שלב ראשון – אורח חיים בריא: כל דרכי הטיפול בסוכרת

כאשר מדובר בסוכרת – מניעת המחלה והטיפול בה, מתחיל באימוץ אורח חיים בריא יותר הכולל שינוי תזונתי, פעילות ספורטיבית והורדה במשקל, זאת כדי לאזן את רמות הסוכר בדם. כמו כן, רבים מהחולים יזדקקו גם לטיפול תרופתי: כך תתמודדו עם מחלת הסוכרת

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/08/2017


סוכרת היא מחלה הדורשת טיפול מורכב יחסית, המשלב בין שינוי אורח חיים והרגלי תזונה לבין טיפול תרופתי. המטרה הטיפולית הינה איזון רמות הסוכר בדם – ניווט עדין שיתאים לצרכים המשתנים של האדם. איזון נכון מקטין הסיכון לסיבוכים השונים של המחלה בצורה משמעותית. איזון כזה אינו פשוט, מאחר שרמות הסוכר תלויות מאוד באכילה ופעילות אינדיבידואלית, יש להתאים לכל אדם טיפול על פי אורח חייו. כיצד שינוי באורח החיים מסייע באיזון המחלה ומהן הפתרונות התרופתיים? כתבה אחרונה בסדרה. סוכרת היא מחלה הדורשת טיפול מורכב יחסית. באופן אידיאלי שינוי אורח החיים ואימוץ סגנון חיים בריא יכולים לצמצם את הסיכון להופעת המחלה, אך אנשים רבים לא מסוגלים לשנות את אורח חייהם או עושים זאת בשלב מאוחר מדי, לכן לצד שינוי אורח החיים, נדרשים גם טיפולים רפואיים, כגון נטילת תרופות שיסייעו לאיזון הסוכר בדם ואולי אף אינסולין.


מאחר שהגורמים המובהקים לסוכרת הם עודף משקל תזונה עתירת קלוריות ושומנים, אכילת יתר של פחמימות פשוטות (כלומר מזון אשר נותן טעם מתוק בפה), והיעדר פעילות גופנית, הרי ששמירה על אורח חיים בריא, תימנע, ברוב המקרים, את התפתחותה של המחלה. עם זאת, העובדה שמיליוני אנשים בעולם סובלים מסוכרת והעלייה הנמשכת בשכיחותה, מוכיחה שעדיין רבים מאתנו לא מצליחים למנוע אותה. כיצד שינוי באורח החיים עשוי למתן את השלכות המחלה? 

אם החשש מהתפתחות סוכרת, על סיבוכיה והשלכותיה החמורות, לא גורם לרבים מאתנו לשנות את אורח חיינו, אולי הידיעה, כי המחלה כבר שוכנת בגופנו, תסייע לנו בהבנת החשיבות של אימוץ אורח חיים בריא. הטיפול בסוכרת, לאחר שנתגלתה, הוא בראש ובראשונה שינוי אורח החיים, הכולל: ירידה מדורגת במשקל- והגעה למשקל גוף תקין, ופעילות גופנית סדירה שתי התערבויות אלו מסייעות פלאים לאיזון רמות הסוכר.  כלומר, הימנעות מתזונה עתירת סוכר הכוללת ממתקים, עוגיות, סוכר לבן, משקאות קלים מתוקנים ומוגזים, מוצרי מאפה שונים, שתיית בירה ואלכוהול, חשוב מאד גם צמצום של כולסטרול ושומן מהחי. ביצוע פעילות גופנית סדירה ובלתי מאומצת, כהליכה איטית למשך חצי שעה, עליה במדרגות במקום במעלית, כל אלו הם הגורמים העיקריים לאיזון הסוכר. 


הסובלים מסוכרת נעורים לא יצליחו להתאזן רק בזכות כל אלה, אבל הם יהיו בריאים יותר. חולים עם סוכרת סוג 1 זקוקים  להזרקת אינסולין באופן קבוע ומתמיד. משום שללא אינסולין הם נמצאים בסכנת מוות. בחלק מחולי סוכרת סוג 2 תוספת אינסולין היא אפשרות טיפולית טובה, כמובן לאחר אימוץ אורח חיים בריא.
אימוץ אורח חיים בריא וירידה במשקל מסייעים במיתון השלכותיה של מחלת הסוכרתמהן התרופות שסייעו באיזון רמת הסוכר בדם?

רוב חולי סוכרת סוג 2 , שאיתרו את המחלה בזמן ועדיף לגלות אפילו במצב הטרום סוכרתי, יוכלו  להתאזן בזכות  אימוץ אורח חיים בריא כאמור, אך לעיתים חלקם יזדקקו גם לטיפול תרופתי. ישנו מגוון גדול של תרופות להורדת הסוכר בדם, כאשר חלקן גורמות להפרשה נוספת של אינסולין מהלבלב, וחלקן גורמות לשיפור התגובה לאינסולין ו/או מעכבות את ספיגת הפחמימות במערכת העיכול.  טיפול תרופתי זה ישפר את רמות הסוכר בדם ובכך יקטין את הסיבוכים, הוא גם יאט את תהליך הרס התאים מפרישי האינסולין בלבלב, הנפגע מייצור מוגבר של אינסולין ומרמות הסוכר הגבוהות בדם. חלק מהחולים ייפתחו פגיעה קשה ביכולת ייצור האינסולין והם יזדקקו לטיפול קבוע באינסולין. כדי להימנע ממצב זה, חלק מהחולים מתחילים בטיפול מוקדם  באינסולין עוד קודם לכן. בדרך כלל, מדובר בחולים אשר אורח החיים שלהם בריא, ולמרות זאת ערכי הסוכר בדמם גבוהים מאד.כתבות נוספות בסדרה:
מסחרחורת ועד עיוורון: כל התסמינים והבדיקות לאבחון סוכרת 

