//

מדינה קטנה, יוזמה גדולה: מהפכת הבריאות הדיגיטלית בישראל

ישראל היא אינה עוד מעצמת הייטק בלבד, אלא מנסה ליצור מציאות חדשה גם בעולם הבריאות באמצעות 'מהפכת הבריאות הדיגיטלית': "פתרונות בריאות דיגיטליים המוכוונים אישית למטופלים הופכים את המטופל לשחקן פעיל במניעת מחלות, טיפול במחלות ובקידום הבריאות הכוללת"
כתבה פרסומית כתבת חסותמדינת ישראל נחשבת מזה שנים למעצמת הייטק, כשהאמרה "המוח היהודי ממציא לנו פטנטים" הוא אינה עוד בגדר קלישאה ריקה מתוכן, כי אם מציאות שהולכת ומתפתחת לנגד עיננו. היכולת הטכנולוגית, היוזמה והרצון ליצור מציאות חדשה איחדו את אנשי הטכנולוגיה עם אנשי הרפואה, ויצרו מערכת שעתידה לשלב את עולם הרפואה בעולם הדיגיטל. התחום החדש והחם בעולם הרפואה הוא עולם הבריאות הדיגיטלית וה- Digital Health.


"'בריאות' ו'בריאות דיגיטלית' הם מושגים רחבים וחופפים, ולכן קשה לדעת מהו הנפח שתופסת היום הבריאות הדיגיטלית מסך עולם הבריאות כולו. עם זאת ברור שחדירת הטלפונים החכמים, שירותי הענן ויכולות עיבוד big data יצרו מהפיכה בתחום הבריאות, ואני צופה שבעשור הקרוב נראה עליה בכמות של ביקורי הרופא הוירטואליים בשילוב עם מכשירים לאבחון ביתי", אומר ארז גביש, יזם בתחום המכשור הרפואי ומייסד משותף ומנכ״ל חברת 2breathe. גביש מתייחס למהפיכת ה- eHealth שעתידה, לדעת רבים, לחסל אט אט את הרפואה הישנה בצורת "מפגש בין-אישי" ולהפוך אותה לרפואה דיגיטלית, מה שיתן מענה לקשיי נגישות, אי-שוויון וקושי במעקב ארוך טווח. בתמונה: ארז גביש, יזם בתחום המכשור הרפואי ומייסד משותף ומנכ״ל חברת 2Breathלדברי גביש, מהפיכת הבריאות הדיגיטלית עשויה להביא את חברות התרופות להרחיב את סל המוצרים שלהן מתרופות קונבנציונליות בלבד לפתרונות אחסון מידע ותכניות מעקב דיגיטלי אחר מדדי בריאות שונים. "כך למעשה, יציעו חברות התרופות טיפול שלם יותר, שלא רק 'מרפא' אלא גם 'עוקב'. התקווה שלי היא שהטכנולוגיה תאפשר למערכות הבריאות להפנות משאבים גדולים יותר לחקר ומניעה של מחלות".בעשור הקרוב נראה עליה בכמות ביקרוי הרופא הוירטואליים בשילוב עם מכשירים לאבחון ביתי "חברות ישראליות נמצאות בחזית התעשיה הבין-לאומית"

"בריאות דיגיטלית" היא תחום רחב שכולל בתוכו גם את הענף המחקרי, הענף הרגולטורי והשוק הפרטי. המגמות האחרונות בתחום ה- eHealth מתמקדות בפיתוח טכנולוגיות המיועדות לשיפור הבריאות בדרכים שנחקרו והוכחו כיעילות: דוגמה לאחת השיטות היא איסוף נתונים על רמות הגלוקוז, איכות שינה ומשך הפעילות הגופנית של החולה ושיתוף הנתונים עם מי שאחראי על בריאותו (רופא, אחות בקהילה ואפילו פיזיותרפיסט). זוהי למעשה סוג של "רפואה מותאמת אישית" עם דגש על "מניעה", ובאופן מפתיע דווקא חברות הביטוח הן אלו שתומכות ומממנות חלק גדול מהמחקרים הללו. לפי הדיעה הרווחת, השקעה במניעה של מחלות (גם כשאינה כרוכה בחדירה לפרטיות של המטופל) טומנת בחובה חיסכון כספי למערכת וחיסכון בסבל לחולה ומשפחתו. 


