כך תצומו נכון: כל ההנחיות והטיפים ליום הכיפורים

מה כדאי לאכול בארוחה המפסקת, באילו מצבים לא כדאי לצום ולמי ניתן לפנות במקרה של פגיעה פיזית? ארגון מגן דויד אדום נערך לצום והרכיב עבורכם את המדריך המלא לבטיחות בזמן החג
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 04/08/2019


יום הכיפורים כבר ממש בפתח והמחשבות על הצום בן 25 השעות כבר נמצאות בראש של כולנו. למרות העובדה שהתענית מלווה ביתרונות בריאותיים רבים, בניהם ניקוי הגוף מרעלים, איזון תהליך חילוף החומרים ואף סיוע לפעילות הלב, רבים סובלים מפגיעות במהלך היממה ללא האוכל והשתייה.


מדי שנה, כ-2000 בני אדם מטופלים באמצעות צוותי מגן דויד אדום במהלך יום הכיפורים. למרות הצום, רוב הקריאות אינן מתבצעות בשל ההימנעות מהמזון או מהנוזלים, אלא מפגיעות אופניים – הן של רוכבי האופניים עצמם או של הולכי רגל. מאות קריאות נוספות עוסקות בהתעלפויות כתוצאה מהצום. 


על מנת להעניק מענה רפואי מידי ומקצועי לכל קריאה המתקבלת במוקד החירום 101 של מד"א במהלך צום הכיפורים, נערכים צוותי מד"א בכוחות מתוגברים ולצד הצוותים בתחנות מד"א והכוננים הנמצאים ברחבי הערים יפעלו גם כונני מד"א המצוידים בציוד רפואי מתקדם (הכולל דפיברילטורים) אשר מתפללים בבתי הכנסת ברחבי הארץ, ויוכלו להעניק טיפול רפואי מידי למתפללים שיחושו ברע.  בנוסף, יוצבו בכוננות גבוהה שני מסוקי מד"א, המשמשים לפינוי ולהצלת חיים באזורים מרוחקים, בצפון הארץ ובדרומה. מד"א מגיש: המדריך המלא לצום בטוח

ארוחה מפסקת: שלבו את כל אבות המזון והקפידו על שתייה מספקת

1. כדי להקל על הצום, במיוחד עבור ילדים הצמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות כ- 2 ליטר של מים ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים את תחושת צמא. 


עבור ילדים הצמים לראשונה ישנה חשיבות גבוהה אף יותר בהקפדה על שתייה מספקת ושהייה באזורים מוצלים, בעת שהייה מחוץ לבית. 


2.יש להימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. 


3.במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב בתפריט מזון מכל קבוצות המזון: פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, דבר החשוב ליצירת תחושת שובע לזמן רב.   הזעקת מד"א בבית הכנסת

אפליקציית 'מד"א שלי' מאפשרת לציבור המתפללים לחייג אל מוקד החירום של מגן דוד אדום בלחיצת כפתור. במהלך השיחה, שתקבל מענה על ידי החובשים והפאראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א בתוך ארבע שניות בלבד כשהם ידועים את מיקומו של המתקשר דבר שיקצר את זמני התגובה ויחסוך מצב של חילול שבת וחג נוסף. חולים, קשישים ונשים בהריון

מד"א ממליץ לחולים, קשישים ונשים בהריון להתייעץ עם רופא לפני הצום, בדגש על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, חולים אונקולוגים, מושתלי כליות, לב או כבד, בשל החשש שתסמיני המחלה יחמירו עקב הפסקת נטילת התרופות. הנחיה זו מופנית גם כלפי הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתר\חוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד. 

חולי סכרת יקבלו הוראות מהרופא המטפל על מינוני אינסולין שיש להזריק אחרי הארוחה ובמהלך הצום.
הקפידו על שתייה מרובה לפני תחילת הצום והימנעו מאכילת מאכלים מלוחים 
פגיעת תפקוד כליות

עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלבים מתקדמים יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות הגוף האחרות. על מנת לצמצם את הסיכונים לפגיעה בתפקוד הכליות על לצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים וממוזגים. התייבשות

אף על פי תחזית מזג-האוויר שצופה מזג אוויר בהיר ומעונן-חלקית ברחבי הארץ, הימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים ולגרום להתייבשות. יש לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים וקשישים. בכל מקרה בו מורגשת חולשה כללית ומופיעים סימני התייבשות (חולשה, סחרחורות, בחילות והקאות) יש להזעיק במהירות את צוותי מד"א בטלפון החירום 101 או דרך אפליקציית 'מד"א שלי' ולהישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוותי מד"א למקום.נשים בטיפולי פוריות

במהלך יום הכיפורים פאראמדיקים של מד"א יזריקו תרופות לנשים בטיפולי פוריות.