מליון ישראלים חולים: כל הגורמים למחלת הסוכרת 


הטיפול בחולי סוכרת ושאלת השימוש באינסולין, כמו גם השאלה באיזה סוג ממגוון סוגי אינסולין להשתמש, מותאם באופן אישי לכל מטופל. סוגי האינסולין הינם בעלי דינמיקה שונה בהשפעתם, ואף קיימת אפשרות להזרקה של תערובות אינסולין מוכנות מראש. לכל מטופל מותאם השילוב התרופתי האידיאלי עבורו בהתחשב ביעד איזון הסוכרת המיוחל, ברצונות של המטופל ובמאפיינים סובייקטיביים שלו ושל מחלתו, ביניהם: גיל, משקל, אורח חיים, מחלות רקע וכדומה.


האינסולין מסופק לגוף, לרוב, באמצעות הזרקה ובכוחו לסייע למרבית החולים, שצריכים להיות תחת מעקב פעיל ולהקפיד על איזון מתמיד של רמות הסוכר. חולים, אשר תלויים באינסולין  יוכלו גם להיעזר במשאבת אינסולין, שמשחררת לגוף אינסולין מהיר, ובאמצעותה ניתן לקבוע את כמות האינסולין המוזלפת לגוף מדי שעה ומאפשרת  לתת מינוני אינסולין שונים לקראת ארוחות, ללא צורך בהזרקות מרובות במהלך היום.


חשוב מאד לטפל גם בגורמים אחרים אשר מאיצים את הנזק של הסוכרת. בראש וראשונה עישון.  כדאי מאד לטפל בהפרעות בשומני הדם ובלחץ דם גבוה.צריך לזכור שטיפול בסוכרת משלבים מוקדמים מאד משפר את איכות החיים ומוסיף שנים לחיים.


הכותבת היא מומחית ברפואה פנימית ואנדוקרינולוגיה, מנהלת היחידה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז הרפואי הלל יפה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורום סוכרת

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ריח חמוץ מתוק בזיעה רק מהביצים
 • אלי
 • 15/03/2019 02:10
 • יש לך כלב?
 • עמית רומם
 • 15/05/2019 17:02
 • טרום סוכרת ? מה עוד אפשר לעשות?
 • שי
 • 15/05/2019 16:57
 • שלום בן 47 אבא עם סוכרת סוג 2 מגיל 55. עד גיל 44 רמות הסוכר בדם בבדיקה בצום שנתית היו לכל היותר 91, ואז יום אחד לפני 5 שנים רמת סוכר בצום 102. מאז בבדיקה כל שנה רמות סוכר ב 12 שעות צום בין 98 ל 112 לא מגמתיות ברורה. רמות המגלובין מסוכרר בין 5.2 ל 5.5 אחוז גם ללא מגמתיות. בדיקות סוכר בתיות מראות 110 עד 115 בבוקר לאחר צום, 95 ל 100 לפני האוכל, ו לכל היותר 125 שעתיים לאחר ארוחה גדולה. אני רזה טבעוני, עוסק בספורט, נמנע מכל מאכל עם סוכר וצורך מעט מאד בחמימות (בננה ותפוח אחד ביום, לחם זרעי פשתן עם רק 3 גר בחמימות ל 100 גר). אין ספק שהארוחות דלות פחמימות כי הן מקפיצות את הסוכר לאחר שעתיים בלא יותר מ 20 יחידות. השאלה היא אם המצב הזה יציב כבר 5 שנים, האם אני נחשב טרום סוכרתי? רופא המשפחה לא יודע לתת תשובה, כי לפי צום אני כן אבל לפי A1C אני לא, גם לא לפי רמות לאחר ארוחה. האם כדאי להתחיל טיפול במטפורמין במקרה כזה? אני כבר בדיאטה ללא עודף משקל, ומתאמן גם אירובי, גם משקולות ומאמץ. יותר מזה אין לי מה לעשות. מה בכל זאת? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • העמסת סוכר 75 לאחר לידה
 • מיה35
 • 14/05/2019 23:22
 • שלום, ביצעתי בדיקה להעמסת סוכר 75 גרם- חצי שנה אחרי הלידה, והתוצאות: 95 בצום, ואחרי שעתיים : 174, מה השלב הבא? מה עליי לעשות כעת? לגשת לדיאטנית? לאנדוקרינולוג?? האם זה מצב שהשלב הבא הוא בוודאות סכרת או שניתן למנוע זאת דרך תזונה או ספורט?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אדי קרניאלי פרופ' אדי קרניאלי
מנהל מכון אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
ד"ר דן נבריסקי ד"ר דן נבריסקי
מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
טיפולים/ניתוחים קשורים
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