תסמונת הרגל הקצרה: הכירו את הפתרון הפשוט לבעיה הנפוצה

סובלים מכאבי רגליים או בעיות גב? הסיבה לכך עשויה להיות אי שוויון באורך הרגליים – תופעה נפוצה הגורמת לצליעה, ללחץ רב על המפרקים ולפגיעות בעמוד השדרה. הגבהה מלאכותית המוצבת בנעליים פותרת את הבעיה השכיחה בקלות – ללא צורך בניתוח: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותיותר מ- 50% מהאוכלוסייה סובלת מהבדל באורך הרגליים. אך בעוד שבקרב רוב האנשים מדובר בהבדל מזערי בו כמעט ולא ניתן להבחין והוא אינו גורם לפגיעות בריאותיות שונות, אסימטריה משמעותית (הגדולה יותר מהפרש של סנטימטר אחד בין שתי הרגליים) עשויה להביא להתפתחותם של מצבים בריאותיים שונים, בניהם בעיות ירכיים או ברכיים, פגיעה בכף הרגל ועקמת פונקציונלית. ממה נגרמת אסימטריה באורך הרגליים וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר.מהן הסיבות לא-סימטריה בין שתי הרגליים?

אורך הרגליים נקבע באמצעות מדידה של הרגל, מהחלק הבולט שבעצם האגן ועד למפרק הפנימי של הקרסול או עצם הקרסול. במצבים בהם מתקיימת אסימטריה בין שתי הרגליים, מרכז הכובד של הגוף נשען על רגל אחת בלבד (בזמן עמידה על זו הקצרה ובזמן הליכה על הארוכה) וכך גורם לאי שוויון באורך הרגליים ולעומס לא תקין ובלתי שווה על המפרקים והשרירים. קראו עוד: סובלים מכאבי רגליים? כנראה שמדרסים הם הפתרון ישנן מספר סיבות לאי שוויון בין שתי הרגליים: הסיבה הראשונה היא עקמת (סקוליוזיס), ליקוי בעמוד השדרה המתבטא בסטייתו וכתוצאה מכך מביא לקיצור הרגליים. השנייה, היא פיצול אגן -  מצב בו האגן אינו מקביל וקיימים הבדלי גובה בין המכתש השמאלי והימני וכתוצאה מכך נוצר קיצור של אחת הרגליים. הסיבה השלישית נעוצה בכשלים מסוימים בפעולות כירורגיות, כמו לדוגמה חיבור לא מדויק בעת ניתוח החלפת מפרק ירךאסימטריה בין שתי הרגליים עשויה להיות גם פגם מולד או להתפתח כתוצאה מפגיעה במהלך תהליך ההחלמה של עצם השוק או הירך. 

מהן ההשלכות של ההבדלים באורך הרגליים?

ללא כל תלות בסיבה לאי השוויון בין שתי הגפיים התחתונות, התוצאה היא צליעה. למעשה, לא מדובר בבעיה אסתטית בלבד והיא יוצרת גם פגיעה פיזית  וגורמת להפעלת לחץ רב על כל המפרקים בגוף. הרגל הקצרה יותר נתונה ללחץ רב כשהיא פוגעת בקרקע ומופעל לחץ רב על הברך של הרגל הארוכה. הצליעה יוצרת גם עודף תנועתיות בעמוד השדרה וכך עלולות להתפתח פגיעות שונות בו, לרבות פריצת דיסק או בלט בדיסק הבין חולייתי. כיצד ניתן לאבחן את אי השוויון בין הרגליים?

האבחון המדויק ביותר לאסימטריה בין הרגליים מתבצע בעזרת מדידת העצמות בצילום רנטגן ובאמצעות מדידה פיזית של רגלי המטופל כאשר הוא מצוי במנח שכיבה ישר. מהן דרכי הטיפול בבעיה?

ישנן מספר פעולות כירורגיות אותן ניתן לבצע לתיקון אי השוויון בין הרגליים. אצל ילדים ומתבגרים הסובלים מקיצור מולד, ניתן להחדיר ברגים וכך להגדיל את המרווח שבין העצמות. הגדלת המרווח בצורה מבוקרת, גורמת לעצם להפרשה מוגברת של תאי עצם וכתוצאה מכך גם להארכת העצמות. 


במצבים בהם האסימטריה נוצרה כתוצאה מפגיעה או שבר, ניתן להוסיף פלטות מתכת באזור הפגיעה, כדי לגשר בין החלק העליון לתחתון של העצם ולהביא להארכתה. הפעולה הכירורגית אמנם יעילה מאוד, אך היא תקפה בעיקר בקרב צעירים. עם ההתבגרות פתרון זה הופך להיות מורכב יותר ליישום. 


קראו עוד: נפוצה בעיקר אצל בנות: כל הסיבות והטיפולים לעקמת 


אחד הפתרונות הנפוצים והמוצלחים ביותר לאי השוויון בין הרגליים הוא מיקום הגבהה בתוך הנעל או מחוצה לה. האביזר המלאכותי עשוי מחומר קשיח, המוצב בין הרגל לנעל ומקורב באורכו לגובה החסר. ההגבהה עשויה מחומרים קשיחים קלים מאוד להם אין השפעה משמעותית על משקל הגוף. 


בעוד שההגבהה החיצונית מתאפשרת רק בזוג נעליים אחד, ההגבהה הפנימית מתפקדת כמעין מדרס, אותו ניתן להעביר מנעל אחת לאחרת. תכנון ההגבהה נעשה בהתאמה אישית תוך בחינת מבנה הרגל והתאמתה לכל מטופל. באמצעות האביזר התומך, אורכי הרגליים משתווים ונמנעת הצליעה. 


