בקע בדפנות הבטן: ממה הוא נגרם וכיצד מטפלים?

בקע בדופן הבטן הוא מעבר של איבר אל מחוץ לחלל הבטן בשל פגיעה בדפנותיה. מדובר בתופעה שכיחה מאוד שעשויה להופיע בכל גיל ולגרום לפגיעה ניכרת בתפקוד הפיזי. ניתוחים חדשניים לתיקון הבקע הופכים את הפתרון לבעיה הנפוצה לפשוט ובטוח מתמיד ומקצרים את זמן ההחלמה: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותבקע בטני, או הרניה, הוא מעבר של איבר אל מחוץ לחלל הבטן בשל פגם בדופנה. מעטפת דפנות הבטן מורכבות משכבות רבות ובמצב של בקע, מתבקעת המעטפת השרירית ורקמת החיבור של דופן הבטן והאיברים המצויים בתוכה עוברים דרך החור שנפער אל מתחת לעור. מדובר בתופעה שכיחה שעשויה להופיע בכל גיל. מהן הסכנות בבקעים בדופן הקדמי של הבטן וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.


בקעים בדופן הקדמי של הבטן, בין אם מדובר בבקע בקע ראשוני (בקע הנוצר ב״נקודות חולשה״ טבעיות בדופן הבטן ויכול להופיע ללא קשר למאמץ או פציעה) או בבקע שהתפתח מצלקת שנוצרה בניתוחים קודמים, מהווים הפרעה ניכרת בתפקוד הפיזי. שרירי הבטן שותפים בפעילויות רבות אותן אנו מבצעים: הם משמשים כשרירי עזר לנשימה, עוזרים לרוקן את שלפוחית השתן והמעיים ומספקים תמיכה לעמוד השדרה.


התפתחות בקע בדופן הבטן, אינה גורמת רק לכאב מקומי, אלא גם להשלכות פיזיות רחבות יותר. אנשים עם בקע מסוג זה סובלים מעצירות, מבעיות בהטלת שתן, מכאבי גב ולעיתים אף מתקשים לבצע פעולות יומיומיות פשוטות. במקרים קיצוניים, בהם קיים חוסר ניכר של הדופן הקדמי של הבטן (כלומר הפגיעה במעטפת היא רחבה), האיברים הפנימים שזלגו מחוץ לחלל הבטן עוברים שינוי בלתי הפיך. במצבים אלה תיקון הבקע הוא כמעט בלתי אפשרי ודורש הכנה מיוחדת, כמו לדוגמה הכנסה של אוויר לחלל הבטן או הזרקת בוטוקס לשרירים המצויים בצדי הבטן. כיצד ניתן לתקן את הבקע בדופן הבטן, מהם הסיכונים בכל אחד מההליכים ואילו שיטות חדשניות מייעלות את ההליך הכירורגי והופכות אותו לבטוח ופשוט יותר? מומחה מסביר. 
בקע בדופן הבטן אינו גורם רק לכאב מקומי, אלא גם להשלכות פיזיות רחבות, בניהן עצירות וקושי בביצוע פעולות יומיומיות 

כיצד ניתן לתקן בקע בדופן הבטן?

תיקוני בקע שונים בדפנות הבטן, מהווים את אחת מהסיבות השכיחות ביותר לניתוחים. קיימות מספר שיטות לתיקון הבקע שנפער:
תיקון הבקע בשיטה פתוחה

ניתוח בשיטה הפתוחה הוא הברירה הנפוצה ביותר לתיקוני הבקע. במהלכו מוכנסת רשת בין שכבות דופן והבטן אשר מסייעת לתיקון הפגם ולחיזוק הדופק. מהם הסיכונים בשיטה זו?

שיטה זו אמנם נחשבת כאלטרנטיבה המובילה לצורך מניעת בקע חוזר, אך היא מביאה להתפתחות צלקת ניתוחית גדולה ועשויה להביא להתפתחות זיהומים. 
תיקון הבקע בשיטה זעיר פולשנית

שיטה זו מפחיתה משמעותית את הסיכון לזיהומים וצלקות גדולות. במהלך הניתוח מונחת רשת על המעיים ומבוצע קיבוע לדופן הבטן על ידי סיכות .מהם הסיכונים בשיטה זו?

