מטיפול בגלי קול ועד לניתוח זעיר פולשני: כל הטיפולים באבנים בכליות

אבנים בכליות ובדרכי השתן עשויות לחסום את מעברי השתן ולגרום לנזק חמור. הוצאת האבנים מהגוף מתבצעת בדרכים שונות, משינויי תזונה ועד לניתוחים חדשניים וזעיר פולשניים. כיצד מותאם הטיפול ומהן החלופות לפתרון? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/08/2017


אבנים בכליות ובדרכי השתן אשר אינן מתפנות מהגוף יכולות לחסום את מעבר השתן ולגרום לנזק חמור. לאחר האבחון מתאימים לחולה טיפול הנקבע בהתאם לגודל האבנים, מיקומן, סוגם והתסמינים הנלווים להימצאותן. התמודדות עם המצב מתבצעת באמצעות שינויים בתזונה והגברת תפוקת השתן, טיפול תרופתי, ריסוק האבנים באמצעים שונים או פעולות כירורגיות זעיר פולשניות. מהן השיטות לטיפול ועל פי מה נבחרות? צפו בד"ר משנה בעז מושקוביץ מסביר. 


במערכת השתן קיים מנגנון המונע בשתן התגבשות של מלחים שונים, אך כאשר קיים מצב של רוויון יתר של גבישים, למשל כשהשתן מרוכז מדי, או כאשר המנגנון לא פועל ביעילות מספיקה, המלחים, שאינם מסיסים עוד בשתן, מתגבשים ונוצרות אבנים. הן יכולות להופיע בגדלים שונים בכליות או בדרכי השתן. רוב האבנים הקטנות מתפנות מהגוף ויוצאות עם השתן, אולם אבנים גדולות יותר אינן נשטפות והן עלולות ליצור חסימה בדרכי השתן. כאשר הן נתקעות וחוסמות את מעבר השתן, הן גורמות לכאבים עזים, שלל תסמינים ונזק לכליות. לאחר אבחון האבנים, מתאימים למטופל טיפול התלוי בגודל האבן, במיקומה, בסוג האבן, ובתסמינים. הטיפולים כוללים שינויים בתזונה והגברת תפוקת השתן, טיפול תרופתי, ריסוק האבנים באמצעים שונים או פעולות כירורגיות זעיר פולשניות. 
כיצד מטפלים באבנים בכליות?

טיפול באבנים קטנות 

באבנים קטנות (עד 5 מ"מ) שאינן יוצרות תסמינים קשים, בדרך כלל הטיפול שיינתן הוא שמרני, ומטרתו היא להפחית את הכאבים ולסייע לאבן להיפלט מהגוף. 


הטיפול באבנים קטנות יכלול לרוב שתייה מרובה , משככי כאבים ותרופות המגבירות את גלי התכווצות שריר השופכן, וכך האבן מתקדמת בדרכה החוצה. אצל "יצרני אבן", הסובלים מהישנות אבנים, יש להוסיף לאחר ברור מטבולי גם שינוי בתזונה לאחת המסייעת למניעה ופירוק של אבני כליות מסוגים מסוימים (בעיקר תזונה דלת נתרן ודלת חלבונים).


טיפול תרופתי
תרופות המיועדות למנוע את שקיעת המלחים היוצרים את האבן. הן גם מסייעות למניעת היווצרות אבנים נוספות בעתיד. ישנן אבנים שמתגבשות ונוצרות בשתן חומצי ויש שמתגבשות בשתן בסיסי, ולכן למניעת ההתגבשות ולהמסת האבן, קיימות תרופות הגורמות להבססה או להחמצה של השתן בהתאמה.הטיפול באבנים הקטנות יכלול שינויי בהרגלי התזונה ותרופות שונות אשר ממיסות ומונעות את התגבשות האבנים טיפול באבנים גדולות

באבנים גדולות או "תקועות", הגורמות לכאבים וחום, הטיפול הוא במשככי כאבים קלים עד חזקים; מתן אנטיביוטיקה לווריד ומתן נוזלים. 