נשים הנמצאות בתהליך של טיפולי פוריות וזקוקות לסדרת זריקות הורמונאליות, ועל פי המלצת הרופא המטפל חייבות לקבלן בתאריכים ובשעות הנקבעים מראש, יוכלו במידת הצורך להתקשר למד"א בטלפון 101 על מנת לתאם מראש את הגעתן לתחנת מד"א הקרובה אליהן ביותר. בעת ההגעה לתחנות מד"א לצורך ביצוע הזריקות יש להביא את החומר להזרקה וכן את הפניית הרופא המטפל עם התאריך והשעה של ההזרקה, מינון, מיקום ואופן ההזרקה (תוך שרירי, תת עורי).


הפאראמדיקים של מד"א יזריקו את התרופות אך ורק למטופלות שכבר קיבלו לפחות זריקה אחת לפני כן מאותה התרופה.קראו עוד: לא רק ביום כיפור: 4 שיטות תזונה שמשלבות צום רכיבה על אופניים

יום כיפור הוא היום היחיד בשנה בו כבישי היישובים והערים והכבישים הבין-עירוניים מתרוקנים מרכבים ומתמלאים באופניים רגילים וחשמליים, סקייטבורד, רולר-בליידס וקורקינטים. לאור זאת, קיימת סכנה גדולה ומשמעותית לילדים אשר עלולים להיפגע כתוצאה מרכיבה לא בטוחה. מדי שנה, צוותי מד"א מטפלים במהלך יום הכיפורים במאות ילדים ובני נוער שנפגעים בתאונות הנגרמות תוך כדי רכיבה על אופניים והחלקה על גלגיליות, סקטבורד ורולר-בליידס. נתון זה גבוה פי חמישה מהממוצע של יום רגיל בשנה. 


המלצות מד"א לבטיחות ילדים לרכיבה בטוחה:

1. יש להקפיד על חבישת קסדה, מגני בירכיים ומגני מרפקים בכל רכיבה על אופניים, סקטבורד, רולר-בליידס וקורקינטים. 

2. יש להימנע מרכיבה בלילה. אם בכל-זאת רוכבים בלילה, יש להקפיד על תאורה נאותה, ללבוש בגד בהיר ולוודא שיש מחזירי אור על האופניים וכן על הבגדים. 

3. בעקבות ריבוי רוכבי האופניים בכלל והחשמליים בפרט, הנעים על הכבישים והמדרכות במהלך יום הכיפורים, יש להשגיח על הילדים והפעוטות של יפגעו בזמן שמשחקים או רוכבים על כלים קטנים במיוחד בהם בימבה וכו'.

4. בכל מקרה של פציעה וחבלה משמעותית, יש להשאיר את הנפגע ללא תזוזה ולהזעיק את מד"א בטלפון החירום 101, יש להישמע להוראות החובשים והפאראמדיקים במוקד מד"א.

5. ילדים ובני נוער נוסעים מרחקים גדולים של עשרות ק"מ על האופניים ובמקרה של פציעה ייתכן והם לא ידעו להסביר לחובש או לפאראמדיק במוקד החירום 101 של מד"א את מיקומם - במד"א ממליצים להתקין מראש את אפליקציית 'מד"א שלי' שתדע לזהות ולשלוח את מיקומו המדויק של מזמין האמבולנס למערכות השליטה והבקרה של מד"א.

6.  מד"א מבקש מציבור ההורים להשגיח על ילדיהם ולאפשר נסיעה בטוחה לאמבולנסים הנוסעים להציל חיים.כיצד לשבור את הצום בצורה בריאה?

מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מידי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.


