//

תוספי תזונה: מה מומלץ - ומה אסור? [מדריך]

ויטמינים, מינרליים ותוספי תזונה הפכו לפופולריים בקרב הציבור הרחב. בעוד שמדפי החנויות מתמלאים בכל טוב ויד הצרכנים מושטת לכיס, מומחים מזהירים: "שימוש לא נכון בתוספי מזון עלול לגרום לנזק בריאותי חמור". אילו תוספי מזון דווקא כן מומלצים ואילו עלולים לגרום לנזק של ממש? מומחים מסבירים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 06/12/2017מדפי חנויות הטבע ובתי המרקחת עמוסים בשפע של וויטמינים, מינרליים ותוספי מזון, שהפכו למוצרים מבוקשים בשנים האחרונות. לכאורה, נראה כי לכל בעיה רפואית שלנו מסתתר פתרון בדמוי קפסולה "טבעית" או ויטמין מחולל פלאים. גם בימים אלה, כשהחורף בפתח, מי מאתנו לא מחפש קצת חיזוקים לגוף מפני אותם וירוסים וחיידקים הידועים לשמצה בעונה הקרה? הפתרון, פשוט לכאורה: מתייעצים עם מוכר או רוקח, קונים מוצר שעליו הוא ממליץ ומתחילים בשימוש.


"צריך לקחת בחשבון ששימוש לא נכון בתוספי מזון עלול להזיק", מזהירה ד"ר פזית שקד, רוקחת קלינית ומומחית בטיפול תרופתי ובעלת קליניקה. "אני חושבת שבהחלט הגיע הזמן שאנשים לא ימהרו לשלוף את הארנק ולשלם מאות שקלים על ויטמינים ומינרלים שאין להם צורך בהם, ושלא ישפרו את הבריאות שלהם או יגנו על הגוף שלהם מפני מחלות, או כפי שהוכיחו עבודות רבות שנעשו בנושא בשנים האחרונות -  לעיתים אף ההפך מכך".
מחקרים הוכיחו: שימוש בתוספי מזון אף עלול להיות מסוכן

ד"ר שקד מציינת כי מחקרים שונים שנעשו בנושא לא מצאו כל תועלת משמעותית בנטילה קבועה של מולטי ויטמינים. " ב - 2013 פרסם ה"Internal Medicine Annals of " עבודה גדולה מטעם "השירותים האמריקאים למניעת מחלות"- USPTF, שבחנה את הנושא. המחקר כלל תוצאות שנאספו מ- 24 מחקרים שונים בהם השתתפו מעל 350,000 נבדקים שנטלו מולטי ויטמינים במשך 12 שנים, בניסיון לבחון האם נטילתם לאורך זמן אכן מקטינה את הסיכון למחלות כרוניות כגון מחלות לב וסרטן".


והתוצאות? "לא הוכח כל אפקט ואין עדות מוצקה לעובדה שנטילת תוספי מזון כאלה ואחרים אכן מסייעת במטרה זו. אגב, גם מחקרים שניסו לבדוק את השפעתם של תוספי מולטי וויטמינים על הזיכרון והיכולת הקוגניטיבית בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי, הראו כי אין כל שיפור במדדים לאחר שימוש זה. מעבר לכך, גם שימוש בוויטמינים בקרב חולי לב  לא הראה כל אפקט מגן מאירועי לב נוספים ".


מעבר לעובדה שלא הוכחה כל השפעה מחקרית חיובית בעניין, ד"ר שקד מעלה נקודה מדאיגה אף יותר: "נטילת תוספי מזון שלא לצורך או נטילתם מעבר לכמות הנדרשת, עלולה לגרום לנזק גופני. עודף ברזל למשל, עלול להוביל לפיברוזיס של הכבד (ופגיעה בתפקודו), לאי ספיקת לב ולבעיות הולכה חשמלית בלב. כך גם  עודף ויטמין A  המיועד לשימוש בקרב נשים הרות, עלול לגרום למומים בעובר, וצריכה מופרזת של בטא קרוטן  בקרב מעשנים מעלה את הסיכון שלהם לפתח סרטן ריאות. 


