הרגע שאחרי: על הפחדים, ההתלבטויות והשינויים שאחרי הסרטן

נראה שבכל הנוגע לסרטן, ההתמודדות עם המחלה והשלכותיה אינה מסתיימת בבשורה המשמחת של הרופא המטפל. מטופלים רבים חווים קושי ניכר בחזרה לשגרה, ותוהים כיצד ניתן לחיות את החיים בגישה קצת אחרת: טור רביעי בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסותאת תקופת המחלה ניתן להשוות להשתתפות במרוץ מתוקשר: אתה עומד על קו הזינוק, ולפני שהספקת לקחת נשימה עמוקה ולהכין את הגוף למאמץ, יריית הזינוק נשמעת. לאורך כל המסלול אתה פוגש במעודדים רבים המשמשים כרוח גבית ומסייעים לך לרוץ עד הסוף, לקראת קו הסיום. אך כשהמרוץ נגמר והמסלול מתרוקן מאנשים, אתה לוקח נשימה עמוקה ומתחיל לעכל את המסע הארוך והמפרך אותו עברת. ההכרה במציאות של תקופת המחלה מורכבת, ופעמים רבות הקרובים לחולה אינם מצליחים להזדהות ולהבין את החוויה המטלטלת. סיום הטיפולים מביא עמו התמודדות לא מוכרת ומחלימים רבים אף מתארים את התקופה כמאתגרת עוד יותר מהזמן בו היו חולים. כיצד להתמודד עם היום שאחרי ואיך לשחרר את הפחדים? כל התשובות שיעזרו לכם להתמודד – רגע אחרי ההחלמה (חלק ראשון בסדרה). 


מטופל שמאובחן בסרטן, עומד בפני חוויה מורכבת, מלאת תחושות, פחדים ואתגרים המתבטאים בתחומי חיים שונים. הוא מגייס את כל כוחותיו ואת הקרובים לו, מאט את קצב העבודה וכל מיקודו מופנה אל הפסגה – סיום הטיפולים וההחלמה. 


בזמן ההתמודדות עם הסרטן, מטופלים רבים נמצאים במעין מצב הישרדותי המסייע להם לצלוח את הדרך. הם משקיעים את כל המשאבים הנפשיים והפיזיים בדרך להחלמה, ורק כשהם מגיעים לסוף הדרך והרופא מכריז שהם בריאים או כי המחלה נמצאת בהפוגה,  הם מתחילים לעכל את החוויה המורכבת אתה התמודדו. 


כך, בסדרת אירועים אינטנסיביים ומהירים, מתחיל המטופל, שכבר נחשב למחלים, להבין ולשחזר את תקופת הטיפולים. המחלה משנה באופן מהותי את תפיסת חייהם של החולים ורבים מהם תוהים האם עכשיו, כעברו מסלול מאיר עיניים, עליהם לחזור בדיוק למקום בו היו טרם למחלה או שזהו הזמן לצאת לדרך חדשה. 
החוויה שאחרי הסרטן מורכבת לא פחות מתקופת הטיפולים ומערבת חששות ופחדים רבים 
צרות היומיום מקבלות פרופורציה: כך תשמרו על נקודת המבט הייחודית –  גם אחרי הסרטן 

צרות היום יום מקבלות פרופורציה בזמן הטיפולים ואחריהם, קשה מאוד לשמר את נקודת המבט שהתהוותה. עם ההחלמה, הבעיות השגרתיות איתם כולנו מתמודדים חוזרות למלא את השגרה, וכך רבים מהמחלימים חוזרים לתפיסת העולם בה דבקו טרם למחלה.


כשאדם מתבשר כי הוא חולה בסרטן, קורה דבר מה חיצוני המשנה את מהלך חייו וכך הרצפה נשמטת תחת רגליו באופן פסיבי ,דבר המביא גם לשינוי בתפיסת החיים. לאחר המחלה יש לייצר שינוי ולשמוט את הרצפה באופן אקטיבי כדי לייצר פרספקטיבה ייחודית. 