ג'ושוע קיי, ראש מערך הבריאות במשרד עורכי הדין DLA Piper (משרד עורכי הדין הגלובלי הגדול בעולם), ביקר לאחרונה בישראל ואף הרצה בכנס ""Digital Health שנערך בשיתוף משרד עורכי הדין יגאל ארנון ושות'. כעו"ד שעוסק בפיתוח של מודלים עסקיים בתחום הבריאות, קיי העיד כי "ישראל הוכיחה מעל לכל ספק שהיא מדינה חדשנית, שאמון המשקיעים וצמיחת ההון של חברות בה גדלים משנה לשנה". 
בתמונה: ג'ושוע קיי, ראש מערך הבריאות במשרד עורכי הדין DLA Piper"חברות מתחום הבריאות הדיגיטלית בישראל הפכו מזמן לשחקניות משמעותיות בשוק הבין-לאומי", מוספיה עו"ד יוכבד נובוגרודר-שושן, שותפה במשרד יגאל ארנון ושות' שאף היא הרצתה בכנס. לדבריה, "אנו עדים למגמה הולכת וגוברת של חברות בינלאומיות שמביעות ענין בשוק המקומי. כך למשל, חברת Samsung Runway , משתפת פעולה עם חברות סטארט-אפ ישראליות, וחממת הטכנולוגיה הרפואית MindUp שמנוהלת על ידי Medtronic, IBM ועוד נמצאת בשיתוף פעולה עם המרכז הרפואי רמב"ם. 


לדברי עו"ד קיי, חברות ישראליות השפיעו במיוחד בתחומים של העצמת המטופל הבודד: פיתוח טכנולוגיות סלולריות למשל, המאפשרות לחולים לנצל את הטלפונים החכמים שלהם ככלי מעקב וניהול אישי, מסייעות לא רק בשיפור הסימפטומים ממחלה בודדת אלא גם בשיפור כולל של איכות החיים, תוך מתן "תחושת מסוגלות" שתסייע בהתמודדות הנפשית של החולה.קראו עוד: רופא במרחק נגיעת מסך: הכל על טלרפואהמשרד הבריאות מציג: התכנית הלאומית לבריאות דיגיטלית

במשרד הבריאות מתגאים בצאתה לדרך של "התכנית הלאומית לבריאות דיגיטלית" ומקווים שהתכנית תתרום לצמיחה כלכלית, צמצום הפערים והפיכת הממשל לחכם, מהיר, ידידותי לאזרח ומוביל עולמי בתחום הדיגיטלי. מזה מספר שנים המשרד מקדם הקמה של תשתיות שיביאו לקידום הטיפול המותאם אישית, קידום בריאות, מניעת חולי ושיפור התקשורת בין משרד הבריאות לגורמים רפואיים אחרים. בין ההישגים של המשרד ניתן למנות את שיפור השירות וקיצור התורים בחדרי המיון, שיפור הרצף הטיפולי (מדינת ישראל היא בין המדינות המתקדמות בעולם בשיתוף מידע בין מטפלים) וקיצור הזמן לקבלת הרישיונות לעיסוק ברפואה. על פי משרד הבריאות - מימוש הפוטנציאל הישראלי בתחום ההייטק מביא כבר היום לשיפור הבריאות ואיכות החיים של תושבי ישראל. 


בהקשר הזה מציינת עו"ד נובוגרודר-שושן את הצהרת שר הבריאות מתחילת השנה, ולפיה בכוונתו לקדם מהלך שיאפשר לכל אזרח להוציא כרטיס אישי, שיכלול פרטים רפואיים כגון תרופות, בדיקות דימות וטיפולי שיניים. מטרת המהלך היא שיתוף פעולה בין כל בתי החולים וקופות החולים, והוא אפשרי רק בעזרת הירתמות של אנשי טכנולוגיה לגורמים רפואיים.
בתמונה: עו"ד יוכבד נובוגרודר-שושן, שותפה במשרד יגאל ארנון ושות'לאור הביקורת הגוברת על פרויקטים דומים, דוגמת המאגר הביומטרי בהובלת משרד הפנים, אדם עלול לתהות לגבי ההשלכות של דיגיטציה במערכת הבריאות, והאם מדובר בהכרח בדבר חיובי? על פי עו"ד נובוגרודר-שושן "היתרון המרכזי במתן פתרונות בריאות דיגיטליים המוכוונים אישית למטופלים  הוא הפיכת המטופל לעצמאי, העצמה של המטופל והפיכה שלו לשחקן פעיל במניעת מחלות, טיפול במחלות ובקידום הבריאות הכוללת". נובוגרודר-שושן מוסיפה כי "פתרונות כאלה עשויים להקטין את אי השוויון ולאפשר טיפול באוכלוסיות שכיום אינן מקבלות טיפול מיטבי, כגון תושבים בפריפריה, נכים ואנשים עם גישה מוגבלת לשירותי בריאות".


