מטיפול בגלי קול ועד לניתוח זעיר פולשני: כל הטיפולים באבנים בכליות

אבנים בכליות ובדרכי השתן עשויות לחסום את מעברי השתן ולגרום לנזק חמור. הוצאת האבנים מהגוף מתבצעת בדרכים שונות, משינויי תזונה ועד לניתוחים חדשניים וזעיר פולשניים. כיצד מותאם הטיפול ומהן החלופות לפתרון? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 22/08/2017


אבנים בכליות ובדרכי השתן אשר אינן מתפנות מהגוף יכולות לחסום את מעבר השתן ולגרום לנזק חמור. לאחר האבחון מתאימים לחולה טיפול הנקבע בהתאם לגודל האבנים, מיקומן, סוגם והתסמינים הנלווים להימצאותן. התמודדות עם המצב מתבצעת באמצעות שינויים בתזונה והגברת תפוקת השתן, טיפול תרופתי, ריסוק האבנים באמצעים שונים או פעולות כירורגיות זעיר פולשניות. מהן השיטות לטיפול ועל פי מה נבחרות? צפו בד"ר משנה בעז מושקוביץ מסביר. 


במערכת השתן קיים מנגנון המונע בשתן התגבשות של מלחים שונים, אך כאשר קיים מצב של רוויון יתר של גבישים, למשל כשהשתן מרוכז מדי, או כאשר המנגנון לא פועל ביעילות מספיקה, המלחים, שאינם מסיסים עוד בשתן, מתגבשים ונוצרות אבנים. הן יכולות להופיע בגדלים שונים בכליות או בדרכי השתן. רוב האבנים הקטנות מתפנות מהגוף ויוצאות עם השתן, אולם אבנים גדולות יותר אינן נשטפות והן עלולות ליצור חסימה בדרכי השתן. כאשר הן נתקעות וחוסמות את מעבר השתן, הן גורמות לכאבים עזים, שלל תסמינים ונזק לכליות. לאחר אבחון האבנים, מתאימים למטופל טיפול התלוי בגודל האבן, במיקומה, בסוג האבן, ובתסמינים. הטיפולים כוללים שינויים בתזונה והגברת תפוקת השתן, טיפול תרופתי, ריסוק האבנים באמצעים שונים או פעולות כירורגיות זעיר פולשניות. 
כיצד מטפלים באבנים בכליות?

טיפול באבנים קטנות 

באבנים קטנות (עד 5 מ"מ) שאינן יוצרות תסמינים קשים, בדרך כלל הטיפול שיינתן הוא שמרני, ומטרתו היא להפחית את הכאבים ולסייע לאבן להיפלט מהגוף. 


הטיפול באבנים קטנות יכלול לרוב שתייה מרובה , משככי כאבים ותרופות המגבירות את גלי התכווצות שריר השופכן, וכך האבן מתקדמת בדרכה החוצה. אצל "יצרני אבן", הסובלים מהישנות אבנים, יש להוסיף לאחר ברור מטבולי גם שינוי בתזונה לאחת המסייעת למניעה ופירוק של אבני כליות מסוגים מסוימים (בעיקר תזונה דלת נתרן ודלת חלבונים).


טיפול תרופתי
תרופות המיועדות למנוע את שקיעת המלחים היוצרים את האבן. הן גם מסייעות למניעת היווצרות אבנים נוספות בעתיד. ישנן אבנים שמתגבשות ונוצרות בשתן חומצי ויש שמתגבשות בשתן בסיסי, ולכן למניעת ההתגבשות ולהמסת האבן, קיימות תרופות הגורמות להבססה או להחמצה של השתן בהתאמה.הטיפול באבנים הקטנות יכלול שינויי בהרגלי התזונה ותרופות שונות אשר ממיסות ומונעות את התגבשות האבנים טיפול באבנים גדולות

באבנים גדולות או "תקועות", הגורמות לכאבים וחום, הטיפול הוא במשככי כאבים קלים עד חזקים; מתן אנטיביוטיקה לווריד ומתן נוזלים. 


מאחר שהאבנים התקועות או הגדולות לא נשטפות בשתן, ואין סיכוי שתצאנה מהגוף באופן טבעי, יש לבצע טיפולים אקטיביים המסייעים להעלמתן. פיתוח ציוד אופטי גמיש וקשיח המאפשר חדירה מילעורית ותוך גופית אל דרכי השתן מחד גיסא, ופתוח ציוד לריסוק אבנים חוץ גופי מאידך גיסא, שיפרו ופישטו את הטיפול באבנים ודחו על הסף את הצורך בניתוחים פתוחים עד לפחות מ1% מכלל החולים במחלה.כתבות נוספות בסדרה
אבנים בכליות: הכל על תסמינים ודרכי האבחון 
בעיה גנטית או עודף סידן? כל המידע על אבנים בכליות ריסוק אבנים על ידי מכשיר חוץ גופי (ESWL) 

ריסוק אבנים בכליות על ידי מכשיר חוץ גופי הוא טיפול לא פולשני, חוץ גופי, במסגרתו משתמשים בגלי קול בעוצמות שונות לריסוק אבנים בכליה ושופכן עליון, פירורי האבן נפלטים מהגוף באמצעות השתן. יעילות הריסוק משתנה בהתאם להרכב הכימי של האבן, גודלה ומיקומה בכליה. 