כשהחלמתי, החלטתי שאני יוצא מאזור הנוחות ומתחיל לעשות דברים קצת אחרת: התחלתי להעביר הרצאות על המסע אותו עברתי, בחרתי בכיוון מקצועי חדש ואף החלטתי ביני לבין עצמי שאתגבר על הבושה והמבוכה ואהיה הראשון שעולה על רחבת הריקודים בכל שמחה. כך יצאתי לחלוטין מאזור השליטה והנוחות ושיניתי את תפיסת עולמי מקצה לקצה. הטורים הנוספים של גיא תבורי: 

לא לפחד מהפחד: כך תתמודדו עם הפחדים והחששות לגבי הסרטן

סמכו על האינטואיציה שלכם: כך תתמודדו עם הגילוי שחליתם בסרטן

אל תגידו "זה קטן עליך": כך תגיבו לבשורה שקרוב לכם חלה בסרטןבחיי היומיום כולנו מייצרים לנו אזורי שליטה ונוחות, המסייעים לנו להתמודד עם אתגרים, חששות ופחדים ומספקים מעין קרקע בטוחה. בתקופה שלאחר המחלה חשוב להשאיר גם את אזורי הנוחות מאחור. לכאורה, מדובר בעצה התקפה לכולם ללא תלות בסרטן, אך בקרב מחלימים היציאה מהמערבולת מלווה בשלל חוויות , שליליות וחיוביות כאחד, שמשמשות כגורם המניע ליצירת שינוי. 


אלה שחוו את השינוי המטלטל שנוצר כתוצאה מהבשורה על הסרטן, קיבלו הצצה לחיים אחרים, בעלי משמעות עמוקה יותר ועל מנת להמשיך ולדבוק בה, יש לבצע פעולות אקטיביות. "תחלקו את החששות, הקשיים והפחדים עם קבוצת השווים"

פעמים רבות לאחר תקופת הטיפולים המשפחה והקרובים חווים מעין חוסר הבנה. הם עברו עם המטופל חודשים רבים של ציפייה לרגע ההחלמה המיוחל, וכשהגיע סוף סוף,  מצפים הם שיחווה תחושת אושר וסיפוק. המטופל מצדו פוחד וחושש וחווה חוסר בהירות רבה לגביי העתיד. הוא אינו יודע מהם הצעדים שעליו לעשות משהחלים ונתון לביקורת נוקבת מהסביבה.


לכן, מצדו של המטופל חשוב מאוד לשתף בחוויות ובחששות גם ברגע שאחרי בקרב קבוצת שווים שעברו חוויה דומה ומשכך גם שותפים לתחושות המציפות אחרי המחלה. קבוצות המחלימים השונות מורכבות מאנשים שעברו את אותו מסע וסביר להניח שגם מתמודדים עם דילמות רבות בנוגע לחיים שאחרי הסרטן. יתרה מכך, פעמים רבות הקרובים, שהיו למשענת במשך כל תקופת הטיפולים אינם מסוגלים להכיל עוד את התחושות הקשות. מדובר במסע קשה ומפרך גם עבורם והמסגרות השונות וקבוצות המחלימים יכולות לשמש כתחליף למעגל התמיכה הראשון.מה עם הפחדים שהמחלה תחזור? 

אחד הפחדים שעולים כמעט תמיד למחלימים הוא הפחד מחזרת המחלה. אחרי הסרטן, הייתי ער לכל סימפטום, כל סימן או נורת אזהרה שנשלחה על ידי הגוף שלי. חשש זה מרכזי ועשוי להשליך על תחומי חיים רבים. מעבר לכלים אותם הזכרתי בטורים קודמים, חשוב ליצור פתרון אקטיבי, להיות במעקב רפואי קבוע ופשוט ללכת ולהיבדק. דרך נוספת להפגת המחשבות המדאיגות היא לראות את הפחד כמעין בלום הליום, להפריח אותו באוויר וכך להיפרד ממנו. כמו כן, גם במצב זה הסביבה הקרובה יכולה להוות קרקע תומכת וניתן גם להיעזר בגורם מקצועי.


זכרו תמיד, כי גם העובדה שהגעתם לסוף המירוץ או לסוף הטיפולים אינה אומרת שההתמודדות גם היא הגיעה לסיום ולכן חשוב להיות ערים לתחושות שעולות ולתת להן מענה בהתאם. גיא תבורי הוא עובד סוציאלי, המאמן ומלווה מתמודדים על מחלות קשות, מנכ"ל הקרן ע"ש רות ורובל ועובד סוציאלי במרפאת המחלימים בבית החולים איכילוב

פורומים ביטוחי בריאות וסיעוד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביטוח סיעודי דליה ב 26/03/2020 17:21
 • בת 72 יש לי 2 ביטוחים של מנורה דרך קופ"ח לאומית ופרטי של פניקס האם יש כאן כפילות. האם אוכל בעתיד להנות משניהם יחד?

