תסמונת הרגל הקצרה: הכירו את הפתרון הפשוט לבעיה הנפוצה

סובלים מכאבי רגליים או בעיות גב? הסיבה לכך עשויה להיות אי שוויון באורך הרגליים – תופעה נפוצה הגורמת לצליעה, ללחץ רב על המפרקים ולפגיעות בעמוד השדרה. הגבהה מלאכותית המוצבת בנעליים פותרת את הבעיה השכיחה בקלות – ללא צורך בניתוח: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותיותר מ- 50% מהאוכלוסייה סובלת מהבדל באורך הרגליים. אך בעוד שבקרב רוב האנשים מדובר בהבדל מזערי בו כמעט ולא ניתן להבחין והוא אינו גורם לפגיעות בריאותיות שונות, אסימטריה משמעותית (הגדולה יותר מהפרש של סנטימטר אחד בין שתי הרגליים) עשויה להביא להתפתחותם של מצבים בריאותיים שונים, בניהם בעיות ירכיים או ברכיים, פגיעה בכף הרגל ועקמת פונקציונלית. ממה נגרמת אסימטריה באורך הרגליים וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.מהן הסיבות לא-סימטריה בין שתי הרגליים?

אורך הרגליים נקבע באמצעות מדידה של הרגל, מהחלק הבולט שבעצם האגן ועד למפרק הפנימי של הקרסול או עצם הקרסול. במצבים בהם מתקיימת אסימטריה בין שתי הרגליים, מרכז הכובד של הגוף נשען על רגל אחת בלבד (בזמן עמידה על זו הקצרה ובזמן הליכה על הארוכה) וכך גורם לאי שוויון באורך הרגליים ולעומס לא תקין ובלתי שווה על המפרקים והשרירים. קראו עוד: סובלים מכאבי רגליים? כנראה שמדרסים הם הפתרון ישנן מספר סיבות לאי שוויון בין שתי הרגליים: הסיבה הראשונה היא עקמת (סקוליוזיס), ליקוי בעמוד השדרה המתבטא בסטייתו וכתוצאה מכך מביא לקיצור הרגליים. השנייה, היא פיצול אגן -  מצב בו האגן אינו מקביל וקיימים הבדלי גובה בין המכתש השמאלי והימני וכתוצאה מכך נוצר קיצור של אחת הרגליים. הסיבה השלישית נעוצה בכשלים מסוימים בפעולות כירורגיות, כמו לדוגמה חיבור לא מדויק בעת ניתוח החלפת מפרק ירךאסימטריה בין שתי הרגליים עשויה להיות גם פגם מולד או להתפתח כתוצאה מפגיעה במהלך תהליך ההחלמה של עצם השוק או הירך. 

מהן ההשלכות של ההבדלים באורך הרגליים?

ללא כל תלות בסיבה לאי השוויון בין שתי הגפיים התחתונות, התוצאה היא צליעה. למעשה, לא מדובר בבעיה אסתטית בלבד והיא יוצרת גם פגיעה פיזית  וגורמת להפעלת לחץ רב על כל המפרקים בגוף. הרגל הקצרה יותר נתונה ללחץ רב כשהיא פוגעת בקרקע ומופעל לחץ רב על הברך של הרגל הארוכה. הצליעה יוצרת גם עודף תנועתיות בעמוד השדרה וכך עלולות להתפתח פגיעות שונות בו, לרבות פריצת דיסק או בלט בדיסק הבין חולייתי. כיצד ניתן לאבחן את אי השוויון בין הרגליים?

האבחון המדויק ביותר לאסימטריה בין הרגליים מתבצע בעזרת מדידת העצמות בצילום רנטגן ובאמצעות מדידה פיזית של רגלי המטופל כאשר הוא מצוי במנח שכיבה ישר. מהן דרכי הטיפול בבעיה?

ישנן מספר פעולות כירורגיות אותן ניתן לבצע לתיקון אי השוויון בין הרגליים. אצל ילדים ומתבגרים הסובלים מקיצור מולד, ניתן להחדיר ברגים וכך להגדיל את המרווח שבין העצמות. הגדלת המרווח בצורה מבוקרת, גורמת לעצם להפרשה מוגברת של תאי עצם וכתוצאה מכך גם להארכת העצמות. 


