יום הגלאוקומה הבינלאומי

יום הגלאוקומה הבינלאומי
כתבה פרסומית כתבת חסות


"יום הגלאוקומה הבינלאומי" יצוין השנה ב- 70 מדינות בעולם. המרכז הרפואי זיו בצפת, עורך מבצע בדיקות ואבחון למחלת הגלאוקומה - ללא תשלום.הבדיקות יתבצעו ע"י רופאי מחלקת העיניים במרכז הרפואי זיו, בעזרת מכשור חדשני לגילוי מוקדם של הגלאוקומה העלולה לגרום לעיוורון, כמו כן יחולקו דפי מידע אודות המחלה ודרכי הטיפול, במרכז הרפואי זיו אומרים כי עדיין אין מודעות בקרב הציבור לחשיבות הבדיקה טרום המחלה, כאשר הראיה עדיין תקינה, וכי המבצע בא לקדם מודעות זו.

ד"ר יוסי פיקל, מנהל מחלקת עיניים במרכז הרפואי זיו, אומר, כי ישנה חשיבות עליונה לגילוי המחלה בשלביה המוקדמים, בעיתוי בו ניתן להציל את הראיה על ידי טיפול תרופתי בלבד, הכולל טיפות עיניים. במידה והמחלה מאובחנת באיחור, תתקיים התערבות כירורגית מסובכת יותר.

גלאוקומה הינו שם כולל למספר מחלות בהן יש פגיעה בעצב הראיה, עקב עליה של לחץ בתוך העין, שאינו מורגש בדרך כלל, ועלול לגרום לנזק לעצב הראיה. ברוב המקרים מאובחנת המחלה באקראי או בשלביה המאוחרים, כאשר החולים מתלוננים על צמצום שדה הראיה, עד לראיה המתוארת על ידם כראיה "דרך מנהרה".

3% מהאוכלוסייה לוקים במחלה, המופיעה בדרך כלל מעל גיל 50, ושכיחותה עולה ככל שעולה הגיל. בגילאי 80 ומעלה המחלה מקיפה עד 30% מהאוכלוסייה, ולכן מומלץ לכל אדם מעל גיל 45 להיבדק לפחות פעם בשנה! המחלה שכיחה יותר בקרב חולי סוכרת.
חסרונה הגדול של המחלה הוא שהחולה אינו חש שמשהו אינו כשורה, ולכן יש המכנים את המחלה "הגנב הסמוי של הראיה".

לאחר גילוי הגלאוקומה, במצב ראשוני של המחלה, הטיפול הוא תרופתי, וכולל טיפות עיניים להפחתת הלחץ התוך עיני. 90% מהחולים מטופלים בטיפול תרופתי בלבד ואינם נזקקים לטיפול כירורגי, פולשני. במצב החמרה של המחלה או בגילוי מאוחר שלה, ניתן לטפל בעזרת הנחתת לייזר על איזור ניקוז נוזלי העין, או באמצעות התערבות כירורגית שתכלול ניתוח סינוני (פילטריזציה) המיועד להגברת ניקוז הנוזלים מהעין.

הידיעה באדיבות המרכז הרפואי זיו, צפת
http://www.ziv.org.il

[12/03/2009]

פורומים נוירואופטלמולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שפשוף בעיניים א 30/08/2020 10:45
 • הילד שלי, בן 7 משפשף בתכיפות את העיניים. לא נמצאה בעיית ראיה או יובש. אולי יש לך עוד רעיון לסיבה או להפסקת התופעה הזו?

 • + הוסף תגובה
שפשוף עינים של ילד פרופ' ניצה גולדנברג כהן 30/08/2020 20:02
 • שיפשוף עינים נובע לרוב מאלרגיה. בעונות המעבר יש פריחות שגורמות דלקת לחמית. השפשוף יכול להפסק עם שטיפות רבות עם מים, שמדללות את האלרגן, זה תחליף טוב לטיפות, שילדים לרוב מסרבים לקבל. לחלופין יש המטפלים עם טיפות שהינן חוסמות היסטמין, שגורם לגרד. מומלץ בדיקת רופא עינים, והתיעצות עם רופא המשפחה. אם יש אסטמה , דרמטיטיס, או נוזלים באזנים, על רקע אלרגי דומה, סירופ אנטי היסטמיני יכול להוריד את התסמינים כולל בעינים, ולחסוך מתן טיפות עינים מקומיות.

 • + הוסף תגובה
בדיקת עיניים לפני עדשות מגע יאיר 12/08/2020 10:49
 • האם יש צורך בבדיקת רופא עיניים לפני רכישת עדשות מגע? אני בן 16.5, מרכיב פלוסים. תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקת רופא עינים במרכיבי עדשות מגע פרופ' ניצה גולדנברג כהן 17/08/2020 18:57
 • בדיקת רופא עינים נחוצה לכולם, ובעיקר למי שמרכיב עדשות מגע. אמנם המספר יכול להקבע במדויק אצל אופטומטריסט, אבל מעקב אחרי מבנה העין, בריאות הקרנית ומעקב שאין הופעת כלי דם או תגובה אלרגית הם בתפקיד הרופא העוקב. כמו כן, חובה שיהיה משקפים, ולהפסיק הרכבת עדשות בכל מקרה של חשד לדלקת

 • + הוסף תגובה
תרגילים לחיזוק העין חופית 09/08/2020 10:00
 • הבן שלי, בן 9 קיבל תרגילי חיזוק לעיניים, ולא עושה. מה מידת ההשפעה של תרגילים כאלה?

 • + הוסף תגובה
תרגילים לחיזוק העין פרופ' ניצה גולדנברג כהן 11/08/2020 15:05
 • המונח תרגול לחיזוק העין אינו מדויק וקשה לדעת למה הכוונה. בפזילות מסוימות, יש אורטופטיסטים שממליצים תרגילים אורטופטים, שמקובלים בקהילת רופאי העינים, כמו חיזוק יכולת הסתכלות פנימה (קונברגנציה) בקריאה. לרוב תרגול כזה נעשה בשתוף עם המתרגל, או באמצעות תוכנת מחשב. יש הצלחות מסוימות בתרגול, אך הוא נתן במקרים מאד מדויקים בהם יש אפשרות לשפר מצב קיים (פזילה סמויה ולא פזילה קבועה, למשל) בלי מידע מדוע הבן קבל תרגולים ,ואיזה סוג, קשה לענות לשאלה. בעקרון- תרגול הינו בונוס, שיכול לדחות נתוח אם מצליח. דרושה בדיקת רופא עינים ילדים לקבלת הנחיות מדויקות.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!