300 מיליון חולים ברחבי העולם: מהם הגורמים לאסתמה?

אסתמה היא מחלה כרונית הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד, ולמעשה כ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת ממנה. הגורמים לאסתמה רבים וכוללים גורמים מולדים ומאפיינים סביבתיים, כמו עישון וחשיפה לזיהום אוויר. מהי שכיחות המחלה וכיצד היא מתבטאת? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסותאסתמה היא מחלה כרונית שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים. זוהי מחלה דלקתית של דרכי הנשימה, הבאה לידי ביטוי בהתקפים של שיעול וקשיי נשימה. הגורמים למחלה הם רבים, כאשר למעשה מדובר בשילוב של גורמים תורשתיים עם גורמים סביבתיים. מהם מאפייניה של המחלה ועד כמה היא באמת נפוצה? צפו בד"ר לאה בנטור מסבירה.
מהי אסתמה? 

מחלת האסתמה היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה הבאה לידי ביטוי בהתקפים של שיעול וקשיי נשימה. מקור המילה אסתמה הוא ביוונית, ומשמעו "נשימה כבדה". שמה בעברית: קצרת (הנשימה) או גנחת (הסמפונות).


זוהי אחת מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם, כאשר שכיחותה עולה בהתמדה בעשורים האחרונים ועל פי ההערכות, כ-300 מיליון איש ברחבי העולם מתמודדים עם המחלה. היא נוטה להתפרץ לפני גיל 30 ו-10% מהמבוגרים סובלים ממנה. 


מחלת האסתמה משפיעה באופן ניכר על ילדים. ולמעשה, אחד מכל שלושה ילדים (בגילאי 0-5 שנים) עלול לסבול מ"צפצופים נשימתיים", אך רוב הילדים ה"מצפצפים" (כ-70%) יחלימו ולא יפתחו אסטמה כרונית. 


למרבה הצער, במקרים מסוימים, מחלת האסתמה עלולה לגרום גם למוות. מוערך כי בישראל נפטרים מן המחלה 150 חולים בממוצע, מידי שנה.
כ-150 ישראלים נפטרים מאסתמה מידי שנה המתמודדים עם מחלת האסתמה עשויים לסבול מנשימה כבדה עם "צפצופים", חרחורים, קוצר נשימה, שיעול כרוני, וסיבולת לב-ריאה נמוכה. תפקודי ריאות נמוכים בעת מנוחה יכולים ללמד על אסתמה משמעותית עם נזק כרונית, אם כי גם אסתמה, הבאה לידי ביטוי בהתקפים בלבד, עלולה להיות מסכנת חיים.


האסתמה נחשבת למחלה שכיחה ביותר. אצל חלק מהילדים המחלה תחלוף עם השנים. בחלק מהילדים המחלה מלווה באלרגיות נוספות כגון  אטופיק דרמטיטיס- אסתמה של העור, אשר, לרוב, חולפת עם הגיל, אך חלק מהמבוגרים חולי האסתמה ממשיכים לסבול מקיומה. לאחרונה חלה עליה בשכיחותה של המחלה, המשויכת לסגנון ה"חיים המערבי", חשיפה מוקדמת לזיהומים ויראליים בילדות המוקדמת ועוד.מהם הגורמים לאסתמה?

הגורמים למחלה הם רבים ומדובר בשילוב של גורמים תורשתיים עם גורמים סביבתיים כמו אלרגיה, חשיפה לעישון, זיהום אוויר ועוד. במהלך המחלה נוצרת תגובה דלקתית בדרכי האוויר הכוללת גם את קנה הנשימה, והסמפונות. כתוצאה מאותו תהליך דלקתי מופרשים מתווכי דלקת רבים הגורמים להפרשת ליחה בכמות מוגברת וכן התכווצות של השרירים החלקים בדרכי האוויר, כל אלה גורמים להיצרות של דרכי הנשימה. מהן השלכותיה של המחלה?

ההיצרות מוגברת בשל בצקת וגודש בכלי הנשימה המתלווה לתהליך המתואר. היצרות זו גורמת לתסמינים המכונים "התקפי אסתמה". חלק מהחולים יוכלו לנשום בצורה סדירה בין התקף להתקף, או, לכל הפחות לא יחושו בקשיי נשימה בולטים בשגרת יומם. אולם בזמן התקף, היכול להמשך מספר שעות עד מספר ימים, יחושו החולים במצוקה נשימתית כולל קוצר נשימה, צפצופים ושיעולים, ויזדקקו לסיוע תרופתי המקל על הנשימה, ומונע את החמרת ההתקף, והגעה למצבי חירום מסכני חיים.


הדלקת בסמפונות היא דלקת כרונית שמתפתחת בתגובה לגירויים שונים, שבקרב מי שאינו חולה אסתמה, אינם מעוררים תגובה משמעותית. הגורמים לנטייה זו הינם רבים ומגוונים וכוללים שילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים, ביניהם: קרבה משפחתית לחולה אסתמה, עישון, עישון פאסיבי, זיהומים בדרכי הנשימה, בעיקר על ידי וירוסים שונים, חשיפה לרעלנים, זיהום אוויר, השמנת יתר, פגות ומשקל לידה נמוך.


חולי אסתמה יחוו התקף אסתמה במצבים הבאים:  לאחר מאמץ, עקב פעילות גופנית מאומצת, בעת חשיפה לאלרגנים, עקב חשיפה לזיהום אוויר, משנית להצטננות, ומחלות ויראליות בדרכי הנשימה, עקב מתח נפשי, נטילת תרופות שונות, בשל חשיפה לקור, או צריכת מזון אלרגני כשהבולט הוא בוטנים, עקב שינויים הורמונליים (למשל מחזור חודשי בקרב נשים) ועוד.


חשוב להבין שמחלת האסתמה אינה פסיכוסומטית (כלומר מחלה גופנית המושפעת ולעיתים אף נובעת מגורמים נפשיים), אלא מדובר בדלקת כרונית בדרכי הנשימה. לגורמים נפשיים עשויה להיות השפעה על מהלך המחלה והחמרתה, אך המדובר בהשפעה חלקית בלבד.
הכותבת היא מומחית בכירה למחלות ריאה, מנהלת מרפאת הריאות לילדים ומרכז הסיסטיק פיברוזיס, במרכז הרפואי רמב"ם. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים אסטמה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ליחה עם דם סער 29/04/2020 13:30
  • אני בן 26 מעשן, הבוקר כיחכחתי בגרון והוצאתי ליחה עם דם במשך 4 פעמים, עברו כמה שעות מאז ואין סימנים נוספים לדם. מה עלי לעשות?

  • + הוסף תגובה
חיסון חודשי נון 18/03/2020 11:17
  • בעקבות אסטמה כרונית אני מקבלת אחת לחודש זריקת נוקלה. מאחר ואני גם גימלאית אני נמנעת מלצאת מהבית ולהגיע לקופת חולים לשם רכישת הזריקה והזרקתה ע"י אחות הקופה. בעוד עשרה ימים אני אמורה לקבל את הזריקה ואיני יודעת כיצד לפעול. אשמח לעצתכם

  • + הוסף תגובה
אסמטה? אמא מואגת 11/03/2020 09:38
  • חייל קרבי בן 19. היה חשד לאסטמה שנשלל. כרגע קיבל תשובה מתפקודי ריאה: ספירומטריה במנוחה ללא הפרעה חסימתית, ללא תגובתיות יתר למאמץ אך הפיכות למרחיבי סימפונות. מה זה אומר? הילד לא מעוניין בהורדת פרופיל ומודאג מאוד.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!