מטופלים אשר עברו תיקון בקע בשיטה זעיר פולשנית יסבלו לרוב מכאבים לאחר הניתוח. בנוסף, קיים חשש להיווצרות של הידבקויות במעיים ולהצטברות של נוזל מעל הרשת שהוחדרה וכתוצאה מכך להתפתחות זיהום. כמו כן, במקרים מסוימים השיטה הזעיר פולשנית אינה מאפשרת תיקון מוחלט של הפגם וכתוצאה מכך מתפתחת פגיעה ניכרת בתפקוד ואחוזי הבקע החוזר לאחר הליך זה גבוהים יחסית. תיקון הבקע באמצעות שילוב השיטה הפתוחה וזעיר פולשנית (תיקון רטרומוסקולרי בגישה אנדוסקופית)

תיקון הבקע באמצעות שיטה חדשנית המשלבת בין שתי הטכניקות ולוקחת את היתרונות מכל אחת מהן. במהלכה, הרשת מוכנסת בשיטה זעיר פולשנית בין שכבות הבטן ובכך מתגברת על כל החסרונות המצויות בשתי השיטות. כך המטופל לא סובל מכאבים מיותרים, והצלקות המתפתחות לאחר הניתוח קטנות וכמעט בלתי מורגשות. הליך זה אינו מוביל להידבקויות המעיים או לצבירת נוזלים מעל לרשת המוחדרת. בנוסף הליך ההחלמה לאחר ניתוח זה מהיר, וזמן האשפוז קצר יחסית. ניתוחי תיקון בקע בשיטות חדשניות מספקים פתרון קל ויעיל לבעיה הנפוצה ומצמצמים את הסיבוכים שעשויים להיגרם מהניתוח לתיקון הבקע. מאידך, הליכים אלה מצריכים התמקצעות ומיומנות טכנית גבוהה מאוד. משכך, במצבים של בקע בדופן הקדמי של הבטן חשוב לפנות לכירורג כללי המתמחה בתיקון בקע בדפנות הבטן כדי לקבל את הפתרון הפשוט והבטוח ביותר לבעיה הנפוצה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורי מנוסקין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח בקע מפשעתי יוסי 11/12/2016 23:33
 • שלום ד"ר לפני עשרה ימים עברתי ניתוח לתיקון בקע בשיטת לפרוסקפיה .אציין שאחרי שלשה ימים היו כאבים קלים מאוד כמעט ושכחתי שעברתי ניתוח ולאחר מספר ימים התחילו כאבים שמקרינים מהאשך בצד ימין לכיוון המפשעה ולמעלה יותר עד שלא מצליח לזוז לדקה ועובר ושוב אחרי כמה דקות זה קורה .שאלתי היא האם זה נורמלי או חריג .תודה

 • + הוסף תגובה
בשלטשה שבועות ראשונים לאחר ניתוח רצוי ללבוש סומך אשכים דר' משה דודאי 12/12/2016 09:19
 • שלום בתקופה הראשונית לאחר הניתוח זה יכול להיות. עליך ללבוש סומך אשכים- סוספנסור שתקנה בחנות אורטופדיה. האשך צריך להיות נסמך כלפי מעלה בשלטשת השבועות הראשונים והכאב יחלוף בהמשך

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התשובה המהירה יוסי 12/12/2016 11:34
 • הרגעת אותי כבר לא ידעתי מה לחשוב הייתי בטוח שצריך כבר תיקון נוסף

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 20:06
כאב חד בבטן התחתונה בעת עמידה נדב 14/12/2016 18:27
 • שלום רב, הנני 4 ימים לאחר ניתוח לפרוסקופי דו צדדי של בקע מפשעתי.לאחר יומיים מהניתוח אני חש כאב של דקירה/צביטה עזה בבטן התחתונה בצד שמאל כאשר אני עומד.עוצמת הכאב לא משתנה.תוכל לומר לי מה הסיבה לכך?

 • + הוסף תגובה
כאב חד ממוקד לאחר מספר ימים מהניתוח יכול להיות מסיכת קיבוע דר' משה דודאי 14/12/2016 20:38
 • שלום איני רואה סיבה לדאגה. אין תלונתך מעידה על בעיה משמעותית. האפשרות הסבירה ביותר שאחת מהסיכות המקבעות הרשת מכאיבה, בד"כ זה חולף תוך תקופה לא ארוכה.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה נדב 15/12/2016 10:41
 • תודה רבה. תוכל לומר לי מה משך הזמן שהסיכות מתאחות עם הגוף והכאב נעלם?כי נכון לעכשיו הכאב רק מתגבר בעת העמידה.

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 20:03
שבועיים אחרי הניתוח שורף לי דוד 02/01/2017 21:48
 • שלום תודה מראש שבועיים אחרי הניתוח התחיל לשרוף לי במקום הניתוח בדקתי ויש שלש חתכים קטנים שיוצאים ממנו הפרשות למי לפנות לופאה משפחה או לכירוגי (מנתח) תודה דוד

 • + הוסף תגובה
יש לפנות למנתח בבעיות הקשורות לניתוח דר' משה דודאי 03/01/2017 19:27
 • דוד שלום באופן עקרוני צריך לפנות לרופא המנתח בקשר לתופעות הקשורות לניתוח ובודאי בתקופה הראשו נה לאחר הניתוח. אתה צריך להבדק בהקדם לודא שאין זיהום בפצע הניתוח.

 • + הוסף תגובה
האם ידוע לך מה שם היצרן וסוג הרשת ששמו לך? ברטרן 03/12/2020 19:55

הצטרפו לאינדקס הרופאים!