מאחר שהאבנים התקועות או הגדולות לא נשטפות בשתן, ואין סיכוי שתצאנה מהגוף באופן טבעי, יש לבצע טיפולים אקטיביים המסייעים להעלמתן. פיתוח ציוד אופטי גמיש וקשיח המאפשר חדירה מילעורית ותוך גופית אל דרכי השתן מחד גיסא, ופתוח ציוד לריסוק אבנים חוץ גופי מאידך גיסא, שיפרו ופישטו את הטיפול באבנים ודחו על הסף את הצורך בניתוחים פתוחים עד לפחות מ1% מכלל החולים במחלה.כתבות נוספות בסדרה
אבנים בכליות: הכל על תסמינים ודרכי האבחון 
בעיה גנטית או עודף סידן? כל המידע על אבנים בכליות ריסוק אבנים על ידי מכשיר חוץ גופי (ESWL) 

ריסוק אבנים בכליות על ידי מכשיר חוץ גופי הוא טיפול לא פולשני, חוץ גופי, במסגרתו משתמשים בגלי קול בעוצמות שונות לריסוק אבנים בכליה ושופכן עליון, פירורי האבן נפלטים מהגוף באמצעות השתן. יעילות הריסוק משתנה בהתאם להרכב הכימי של האבן, גודלה ומיקומה בכליה. 


ריסוק אבנים בעזרת אורטרוסקופ
במקרים של אבנים הגדולות מ- 5 מ"מ או אבנים החוסמות את השופכן  ייעשה טיפול אנדוסקופי בעזרת אורטרוסקופ, צינור גמיש או קשיח המוחדר לגוף דרך צינור השופכה והשלפוחית ישירות לשופכן. עם זיהוי האבן בהתאם לגודלה ניתן לשלפה בשלמות בעזרת סלסלה ו/או לפוררה בעזרת אנרגיות שונות המועברות דרך סיב תואם. 


ריסוק מילעורי ( PCNL ) לאבנים בכליה
ריסוק מילעורי פעולה זעיר פולשנית כשהאבנים גדולות ומורכבות, ויש צורך בחדירה ישירה לכליה. במקרים אלה נעשה דיקור מחט למקום הרצוי בכליה, והקטע בין העור לכליה לאורך המחט עובר הרחבה עד להכנסת הנפרוסקופ, דרכו בעזרת אנרגיות שונות מרסקים ומפוררים את האבן. הפירורים בחלקם נשלפים ובחלקם נשאבים החוצה. 
הכותב הוא מומחה לאורולוגיה ומנהל היחידה לאנדואורולוגיה במרכז רפואי בני ציון, חיפה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים, אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בבטן תחתונה לאחר כריתת רחב ותיקון דליפה בשלפוחית שתן עדה 14/11/2019 11:27
  • דר אלקלעי שלום , אני בת 58 ולפני כשנתיים עברתי על ידך בהצלחה ניתוח לכריתת רחם ותיקון דליפת שלפוחית השתן בשיטה וגינלית . בזמן האחרון התחלתי להתאמן בפילטיס מכשירים ומזה כשבועיים יש לי כאבים חזקים בבטן התחתונה ואף פחדתי שיש לי דלקת בשתן . עשיתי בדיקה והתברר שלא והפסקתי עם הפילטיס . הכאבים חזקים במיוחד בזמן הטלת שתן . האם גרמתי לנזק ? מה כדאי לי לעשות ?

  • + הוסף תגובה
גזים מהפות אחרי ישיבה משרדית רמונה 10/11/2019 16:05
  • שלום, בשנתיים האחרונות התחלתי לעבוד בעבודה משרדית. אחת לכמה ימים/שבועות כשאני קמה מהכיסא יש לי קולות של גזים מהנרתיק. לאיזה רופא עליי לפנות? למה זה קורה ואיך אמיתי לטפל בזה?

  • + הוסף תגובה
צניחת רחם לאחר לידה אנונימית 27/10/2019 00:00
  • יולדת נואשת! שבוע לאחר לידה! צניחת רחם מחוץ לנרתיק כאבים מטורפים בגב התחתון ובטוסיק. ניסיתי להחזיר את הגוש פנימה אך הוא צונח חזרה. מה עושים??? אני לא יכולה לחכות 6 שבועות משכב לידה, לא יכולה ללכת לא יכולה לעמוד. יש פתרון זמני לבינתיים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!