תת-פעילות של בלוטת התריס: הטיפולים הטבעיים שיסייעו

כ-30% מהנשים צפויות לסבול מתת פעילות של בלוטת התריס, המביאה לחוסר איזון הורמונלי ולעלייה בלתי מוסברת במשקל: מהם התסמינים, כיצד מאבחנים ומה כדאי להשמיט מהתפריט כדי לטפל בבעיה? כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסותבלוטת התריס היא בלוטה אנדוקרינית הנמצאת בקדמת הצוואר. הבלוטה מייצרת הורמונים המסייעים לתפקוד תקין של המוח, הלב והשרירים. תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם)  היא הפרעה הורמונלית נפוצה מאוד, בעיקר בקרב נשים אשר עולה עם הגיל.


במצב הזה, הבלוטה אינה מייצרת מספיק הורמוני תריס וכתוצאה מכך, חילוף החומרים במערכות הגוף השונות נפגע. למרות שכיחותה הגבוהה וההשלכות הדרמטיות של התופעה על הבריאות, הגורמים לה נותרו מעורפלים והיא נחשבת לאחת מהבעיות עם שיעורי האבחון הנמוכים ביותר. כיצד מאבחנים, מה ניתן לעשות כדי לשפר את תפקוד הבלוטה וכיצד תוכלו לגלות בעצמכם אם אתם סובלים מהבעיה ההורמונלית? כל הפרטים.מהם התסמינים לתת פעילות של בלוטת התריס?

קיימים תסמינים רבים שעשויים לאותת על תת פעילות של בלוטת התריס, הם מתפתחים בהדרגתיות ולעיתים קשה מאוד להבחין בהם: ההפרעה ההורמונלית עלולה להביא לעייפות, עלייה במשקל, אי סבילות לקור ושיבוש הוסת. עם התפתחות התופעה הסובל ממנה עשוי לפתח דיכאון, הפרעה בזיכרון ועוד. 


כיצד מאבחנים? 

הורמון ה-TSH  מיוצר בבלוטת יתרת המוח, והוא משמש לגירוי של הבלוטה לשם הפרשת ההורמונים תירוקסין (T4)  וטרי יודותירונין (T3), המיוצרים בבלוטת התריס והם אלה השולטים על חילוף החומרים בגוף.  במצב רגיל קצב הפרשת ה-TSH יהיה ביחס הפוך להפרשת הורמוני ה-T3  ו-T4. במקרה של תת פעילות בבלוטת התריס רמת ה-TSH תהיה נמוכה מזו הקיימת אצל אדם בריא. בדיקת TSH לאבחון רמות ההורמון בגוף, היא בדיקת דם המהווה את קו האבחון הראשוני לתת פעילות של בלוטת התריס.
תת פעילות של בלוטת התריס עלולה להביא לעלייה בלתי מוסברת במשקל 
מה ניתן לעשות בכדי לשפר את תפקוד בלוטת התריס?

בלוטת התריס היא הבלוטה החשובה ביותר בגוף האדם ותת פעילות שלה הפכה למעין אפידמיה בשנים האחרונות, זאת כתוצאה מתזונה לא בריאה הגורמת לשיבושים בייצור ההורמונים המופקים ממנה, או יכולת לקויה שלהם להתקשר לקולטנים בתאים לצורך ביצוע פעילותם הביולוגית. מחולל הנזק הראשי הוא שומן בלתי רווי, המצוי במוצרים כמו שמן כנולה ומרגרינה. הקפידו לצרוך שומנים רב רוויים המצויים בחמאה, שמן זית ושמן קוקוס.


הקפידו להוסיף לתזונה שלכם מוצרים עשירים בסיבים תזונתיים, כמו דגנים מלאים ודגי ים. גם פעילות גופנית יכולה לתרום לשיפור תפקוד הבלוטה: היא מביאה להגברת הרגישות של רקמות הגוף להורמוני בלוטת התריס המופרשים. בנוסף, שילובה בשגרה מסייע בהפחתת רמות הסטרס, הידוע כפוגע ביכולת של בלוטת התריס למלא את תפקידה. 


