בקע בדפנות הבטן: ממה הוא נגרם וכיצד מטפלים?

בקע בדופן הבטן הוא מעבר של איבר אל מחוץ לחלל הבטן בשל פגיעה בדפנותיה. מדובר בתופעה שכיחה מאוד שעשויה להופיע בכל גיל ולגרום לפגיעה ניכרת בתפקוד הפיזי. ניתוחים חדשניים לתיקון הבקע הופכים את הפתרון לבעיה הנפוצה לפשוט ובטוח מתמיד ומקצרים את זמן ההחלמה: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותבקע בטני, או הרניה, הוא מעבר של איבר אל מחוץ לחלל הבטן בשל פגם בדופנה. מעטפת דפנות הבטן מורכבות משכבות רבות ובמצב של בקע, מתבקעת המעטפת השרירית ורקמת החיבור של דופן הבטן והאיברים המצויים בתוכה עוברים דרך החור שנפער אל מתחת לעור. מדובר בתופעה שכיחה שעשויה להופיע בכל גיל. מהן הסכנות בבקעים בדופן הקדמי של הבטן וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.


בקעים בדופן הקדמי של הבטן, בין אם מדובר בבקע בקע ראשוני (בקע הנוצר ב״נקודות חולשה״ טבעיות בדופן הבטן ויכול להופיע ללא קשר למאמץ או פציעה) או בבקע שהתפתח מצלקת שנוצרה בניתוחים קודמים, מהווים הפרעה ניכרת בתפקוד הפיזי. שרירי הבטן שותפים בפעילויות רבות אותן אנו מבצעים: הם משמשים כשרירי עזר לנשימה, עוזרים לרוקן את שלפוחית השתן והמעיים ומספקים תמיכה לעמוד השדרה.


התפתחות בקע בדופן הבטן, אינה גורמת רק לכאב מקומי, אלא גם להשלכות פיזיות רחבות יותר. אנשים עם בקע מסוג זה סובלים מעצירות, מבעיות בהטלת שתן, מכאבי גב ולעיתים אף מתקשים לבצע פעולות יומיומיות פשוטות. במקרים קיצוניים, בהם קיים חוסר ניכר של הדופן הקדמי של הבטן (כלומר הפגיעה במעטפת היא רחבה), האיברים הפנימים שזלגו מחוץ לחלל הבטן עוברים שינוי בלתי הפיך. במצבים אלה תיקון הבקע הוא כמעט בלתי אפשרי ודורש הכנה מיוחדת, כמו לדוגמה הכנסה של אוויר לחלל הבטן או הזרקת בוטוקס לשרירים המצויים בצדי הבטן. כיצד ניתן לתקן את הבקע בדופן הבטן, מהם הסיכונים בכל אחד מההליכים ואילו שיטות חדשניות מייעלות את ההליך הכירורגי והופכות אותו לבטוח ופשוט יותר? מומחה מסביר. 
בקע בדופן הבטן אינו גורם רק לכאב מקומי, אלא גם להשלכות פיזיות רחבות, בניהן עצירות וקושי בביצוע פעולות יומיומיות 

כיצד ניתן לתקן בקע בדופן הבטן?

תיקוני בקע שונים בדפנות הבטן, מהווים את אחת מהסיבות השכיחות ביותר לניתוחים. קיימות מספר שיטות לתיקון הבקע שנפער:
תיקון הבקע בשיטה פתוחה

ניתוח בשיטה הפתוחה הוא הברירה הנפוצה ביותר לתיקוני הבקע. במהלכו מוכנסת רשת בין שכבות דופן והבטן אשר מסייעת לתיקון הפגם ולחיזוק הדופק. מהם הסיכונים בשיטה זו?

שיטה זו אמנם נחשבת כאלטרנטיבה המובילה לצורך מניעת בקע חוזר, אך היא מביאה להתפתחות צלקת ניתוחית גדולה ועשויה להביא להתפתחות זיהומים. 
תיקון הבקע בשיטה זעיר פולשנית

שיטה זו מפחיתה משמעותית את הסיכון לזיהומים וצלקות גדולות. במהלך הניתוח מונחת רשת על המעיים ומבוצע קיבוע לדופן הבטן על ידי סיכות .מהם הסיכונים בשיטה זו?