במד"א פונים לציבור המתפללים המגיעים לבתי הכנסת עם ילדים ופעוטות לתת תשומת לב מיוחדת ולהשגיח עליהם במהלך התפילה. מדי שנה במד"א נקראים לטפל בילדים ופעוטות שנפגעים בסביבת בית הכנסת בעת משחק במקומות בהם קיימת סכנה ושאינם מיועדים למשחקי ילדים ופעוטות. 
בשום אופן אין בהנחיות המפורטות בדפי מידע אלו להקנות סמכויות טיפול או אבחון מעבר לידיעותיך בהגשת עזרה ראשונה. הנחיות אלו אינן באות להחליף את פעולות ההצלה באופן מקצועי. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ רפואי מקצועי. חשוב לעבור קורס עזרה ראשונה והחייאה במסגרת מגן דוד אדום.פורומים רפואה סינית ומערכת העיכול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הליטוזיס הדר 09/05/2020 15:28
 • אבי שלום רב, לפני כחצי שנה החל לי ריח רע מהפה. הלכתי לבדיקת החיידק הליקובקטר שיצאה שלילית,רופא שיניים אישר שאין דלקות או בעיות הגיינה בפה,התזונה שלי מעולה ,ואני שותה מספיק מים ביום. הלכתי לרופא גסטרו ששלל שהבעיה נובעת מעיכול מאחר שגם אין לי צרבות. הריח הוא בכל שעות היום ,לא משנה איזה אוכל אני אוכלת או שותה,בוודאות אני יכולה לומר שהוא מחריף כשאני לוקחת כדורי אנטיביוטיקה (אופטלגין קומבודקס וכו). מה אתה ממליץ לי לעשות כדי להעלים את הריח?מאיפה הוא יכול לנבוע? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
הליטוזיס Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 09/05/2020 21:01
 • שלום הדר, על פי הרפואה הסינית הליטוזיס הנה תופעה העולה מחוסר איזון במערכת העיכול. אנטיביוטיקה ותרופות שונות משנות את מאזן החומציות (ובראייה סינית מכניסות קור או חום תלוי בסוג התרופה) כמה טיפים : לאחר ארוחה יש לצחצח שיניים ורצוי.גם חוט דנטלי. יש לאכול לאט ,ארוחות קלות ולא לפני השינה. אפשר לאכול חופן פטרוזיליה על בסיס יומי וכמו כן ניתן.לשים גרגר קרדומון בתוך הפה . זה עשוי לעזור אך לא למגר את התופעה . לשם.כך,מומלץ לקבל יעוץ ואבחון ממוקד ברפואה סינית . בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
ממשיכה הדר 10/05/2020 20:50
 • אבי שלום רב, ראשית תודה על התשובה המהירה. לגבי הגיינת הפה,כפי שכתבת זה לא ממגר את הבעיה עצמה ולצערי במקרה שלי זה לא עוזר כלל. בעצם אתה אומר שישנה בעיה במערכת העיכול-אם אלך לייעוץ מה יכולים להיות סוגי הטיפול השונים לפתור את הבעיה? תודה

 • + הוסף תגובה
המלצות טיפול Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 10/05/2020 21:28
 • ברפואה סינית ,אנחנו מנסים לתור אחר שורש הבעיה ולרוב התהליך הטיפולי מורכב מהתאמה של.ץזונה וצמחי מרפא לאחר אבחון ממוקד . שיטות האבחון ברפואה סינית ,מגוונות וכוללות תשאול מורחב,אבחנת פנים,דופק,לשון ועוד . לאחר אבחנה,תקבלי הנחיות כאמור לרבות צמחי מרפא ויתכן גם דיקור סיני במידה ויעלו עוד בעיות מתוך התשאול.בכל מקרה חשוב לתת הזדמנות ראויה למטפל עד למציאת הפתרון . יכול לקחת בין חודש לשלושה ברוב המקרים שראיתי .

 • + הוסף תגובה
שריפה בבטן תחתונה ובחלציים וגם בגרגורת גיל 08/05/2020 23:49
 • שלום, נמצא שיש לי דלקת קלה בושט ואני לוקח אומפרדקס. גם יש לי כוויות בלוע מהצרבת. בעקבות כך, יש לי שריפה בגרון . יש לי גם שריפה באזור החלציים ובטן תחתונה. הייתה השערה שזה אבנים בכליות, אך לא נמצא דבר בצילום. אני כבר חמישה חודשים בבלאגן. מה שורש הבעיה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
דלקת בושט /קיבה Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 09/05/2020 20:54
 • שלום, לאחר שעשית את כל הבירורים ,מומלץ לקבל יעוץ גם בתחום הרפואה הסינית . שילוב של צמחי מרפא בהתאמה אישית ודיקור סיני,לצד הנחיות תזונתיות על פי הרפואה הסינית יוכלו לסייע רבות . בינתיים.הימנע מחריף, מטוגן,ארוחות כבדות ו/או מאוחר בלילה . ליעוץ.נוסף ,פנה למטפל מוסמך ברפואה סינית. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
צואה חומצית שרין 04/04/2020 17:17
 • צור6ה חומצית רכה מדי ושורפת. משתפר עם פרוביוטיקה אך לא לגמרי. התחיל לפני עשא שנים לאחר נטילת תרופה לקנדידה. בא והולך לסירוגין. היציאות האלו משאירות צריבה עד כוויה אם לא שוטפים מיד במים וסבון. איך משפרים את זה?

 • + הוסף תגובה
תחושת צריבה לאחר יציאה Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 05/04/2020 08:44
 • שלום, הסיבות מגוונות וחשוב לבצע אבחנה מדויקת לגבי אופי ומרקם היציאות . לרוב נמצא קשר לתזונה ולאורח החיים . מציע לפנות לייעוץ וטיפול ברפואה סינית . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!