הטיפול התרופתי בתת פעילות של בלוטת התריס נעשה בעזרת לבותירוקסין - הורמון T4 סינתטי. מינון התרופה נקבע בהדרגה, לאחר כחודש מתחילת נטילתה מבצעים בדיקת דם נוספת ומחליטים על המינון המתאים. תוך כשלושה חודשים נוצר איזון הורמונלי. 


הכותב הוא מומחה ברפואה פנימית, קרדיולוגיה ובמניעת מחלות בגיל המבוגר, מחבר הספר "רפואת אנטי איג'ינג" , בהוצאת פוקוס. בתאריך 3.11.17 ירצה דר' ארדיטי בכנס "רפואת אנטי איג'ינג" בת"א וירחיב בנושא. פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רוק עם דם בבוקר לאחר השינה מירי 25/04/2013 15:19
 • שלום רב. אני בת 55 מעשנת. בחודש האחרון אני קמה בבוקר עם דם ברוק. במשך היום אין לי את התופעה הזאת. אין לי בעיות בחניכיים. בכל לילה ובוקר אני מצחצת את השניים ומגרגרת עם מים ומלח. האם חלילה בעיה בראות? מה יכולה להיות הסיבה? אודה על תשובתכם.

 • + הוסף תגובה
רוק דמי לאחר השינה דר' אמנון שמושקוביץ 26/04/2013 17:23
 • שלום מירי . במהלך הלילה אנו נוטים לנשום דרך הפה. במהלך השינה יש הפרשת רוק מופחתת ועל כן ניגרם יבש בריריות הלוע. עקב זאת קיימים חיידקים הגורמים לריח רע בלוע. בנוסף, עקב היובש של הריריות, יש נימי דם קטנים בריריות החניכיים שמתפוצצים וגורמים להפרשה דמית. גם העישון משחק תפקיד בהיגיינה חרודה של ריריות הלוע. בהנחה שזה מופיע רק לאחר השינה ולא במהלך היום , נראה לי שאין לך סיבה גדולה לחשוש אך כאמור אני כאן מדבר רק באופן תיאורטי כי לא בדקתי אותך על כן ממליץ על מנת להיות בטוח לפנות לבדיקת רופא שיניים ורופא אאג על מנת לבחון אם אין פתולוגיה נוספת היכולה לגרום לדימומים הנ"ל.

 • + הוסף תגובה
אני בדיוק עם אותה הבעיה שחר 04/05/2013 23:37
 • יש לי את אותה התופעה בדיוק.הייתי אצל אאג,רופא ריאות,מומחית פה ולסת וגסטרו..לטענת כולם המקור הוא יובש בריריות במהלך הלילה היות וישנה עם פה פתוח. אם זה מרגיע אותך:) אני ממש נלחצתי בהתחלה שהמקור הוא מהריאות גם.

 • + הוסף תגובה
גם אני אבי 22/04/2018 06:56
 • גם אני הבחנתי בכתמים אדומים בליחה של הבוקר (אני לא מעשן) אבל עכשיו נרגעתי לנוכח התשובות שקדמו לי אני בן 52

 • + הוסף תגובה
גם אני :) מאיה 22/01/2019 08:07
 • תודה גם לי קרה הבוקר. ותשובת הרופא הרגיעה אותי.

 • + הוסף תגובה
עומר עומר 27/08/2019 07:57
בת 30 לא מעשנת.נשואה למעשן. מיכל 05/12/2019 23:27
 • אותה תופעה.אבל רוק ממש דמי וכהה.,תקופה ארוכה (יותר משנתיים.)יש סיבה לדאגה או לבדיקות?