 • + הוסף תגובה
ביטוח סיעוד קובי גרינברגר 28/03/2020 22:01
 • היי דליה, אין כפל ביטוח בסיעוד תוכלי ליהנות משניהם ביחד. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח-הבית שלך http://kobig.bizmakebiz.co.il

 • + הוסף תגובה
סיעודי מול אובדן כושר עבודה אידוזר 26/05/2020 09:21
 • שלום, אני בן 44 ועכשיו בפנסיה שלי יש כיסוי לאובדן כושר עבודה אז נשאלת השאלה האם אני חייב גם ביטוח סיעודי? כי מרגיש לי שאפשר לוותר על הסיעודי ולחזור אליו נאמר עוד 10 שנים כשזה יהיה רלוונטי יותר. אשמח למענה ככל שניתן במסגרת המידע הזה

 • + הוסף תגובה
ביטוח סיעודי מול אובדן כושר עבודה קובי 26/05/2020 15:34
 • שלום איזידור, מדובר בשני מוצרים שנותנים פתרונות למקרי ביטוח שונים. בנוסף, ביטוח אובדן כושר עבודה מסתיים בגיל 67. בביטוח סיעודי אתה מבוטח לכל החיים. לכן חשוב מאד להצטרף לביטוח סיעודי בכל גיל, היות ומצב סיעודי יכול לקרות גם מתאונה. בנוסף, אף אחד לא מבטיח לך שתוכל להצטרף לביטוח סיעודי בעוד 10 שנים. נכון להיום אתה יכול להצטרף רק לביטוח סיעודי קבוצתי של קופת חולים, היות וחברות הביטוח הפסיקו לשווק את המוצר הזה באופן פרטי בסוף שנה שעברה. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח - הבית שלך

 • + הוסף תגובה
בהמשך לתשובתך אידוזר 26/05/2020 15:41
 • תודה. אהל לסיעודי של קופת החולים עדיין סביר שאוכל להצטרף גם עוד 10 שנים, לא? נדמה לי שזה סיכון מחושב להסתפק בינתיים באובדן כושר עבודה

 • + הוסף תגובה
האם סוכנות ביטוח "לפידים" מוכרת? אמינה? אורית 24/04/2018 16:02
 • האם סוכנות ביטוח "לפידים" מוכרת? אמינה? קיבלתי הצעה לביטוח, כרגע אני בחברה אחרת

 • + הוסף תגובה
המלצה על סוכנות לביטוח לפידים אורית חיון 11/06/2018 15:17
ביטוחים אמירן יקיר 08/08/2019 12:04
 • עשו לי השבוע בדיקה בתיק של כל המשפחה עזרו לי מאד עבדתי מול בחור בשם דוד ואורי מאד מקצועיים ונחמדים. ממליץ למי שיש לו בעיות בביטוחים

 • + הוסף תגובה
סוכן לפידים דביר 20/12/2019 12:56
 • שלום אורית. אני מנהל תיקי לקוחות בסוכנות לפידים. שמח לראות שאת מבררת על החברה שלנו. אם מעוניינת בשירות שלנו ולקבל את הביטוח בעל התנאים הכי טובים והמחיר הכי משתלם עבורך אנא השאירי הודעה עם שם והמילה "ביטוח" ואני אחזור אלייך. דביר - 0587788562 המשך יום נפלא!

 • + הוסף תגובה
לא אמינה כינוי 27/04/2020 20:28
 • לצערי נכוותי קשה עם שלוש חברות ביטוח שהסוכנות לפידים ביטחה אותי אצלן. וזה עוד לפני צורך בתביעה. התנהלות חובבנית, בקשות חוזרות ונשנות שלי לבצע דברים פשוטים נענו כל הזמן ב ''ידוע, בטיפול''. בסוף נאלצתי ליצור קשר עם החברות בעצמי ולהתנהל מולן כך שאני עוקפת את סוכנות הביטוח.

 • + הוסף תגובה
מצב של טרום סכרת וחובת גילוי במסגרת הצהרת בריאות דב 29/03/2020 08:39
 • יש בהצהרת בריאות האם אובחן סוכרת. אם יש למישהו מצב שנקרא "טרום סכרת". האם צריך לענות כן או לא? השאלה היא גם לגבי ביטוח חיים וגם לגבי ביטוח בריאות. תודה

 • + הוסף תגובה
חובת גילוי בהצהרת בריאות קובי גרינברגר 01/04/2020 20:53
 • היי דב, אתה צריך לענות רק על השאלות שאתה נשאל עליהם בהצהרת הבריאות. במידה ויש טרום סכרת ממליץ לענות ולזרוק את הכדור לחברת הביטוח. לא אמורה להיות השלכה או השפעה על זה בביטוח בריאות או חיים. ברוב המקרים ניתן להתקבל בתנאים רגילים. רק בריאות בברכה, קובי גרינברגר שחם ביטוח-הבית שלך http://kobig.bizmakebiz.co.il

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!