט בכתם כהה שמשנה צבעיו מיום ליום. מדוע נוצרות חבורות, מה משמעות הצבעים השונים והאם יש דרך למנוע או להקל על המכות היבשות? המדריך לנחבל הסדרתי
כתבה פרסומית כתבת חסותמפעם לפעם, כולנו מתהדרים בכמה כתמים בצבעי כחול – סגול על העור שלנו. במקרים רבים, חבורות על העור הן אינן סיבה לדאגה ולרוב הן נרפאות מעצמן, אך לעיתים הכתמים הצבעוניים על הגוף עלולים להיות סימן לבעיה רצינית יותר. כך תבחינו בהבדל: כל המידע החיוני על חבורות.מה הן חבורות ומדוע הן מופיעות?

חבורות צצות על העור, כאשר פציעה מסוימת גורמת לוורידים הקטנים מתחת לעור לדמם. כאשר אין פציעה של העור, הדם נשאר כלוא מתחתיו, נוצרים קרישי דם והצבע שנראה מעל הפציעה משתנה והופך ככה יותר. ככל שהמכה עוצמתית – כך החבורה שתיווצר בעקבותיה גדולה יותר, אלה נקראות גם קונטוזיה. במקרים מסוימים, אזור המכה עשוי להיות נפוח או לכאוב. סוגי חבורות

חבורה שטוחה וסגולה, מופיעה כאשר דם זולג לשכבות העליונות של העור. תופעה זו נקראת גם דמם כתמי, והיא אינה חייבת להיגרם רק מחבלה, אלא גם מתפקוד לא תקין של דפנות כלי הדם – פנס בעין הוא דוגמה לכך. 


המטומה מופיעה כאשר קריש דם יוצר בליטה מתחת לעור. האזור לרוב נפוח וכואב. המטומה היא אינה דמם: האחרון מתאר דימום כבד בפנים או בחוץ הגוף. מסגול ועד לחום: מה אומרים צבעי החבורות?

עם החלמת האזור הפגוע, צבעיו משתנים. למעשה, מדובר בתהליך פיזי של פירוק הדם הדולף וספיגה מחדש של ההמוגלובין. 


ככל שעובר יותר זמן מאז המכה, הצבעים שלה משתנים. כל שאר הצבעים שאנחנו רואים לאחר הכתם האדום הראשוני, כמו כחול, ירוק, צהוב וחום, הם תוצאה של מה שקורה כשהגוף שלנו מפרק את הדם הדולף וסופג מחדש את ההמוגלובין. עם הפגיעה, האזור לרוב יהיה אדום ולאחר יומיים – שלושה האזור יהפוך לכחול – סגלגל או שחור: המשמעות היא שתאי הדם הלבנים מפרקים את ההמוגלובין והברזל. לאחר כשבוע, היא תהפוך לצהובה או ירקרקה – בשלב זה מתפרק ההמוגלובין לבילרובין. לאחר כשבועיים תהיה החבורה בצבע חום בהיר, בשל שאריות חלבון המוסידרין וכמה ימים לאחר מכן תעלם המכה לחלוטין. 
ככל שעובר זמן מקבלת המכה, צבעי החבורה משתנים 
איך אפשר להקל על הכאב? 

קירור האזור עשוי לעזור להורדת הנפיחות ולכווץ את הסימן השחור – כחול. מיד כאשר אתם נחבלים, קחו שקית קרח והניחו אותה בעדינות על הפציעה. השאירו את השקית בין 15-20 דקות על העור, לאחר מכן תנו לו מנוחה של כחצי שעה, עד להחזרת השקית. 


תנו לאיבר הפגוע מנוחה, הרימו אותו מעל לבית החזה במידת האפשר. לדוגמה, אם אתם מקבלים מכה בשוק או בירך, הרימו את הרגל – זה יעזור להמשיך את זרימת הדם לאזור וכך ימתן את הנפיחות, וימנע מהחבורה לגדול. לאחר כיומיים הניחו כרית חימום על האזור.קראו עוד: מיפוי שומות: הכירו את הבדיקה השנתית שאתם חייבים לעבורחבלות עצם

העצמות עשויות גם הן מרקמות ולכן יכולות להיחבל. כל סוג של פציעה עשויה לגרום לחבלת עצם מפגיעה בזמן פעילות ספורטיבית ועד לתאונת רכב. מחלות שונות, כמו דלקת פרקים, מעלות את הסבירות לפגיעות אלה. הסימנים לחבלת עצם דומים מאוד לכל חבורה – כאב, נפיחות ושינוי בצבע העור באזור, אך לרוב הכאב ימשך זמן רב יותר. גם לטיפול במכות אלה דומה לחבורות בעור: תנו לאזור מנוחה, קררו אותו והרימו במידת האפשר. מתי כדאי לפנות לרופא?

במצבים בהם אתם סבורים שלא מדובר רק במכה יבשה, אלא בנקע או שבר, אם החבורה ממשיכה לגדול גם אחרי היום הראשון, אם יש נפיחות רבה באזור, אם החבורה לא חולפת אחרי כשבועיים או מופיעה שוב ללא סיבה, אם החבורה נוצרה מסביב לעין ומקשה על הראייה, אם נחבלתם באזור הראש או הבטן, מומלץ לפנות לגורם מקצועי כדי לשלול פגיעה חמורה יותר. קראו עוד: להדפיס ולשמור: כך תבחרו את קרם ההגנה המתאים עבורכם למה אני נחבל בקלות?