ומה עם האתגרים? עו"ד נובוגרודר-שושן מסכימה (מניסיון אישי – אביה הוא רופא) ש"האתגר של שירותי הבריאות הדיגיטליים הוא בניסיון לשפר את רמת הטיפול תוך שמירה על המרכיבים הבסיסיים של שירותי הבריאות המסורתיים, כמו היחס וההיכרות האישית בין הרופא לחולה".  יזם בתחום הבריאות? אלה הקשיים העומדים בפניך

כיזם בתחום האביזרים הרפואיים, ארז גביש מכיר מקרוב את הקשיים העומדים בפני יזם בתחום טכנולוגיית הבריאות בישראל. "האתגרים המרכזיים ליזם משתנים לפי תחום הבריאות הספציפי: מכשור רפואי, חומרה, אפליקציות בריאות או שירותי בריאות שונים".


לדברי גביש, האתגר המרכזי ליזם בתחום המכשור הרפואי הוא השנים הרבות הנדרשות לצורך כניסה והטמעה בשוק, במיוחד כשמדובר במוצר חדשני שלא היה מוכר לפני כן. "הדרישה לניסויים קליניים והרגולציה הסבוכה הם החסמים העיקריים", אומר גביש ומוסיף כי "במקרים רבים, מוצר חדשני דורש גם "חינוך מחדש" והכשרה של רופאים וצוות פרא-רפואי, מה שעלול להאריך את זמן ההטמעה עד לעשור שלם ולהגדיל את ההוצאות הכספיות בהתאם".


בהקשר זה מציינת עו"ד נובוגרודר-שושן כי "מצד אחד ובניגוד לטכנולוגיות אחרות, טכנולוגיות דיגיטליות דורשות בדרך-כלל השקעה נמוכה יחסית על מנת להגיע לשלבים מתקדמים של פיתוח מוצר. מן הצד השני – יש לפעול כבר מההתחלה כדי לתת מענה לשאלות אתיות בתחום ההגנה על הפרטיות ושיתוף המידע עם גורמים שאינם מורשים, במיוחד בנושא רגיש כמו פרטים רפואיים חסויים". 


עו"ד ג'ושוע קיי תורם מניסיונו בזירה הבין-לאומית, ואומר כי אחת הטעויות הנפוצות שנעשית השכֶּׅם והערב על ידי חברות מתחום הטכנולוגיה הרפואית היא חוסר היכולת להבין מה המערכת רוצה או צריכה. "ברוב הפעמים, ההצלחה של פרויקט היא תוצאה של שיתוף פעולה מוקדם עם גורם במערכת הבריאות, שיכול להצביע על הצרכים האמיתיים שקיימים במערכת", אומר קיי. בריאות דיגיטלית בעתיד – כך תיראה מערכת הבריאות בישראל בעוד 10 שנים

"ישראל היא חלק ממגמה עולמית של הטיית הפוקוס מפתרונות קליניים (המיועדים לרופאים או לבתי חולים) לטובת פתרונות אינדיבידואליים, כגון אמצעים לבישים" אומרת עו"ד נובוגרודר-שושן, ומוסיפה כי "תחום ה-Medical Analytics  או 'ניתוח נתונים רפואיים', מתחיל למלא תפקיד משמעותי באבחון ובטיפול, וחברות ישראליות, כולל מוסדות מחקר אקדמיים, לוקחים חלק פעיל ומרכזי בזה". 

"אנו נמצאים בנקודת מפנה בכל הקשור לתלות בין הפרקטיקה הרפואית והטכנולוגיה", מדגיש עו"ד ג'ושוע קיי. מטופלים, חברות ביטוח, רופאים ובתי חולים מסתמכים יותר ויותר על טכנולוגיות דיגיטליות כדי לשפר את תהליך קבלת ההחלטות בכל הנוגע לטיפול ומימון שירותי בריאות. קיי מוסיף כי טכנולוגיות חדשות, במיוחד בתחום הריצוף המולקולרי והטיפול המותאם גנטית, יאפשרו טיפולים בהתאמה אישית עם אחוזי הצלחה גבוהים יותר ושיעורים קטנים יותר של תופעות לוואי או טעויות. 