 • + הוסף תגובה
ליחה ורודה לאחר שינה הרץ 27/07/2020 09:10
 • זה מספר חודשים הליחה לאחר שינה בבקר או אחה"צ. במשך היום הליחה לבנה. עם הקימה בבקר מורגש מין יובש בפה מה שאין כן במשך היום. רופא הגאסטרו אינו חושב שמדובר בבעיה במערכת העיכול (אם כי קבעתי בדיקה). רופר א.א.ג. בבדיקה ראשונית לא ראה דבר, אך בכל זאת ביקש לבצע בדיקות מעמיקות יותר. צילום חזה היה תקין. אילו סיבות נוספות גורמות לכך? ומדוע זה לא היה בכל השנים עד לאחרונה?

 • + הוסף תגובה
דמי עם רירית ליחה צהובה איילה 01/08/2020 10:53
 • מתחילת ממצב הקורונה יש לי כל בוקר ליחה דמית טעם מר בפה יובש בשפתיים,עשיתי את כל מה שנתבקשתי בדיקות סי.טי. הייתי אצל אף.אוזן.גרון ביצע מיקרוסקופיה, סי.טי.ראות. ובתחילה רופא המשפחה שלח אותי לבדיקת קורונה כמובן יצאתי שלילית כרגע מבקשים שאלך לעשות ברונכוסקופיה אני בת 61 אני אשמח להצעותכם .

 • + הוסף תגובה
בלוטת לימפה תת ליסתית מוגדלת הילה 03/12/2013 12:58
 • אני בת 24,ללא מחלות רקע,לחוצה ואני אשמח לעזרה: אחרי בדיקה שגרתית אצל רופאת משפחה ואי נוחות בגרון היא שלחה אותי לבדיקת אולטרסאונד בגרון ואלה התשובות: בלוטת לימפה תת לסתית בצאוור משמאל בגודל 2.8/039 ס''מ .מבנה שמור ווסקולרזציה רגילה בלוטת לימפה תת לסתית בצאוור מימין בגודל 2.8/0.9 ס''מ.מבנה שמור ווסקולרזציה רגילה בלוטות רוק בגדר הנורמה האיסטמוס תקין ואונות ימין ושמאל גודל רגיל ומרקם אחיד השאלה שלי היא ממה זה יכול לנבוע?אין לי כאבים באזור,הבלוטות האלה לא נראות לעין ואני גם לא מרגישה את הנפיחות שלהן ולא הייתי חולה בתקופה האחרונה.מה הסיבות האפשריות שבגללם הם מוגדלות? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קישריות לימפה תת ליסתיות מוגדלות דר' אמנון שמושקוביץ 03/12/2013 13:16
 • שלום הילה. בצואר יש מספר מאוד גדול של קישריות או בלוטות לימפה המהוות תחנות ניקוז של מערכת הלימפה של ראש- צואר. כל ביטוי של דלקת , מחלות אוטואימוניות או אף גידולים (שבאים בחשבון אחרונים בתור) , עלולים להתבטא בהגדלה ונפיחות של קישריות הלימפה. קיימות סיבות רבות ושונות להגדלה של הקישריות החל ממחלות ויראליות למיניהן, שריטה מבעלי חיים כגון מחתולים, קשקשת בעור הראש, שימוש בצבעים לצביעת השיער, גילוח בתי השחי, מחלת הנשיקה ( ויראלית ) , ועוד סיבות רבות ושונות. כדאי להיות במעקב רפואי , לעבור בדיקה של שדיים, בתי שחי ( אצל רופא כירורג המתמחה בכך) , בדיקת דם כללית ולוירוסים , בדיקת הבטן והמיפשעות - מדובר ברפואה מונעת ולא במשהוא מסכן חיים . והעיקר- לצאת מהלחץ . בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
בלוטת לימפה תת ליסטית מוגדלת אאאאא 29/07/2020 21:12
 • שאלתי האם דלקת או בעיות שיניים יכולות לגרום לכך?

 • + הוסף תגובה
הליך רפואי בעזרת לייזר נמש 28/07/2020 20:08
 • ישנו הליך שעושה רופא בסאן קליניק אשר אמור לחזק את שרירי החיך ובכך לשפר את הנשימה בלילה ולמנוע נחירות האם הוא יעיל והאם יש לו אישור רפואי האם שמעתה על ההליך והאים הוא עוזר? ומה הסיכונים שלו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!