מחקר מצא: ילדים על הספקטרום האוטיסטי בסיכון לחוסר תזונתי

בין אם בסביבה המשפחתית, בבית הספר או בכל סיטואציה אחרת, ילדים על הספקטרום האוטיסטי מתמודדים עם קשיים רבים. אך מחקר חדש מצא כי הבעיות המאפיינות ילדים אוטיסטים עלולות להשפיע על האכילה וכי הם עלולים לסבול מחסרים תזונתיים. מה הקשר בין אוטיזם לתזונה ואילו טיפים יעזרו להתמודד: מומחית מסבירה
כתבה פרסומית כתבת חסותאוטיזם הוא מצב התפתחותי נוירולוגי המביא להתפתחות קשיים חברתיים, תקשורתיים והתנהגותיים. הספקטרום האוטיסטי כולל מכלול קשיים בתחומים אלה ואחרים בדרגות קושי שונות. מעבר לקשיים החברתיים עמם מתמודדים ילדים הנמצאים על הספקטרום, אחד מהאתגרים המשמעותיים הוא סביב נושא האכילה, זאת בנוסף לקשיי תקשורת והתארגנות מסביב לשולחן. בררנות בכל הנוגע למזון, סרבנות, חוסר התקדמות ורצון לנסות מרקמים, בעיות התנהגות בעת האכילה, קשיי בליעה ואגירת מזון בפה, הן רק דוגמאות לבעיות שעשויות להתפתח בקרב ילדים אלה בכל הנוגע לאכילה. המקור לכל אלה לעיתים קרובות נעוץ בקשיים המאפיינים את הלקות: ילד עם אוטיזם יכול להתאפיין בצורך בשגרה, מחשבה תבניתית, חשש משינויים ונוקשות, תת או יתר רגישות לריחות, מראה, מגע ועוד. כיצד אתגרי האוטיזם עלולים לפגוע בתזונה?

חשוב לזכור כי לאתגרים הללו השפעות אפשריות על טיב צריכת רכיבי התזונה – כל צריכה בלתי מאוזנת של אנרגיה, ויטמינים או מינרלים, יכולה להוביל למחלות  ולחסר או עודף של רכיבי תזונה (אנמיה היא דוגמא מוכרת אחת אך לא רק – תועדו מקרים של ילדים עם אוטיזם שלקו בחסר בוויטמין C, ויטמין A), חוסר משקל, עודף משקל, עיכובים בגדילה ועוד.


בנוסף ולא פחות חשוב - קשיים סביב האכילה מהווים קושי רב למשפחתו וסביבתו של הילד ועל כן יש חשיבות רבה להתייחסות וטיפול בקשיים אלה במסגרת טיפול רב מקצועי.קראו עוד: כך תדעו: 12 סימנים מוקדמים לאוטיזם מחקר מצא: קשר בין חוסר תזונתי לבעיות המאפיינות ילדים הסובלים מאוטיזם

במחקר שנערך על ידי צוות שכלל את הדיאטניות יעל שמעיה, ד"ר סיגל אילת, ד"ר לידיה גביס - מנהלת המרכז להתפתחות הילד בבית החולים שיבא תל השומר, ד"ר יעל לייטנר - מנהלת היחידה להתפתחות הילד בבית החולים "דנה-דואק" ופרופ' שמעון רייף - מנהל מחלקת ילדים בהדסה עין-כרם, נמצא כי ילדים עם אוטיזם נמצאים בסיכון יתר לחסרים בצריכה התזונתית, הם מפגינים קשיים בזמן ארוחה וכי יש קשר בין הקשיים בזמן הארוחה לבין קשיים בוויסות החושי. כמו כן נמצא שלחלק מהילדים בספקטרום האוטיסטי יש עודף משקל למרות נוכחות חסרים תזונתיים.


ההשפעות האפשריות של צריכה תזונתית בלתי מאוזנת על הגדילה והבריאות של הילדים עם אוטיזם (וילדים נוספים בעלי צרכים מיוחדים) שהוזכרו קודם הובילו לשינוי חשוב בשנים האחרונות. כיום, משרד הבריאות, המחלקה להתפתחות הילד ושיקומו ומשרד הרווחה משלב דיאטניות בצוות הרב מקצועי במעונות היום השיקומיים בישראל.