ומה קורה עם החינוך של הרופאים בעתיד? "חינוך הדור הבא של רופאים ישים דגש על השימוש בטכנולוגיות חדשות ועל מתן שירותי רפואה אישיים", אומר עו"ד קיי, ועו"ד נובוגרודר-שושן מסכמת: "אני מקווה שהרפואה הדיגיטלית תשולב באופן שיעצים את המטופלים ויאפשר להם למלא תפקיד פעיל בבריאותם, ובכך לשפר את רמת הטיפול הכוללת. לסטודנטים של היום – הרופאים של העתיד – יש תפקיד מפתח בחזון הזה".פורומים ייעוץ תרופתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם PROLIA יכולה להוריד רמת ההמוגלובין פולינה 31/03/2016 23:28
 • האם ידוע לך על ירידה בהמוגלובין כי תופאות הלווי של PROLIA.ביצעתי 3 זריקות פעם ב חצי שנה עקב אוסטאופורוזיס לפי המלצת הרופא אנדוקרינולוג שלי ושמתי לב שהמוגלובין יורד כל פעם בקצת מי12.9 המוגלובין שלי בדרך כלל ,הגיע ל12. למרות שרמת הפריטין ,ברזל וויטמון ב-12 ללא שינוי.לדברי רופאת משפחה פרוליה יכולה להוריד רמת ההמוגלובין בלי לפגוע בברזל וויטמין b, כי היא עובדת דרך הכליות. שאלתי אם יש מקום לבצע בכל זאת בירור גסטרו וקולונו? אני בת 69 ומרגישה טוב,ללא תלונות על מערכת הגסטרו.לפני 5 שנים בצעתי קולונוסקופיה שהיתה תקינה. תודה מראש! פולינה

 • + הוסף תגובה
פרוליה ד"ר חמדה חן 03/04/2016 11:24
 • פולינה שלום, פרוליה אכן יכולה לגרום לאנמיה ,בהקשר לשאר הבירור ראוי לבחון זאת בהתחשב ברקע הכלל בהצלחה

 • + הוסף תגובה
פרוליה ואנמיה - אכן ירד לי המוגלובין ל 7.5 תחת פרוליה ניצה 09/05/2019 23:38
 • התחלתי פרוליה ב דצמבר האחרון ובחודש מרץ אושפזתי עקב 7.5 המוגלובין . ירד מ 12.50 . מסתבר ש20% מהלוקחים לוקים באנמחיה תחת פרוליה !! נוסף: עקצוצים ברגלים כל הזמן נוסף: נפלו 6 שינים בלסת תחתונה לאחר 3.5 חודשים תחת פרוליה !!! אני לא אקח שוב את הזריקה . מקוה שימצאו תחליף-ולא ביספונטים שמזרזים סרטן .