לגבי ויטמין E ד"ר שקד מציינת כי למרות מחקרים מסוימים אשר הראו קשר בין צריכה מופרזת וממושכת של ויטמין זה לבין הסיכון לפתח שבץ מוחי (על רקע דימום מוחי) ואף למוות, עדיין קיימת אי וודאות בנושא לנוכח הפערים בין שיטות המחקר השונות וטיב האוכלוסיות של הנבדקים שנכללו בהם.


"הבעיה שמתעוררת לעיתים קרובות בקרב אלה העושים שימוש קבוע במולטי ויטמינים, נובעת מכך שמדובר במצב שבו לא ניתן להפריד את רכיביהם ולטול אותם בנפרד. כך מי שעושה שימוש במוצר כוללני זה נאלץ להכניס לגופו ויטמינים שהוא לא תמיד זקוק להם,  אשר עלולים לגרום לתופעות שונות כתוצאה משימוש מופרז".


ד"ר מרינה מסקליטו, פרמקולוגית קלינית, מציינת כי גם ויטמין E  נמצא כמעלה את הסיכון לסרטן במקרים של צריכה עודפת. כמו כן היא מעלה סכנה אפשרית נוספת: "חשוב לזכור שלתוספי מזון עלולה להיות אינטראקציה לא רצויה עם תרופות רבות למחלות כרוניות".
נטילת תוספי מזון שלא לצורך או נטילתם מעבר לכמות הנדרשת, עלולה לגרום לנזק גופני
ויטמין C  - לא הוכח מחקרית כמחזק את המערכת החיסונית

כעת, כשהחורף בפתח רבים מאתנו מחפשים דרכים "טבעיות" לחיזוק מערכת החיסון. ובכן, לד"ר שקד יש חדשות מעט מאכזבות בעניין: "תוספים שונים הנמכרים למטרות חיזוק מערכת החיסון, כגון ויטמין C  או בטא קרוטן לא  הוכחו כיעילים למטרה זו. למעשה, כיום אין אף תוסף שהוכח כיעיל לשם חיזוק מערכת החיסון. הדרך היחידה להגן עליה מפני מחלות היא באמצעות חיסונים יעודים כגון חיסון השפעת הניתן לכלל האוכלוסייה וחיסונים לפי מטרות אינדיבידואליות בהתאם לאוכלוסיות עם צרכים מיוחדים או בעלי מערכת חיסון חלשה מהממוצע. גם תזונה מאוזנת עשויה להשפיע לטובה בנושא".


ד"ר מסקליטו מציינת בהקשר זה את חשיבותו של תפריט תזונה עשיר בסיבים תזונתיים וויטמינים: "בחורף רצוי לאכול פרות וירקות מכל הסוגים, וכן להימנע ככל שניתן ממאכלים עתירי שומן וסוכר. דבר ידוע הוא כי חיידקים נמשכים לכמויות גבוהות של סוכר בגוף".סידן, ויטמין D וברזל: דווקא כן עשויים להועיל


למרות האמור, חשוב לציין גם את תוספי המזון שדווקא כן עשויים להועיל במצבים מסוימים:
"סידן למשל, הוא מינרל שמומלץ לכל האוכלוסייה ליטול במינון לפי גיל, מאחר שלרובנו אין מספיק ממנו בגוף, וקשה לאתר חסר שלו בבדיקת דם. מחסור במינרל זה עלול למצב שבו העצמות פגיעות יותר בגיל מבוגר וכתוצאה מכך בין היתר גם לשברים.


בדומה לסידן, גם לוויטמין D  תפקיד חשוב בשמירה על צפיפות העצמות. לאור הסיכון לסרטן העור מחשיפה לשמש זו אינה הדרך המומלצת להעלות את רמת הוויטמין בגופנו. לכן, בהחלט מומלץ היום לצרוך תוספי ויטמין D. במקרה זה. הקצובה היומית המומלצת: 400 יחידות בינלאומיות ולקשישים לפחות 800 יחידות ".


ד"ר מסקליטו דווקא חושבת שמותר ורצוי להיחשף לשמש בשעות היותר מאוחרות של היום. "עם זאת, מומלץ לבדוק את רמות ויטמין D בבדיקות דם באופן שוטף באוכלוסיות מסוימות כמו נשים בגיל המעבר, קשישים וחולים כרוניים", היא מציינת. 


