קשיי נשימה, חרחורים וסיבולת לב ריאה נמוכה: כל התסמינים לאסתמה

מחלת האסתמה היא מחלה נשימתית כרונית, היכולה להופיע גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים, בדרגות חומרה משתנות, ולהתבטא בהתקפים משמעותיים של קשיי נשימה. מהם תסמיני המחלה גם בזמני ההפוגה וכיצד מאבחנים? מומחית מסבירה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/09/2017


מחלת האסתמה היא מחלה נשימתית כרונית היכולה להופיע בקרב ילדים ומבוגרים, בדרגות חומרה משתנות, ולהתבטא בהתקפים משמעותיים המלווים בתסמינים של קשיי נשימה, שיעול, צפצופים חרחורים ועוד. זוהי אחת המחלות הכרוניות השכיחות ביותר בעולם ומעריכים כי כ-300 מליון איש ברחבי העולם מתמודדים עמה. 


אסתמה היא מחלה דלקתית של דרכי הנשימה אשר במהלכה חלה התכווצות של השרירים בדרכי האוויר, המלווה בהפרשת ליחה מוגברת. אלה גורמים להיצרות של דרכי הנשימה המלווה בתסמינים המכונים "התקפי אסתמה". ההתקפים יכולים להמשך מספר שעות עד מספר ימים. במהלך "התקף" שכזה, החולים ירגישו מצוקה נשימתית שתכלול, קוצר נשימה, צפצופים ושיעולים, ויזדקקו לסיוע תרופתי המקל על הנשימה, ומונע את החמרת ההתקף והגעה למצב חירום. מה קורה בזמן התקף אסתמה, מהם הסימנים שעלולים להעיד על המחלה וכיצד מאבחנים? כל התשובות.


 


מה קורה במהלך התקף אסתמה?

חולי אסתמה עשויים לסבול מנשימה כבדה עם "צפצופים", חרחורים, קוצר נשימה, שיעול כרוני, וסיבולת לב-ריאה נמוכה. תפקודי ריאות נמוכים בעת מנוחה יכולים ללמד על אסתמה משמעותית עם נזק כרונית, אם כי גם אסתמה, הבאה לידי ביטוי בהתקפים בלבד, היא עלולה להיות מסכנת חיים. חלק מהחולים יוכלו לנשום בצורה סדירה בין התקף להתקף, או, לכל הפחות לא יחושו בקשיי נשימה בולטים בשגרת יומם. 


חולי אסתמה יחוו התקף אסתמה בדרך כלל לאחר מאמץ, בעת חשיפה לאלרגנים או זיהום אוויר, משנית להצטננות, ומחלות ויראליות בדרכי הנשימה, עקב מתח נפשי, נטילת תרופות מסיימות, חשיפה לקור, או צריכת מזון אלרגני, עקב שינויים הורמונליים ועוד.


זוהי מחלה כרונית התקפית, והמשמעות היא כי חולי אסתמה לא מחלימים מהמחלה, אך יכולים לחיות אתה תחת מעקב ולשלוט בה באמצעות תרופות וטיפולים. ישנן דרגות חומרה שונות של אסתמה, כאשר אסתמה חמורה כוללת התקפי אסתמה תכופים, ממושכים הפוגעים באיכות החיים ואף עלולים לסכנם.קראו עוד: 300 מליון חולים ברחבי העולם: מהם הגורמים לאסתמה?התקף אסתמה כולל תסמינים רבים ומגוונים, ביניהם: קושי בנשימה, קוצר נשימה, תחושה של חוסר באוויר,  שיעול, צפצופים וחרחורים בזמן הנשימה.מהם התסמינים שעלולים להעיד על המחלה?