במצבים בהם האסימטריה נוצרה כתוצאה מפגיעה או שבר, ניתן להוסיף פלטות מתכת באזור הפגיעה, כדי לגשר בין החלק העליון לתחתון של העצם ולהביא להארכתה. הפעולה הכירורגית אמנם יעילה מאוד, אך היא תקפה בעיקר בקרב צעירים. עם ההתבגרות פתרון זה הופך להיות מורכב יותר ליישום. 


קראו עוד: נפוצה בעיקר אצל בנות: כל הסיבות והטיפולים לעקמת 


אחד הפתרונות הנפוצים והמוצלחים ביותר לאי השוויון בין הרגליים הוא מיקום הגבהה בתוך הנעל או מחוצה לה. האביזר המלאכותי עשוי מחומר קשיח, המוצב בין הרגל לנעל ומקורב באורכו לגובה החסר. ההגבהה עשויה מחומרים קשיחים קלים מאוד להם אין השפעה משמעותית על משקל הגוף. 


בעוד שההגבהה החיצונית מתאפשרת רק בזוג נעליים אחד, ההגבהה הפנימית מתפקדת כמעין מדרס, אותו ניתן להעביר מנעל אחת לאחרת. תכנון ההגבהה נעשה בהתאמה אישית תוך בחינת מבנה הרגל והתאמתה לכל מטופל. באמצעות האביזר התומך, אורכי הרגליים משתווים ונמנעת הצליעה. 


למרות שרבים מקלים ראש בתופעה זו, הצליעה הנגרמת כתוצאה מאי השוויון ברגליים גורמת לפגיעה במפרקי העצמות ולכאבים עזים. ההגבהה היא פתרון פשוט ובר שינוי המסייע למנוע נזקים אורתופדיים משמעותיים. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אורתוטיסט שמואל להב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מדרסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מדרסי newfeet חיפאית 06/03/2020 08:27
  • האם מדרסי newfeet בריאים או שזו עבודה בעיניים. אפשר לענות לי בפרטי. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
מדרסים ויושרה אורתוטיסט שמואל להב 06/03/2020 09:17
  • שלום לחיפאית, לא יודע להגיד אך השיטה שלהם לא בריאה בעיני, אתה מגיע לקנות מדרס במחיר 99 ₪ כפי שהפרסום שלהם מבטיח אך הם מדברים איתך על מדרסים במחיר סביב 2200, 2700 ₪. אני יודע מנסיון, הגעתי אליהם כלקוח מוסווה .. תחליטי לבד. בהצלחה

  • + הוסף תגובה
קשת גבוהה ליבי 05/03/2020 17:30
  • שלום יש לי קשת גבוהה ודפורמציה ב-3 אצבעות הרגליים האמצעיות (2-4). אני סובלת מכאבים חזקים בקשת הרגל ובאצבעות הרגליים. בנוסף, הרגליים שלי לא באותו אורך. ניסיתי לשים 'בננת סיליקון' מתחת לאצבעות אבל בגלל העיוות הן נהיו ממש קטנות ומעוותות והבננה רק מכאיבה לי. ניסיתי לעשות מדרסים בהתאמה אישית מהסוג הפשוט וזה לא עזר לי כלל. שאלותיי הן, מה ההבדל בין מדרסים פשוטים וזולים ליקרים יותר? איך עליי לבחור מכון טוב של מדרסים? על סמך אילו שיקולים?

  • + הוסף תגובה
היכן והאם להזמין מדרסים אורתוטיסט שמואל להב 05/03/2020 20:04
  • שלום ליבי, אני מקווה שרופא הפנה אותך למדרסים ולא החלטת על דעת עצמך לצורך במדרסים. את צריכה מכון שיש לו אישור של משרד הבריאות שנקרא: "הכרת מעמד". כמובן שאני אשמח לעזור לך, לתיאום 036121070. אנחנו יושבים בר"ג. אם תגיעי אלי ארצה לראות את המדרסים שעשו לך ואת הנעליים איתם את משתמשת. בריאות שלמה, שמוליק

  • + הוסף תגובה
מידרסים לכאבים מטטרסלגים וכרית קדמית מעובה ושורפת תמי 02/03/2020 09:50
כאבים תוך שימוש במדרסים אורתוטיסט שמואל להב 02/03/2020 09:58
  • כפי שרשמתי לך את צוזמנת להגיע אלי בתיאום 036121070 לבדיקה וייעוץ ללא עלות. שמוליק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!