הטיפול התזונתי בילדים עם אוטיזם מורכב ונבנה תוך התחשבות בהעדפות המשפחה, הקשיים הספציפיים של הילד והרכב התזונה אותה הוא צורך כיום. כמו בכל תכנית טיפול, חשוב לבצע תיאום ציפיות ציפיות בין המשפחה והגורמים המטפלים (דיאטנית, צוות חינוכי, צוות פרא-רפואי שכולל קלינאי תקשורת, מרפאים בעיסוק ופיזיותרפיסטים, מטפלים רגשיים) ולקבוע יחדיו יעדים ריאליים ומדידים.
ילדים עם אוטיזם נמצאים בסיכון יתר לחסרים בצריכה התזונתית, מפגינים קשיים בזמן ארוחה זאת בשל בעיות בוויסות החושיאכילה מגוונת ומאוזנת וישיבה ליד שולחן עם שימוש הולם בכלים הן כמובן "מטרות על" חשובות אך כאשר נבנה יעדים נרצה למקד את הדברים:

1.הילד/ה ת/ישב לאורך 10-15 דקות ליד השולחן עם המשפחה בעת הארוחה.

2.הילד/ה ת/יסכים שהמזון הפחות אהוב יהיה על השולחן או בצלחת.

3.המשפחה תוכל לאכול יחד במקום ציבורי.

4.נוכל להגיש את האוכל גם בכלים שהילד/ה אינו רגיל אליהם.

5.הילד/ה יהיה מסוגל לגעת באוכל חדש

6.הילד/ה יוכל להאכיל מישהו אחר באוכל חדשאלו מספר דוגמאות ליעדים שיכולים לקדם אותנו למערכת יחסים טובה עם האוכל ועם סיטואציות אכילה, גם אם לא גרמנו לילדים לאכול עדיין.לאנשי המקצוע הפרא-רפואיים יש יכולת לתרומה אדירה לנושא האכילה: התאמת כלים יעודים, שיפור המוטוריקה באזור הפה, וויסות, הפחתת הרגישות או הגברת הרגישות לפני הארוחה במידת הצורך, התאמת ההושבה, כיסאות אוכל מותאמים ובעת הצורך – שימוש בתוספי מזון או מזון ייעודי למניעת חסרים תזונתיים.קראו עוד: בעקבות תגלית החוקרים הישראלים: איך מאבחנים אוטיזם?כך תעשו זאת נכון: 7 טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם בעיות האכילה

1. תנו לילדים הזדמנות להפתיע אתכם: סיטואציות בהן פרטי מזון שאינו צורך בדרך כלל – נמצאים בהישג ידם, כגון: ארוחות משותפות, מגש במקום נגיש בבית עם ירקות/פירות חתוכים באופן מושך את העין.

2. בכל ארוחה יהיה לפחות פריט מזון אחד מוסכם שהילדים רגילים ומעוניינים לאכול.

3. סדר יום קבוע בו זמני הארוחות ידועים, התנהלות הארוחה קבועה ולעיתים יש צורך שגם התפריט יהיה ידוע מראש. 

4. הימנעות מהאכלה בהיסח הדעת: מול מסכים, בעת פעילות שאינה מוגדרת כארוחה (עיקרית או ארוחת ביניים) 

5. הצגת מזונות חדשים במקומות חדשים: אצל חברים/משפחה/מקום חדש יש סיכוי רב יותר להכניס פריט מזון חדש.

6. התייעצו עם דיאטנית בקשר להרכב התזונתי של ילדכם ונתוני הגדילה שלו, ייתכן ויש צורך בהעשרה תזונתית ע"י תכשירים עד אשר    תושג התקדמות בהרכב, מגוון וכמויות האכילה.

7. סבלנות, המון סבלנות – רק משום שהתוצאה הרצויה לא מתרחשת בזריזות, אין זה אומר שלא נטעתם זרעים לפירות שיבשילו בהמשך.


המודעות לבעיות האכילה של ילדים על הספקטרום האוטיסטי הולכת וגוברת בארץ בשנים האחרונות. בכנס השנתי של "עתיד" - עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל, שיערך בתחילת נובמבר, יוקדש מושב מיוחד לטיפול התזונתי בילדים על הספקטרום האוטיסטי בהיבטים שונים.


הכותבת היא דיאטנית פגים, פעוטות וילדים עם צרכים מיוחדים במרכז הרפואי העמקפורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה לספיגת סידן דודו 09/07/2020 17:40
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
 • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה דודו 09/07/2020 17:39
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!