300 מיליון חולים ברחבי העולם: מהם הגורמים לאסתמה?

אסתמה היא מחלה כרונית הנפוצה בילדים ומבוגרים כאחד, ולמעשה כ-10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת ממנה. הגורמים לאסתמה רבים וכוללים גורמים מולדים ומאפיינים סביבתיים, כמו עישון וחשיפה לזיהום אוויר. מהי שכיחות המחלה וכיצד היא מתבטאת? מומחית מסבירה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/09/2017


אסתמה היא מחלה כרונית שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים. זוהי מחלה דלקתית של דרכי הנשימה, הבאה לידי ביטוי בהתקפים של שיעול וקשיי נשימה. הגורמים למחלה הם רבים, כאשר למעשה מדובר בשילוב של גורמים תורשתיים עם גורמים סביבתיים. מהם מאפייניה של המחלה ועד כמה היא באמת נפוצה? צפו בד"ר לאה בנטור מסבירה.
מהי אסתמה? 

מחלת האסתמה היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה הבאה לידי ביטוי בהתקפים של שיעול וקשיי נשימה. מקור המילה אסתמה הוא ביוונית, ומשמעו "נשימה כבדה". שמה בעברית: קצרת (הנשימה) או גנחת (הסמפונות).


זוהי אחת מהמחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם, כאשר שכיחותה עולה בהתמדה בעשורים האחרונים ועל פי ההערכות, כ-300 מיליון איש ברחבי העולם מתמודדים עם המחלה. היא נוטה להתפרץ לפני גיל 30 ו-10% מהמבוגרים סובלים ממנה. 


מחלת האסתמה משפיעה באופן ניכר על ילדים. ולמעשה, אחד מכל שלושה ילדים (בגילאי 0-5 שנים) עלול לסבול מ"צפצופים נשימתיים", אך רוב הילדים ה"מצפצפים" (כ-70%) יחלימו ולא יפתחו אסטמה כרונית. 


למרבה הצער, במקרים מסוימים, מחלת האסתמה עלולה לגרום גם למוות. מוערך כי בישראל נפטרים מן המחלה 150 חולים בממוצע, מידי שנה.
כ-150 ישראלים נפטרים מאסתמה מידי שנה המתמודדים עם מחלת האסתמה עשויים לסבול מנשימה כבדה עם "צפצופים", חרחורים, קוצר נשימה, שיעול כרוני, וסיבולת לב-ריאה נמוכה. תפקודי ריאות נמוכים בעת מנוחה יכולים ללמד על אסתמה משמעותית עם נזק כרונית, אם כי גם אסתמה, הבאה לידי ביטוי בהתקפים בלבד, עלולה להיות מסכנת חיים.


האסתמה נחשבת למחלה שכיחה ביותר. אצל חלק מהילדים המחלה תחלוף עם השנים. בחלק מהילדים המחלה מלווה באלרגיות נוספות כגון  אטופיק דרמטיטיס- אסתמה של העור, אשר, לרוב, חולפת עם הגיל, אך חלק מהמבוגרים חולי האסתמה ממשיכים לסבול מקיומה. לאחרונה חלה עליה בשכיחותה של המחלה, המשויכת לסגנון ה"חיים המערבי", חשיפה מוקדמת לזיהומים ויראליים בילדות המוקדמת ועוד.מהם הגורמים לאסתמה?

הגורמים למחלה הם רבים ומדובר בשילוב של גורמים תורשתיים עם גורמים סביבתיים כמו אלרגיה, חשיפה לעישון, זיהום אוויר ועוד. במהלך המחלה נוצרת תגובה דלקתית בדרכי האוויר הכוללת גם את קנה הנשימה, והסמפונות. כתוצאה מאותו תהליך דלקתי מופרשים מתווכי דלקת רבים הגורמים להפרשת ליחה בכמות מוגברת וכן התכווצות של השרירים החלקים בדרכי האוויר, כל אלה גורמים להיצרות של דרכי הנשימה. מהן השלכותיה של המחלה?