למרות שרבים מקלים ראש בתופעה זו, הצליעה הנגרמת כתוצאה מאי השוויון ברגליים גורמת לפגיעה במפרקי העצמות ולכאבים עזים. ההגבהה היא פתרון פשוט ובר שינוי המסייע למנוע נזקים אורתופדיים משמעותיים. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם אורתוטיסט שמואל להב השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מדרסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מדרס בלייזר שואל 03/09/2020 09:03
 • ראיתי פרסום של מכון מור יחד עם קופת החולים על מדרסים ב60 שח שנעשים בלייזר ואם אני מבין נכון זה לא 100 אחוזים מוצר בהתאמה אישית כמו שלוקחים בתבנית שמניחים בתוכה את הרגל. אני שנים כבר משתמש במדרסים. יש לי פלטפוס וצריך תמיכת קשת. מדרס בלייזר זה באמת תחליף אמיתי למדרסים שאני משלם עליהן בדכ כאלף שקלים?

 • + הוסף תגובה
מדרסים מוכנים אורתוטיסט שמואל להב 03/09/2020 09:43
 • שלום, גם בסופר יש מתלה עם מדרסים מוכנים, אולי זולים יותר.. מדרס או יותר נכון, רפידה מוכנה, מוצר מדף, אף פעל לא יכול להתאים כמו מדרס שנעשה לפי מידותיך וצרכיך. אגב, מהיכן המילה לייזר, זו הטעייה כאילו המדרס מיוצר בחריטת לייזר, זה ממש לא המצב כאן.

 • + הוסף תגובה
מדרסים ושאר שאלות .......... ס 05/08/2020 09:54
 • שלום בת 45, בריאה רזה ולא מעשנת. עקב כאב באצבע ליד האגודל ברגל שמאל, אורטופד כף רגל שלח אותי לצילום רנטגן בשתי כפות הרגליים עם שלושה מנחים ובנוסף אולטראסאונד לכף הרגל. הוא החליט שיש לי פרייברג ושעליי לקנות מדרסים אצל מישהי ושזה יקנה לי הנחה מקופח ובנוסף ניתן לעשות זריקת קורטיזון. הבנתי מאורטופדים של כף רגל אחרים שהוא היה צריך לשלוח לסיטי. האם הבדיקות שביצעתי לא מתאימות באמת? למה משמשים המדרסים? האם נעלי נייק ללא מדרסים טובים להליכה? הבנתי שמדרסים מיועדים לנעל סגורה ובקיץ אני הולכת עם סנדלים, האם סנדל של טבע נאות טוב לי? מה הקשר לקשת גבוהה ולפרייברג? האם המחלה הזו יכולה להסתבך? מהם הסיבוכים? איזה ספורט מומלץ לעשות בשביל להזרים דם? הליכה יוצרת עומס על האצבע? הבנתי שאין לי הזרמת דם תקינה באצבע תודה

 • + הוסף תגובה
בעיות בכף הרגל ותשובות אורתוטיסט שמואל להב 05/08/2020 15:46
 • היי, חלק מהשאלות שלך לא מיועדות אלי. בגדול הבעיה הרפואית שלך גורמת לכאבים באזור כריות/בסיס האצבעות בכף הרגל, קשת אורכית גבוהה מידי מוסיפה לחץ לאותו אזור כמו גם עומס הליכה יכול ליצור עומס על האצבע. המדרסים מיועדים לתמוך בקשתות כך שהם יורידו לחץ מהאזור הכואב. כל נעל ולו היקרה ביותר מכילה רפידה טובה יותר או פחות אך לא מכילה מדרס שנבנה לפי צורת הקשתות שלך ולפי הצורך שלך ולכן לכל נעל וכפכף את צריכה מדרסים. ישנם מדרסים לפעילויות שונות (עמידה ממושכת, פעילות ספורטיבית, ועוד) וישנם מדרסים המותאמים לסוגי נעליים (אלגנטי, סנדל/כפכף, ספורט) . המחלה יכולה לגרום לסיבוך בפני עצמה וגם בעקיפין, למשל, בגלל כאב את משנה את צורת הדריכה ומעמיסה ביתר על הברך. כשמגיעים אלי בכדי לעשות מדרסים אני נוהג לבדוק במחשב דריכה את יקום ועוצמת הלחצים, לבחון את מהות הכאבים, את מצבי העומס על הרגל ביום יום, בודק את סוגי הנעליים ולפי כל אלו ממליץ/בונה מדרסים. בריאות מלאה

 • + הוסף תגובה
מדרסים ושאר שאלות .......... ג 26/08/2020 08:54
עלות מדרסים אורתוטיסט שמואל להב 26/08/2020 09:58
 • בוקר טוב, לגבי עלות אין לי מושג! ישנם סוגים מרובים והשאלה היא מה מתאים לך? רק לאחר בדיקה ניתן לדעת.

 • + הוסף תגובה
פרטי או קופה? קימי 25/08/2020 23:24
 • שלום רב, אני בקופת חולים מכבי. האם, מנסיונך, עדיף לעשות מדרסים באופן פרטי או שהמכונים שעובדים עם הקופה מספיק טובים? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
יצרני מדרסים אורתוטיסט שמואל להב 25/08/2020 23:39
 • ישנם יצרני מדרסים מעולים וישנם כאלה שלא כל כך מבינים, גם בין אלו שמייצרים תחת ההסדר של מכבי. ברור שגם הם יכולים/יודעים לעשות באופן פרטי. אגב, גם המכון שלי מייצר מדרסים תחת ההסדר של מכבי. בהצלחה, שמוליק

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!