 • + הוסף תגובה
אוסטרופורוזיס ותרופות ניצה 09/05/2019 23:56
 • https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2010/sep/03/study-warning-osteoporosis-drugs-oesophagal-cancer עלון לצרכן לפי תקנות הרוקחים (תכשירים) התשמ"ו - 1986 התרופה משווקת על פי מרשם רופא בלבד פרוליה 60 מ"ג, תמיסה להזרקה תת-עורית כל מזרק מוכן לשימוש מכיל 60 מ"ג של דנוסומאב (Denosumab (ב - 1 מ"ל של תמיסה. רשימת הרכיבים הנוספים מפורטת בסעיף 6 . קרא בעיון את העלון עד סופו בטרם תשתמש בתרופה. עלון זה מכיל מידע תמציתי על התרופה. אם יש לך שאלות נוספות, פנה אל הרופא או אל הרוקח. הרופא שלך ייתן לך כרטיס מידע בטיחותי למטופל. כרטיס זה מכיל מידע בטיחותי חשוב, שעליך לדעת, לפני התחלת הטיפול ובמהלך הטיפול בפרוליה. יש לעיין בכרטיס מידע בטיחותי למטופל ובעלון לצרכן בטרם השימוש בתכשיר. יש לשמור את הכרטיס לעיון נוסף במידת הצורך. תרופה זו נרשמה עבורך. אל תעביר אותה לאחרים. היא עלולה להזיק להם אפילו אם נראה לך כי מצבם הרפואי דומה. 1 .למה מיועדת התרופה? פרוליה מכילה דנוסומאב, חלבון (נוגדן מונוקלונלי) שמפריע לפעילות של חלבון אחר, על מנת לטפל באיבוד מסת עצם ובדלדול עצם (אוסטיאופורוזיס). טיפול בפרוליה מחזק את העצמות ומפחית את הסבירות שתשברנה. עצם היא רקמה חיה ומתחדשת כל הזמן. אסטרוגן מסייע לשמור על בריאות העצמות. לאחר גיל המעבר, יש ירידה ברמות האסטרוגן העלולה לגרום לעצמות להידקק ולהפוך לשבירות. זה יכול בסופו של דבר להוביל למצב הנקרא דלדול עצם. דלדול עצם יכול גם להתרחש בגברים בשל מספר גורמים הכוללים הזדקנות ו/או רמה נמוכה של הורמון מין זכרי, טסטוסטרון. למטופלים רבים עם דלדול עצם אין תסמינים, אבל הם עדיין בסיכון לשבירת עצמות, במיוחד בעמוד השדרה, במפרקי הירכיים ובפרקי הידיים. ניתוח או תרופות המפסיקות את הייצור של אסטרוגן או טסטוסטרון, ניתנות כדי לטפל בחולים שיש להם סרטן שד או בלוטת הערמונית, יכולים לגרום לאיבוד עצם. העצמות נעשות חלשות ונשברות בקלות רבה יותר. פרוליה משמשת לטיפול:  בדלדול עצם בנשים לאחר גיל המעבר (פוסט-מנופאוזה) ובגברים שיש להם סיכון מוגבר לשברים (עצמות שבורות), בכך שהיא מפחיתה את הסיכון לשברים בעמוד השדרה, שלא בעמוד השדרה ובאגן.  באיבוד מסת עצם כתוצאה מירידה ברמות הורמון (טסטוסטרון) הנגרם על ידי ניתוח או טיפול בתרופות במטופלים שיש להם סרטן בלוטת הערמונית. קבוצה תרפויטית: תרופות לטיפול במחלת עצם – תרופות אחרות המשפיעות על מבנה העצם ועל מינרליזציה. 2 .לפני שימוש בתרופה אין להשתמש בתרופה אם:  יש לך רמות נמוכות של סידן בדם (היפוקלצמיה).  אתה רגיש (אלרגי) לדנוסומאב או לכל אחד מהרכיבים הנוספים אשר מכילה התרופה.  את בהריון או מתכננת להרות. Page 2 of 12 אזהרות מיוחדות הנוגעות לשימוש בתרופה פנה לרופא או לרוקח שלך לפני שימוש בפרוליה. במהלך הטיפול בפרוליה, עלול להתפתח בעור אזור אדמומי ונפוח, בדרך כלל בחלק התחתון של הרגל, שתהיה בו רגישות ותחושת חום (צלוליטיס), ויתכן וילווה בתסמינים של חום. פנה מיד לרופא שלך אם תפתח כל אחד מתסמינים אלה. ספר לרופא שלך אם יש לך אלרגיה ללטקס (כיסוי המחט על המזרק המוכן לשימוש מכיל נגזרת של לטקס). עליך גם לקחת ויטמין D ותוספי סידן במהלך הטיפול בפרוליה. הרופא שלך ישוחח על כך איתך. יתכן שיהיו לך רמות נמוכות של סידן בדמך כשאתה מקבל פרוליה. פנה לרופא שלך מיד אם אתה מבחין בכל אחד מהתסמינים הבאים: התכווצויות, עוויתות בשריר שלך ו/או חוסר תחושה או עקצוץ באצבעות הידיים, בהונות הרגליים או מסביב לפה שלך ו/או פירכוסים (התקפים), בלבול או איבוד הכרה. ספר לרופא שלך אם יש לך או אם אי פעם היו לך בעיות כליה חמורות, כשל כלייתי או שנזקקת לדיאליזה, העלולים להגביר את הסיכון שיהיו לך רמות סידן נמוכות בדם אם לא תיקח תוספי סידן. אנשים מסויימים פיתחו שברים חריגים בעצם הירך שלהם. תסמינים של שברים כוללים כאב חדש או חריג באגן, במפשעה או בירך שלך. תופעת לוואי הנקראת נמק של עצם הלסת (ONJ) (נזק לעצם הלסת) דווחה לעיתים נדירות (עשויה להופיע ב - עד 1 מתוך 000,1 אנשים) במטופלים המקבלים פרוליה לטיפול בדלדול עצם. נמק של עצם הלסת (ONJ (יכול להופיע גם לאחר הפסקת טיפול. חשוב לנסות למנוע התפתחות נמק של עצם הלסת (ONJ (מכיוון שזה עלול להיות מצב כואב שיכול להיות קשה לטיפול. על מנת להפחית את הסיכון להתפתחות נמק של עצם הלסת (ONJ ,(עליך לנקוט בכמה אמצעי זהירות. לפני קבלת טיפול, ספר לרופא שלך או לאחות (לצוות הרפואי) אם:  יש לך בעיות כלשהן בפה או בשיניים שלך כמו בריאות שיניים לקויה, מחלת חניכיים, או עקירת שן מתוכננת.  