ההיצרות מוגברת בשל בצקת וגודש בכלי הנשימה המתלווה לתהליך המתואר. היצרות זו גורמת לתסמינים המכונים "התקפי אסתמה". חלק מהחולים יוכלו לנשום בצורה סדירה בין התקף להתקף, או, לכל הפחות לא יחושו בקשיי נשימה בולטים בשגרת יומם. אולם בזמן התקף, היכול להמשך מספר שעות עד מספר ימים, יחושו החולים במצוקה נשימתית כולל קוצר נשימה, צפצופים ושיעולים, ויזדקקו לסיוע תרופתי המקל על הנשימה, ומונע את החמרת ההתקף, והגעה למצבי חירום מסכני חיים.


הדלקת בסמפונות היא דלקת כרונית שמתפתחת בתגובה לגירויים שונים, שבקרב מי שאינו חולה אסתמה, אינם מעוררים תגובה משמעותית. הגורמים לנטייה זו הינם רבים ומגוונים וכוללים שילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים, ביניהם: קרבה משפחתית לחולה אסתמה, עישון, עישון פאסיבי, זיהומים בדרכי הנשימה, בעיקר על ידי וירוסים שונים, חשיפה לרעלנים, זיהום אוויר, השמנת יתר, פגות ומשקל לידה נמוך.


חולי אסתמה יחוו התקף אסתמה במצבים הבאים:  לאחר מאמץ, עקב פעילות גופנית מאומצת, בעת חשיפה לאלרגנים, עקב חשיפה לזיהום אוויר, משנית להצטננות, ומחלות ויראליות בדרכי הנשימה, עקב מתח נפשי, נטילת תרופות שונות, בשל חשיפה לקור, או צריכת מזון אלרגני כשהבולט הוא בוטנים, עקב שינויים הורמונליים (למשל מחזור חודשי בקרב נשים) ועוד.


חשוב להבין שמחלת האסתמה אינה פסיכוסומטית (כלומר מחלה גופנית המושפעת ולעיתים אף נובעת מגורמים נפשיים), אלא מדובר בדלקת כרונית בדרכי הנשימה. לגורמים נפשיים עשויה להיות השפעה על מהלך המחלה והחמרתה, אך המדובר בהשפעה חלקית בלבד.
הכותבת היא מומחית בכירה למחלות ריאה, מנהלת מרפאת הריאות לילדים ומרכז הסיסטיק פיברוזיס, במרכז הרפואי רמב"ם. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים, אסטמה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
החמרה תחת נוקלה שרון 12/10/2019 21:21
  • שלום, הייתי חולת אסתמה קשה מאוד . כיום אני מטופלת בנוקלה מזה כ7-8 חודשים עם תוצאות נפלאות כשהמצב שלי רק הלך והשתפר ככל שעברו החודשים. אבל בימים האחרונים (כשבועיים) חלה שוב החמרה במצבי ואני סובלת מהתקפים כמעט כל אחה"צ/ערב, דבר שחשבתי שנעלם לגמרי. האם אני אמורה לדאוג שהשפעת נוקלה חולפת או שזה רק בגלל חילופי עונות? האם ידוע מספיק על השפעת התרופה לאורך זמן? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
כאבים בריאות וגירוי בלתי פוסק מהריאות קורלי 21/09/2019 12:44
  • לפני כשנה הרעלה חריפה מחומרי ניקוי כימיקלים מאז גירוי בלתי פוסק עם הצטברות של רוק בחשיפה כלשהי קוצר נשימה משאפים לא עוזר ורגישות חריפה לכימיקלים גם מרחוק... מה זה יכול להיות ומה עליי לעשות ?

  • + הוסף תגובה
משאפים לא עוזרים מושיקו 21/07/2019 21:05
  • שלום, לפני כחודשיים קיבלתי מהרופא שלי המלצה למשאף רלבר לשאיפה פעם ביום. התחלתי לקחת ובהתחלה הוא עזר אך לאחר מספר ימים התחילו להופיע אצלי סימני חרדות, דופק מואץ ותחושת מחנק. בעבר הייתי מטופל עם ונטולין ועם סימביקורט 160. ביקשתי מרופא המשפחה משאף של סימביקורט 320 היות וה 160 הפסיק לעזור בשאיפה אחת והיה צורך ביותר מאחת ליום. כרגע אני משתמש ב 320 ולפעמים אני לוקח ונטולין אך עושה רושם שזה לא ממש עוזר לי. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!