תסמינים אלה יכולים להתקיים בזמן התקף אך חלק מהם, ובייחוד הצפצופים, החרחורים והשיעול מופיעים גם בהפוגות שבין ההתקפים. מרבית חולי האסתמה סובלים גם מאלרגיות שונות ומגוונות ומסיבולת לב- ריאה נמוכה. לעיתים חולי אסטמה סובלים גם מאטופיק דרמטיטיס- "אסתמה" של העור, אשר, לרוב, אופיינית יותר לילדים חולי אסתמה ונוטה לחלוף עם הגדילה, אך חלק מהמבוגרים, בעיקר האלרגיים שבהם, סובלים אף הם מתסמינים עוריים ואטופיה. עם הופעת התסמינים יעברו המטופלים סדרת בדיקות לאבחון מחלת האסתמה. 
אסתמה חמורה כוללת התקפים תכופים וממושכים שעשויים אף לסכן את חיי החולים כיצד מאבחנים?

אסתמה ניתנת לאבחון באמצעות פגישה עם הרופא וקבלת אנמנזה מפורטת, בנוסף ישנן בדיקות עזר שיכולות לסייע בקבלת האבחנה כגון: בדיקות דם למדדים אלרגיים, תבחינים עוריים להוכחת אלרגיה, צילום חזה ובדיקת תפקודי ריאות, כולל מבחן ספירומטריה, המאפשר  למדוד ולהעריך את תפקוד דרכי האוויר, כולל שיעורי זרימת האוויר בשאיפה ונשיפה. 
הכותבת היא מומחית בכירה למחלות ריאה, מנהלת מרפאת הריאות לילדים ומרכז הסיסטיק פיברוזיס, במרכז הרפואי רמב"ם. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה לויטמינים מתעניינת 05/12/2019 14:07
  • היי..בהמלצת מטפלת מומחית מקבלת ויטמינים שונים לטיפול בבעיה כלשהי.. לאחר שבועיים בערך..הלילה הגוף הגיב באלרגיה בצורת פריחה שבאה והולכת על הגוף ומגרדת מאוד וכפות הידיים גרדו עד כאב..ורק קרח הרגיע. כמובן שלא לקחתי שום ויטמין..ויידעתי את המטפלת. האם שתיית מים מרובה וזמן ירגיעו את האלרגיה או שחייבים לקחת משהו נוגד?

  • + הוסף תגובה
בדיקת תגר מטכולין אא 04/12/2019 15:24
  • שלום ד״ר, אני סובלת מקושי בנשימה כבר 8 חודשים. הקושי בנשימה החל במהלך ההריון ונשאר גם לאחר הלידה. עברתי מבחן תגר ויצא חיובי הרופא שלי חשב די בוודאות שהתסמינים הקלינים לא מתאימים לאסטמה - אני מרגישה שחסר לי אוויר בגוף, לעיתים לוקחת נשימה עמוקות תוך השיענות קדימה או מפהקת כדי להכניס אוויר. הקושי לא מתגבר במהלך שיעור פילאטיס (זה הספורט שאני עושה) אני לא מתעוררת בלילה מהתסמינים האלו. האם בדיקת תגר מזהה שיש הייוצרות של דרכי הנשימה העליונות רק בהקשר של אסתמה או שיכולות להיות מחלות אחרות שגורמות לזה? (לדוגמא גידול שפיר או משהו אחר שמקשה על הנשימה) איך יודעים האם הבדיקה מתאימה לאסתמה או בעיה אחרת שעדיין לו זוהתה? אני בן 31 בחיים לא חוויתי קשיי נשימה ולא הייתי מאובחנת כאסמטית. תודה

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לקרדית אלי 04/12/2019 15:00
  • שלום ד"ר אני סובל מזה מספר שנים מאלרגיה לקרדית (מאובחן והכל) ואני נוטל ב6 חודשים האחרונים את התרופה "דס-לורטדים". בהתחלה הייתה סנסציה והאלרגיה נעלמה כמעט כליל אבל בשבועות האחרונים בעוד אני ממשיך ליטול את הכדור האלרגיה חזרה במלוא העוצמה. מה עלי לעשות הלאה? לאיזה טיפול אני צריך להמשיך?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!