ריסוק אבנים בעזרת אורטרוסקופ
במקרים של אבנים הגדולות מ- 5 מ"מ או אבנים החוסמות את השופכן  ייעשה טיפול אנדוסקופי בעזרת אורטרוסקופ, צינור גמיש או קשיח המוחדר לגוף דרך צינור השופכה והשלפוחית ישירות לשופכן. עם זיהוי האבן בהתאם לגודלה ניתן לשלפה בשלמות בעזרת סלסלה ו/או לפוררה בעזרת אנרגיות שונות המועברות דרך סיב תואם. 


ריסוק מילעורי ( PCNL ) לאבנים בכליה
ריסוק מילעורי פעולה זעיר פולשנית כשהאבנים גדולות ומורכבות, ויש צורך בחדירה ישירה לכליה. במקרים אלה נעשה דיקור מחט למקום הרצוי בכליה, והקטע בין העור לכליה לאורך המחט עובר הרחבה עד להכנסת הנפרוסקופ, דרכו בעזרת אנרגיות שונות מרסקים ומפוררים את האבן. הפירורים בחלקם נשלפים ובחלקם נשאבים החוצה. 
הכותב הוא מומחה לאורולוגיה ומנהל היחידה לאנדואורולוגיה במרכז רפואי בני ציון, חיפה. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורום אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי מומחה לאורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן
פרופ' מני אלקלעי מבכירי הרופאים הגיננקולוגים בארץ ואחד ממייסדי תחום האורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן בישראלפרופ' מנחם אלקלעי רופא נשים בכיר באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר. משנת 2000 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • רקטוצלה דרגה 2
 • לי
 • 06/05/2019 23:56
 • שלום דר אני צעירה בריאה בדרכ לאחר 3 לידות טבעיות . אובחנה רקטוצלה דרגה 2 היא באה לידי ביטוי בהתפנות צאיה בעזרת אצבע במקרה של עצירות ושאין עצירות סופרלס והרבה מים מקלים על התהליך שיהיה באופן רגיל. בכל מקרה כרגע מונעים הריון כבר מעל שנה האם ישנה מניעה במקרה שלי להתעבר בהמשך ? האם זה יכול להזיק או להחמיר ? האם טיפול ברקטוצלה הוא רק שמרני ולא יכול להעלים את התופעה ? טופלתי בביופיבק ופילאטיס שקצת עזר . אשמח לתשובתך המפורטת תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • סיגל
 • 03/05/2019 08:40
 • שלום, אני בת 18 והתחלתי לקיים יחסי מין לפני יותר מחצי שנה. הדלקת בדרכי השתן הראשונה שלי קרתה בחודש הראשון של קיום יחסי מין. לקחתי את האנטיביוטיקה sulfatrim DS 800/160mg פעמיים ביום למשך חמישה ימים. הדלקת לא עברה ועדיין חשתי בסימפטומים. לאחר מכן לקחתי Pms-Nitrofurantoin 100 mg פעמיים ביום לשבעה ימים. הדלקת עדיין לא עברה כיוון שהרגשתי עדיין לחץ בבטן התחתונה. שוב קיבלתי אנטיביוטיקה אחרת הפעם Teva-Amoxicillin 500mg שלושה פעמים ביום למשך שבוע. עברה הדלקת, לאחר חודשיים, שוב, סימפטומים של דלקת ואותו הסיפור של כמה סוגי אנטיביוטיקות. אני כרגע חווה את הדלקת מספר 4ארבע או חמש עם זה שאני לוקחת פרוביוטיקה ותחליפים כמו כדורי חמוציות ודי מאנוז... אני עדיין מרגישה כאב מציק אחרי שאני משתינה בצינורית השתן וכבר עובדת עצות. אשמח אם תוכל/י להעניק לי עטד מידע מועיל לגבי מה אני יכולה לעשות כדי לא לקבל יותר דלקות בדרכי השתן. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ריח שתן חזק
 • רינה
 • 01/04/2019 20:18
רופאים בתחום
פרופ' אבי שטיין פרופ' אבי שטיין
רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים כרמל קרא עוד
מרפאת אורולוגים UroMedic מרפאת אורולוגים UroMedic
מרפאת Uromedic מובילה את הרפואה האורולוגית הפרטית... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