אתה לא מקבל טיפול שיניים שיגרתי או שלא הייתה לך בדיקת שיניים במשך זמן רב.  אתה מעשן (שכן זה עלול להעלות את הסיכון לבעיות שיניים).  קיבלת לאחרונה טיפול בביספוספונאט (משמש לטיפול או למניעה של בעיות בעצמות).  אתה לוקח תרופות הנקראות קורטיקוסטרואידים (כמו פרדניזולון או דקסאמתאזון).  יש לך סרטן. יתכן שהרופא שלך יבקש ממך לעבור בדיקת שיניים לפני שאתה מתחיל טיפול בפרוליה. בזמן שאתה מקבל טיפול, עליך להקפיד על היגיינת פה טובה ולעבור בדיקות שיניים שיגרתיות. אם יש לך שיניים תותבות עליך לוודא שהן מותאמות כראוי. אם אתה במהלך טיפול שיניים או עתיד לעבור ניתוח שיניים (כמו עקירות שיניים), דווח לרופא שלך על טיפול השיניים שלך ואמור לרופא השיניים שלך שאתה מקבל טיפול בפרוליה. פנה לרופא ולרופא השיניים שלך מיד אם אתה חווה בעיות כלשהן בפה או בשיניים שלך כגון שיניים רופפות, כאב או נפיחות, או פצעים שאינם מחלימים או הפרשה, מכיוון שאלה עלולים להיות סימנים לנמק של עצם הלסת .(ONJ) ילדים ומתבגרים פרוליה אינה מיועדת לילדים ומתבגרים מתחת לגיל 18 .השימוש בפרוליה בילדים ומתבגרים לא נבדק. Page 3 of 12 תרופות אחרות ופרוליה אם אתה לוקח או אם לקחת לאחרונה תרופות אחרות כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה, ספר על כך לרופא או לרוקח. זה במיוחד חשוב שתספר לרופא שלך אם אתה מטופל ב:  תרופה אחרת המכילה דנוסומאב. אל תיקח פרוליה יחד עם תרופות אחרות המכילות דנוסומאב. הריון והנקה לפני נטילת פרוליה, ספרי לרופא אם את בהריון או מתכננת להרות. פרוליה עלולה להזיק לעובר שלך. פני מיד לרופא אם את נכנסת להריון כשאת לוקחת פרוליה. פרוליה אינה מיועדת לשימוש לנשים בהריון. לא ידוע אם פרוליה מופרשת בחלב אם או לא. חשוב לספר לרופא שלך אם את מניקה או מתכננת לעשות זאת. הרופא שלך יעזור לך להחליט האם להפסיק את ההנקה או האם להפסיק לקחת פרוליה, בהתחשב בתועלת של הנקה לתינוק והתועלת של פרוליה לאם. פני לרופא או לרוקח שלך ליעוץ לפני נטילת תרופה כלשהיא. נהיגה ושימוש במכונות לפרוליה אין כל השפעה או שיש לה השפעה זניחה על היכולת לנהוג ולהשתמש במכונות. מידע חשוב על חלק מהרכיבים של התרופה פרוליה מכילה סורביטול (E420 ( אם נאמר לך על ידי הרופא שלך שיש לך אי-סבילות לסוכרים מסויימים (סורביטול E420 ,(פנה לרופא שלך לפני שאתה לוקח תרופה זו. אם אתה בדיאטת נתרן מבוקרת תרופה זו מכילה פחות מ - 1 מילימול נתרן (23 מ"ג) ל - 60 מ"ג, כלומר, היא במהותה "נטולת נתרן". 3 . כיצד תשתמש בתרופה? תמיד יש להשתמש לפי הוראות הרופא. עליך לבדוק עם הרופא או הרוקח אם אינך בטוח. המינון ואופן הטיפול יקבעו על ידי הרופא בלבד. המינון המקובל הוא 60 מ"ג הניתנים פעם בשישה חודשים כזריקה בודדת מתחת לעור (תת- עורית) באמצעות מזרק מוכן לשימוש אחד. הרופא או האחות יתנו לך פרוליה בזריקה לחלק העליון של הירכיים, לבטן או לאזור החיצוני של הזרוע העליונה שלך. כל חפיסת פרוליה מכילה כרטיס תזכורת עם מדבקות הניתנות להסרה מהקרטון. השתמש במדבקות המתקלפות כדי לסמן את תאריך הזריקה הבאה ביומן האישי שלך ו/או בכרטיס התזכורת על מנת לתעד את תאריך הזריקה הבא. עליך לקחת גם ויטמין D ותוספי סידן בזמן שאתה מקבל טיפול בפרוליה. הרופא שלך ישוחח על כך איתך. Page 4 of 12 אין לעבור על המנה המומלצת פרוליה צריכה להינתן תחת האחריות של איש מקצוע רפואי. אם שכחת לקחת את התרופה אם החמצת מנת פרוליה, יש לקבל את הזריקה בהקדם האפשרי. לאחר מכן, לוח זמני הזריקות יקבע כל 6 חודשים מתאריך הזריקה האחרונה. אם תפסיק להשתמש בפרוליה כדי להפיק את מירב התועלת מהטיפול שלך, חשוב להשתמש בפרוליה לכל משך הזמן שהרופא שלך רשם לך אותה. פנה לרופא שלך לפני שאתה שוקל להפסיק את הטיפול. יש להתמיד בטיפול כפי שהומלץ על ידי הרופא. אם בטעות בלע ילד מן התרופה, פנה מיד לרופא או לחדר מיון של בית חולים והבא אריזת התרופה איתך. אין לקחת תרופות בחושך! בדוק התווית והמנה בכל פעם שאתה לוקח תרופה. הרכב משקפיים אם אתה זקוק להם. אם יש לך שאלות נוספות בנוגע לשימוש בתרופה, היוועץ ברופא שלך, ברוקח או באחות. 4 .