מה לגביי ברזל? "במקרה שבדיקות הדם מאתרות מצב של מחסור חמור בברזל או אנמיה  (חוסר דם) על רקע מחסור במינרל זה, בהחלט רצוי להשלים את החסר על ידי תוסף חיצוני. עם זאת, חשוב לזכור כי נטילת יתר של ברזל עלולה לגרום כאמור להרעלה ולכן, רצוי להמשיך במעקב הרפואי לאורך השימוש בהתאם להנחיית הרופא",מסבירה ד"ר שקד.


"משרד הבריאות ממליץ לתת תוסף ברזל לתינוקות, כי יש להם נטייה לפתח אנמיה בשנה הראשונה לחייהם", מוסיפה ד"ר מסקליטו.


חומצה פולית: "רכיב זה נועד בעיקר לנשים בגיל הפוריות ובעיקר בטרם כניסה להריון ובמהלכו, על מנת למנוע מומים מולדים בעובר. בהקשר זה רצוי לציין כי למעט ברזל שניתן בהתאם להמלצה המקובלת ולפי הצורך האישי, אין לאישה ההרה צורך במולטי ויטמין או בכל תוסף אחר"."חומצה פולית ניתנת לעיתים גם לתינוקות ולילדים לפי הצורך", מציינת ד"ר מסקליטו.מעבר להמלצות אלה, ד"ר שקד מזכירה מקרים נוספים שבהם נהוג להמליץ על תוסף: "כשמדובר באוכלוסייה הסובלת מ"ניוון של רשתית העין' – AMD , נהוג להמליץ על נטילת קוקטייל ייחודי של ויטמינים שנועד למנוע את התדרדרות המחלה. גם במקרים של אנמיה המלווה בחסר של חומצה פולית או ויטמין 12B, נטילה של תוספים אלה חשובה לתיקון האנמיה ולמילוי המאגרים של הוויטמינים הנחוצים בגוף".על מה כדאי להקפיד בקניה?

"חשוב לוודא שעל האריזה של התוסף שאתם רוכשים מצוינת הקצובה היומית המומלצת לאותו ויטמין או מינרל, ומומלץ שלא לעבור ל קצובה זו אלא בהוראת רופא. כמו כן, חשוב להתייעץ עם רוקח או עם רופא עוד לפני ההחלטה על נטילת תוסף כזה או אחר".

ד"ר מסקליטו מוסיפה: "רצוי לבדוק מי החברה העומדת מאחורי המוצר, האם יש לה אישורים רגולטורים (CE) אישור אירופאי או GMP (אישור אמריקאי) ואישור מטעם משרד הבריאות".המסקנה: פחות תוספים, יותר הקפדה על אורח חיים בריא ותזונה מאוזנת

ד"ר שקד מסכמת ומסבירה כי בסופו של דבר הדרך הטובה ביותר לצרוך ויטמינים ומינרליים היא באמצעות המזון. "מולטי ויטמין הוא אינו תחליף למזון. יתרה מכך, הוכח שגם כאשר מדובר באנשים שלא אוכלים בצורה מאוזנת ואינם צורכים מגוון ירקות ופירות שכידוע חיוניים לבריאות, אין כל הוכחה שנטילת תוספי מזון תסייע להם להתגבר על המחסור החיוני, או תמנע מהם לחלות. מעבר לכך, צריך לזכור שבכל יום מתבצע מחקר חדש בתחום ומגלים ממצאים חדשים. לכן, עדיף לצמצם את השימוש במוצרים מלאכותיים שיעילותם מוטלת בספק". בשנת 2014 פרסם ה-USPTF נייר עמדה לגבי הקשר בין צריכת וויטמינים ומניעת מחלות לב, כלי דם, שבץ מוחי וסרטן. המסקנות אשר פורסמו עדיין תקפות: "אין בידינו מספיק מחקרים על מנת לדעת את המאזן בין נזק ותועלת מנטילה של תוספי מולטי ויטמינים או תכשירים של תוספים בודדים או קבוצות שלהם. אנו יודעים בוודאות שנטילה של ויטמין E או בטא קרוטן אינה מקטינה את הסיכון להתפתחות מחלות אלה.

פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה לספיגת סידן דודו 09/07/2020 17:40
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
 • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה דודו 09/07/2020 17:39
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!