הימנעות מחומרים אלרגניים ומעקב שגרתי: כל דרכי הטיפול באסתמה

מחלת האסתמה היא מחלה דלקתית כרונית, של דרכי הנשימה הניתנת לשליטה ומחייבת מעקב. אופן ומשך הטיפול בה תלויים בחומרתה ובמאפייניה, והמטרה היא להפחית את תכיפות, משך וחומרת ההתקפים, ואת התסמינים בזמן ההתקף ובין ההתקפים. כיצד מטפלים במחלה והאם ניתן למנוע אותה? כל התשובות
כתבה פרסומית כתבת חסותאסתמה היא מחלה נשימתית, הבאה לידי ביטוי בהתקפים משמעותיים של קשיי נשימה בדרגות חומרה שונות. אופן הטיפול במחלה תלוי בחומרתה ובמאפייניה: חלק מהמטופלים יזדקקו לטיפול ממושך, וחלקם יזדקקו רק לטיפול חירום בעת התקף. מטרת הטיפול היא להפחית את תכיפות, משך וחומרת ההתקפים ואת התסמינים בזמן ההתקף ובין ההתקפים.


   


מהם התקפי אסתמה?

התקפי האסתמה המתרחשים במהלך המחלה, נוצרים כתוצאה מתהליך דלקתי המלווה בהפרשת ליחה מוגברת והתכווצות של דרכי הנשימה. כך נוצרת היצרות של דרכי הנשימה הגורמת להתקפים. התקפי האסתמה יכולים להמשך שעות ספורות  ובמקרים מסוימים גם ימים שלמים, שבמהלכם יחושו החולים מצוקה נשימתית הכוללת קוצר נשימה, צפצופים ושיעולים. התקפים אלו עלולים להגיע למצבי חירום מסכני חיים ללא טיפול מתאים. הטיפול במחלה כולל, לרוב, טיפול תרופתי ממושך וארוך טווח וטיפול חירום ממוקד. כתבות נוספות בסדרה:
קשיי נשימה, חירחורים וסיבולת לב ריאה נמוכה: כל התסמינים לאסתמה
300 מליון חולים ברחבי העולם: מהם הגורמים לאסתמה?
כיצד ניתן לטפל באסתמה? 

סוג הטיפול ומשך הטיפול תלויים בחומרת המחלה. חלק מחולי האסתמה, יזדקקו לטיפול תרופתי לתקופות ממושכות, ואחרים יזדקקו רק לטיפול חירום בעת התקף. מטרות הטיפול הן להפחית את תכיפות, משך וחומרת ההתקפים ואת התסמינים בזמן ההתקף ובין התקף אסתמה אחד למשנהו ועל ידי כך לשפר את איכות חייו של המטופל.


טיפול החירום חייב להיות זמין ובהישג יד, מאחר שהתקפי אסתמה נוטים להגיע ללא התרעה מוקדמת. בחולים עם התקפים והחמרות תדירות, מומלץ להגיע להערכה, כדי לקבל טיפול מונע מסודר וקבוע שימנע את ההחמרות. אופייה של המחלה משתנה עם השנים והוא מושפע מאירועי החיים, המצב הרגשי- נפשי של החולים, חילופי העונות, חשיפה לזיהומים ויראליים, חשיפה לזיהום אוויר ואלרגנים נשאפים. לפיכך, חשוב מאד שחולי אסתמה יהיו במעקב כל עוד מחלתם פעילה. 
סוג ומשך הטיפול באסתמה תלוי בחומרת המחלה, חלק מהחולים יזקקו לטיפולי חירום בלבד ואחרים לטיפול ממושך הטיפול בחולי אסתמה כולל:

מעקב הדוק הן על ידי הרופא המטפל, ומדי כמה חודשים על ידי רופא הריאות עם ביצוע בדיקת תפקודי ריאה.

טיפול חירום:
 חולה אסתמה בזמן התקף נוטל תרופות מרחיבות סמפונות אשר מרפות את השרירים המקיפים את הסמפונות. עם שחרורם של שרירים אלה, הלוחצים ומצרים את דרכי הנשימה, דרכי הנשימה נפתחות וזרימת האוויר משתפרת. זמן הפעילות והתגובה של התרופות מהיר במיוחד, והן מעניקות הקלה מידית לחולי אסתמה החווים התקף. 


טיפול תרופתי מונע:
חולי אסתמה ייטלו לפרקים, או לתקופות ממושכות, לפי הצורך ובהתאם לטיב המחלה, תרופות נוגדות דלקת, כגון: טיפול על ידי משאפי סטרואידים במינונים שונים, תרופות נוגדות דלקת, לרבות מעכב לרצפטור ללויקוטריאנים, המסייע להפחתת הדלקת הכרונית בסמפונות ותרופות נוגדות אלרגיה, כמו אנטי היסטמינים, שיסייעו להתמודדותם עם התקפי האלרגיה. 


מניעה:
ניתן לנסות ולמנוע התקפי אסתמה על ידי צמצום המגע עם חומרים אלרגניים וגורמים שמקורם בסביבה, כמו קרדית האבק, חיות מחמד, חשיפה לעשן שמקורו בטבק או נרגילה. חומרים אלה עלולים לעורר רגישויות אלרגיות והתקפים אסמתיים. בנוסף, חשוב מאוד שהחולה לא יעשן וינסה להימנע מחשיפה לחומרים אלרגניים העלולים לעורר את ההתקפים.


אסתמה היא מחלה העשויה לפגום באיכות החיים ובסיבולת למאמץ, אך היא עשויה גם לסכן את החיים, לכן חשוב לא להזניח את המחלה, אלא לפנות לייעוץ רפואי בכל חשד או בכל פעם שהאסתמה מתעוררת או שאינה נשלטת מספיק טוב. שימוש יתר בוונטולין, עלייה בביטויים היומיומיים של האסתמה, יקיצות ליליות, או קושי ושיעול במאמץ, הם הסימנים העיקריים לכך שהמחלה אינה מאוזנת.הכותבת היא מומחית בכירה למחלות ריאה, מנהלת מרפאת הריאות לילדים ומרכז הסיסטיק פיברוזיס, במרכז הרפואי רמב"ם. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org
פורומים אסטמה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מתן משככי כאבים לאשה חולת copd סער 05/01/2020 10:14
  • שלום אמי חולת copd דרגה 3 וחוץ מזה יש לה עוד בעיות בריאותיות (סוכרת, דלקת פרקים) לאחר שהתגלו אצלה אבנים גדולות בכליות הוחלט לתת לה משכך כאבים אופיאטי טרגין. בעלון השימוש רשום שאין לתת את התרופה לחולי copd במפורש. האם השימוש בתרופה יכול לסכן את אמי?

  • + הוסף תגובה
אסטמה לקראת גיוס אנונימי 08/12/2019 18:50
  • לא בטוח אם זה המקום, הבן שלי עם פרופיל 72, מצבו הרפואי עודכן עקב בדיקת ריאות שקבעה שיש לו אסטמה+אסטמה במאמץ עם טיפול קבוע. מה הפורפיל המקובל בצבא? האם יש דרגות חומרה? איך אפשר לבדוק? תודה

  • + הוסף תגובה
אסטמה מ מ 28/11/2019 17:06
  • שלום וברכה מי שיש לו אסטמה בינונית ומאוזנת האם יש לו בעיה לשהות על ההרים בשוויץ (דאבוס ארוזה וכדומה ) תודה רבה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!