תופעות לוואי כמו בכל תרופה, השימוש בפרוליה עלול לגרום לתופעות לוואי בחלק מהמשתמשים. אל תיבהל למקרא רשימת תופעות הלוואי. יתכן ולא תסבול מאף אחת מהן. בשכיחות נמוכה, מטופלים המקבלים פרוליה עלולים לפתח זיהומים בעור [בעיקר דלקת רקמה תת- עורית (צלוליטיס)]. פנה מיד לרופא שלך אם אתה מפתח אחד מהתסמינים האלו בזמן שאתה מקבל טיפול בפרוליה: אזור אדמומי ונפוח בעור, בדרך כלל בחלק התחתון של הרגל, שתהיה בו רגישות ותחושת חום, ויתכן וילווה בתסמינים של חום. לעיתים נדירות, מטופלים המקבלים פרוליה עלולים לפתח כאב בפה ו/או בלסת, נפיחות או פצעים שאינם מחלימים בפה או בלסת, הפרשה, חוסר תחושה או תחושת כבדות בלסת, או התרופפות של שן. אלו יכולים להיות סימנים של נזק לעצם הלסת (נמק בעצם). פנה מיד לרופא ולרופא שיניים שלך אם אתה חווה תסמינים כאלה כשאתה מקבל טיפול בפרוליה או לאחר הפסקת טיפול. לעיתים נדירות, למטופלים המקבלים פרוליה עלולות להיות רמות סידן נמוכות בדם (היפוקלצמיה). התסמינים כוללים התכווצויות או עוויתות בשרירים שלך ו/או חוסר תחושה או עקצוץ באצבעות הידיים, בהונות הרגליים או סביב לפה ו/או התקפים, בלבול או איבוד הכרה. אם אחד מאלו מתייחס אליך, פנה לרופא שלך מיד. סידן נמוך בדם עלול להוביל גם לשינוי בקצב לב הנקרא הארכת QT ,שנראה בבדיקת אלקטרוקרדיוגרם (אק"ג). תופעות לוואי שכיחות מאוד (עלולות להופיע ביותר מ - 1 מכל 10 אנשים):  כאב בעצם, במפרק, ו/או בשריר לעיתים חמור,  כאב בזרוע או ברגל (כאב בגפיים). תופעות לוואי שכיחות (עלולות להופיע ב – עד 1 מכל 10 אנשים):  כאבים במתן שתן, דחיפות במתן שתן, דם בשתן, חוסר יכולת להתאפק,  זיהום בדרכי הנשימה העליונות,  כאב, עקצוץ או חוסר תחושה במורד הרגל שלך (סיאטיקה),  עכירות בעדשת העין (קטרקט),  עצירות,  חוסר נוחות בבטן,  פריחה, Page 5 of 12  מצב בעור הכולל גרד, אדמומיות ו/או יובש (אקזמה). תופעות לוואי שאינן שכיחות (עלולות להופיע ב - עד 1 מכל 100 אנשים):  חום, הקאה וחוסר נוחות או כאב בבטן (דיברטיקוליטיס, דלקת במעי),  זיהום באוזן. תופעות לוואי נדירות (עלולות להופיע ב - עד 1 מכל 000,1 אנשים):  תגובות אלרגיות (לדוגמה: נפיחות של הפנים, השפתיים, הלשון, הגרון או חלקים אחרים של הגוף; פריחה, גרד או חרלת (גבשושיות מגרדות) בעור, צפצוף או קושי בנשימה). שברים חריגים בעצם הירך עלולים להתרחש לעיתים נדירות. פנה לרופא שלך אם אתה חווה כאב חדש או חריג באגן, במפשעה או בירך שלך בזמן שאתה מקבל טיפול בפרוליה, שכן זה עלול להיות סימן מוקדם לשבר אפשרי בעצם הירך. אם הופיעה תופעת לוואי, אם אחת מתופעות הלוואי מחמירה או כאשר אתה סובל מתופעת לוואי שלא צוינה בעלון, עליך להתייעץ עם הרופא. ניתן לדווח על תופעות לוואי למשרד הבריאות באמצעות הטופס המקוון לדיווח על תופעות לוואי שנמצא בדף הבית של אתר משרד הבריאות il.gov.health.www או ע"י כניסה לקישור: https://forms.gov.il/globaldata/getsequence/getsequence.aspx?formType=AdversEffectMedic@moh.gov.il 5 .איך לאחסן את התרופה? מנע הרעלה! תרופה זו וכל תרופה אחרת יש לשמור במקום סגור מחוץ לשדה ראייתם והישג ידם של ילדים ו/או תינוקות ועל ידי כך תמנע הרעלה. אל תגרום להקאה ללא הוראה מפורשת מהרופא. אין להשתמש בתרופה אחרי תאריך התפוגה (date. exp (המופיע על גבי האריזה. תאריך התפוגה מתייחס ליום האחרון של אותו חודש. .(2°C–8°C) במקרר לאחסן יש אין להקפיא. יש לאחסן באריזה המקורית על מנת להגן מפני אור. אין לנער בחוזקה. ניתן להשאיר את המזרק המוכן לשימוש שלך מחוץ למקרר על מנת שיגיע לטמפרטורת החדר (עד C°25 (לפני הזרקה. כך ההזרקה תהיה נוחה יותר. לאחר שהמזרק הושאר בחוץ על מנת שיגיע לטמפרטורת החדר (עד C°25 ,(יש להשתמש בו בתוך 30 ימים. 6 .מידע נוסף נוסף על החומר הפעיל התרופה מכילה גם: sorbitol (E420), glacial acetic acid, polysorbate 20, sodium hydroxide, water for injection. כיצד נראית התרופה ומה תוכן האריזה: פרוליה היא תמיסה צלולה, חסרת צבע עד צהובה בהירה להזרקה המשווקת במזרק מוכן לשימוש. כל אריזה מכילה מזרק אחד מוכן לשימוש עם מגן מחט אוטומטי או בלעדיו. יתכן ולא כל סוגי האריזות ישווקו. היצרן: אמג'ן אירופה .V.B ,מינרוום 7061 ברדה, הולנד. בעל הרישום: אמג'ן יורופ בי.וי. ,ת.ד. 53313 מעוז אביב, ת"א 6153201 . Page 6 of 12 עלון זה נבדק ואושר ע"י משרד הבריאות בתאריך: נובמבר 2