מטופלים אשר עברו תיקון בקע בשיטה זעיר פולשנית יסבלו לרוב מכאבים לאחר הניתוח. בנוסף, קיים חשש להיווצרות של הידבקויות במעיים ולהצטברות של נוזל מעל הרשת שהוחדרה וכתוצאה מכך להתפתחות זיהום. כמו כן, במקרים מסוימים השיטה הזעיר פולשנית אינה מאפשרת תיקון מוחלט של הפגם וכתוצאה מכך מתפתחת פגיעה ניכרת בתפקוד ואחוזי הבקע החוזר לאחר הליך זה גבוהים יחסית. תיקון הבקע באמצעות שילוב השיטה הפתוחה וזעיר פולשנית (תיקון רטרומוסקולרי בגישה אנדוסקופית)

תיקון הבקע באמצעות שיטה חדשנית המשלבת בין שתי הטכניקות ולוקחת את היתרונות מכל אחת מהן. במהלכה, הרשת מוכנסת בשיטה זעיר פולשנית בין שכבות הבטן ובכך מתגברת על כל החסרונות המצויות בשתי השיטות. כך המטופל לא סובל מכאבים מיותרים, והצלקות המתפתחות לאחר הניתוח קטנות וכמעט בלתי מורגשות. הליך זה אינו מוביל להידבקויות המעיים או לצבירת נוזלים מעל לרשת המוחדרת. בנוסף הליך ההחלמה לאחר ניתוח זה מהיר, וזמן האשפוז קצר יחסית. ניתוחי תיקון בקע בשיטות חדשניות מספקים פתרון קל ויעיל לבעיה הנפוצה ומצמצמים את הסיבוכים שעשויים להיגרם מהניתוח לתיקון הבקע. מאידך, הליכים אלה מצריכים התמקצעות ומיומנות טכנית גבוהה מאוד. משכך, במצבים של בקע בדופן הקדמי של הבטן חשוב לפנות לכירורג כללי המתמחה בתיקון בקע בדפנות הבטן כדי לקבל את הפתרון הפשוט והבטוח ביותר לבעיה הנפוצה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יורי מנוסקין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עשיתי אולטסנאוד יש. נוזל שם שצריך לנקז ומי עושה לי את. זה צהלה 19/01/2020 21:37
תפנו לכירורג שניתח אותך פרופ' משה דודאי 20/01/2020 04:37
הרופא שניתח אותי אומר שלא צריך צהלה 21/01/2020 09:27
  • הרופא שניתח אותי. אומר שלא צריך לנקז כי יכנס זיהום

  • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי גבי 16/01/2020 14:30
  • שלום,עקב תלונות שלי על כאב עמום במפשעות שאגב אינו מגביל אותי ביום יום, אובחנתי בבקע קטן בצד ימין ללא סימני כליאה ובחולשת מפשעה משמאל, ההמלצה שניתנה לי היא ניתוח, האם המצב אכן מחייב ניתוח ואם כן האם לבצע את הניתוח במועד קרוב או לדחות ולבצע רק כאשר הכאבים יגבילו אותי ביום יום. תודה.

  • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים גורם לכאב, בקע רגיל לרוב לא כואב פרופ' משה דודאי 16/01/2020 20:41
  • האם אתה מבצע פעילות ספורטיבית או גופנית מאומצת? כאבים מתמשכים נובעים לרוב מבקע ספורטאים ולא מבקע רגיל. חשוב ביותר להבדיל היות והניתוח שונה לחלוטין ואם מנתחים בקע ספורטאים כרגיל תשאר עם הכאבים.

  • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי גבי 16/01/2020 21:58
  • אני בן 52 רץ 5 קמ פעם בשבוע, יתכן שמדובר בבקע ספורטיבי? כיצד ניתן לדעת אם מדובר בבקע ספורטיבי ולא בבקע רגיל.

  • + הוסף תגובה
בקע גדול צד ימין אריאל 14/01/2020 08:09
  • יש לי בקע גדול בצד ימין ותור לניתוח ע"י כירורג כללי האםכיאורג כללי מתאים לניתוח כזה? שאלה נוספת יש לי צריבה בשתן כאב בשפיכה ביחסי מין האם זה קשור לבקע שלפעמים תופס את האשכים? האם ללכת להבדק אצל אורולוג לפני הניתוח? מה לגבי מתן שתן אחרי הניתוח? תודה...

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!