הגיל, המין  והגנים יכולים לשחק תפקיד. ככל שאנחנו מתבגרים העור הופך דק יותר ושכבות השומן מצטמצמות. כך אין שכבה רכה שמגינה על הוורידים התת עוריים ואלה יכולים להיפגע בקלות. נשים נוטות להיחבל מהר יותר מגברים, בייחוד באזור הזרוע העליונה, בירכיים ובעכוז. הנטייה להופעת הכתמים הכהים עשויה לעבור במשפחה. האם שינוי תזונתי יכול לעזור?

חומצה פולית, ויטמין C, ויטמין K, וויטמין B12  יכולים לסייע בקרישת הדם. אם יש לכם חוסר באחד ממרכיבים אלה, אתם עשויים להיחבל יותר בקלות. נסו לאכול יותר פירות הדר אם כמות ויטמין ה-C בגופכם נמוכה. בשר אדום ודגנים מלאים עשירים בוויטמין B12. ירקות כמו, תרד הם מקור טוב לוויטמין K וחומצה פולית. פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שלבקת חוגרת לימור 24/01/2020 12:16
 • שלום, אמא שלי השתחררה מאשפוז של חודש ימים בספטמבר בעקבות אירוע לבבי והתפרצה לה שלבקת חוגרת לאחר השחרור. במקביל היא סובלת מאיי ספיקת כליות (טרום דיאליזה). היא קיבלה זובירקס במינון נמוך, ומשחה שכנראה דרדרו את מצב הכליות. אחרי חודש של דיקור יש שיפור בכאבים אבל עדיין נשארו כאבים נקודתיים באיזור הגב. האם יש כדורים/ טיפול שאפשר לקחת לעזור עם שאריות השלבקת? האם מדבקות qutenza יעילות והאם מותר למי שיש בעיית כליות להשתמש בהן? תודה רבה, לימור.

 • + הוסף תגובה
כאב חזק מתחת לצלעות בצד ימין דנה 23/01/2020 19:05
 • מעל שנה אני סובלת בכאב מאוד חזק בצד ימין למטה של הצלעות. אני לא מתאמנת, הכאב בא והולך ואני לא יכולה להצביע על זמן מסויים שהוא פתאום מופיע. הכאבים מאוד חדים כואבים ולעיתים בקבוק עם מים חמים עוזר להקל על הכאב. עשיתי רנטגן לא נמצא שום ממצא. אשמח לעצות, תודה.

 • + הוסף תגובה
כאב חזק מתחת לצלעות בצד ימין מר גבעון פלד 23/01/2020 19:18
 • האם הכאב מופיע גם בהליכה? האם הוא מעיר אותך לפעמים בלילה? האם יש רקע רפואי כלשהוא?

 • + הוסף תגובה
המשך לכאב מתחת לצלעות דנה 23/01/2020 20:17
 • תודה על התגובה המהירה. הכאב מופיע גם בזמן הליכה, גם בזמן עבודה- אני גננת וגם בזמן מנוחה פתאום. לא זכור לי שקמתי מהכאב בזמן שינה. אין לי רקע קודם לכאבים באופן כללי אני בריאה.בזמן שיעול הכאב מאוד חד. יש לי קוצר נשימה מטופלת בונטולין בעיקר בתקופות מעבר.

 • + הוסף תגובה
כאב בצלעות מר גבעון פלד 23/01/2020 20:21
 • מעבר לנגן הייתי ממליץ לך לבקש בדיקות כלליות מרופא המשפחה ובמקביל לאיבחון וטיפול מתחום הטרור פוינט טראגי. זה עלול להיות ממקור שרירי ולכן הטיפול המוצע אך מכיון שאין הרבה מידע ואינך מתאמנת רצוי לבצע בדיקות

 • + הוסף תגובה
כאבים בחזה מור 20/01/2020 20:13
 • שלום ד"ר, אני בת 27 בריאה בד"כ, גובה 1.63 משקל 54. אני אתחיל מההתחלה.. אני עובדת מול מחשב המון ובחצי שנה האחרונה אני מרגישה כאב במרכז הגב שמקרין לי לצוואר ולשכמות (בעיקרון כל הגב העליון שלי מרגיש כואב ותפוס כל הזמן). לפני חודשיים עברתי התקף חרדה ופוניתי למיון שם עשו לי אק"ג שנמצא תקין ובדיקת טרופונין שנמצאה שלילית, אמרו לי שסביר להניח שזה לא לב. בנוסף, עשיתי בדיקות דם כלליות והכל תקין אבל מה שקורה הוא שבמהלך החודשיים האלה יש לי כאב בחזה שלא עוזב אותי ומשבש לי את כל סדר היום. אני לא מסוגלת לעבוד, הכאב מעומעם והוא הולך וחוזר אני מרגישה אותו בעיקר בצד שמאל אבל הוא מקרין לי גם לאמצע החזה וגם טיפה נוטה לחזה ימין. קורה שאני מתעטשת ואני מרגישה את הכאב כמו מתחת לעצמות הבריח אני רוצה לציין שלפעמים אני מרגישה שקשה לי לנשום פתאום והדופק גם מהיר ובאופן כללי אני עייפה נורא וחסרת חיוניות. אני לא יודעת אם לקשר את כל אלה למקור שרירי אני כבר די אבודה כי אני לא יודעת ממה זה נובע.. אשמח לעזרתך

 • + הוסף תגובה
כאבים בחזה מר גבעון פלד 21/01/2020 11:00
 • ראשית תודה על המידע... עוזר מאוד. תאורך של הכאב תואם נעילה של טריגרים, נמ"כים בשרירי צוואר וחזה. העובדה שכאבים אלו באים והולכים ומשתנים מחזקת את ההנחה כי המקור שרירי ולא לבבי וכן עצם הבדיקות התקינות שעשית. ממליץ לך לגשת לטיפול של טריגר פוינט טראפי או איזון רקמות רכות המתבצע על ידי מטפלים שהוכשרו לכך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!