קשיי נשימה, חרחורים וסיבולת לב ריאה נמוכה: כל התסמינים לאסתמה

מחלת האסתמה היא מחלה נשימתית כרונית, היכולה להופיע גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים, בדרגות חומרה משתנות, ולהתבטא בהתקפים משמעותיים של קשיי נשימה. מהם תסמיני המחלה גם בזמני ההפוגה וכיצד מאבחנים? מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסותמחלת האסתמה היא מחלה נשימתית כרונית היכולה להופיע בקרב ילדים ומבוגרים, בדרגות חומרה משתנות, ולהתבטא בהתקפים משמעותיים המלווים בתסמינים של קשיי נשימה, שיעול, צפצופים חרחורים ועוד. זוהי אחת המחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם ומעריכים כי כ-300 מליון איש ברחבי העולם מתמודדים עמה. 


אסתמה היא מחלה דלקתית של דרכי הנשימה אשר במהלכה חלה התכווצות של השרירים בדרכי האוויר, המלווה בהפרשת ליחה מוגברת. אלה גורמים להיצרות של דרכי הנשימה המלווה בתסמינים המכונים "התקפי אסתמה". ההתקפים יכולים להמשך מספר שעות עד מספר ימים. במהלך "התקף" שכזה, החולים ירגישו מצוקה נשימתית שתכלול, קוצר נשימה, צפצופים ושיעולים, ויזדקקו לסיוע תרופתי המקל על הנשימה, ומונע את החמרת ההתקף והגעה למצב חירום. מה קורה בזמן התקף אסתמה, מהם הסימנים שעלולים להעיד על המחלה וכיצד מאבחנים? כל התשובות.


 


מה קורה במהלך התקף אסתמה?

חולי אסתמה עשויים לסבול מנשימה כבדה עם "צפצופים", חרחורים, קוצר נשימה, שיעול כרוני, וסיבולת לב-ריאה נמוכה. תפקודי ריאות נמוכים בעת מנוחה יכולים ללמד על אסתמה משמעותית עם נזק כרונית, אם כי גם אסתמה, הבאה לידי ביטוי בהתקפים בלבד, היא עלולה להיות מסכנת חיים. חלק מהחולים יוכלו לנשום בצורה סדירה בין התקף להתקף, או, לכל הפחות לא יחושו בקשיי נשימה בולטים בשגרת יומם. 


חולי אסתמה יחוו התקף אסתמה בדרך כלל לאחר מאמץ, בעת חשיפה לאלרגנים או זיהום אוויר, משנית להצטננות, ומחלות ויראליות בדרכי הנשימה, עקב מתח נפשי, נטילת תרופות מסיימות, חשיפה לקור, או צריכת מזון אלרגני, עקב שינויים הורמונליים ועוד.


זוהי מחלה כרונית התקפית, והמשמעות היא כי חולי אסתמה לא מחלימים מהמחלה, אך יכולים לחיות אתה תחת מעקב ולשלוט בה באמצעות תרופות וטיפולים. ישנן דרגות חומרה שונות של אסתמה, כאשר אסתמה חמורה כוללת התקפי אסתמה תכופים, ממושכים הפוגעים באיכות החיים ואף עלולים לסכנם.קראו עוד: 300 מליון חולים ברחבי העולם: מהם הגורמים לאסתמה?התקף אסתמה כולל תסמינים רבים ומגוונים, ביניהם: קושי בנשימה, קוצר נשימה, תחושה של חוסר באוויר,  שיעול, צפצופים וחרחורים בזמן הנשימה.מהם התסמינים שעלולים להעיד על המחלה?

תסמינים אלה יכולים להתקיים בזמן התקף אך חלק מהם, ובייחוד הצפצופים, החרחורים והשיעול מופיעים גם בהפוגות שבין ההתקפים. מרבית חולי האסתמה סובלים גם מאלרגיות שונות ומגוונות ומסיבולת לב- ריאה נמוכה. לעיתים חולי אסטמה סובלים גם מאטופיק דרמטיטיס- "אסתמה" של העור, אשר, לרוב, אופיינית יותר לילדים חולי אסתמה ונוטה לחלוף עם הגדילה, אך חלק מהמבוגרים, בעיקר האלרגיים שבהם, סובלים אף הם מתסמינים עוריים ואטופיה. עם הופעת התסמינים יעברו המטופלים סדרת בדיקות לאבחון מחלת האסתמה. 
אסתמה חמורה כוללת התקפים תכופים וממושכים שעשויים אף לסכן את חיי החולים כיצד מאבחנים?

אסתמה ניתנת לאבחון באמצעות פגישה עם הרופא וקבלת אנמנזה מפורטת, בנוסף ישנן בדיקות עזר שיכולות לסייע בקבלת האבחנה כגון: בדיקות דם למדדים אלרגיים, תבחינים עוריים להוכחת אלרגיה, צילום חזה ובדיקת תפקודי ריאות, כולל מבחן ספירומטריה, המאפשר  למדוד ולהעריך את תפקוד דרכי האוויר, כולל שיעורי זרימת האוויר בשאיפה ונשיפה. 
הכותבת היא מומחית בכירה למחלות ריאה, מנהלת מרפאת הריאות לילדים ומרכז הסיסטיק פיברוזיס, במרכז הרפואי רמב"ם. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
החמרה באסתמה בעקבות חיסון אלרגיה מיכל 04/06/2020 12:00
  • שלום, 12 שנים האסתמה שלי היתה מאוזנת עם סרטייד 250. 3 שנים קיבלתי חיסון נגד אלרגיה לאבק, ולפני 7 חודשים אחרי החיסון היה התקף אסתמה קשה שגרם להחמרה קשה. קורס פרדניזון 40 מ"ג לשבועיים וחצי ואז ירידה של 5 מ"ג כל 3 ימים הביא אותי למצב שאני מאוזנת עם 8 שאיפות סימביקורט) אך יש ימים שאין איזון מקסימלי. רופא הריאות נתן לי קורס שני של פרדניזון 40 מ"ג לשבוע ואז כל שבוע לרדת 10 מ"ג ואמר שאני לא חייב למהר לקחת ולקחת מתי שאני חושבת לנכון שזה הזמן כדי אולי לנסות להחזיר את מצב הריאות לקדמותו. האם בכך שאני מושכת זמן ולא לוקחת את הקורס השני עכשיו אני אולי מורידה את הסיכוי שמצב הריאות יחזור לאיזון עם סרטייד 250 וכן עדיך למהר ולקחת קורס שני חצי שנה אחרי? ה IGE 300 ואייזונפילים תקינים, והעדפתי עוד לא להתחיל עם זאולייר ולקוות שהמצב יחזור לקדמותו. תפקודי הריאות אצל הרופא עם המשאפים תקינים. תודה מראש

  • + הוסף תגובה
אולי ד"ר קובי שדה 04/06/2020 12:54
  • אולי כן אולי לא איני יכול לדעת רק ממה שסיפרת . יש להגיע לייעוץ

  • + הוסף תגובה
סבוריאה מירי 04/06/2020 11:39

הצטרפו לאינדקס הרופאים!