 • + הוסף תגובה
זריקת פרוליה אילנית 09/08/2020 06:47
פרוליה וירידת המוגלובין ניצה 09/05/2019 14:38
 • ברצוני לציין - כי פעם אחת ראשונה שלקחתי פרוליה -לאחר 3 חודשים גילו ירוידת המוגלובין עד ל 7.5 - נאלצתתי לקבל מנה דם !!! אני G6PD חוסר אינזים - אולי יש קשר - כי בפרוליה יש ויטמין K אשר יכול לפרק את הדם לאט לאט .... אני מאוד פוחדת לקחת פעם שניה את הזריקה - מה גם שאין הוכחות שהיא עוזרת (לצערי לא יכולה לקחת ביספפונטים - כדורים של פעם בחודש או שבע - זה עושה לי ממש מחלות וכאבי סרעפת קשים )האם יש תחליף??? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
K+ פרוליה : ויטמין שגורם לאנמיה ניצה 09/05/2019 20:35
 • בתוך הפרוליה יש ויטמין K ידוע שויטמין זה יכול להביא להרס כדוריות אדומות בדם ! במיטחד לא טוב לחסר באינזים G6PD !!! לקחתי פרולי - ובמהלך 3 חודשים ראשונים הגעתי ל7.5 המוגלובין !! קיבלתי מנה דם ... רוצה לדעת מה מכילה הפרוליה ??

 • + הוסף תגובה
נטלתי בטעות בערב 2 כדורי אנטיביוטיקה זאב 26/07/2020 08:52
ויטמינים פסח 16/07/2020 14:33
 • שלום לצוות יש מי שטוענים כי הויטמין c מאט או מונע מהקורונה לגרום למחלות , ויש מי שטוענים שויטמין d טוב יותר ועדיף לקחת בכמות מסויימת שגם עוזרת למניעה או להקלה מפני הוירוס קורונה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!