תת-פעילות של בלוטת התריס: הטיפולים הטבעיים שיסייעו

כ-30% מהנשים צפויות לסבול מתת פעילות של בלוטת התריס, המביאה לחוסר איזון הורמונלי ולעלייה בלתי מוסברת במשקל: מהם התסמינים, כיצד מאבחנים ומה כדאי להשמיט מהתפריט כדי לטפל בבעיה? כל המידע החיוני
כתבה פרסומית כתבת חסותבלוטת התריס היא בלוטה אנדוקרינית הנמצאת בקדמת הצוואר. הבלוטה מייצרת הורמונים המסייעים לתפקוד תקין של המוח, הלב והשרירים. תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם)  היא הפרעה הורמונלית נפוצה מאוד, בעיקר בקרב נשים אשר עולה עם הגיל.


במצב הזה, הבלוטה אינה מייצרת מספיק הורמוני תריס וכתוצאה מכך, חילוף החומרים במערכות הגוף השונות נפגע. למרות שכיחותה הגבוהה וההשלכות הדרמטיות של התופעה על הבריאות, הגורמים לה נותרו מעורפלים והיא נחשבת לאחת מהבעיות עם שיעורי האבחון הנמוכים ביותר. כיצד מאבחנים, מה ניתן לעשות כדי לשפר את תפקוד הבלוטה וכיצד תוכלו לגלות בעצמכם אם אתם סובלים מהבעיה ההורמונלית? כל הפרטים.מהם התסמינים לתת פעילות של בלוטת התריס?

קיימים תסמינים רבים שעשויים לאותת על תת פעילות של בלוטת התריס, הם מתפתחים בהדרגתיות ולעיתים קשה מאוד להבחין בהם: ההפרעה ההורמונלית עלולה להביא לעייפות, עלייה במשקל, אי סבילות לקור ושיבוש הוסת. עם התפתחות התופעה הסובל ממנה עשוי לפתח דיכאון, הפרעה בזיכרון ועוד. 


כיצד מאבחנים? 

הורמון ה-TSH  מיוצר בבלוטת יתרת המוח, והוא משמש לגירוי של הבלוטה לשם הפרשת ההורמונים תירוקסין (T4)  וטרי יודותירונין (T3), המיוצרים בבלוטת התריס והם אלה השולטים על חילוף החומרים בגוף.  במצב רגיל קצב הפרשת ה-TSH יהיה ביחס הפוך להפרשת הורמוני ה-T3  ו-T4. במקרה של תת פעילות בבלוטת התריס רמת ה-TSH תהיה נמוכה מזו הקיימת אצל אדם בריא. בדיקת TSH לאבחון רמות ההורמון בגוף, היא בדיקת דם המהווה את קו האבחון הראשוני לתת פעילות של בלוטת התריס.
תת פעילות של בלוטת התריס עלולה להביא לעלייה בלתי מוסברת במשקל 
מה ניתן לעשות בכדי לשפר את תפקוד בלוטת התריס?

בלוטת התריס היא הבלוטה החשובה ביותר בגוף האדם ותת פעילות שלה הפכה למעין אפידמיה בשנים האחרונות, זאת כתוצאה מתזונה לא בריאה הגורמת לשיבושים בייצור ההורמונים המופקים ממנה, או יכולת לקויה שלהם להתקשר לקולטנים בתאים לצורך ביצוע פעילותם הביולוגית. מחולל הנזק הראשי הוא שומן בלתי רווי, המצוי במוצרים כמו שמן כנולה ומרגרינה. הקפידו לצרוך שומנים רב רוויים המצויים בחמאה, שמן זית ושמן קוקוס.


הקפידו להוסיף לתזונה שלכם מוצרים עשירים בסיבים תזונתיים, כמו דגנים מלאים ודגי ים. גם פעילות גופנית יכולה לתרום לשיפור תפקוד הבלוטה: היא מביאה להגברת הרגישות של רקמות הגוף להורמוני בלוטת התריס המופרשים. בנוסף, שילובה בשגרה מסייע בהפחתת רמות הסטרס, הידוע כפוגע ביכולת של בלוטת התריס למלא את תפקידה. 


הטיפול התרופתי בתת פעילות של בלוטת התריס נעשה בעזרת לבותירוקסין - הורמון T4 סינתטי. מינון התרופה נקבע בהדרגה, לאחר כחודש מתחילת נטילתה מבצעים בדיקת דם נוספת ומחליטים על המינון המתאים. תוך כשלושה חודשים נוצר איזון הורמונלי. 


הכותב הוא מומחה ברפואה פנימית, קרדיולוגיה ובמניעת מחלות בגיל המבוגר, מחבר הספר "רפואת אנטי איג'ינג" , בהוצאת פוקוס. בתאריך 3.11.17 ירצה דר' ארדיטי בכנס "רפואת אנטי איג'ינג" בת"א וירחיב בנושא. פורומים אף אוזן גרון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ברוטראומה שרה 22/01/2020 13:23
  • שלום רב, אני בת 66. לפני 9 ימים נסתמה לי אוזן כשהייתי בסוף צינון וקינחתי אף. ניסיתי לשחרר את הסתימה ע"י פמפום מספר פעמים. בבדיקת רופא אאג נצפתה ברוטראומה עם דמם באוזן תיכונה. בבדיקת שמיעה נמצאה ירידה בשמיעה של 20 דציבל לעומת האוזן הבריאה. אין בדיקה קודמת להשוואה. לאור הממצאים אני מטופלת בפרדניזון 60 מג. שאלתי היא האם ניתן לסמוך על בדיקת השמיעה כשהאוזן סתומה והטנטון חזק? אוסיף שאין לי שום כאב. האם הלחץ החזק שיצרתי לא היה פוגע קודם בעור התוף לפני שהיה מגיע לאוזן הפנימית?

  • + הוסף תגובה
בצקת במיתרי הקול סיגי 21/01/2020 23:01
  • אובחנתי עם בצקת במיתרי הקול. כואב לי מאוד הגרון. מרגישה כאב בבליעה. אין דלקת בגרון. רק אודם. קבלתי 4 ימים סטרואידים. היתה הטבה משמעותית. ואחרי שסיימתי את הטיפול שוב חזר הכאב באותה עוצמה . מה צריך לעשות? ממש קשה לי

  • + הוסף תגובה
נזלות וסינוסיטיס בכל חורף רפי 21/01/2020 17:11
  • שלום, אני בן 42 בריא בד"כ. מאז ילדותי, בכל חורף אני נתקף בדלקות סינוסיטיס שנפתר ע"י מתן מוקסיפן 500 מ"ג. הדלקת ממש משביתה אותי עם כאבי ראש, כאבי עיניים וכו' והבעיה שבשלושת החורפים האחרונים היה לי 3 פעמים בכל פעם בהפרשים של כמה שבועות. כלומר יוצא לי בכל חורף ליטול סך של 3 חבילות אנט' סה"כ. הסיבה היא ככל הנראה שהנזלת שלא מתייבשת מחמירה לאט לאט את המצב ואז מתחיל הדלקת. הייתי אצל א.א.ג שבדק לי את המחילות של האף בעזרת צינורית עם מצלמה ואמר שהכל תקין. שאלתי - מה היית ממליץ לי לקחת כדי לייבש את הנזלת ובכלל, איך לא להגיע למצב שאני מנוזל לכתחילה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!