ניתוח להחלפת מפרק ירך וברך: כל הסיבות – והפתרון להחלמה מהירה

ניתוחי החלפת מפרק ירך או ברך הם מבין ההליכים הכירורגים הנפוצים ביותר, ובישראל כ- 4000 ניתוחים מסוג זה מתבצעים בכל שנה. הסיבות לפגיעה במפרקים שונות והן גורמות להגבלה ניכרת בתנועה לכאב רב. מהן דרכי הטיפול בתופעה ואיזה ניתוח יאפשר לכם לחזור לשגרה במהירות? מומחה מסביר

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 17/12/2017


מפרקי הירך והברך עלולים להיפגע מסיבות שונות ובשל כך ניתוחים להחלפת ירך וברך הפכו לאחד מההליכים הכירורגיים הנפוצים ביותר בעולם המערבי. החלפת המפרק המפרקי יכולה להתבצע במספר גישות שונות, ולכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. מהן הסיבות לפגיעה במפרקי הירכיים והברכיים, מי מצוי בקבוצת סיכון ואיזה הליך כירורגי יאפשר לכם לחזור לשגרה במהירות ועם כאב מינימלי? צפו בד"ר ירון ברין מסביר. 
        
מהם התסמינים שיעידו על פגיעה במפרק הירך או הברך?

התלונות השכיחות ביותר במצב של פגיעה במפרק הן כאבים בנשיאת משקל גוף או בהנעת המפרק. כאשר מדובר בפגיעה במפרק הירך הכאב יופיע לרוב במפשעה וכאשר הפגיעה תתפתח במפרק הברך יורגש כאב אזורי. במקרים מסוימים עשויים להופיע סימנים, כמו הגבלה בטווח תנועה ובהליכה, קושי בעלייה וירידה במדרגות, קושי בקימה, קישיון בוקר באזור המפרק ועוד. מהן הסיבות לפגיעה במפרק הירך או הברך ?

פגיעה במפרק הירך והברך לרוב תתרחב בקרב אנשים מעל לגיל שישים. אך אלה הסובלים ממחלות ראומטיות עלולים להזדקק להחלפת מפרק כבר בגיל 301. בנוסף, טראומה כתוצאה מחבלה או שבר שהביאה לפגיעה במפרק, זיהומים בירך או בברך שגרמו לשינויים במפרק, מחלות של שורת הדם שפגעו באספקתו לראש הירך או הברך וטיפול סטרואידים ארוך טווח, עשויים גם הם להביא להרס של המפרק. 
פגיעה במפרקי הירך והברך לרוב תתרחש בקרב בני ה-60 ומעלה, אך היא עלולה להתפתח גם בצעירים מסיבות שונות מהן דרכי הטיפול?


טיפול שמרני

רוב האנשים שמגיעים עם תלונות של ברך וירך סובלים מהשמנת יתר. לכן אנו מתחילים בטיפול שמרני הכולל ירידה במשקל, פיזיותרפיה, חיזוק שרירים, טיפול בכאב והזרקות או לברך או לירך, זאת במטרה להוריד את רמת הכאב ולשפר את תפקודיות המפרק.טיפול ניתוחי

ישנן שלוש גישות רווחות: הגישה האחורית, הכוללת הגעה למפרק דרך שרירי העכוז. שיטה זו היא הרווח ביותר, הגישה הצדדית, והגישה הקדמית שכיום צוברת פופולאריות רבה. 
מהם יתרונות הגישה הקדמית?

לגישה זו יתרונות רבים:היא עוברת בין שרירים ועל כן לא מסתכנת בפגיעה בהם. כתוצאה מכך המטופל יסבול מפחות כאבים לאחר הניתוח ויעבור שיקום מהיר יותר שיאפשר לו לחזור לסביבתו הטבעית ולפעילות יומיומית תוך זמן קצר מביצוע הניתוח.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ירון ברין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות mri Jon 30/05/2018 21:14
  • היי מצרף תוצאות mri אבקש לדעת מהי המשמעות ממצאים: בצקת לישדית קלה בהיקף אחורי של ה- LTP ללא הדגמת קווי שבר או אוסטאונקרוזיס. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות שמורות. מודגם קרע במישורים שונים בגוף ולאורך קרן אחורית של הסהרון המדיאלי אשר מגיע כמעט עד לשורש, אך ללא ניתוק. הסהרון הלטרלי שמור. המנגנון המיישר וסחוס הפיקה תקינים. נוזל תוך מפרקי בכמות מתונה. ללא הדגמת ציסטה פופליטאלית. בתודה על ההפניה ובברכה, דר' אולג ליסי מומחה ברדיולוגיה אבחנתית מ.ר 33834 מ.ר.מ 27205 לסיכום: 1. קרע בסהרון המדיאלי כתואר. 2. קונטוזיה לישדית קלה ב- LTP. 3. ללא הדגמת קרע ברצועות.

  • + הוסף תגובה
קרע בסהרון המידיאלי אורי מגנזי 14/10/2019 17:50
  • היי,קראתי את השאלה שלך והתוצאות של בדיקת הMRI שלי היו נורא דומות,אשמח לדעת מה עשית בנידון,אם פתרת את הבעיה ואיך? תודה רבה מראש

  • + הוסף תגובה
ברך אורי מגנזי 14/10/2019 17:48
  • עשיתי mri וזאת התוצאה שלו... בצקת לשדית קלה בהיקף של ה- LFC. לא הודגמו שברים או אוסטאונקרוזיס. הסחוס המכסה שמור. הרצועות הצולבות והרצועות הקולטרליות תקינות. מודגם קרע אנכי-אלכסוני ללא גבולות חדים לאורך קרן אחורית של הסהרון המדיאלי המגיע עד לשורש ובליווי צבר ציסטות פארא-מניסקאליות קטנות בצמוד לשורש בקוטר כללי עד 1 ס"מ. ללא ניתוק של הקרן. אותות חריגים פוקליים ללא קרע מוגדר גם בגוף הסהרון. הסהרון הלטרלי ללא ממצא חריג. המנגנון המיישר שמור, אך מודגמת בצקת מינימלית באספקט עליון-לטרלי של השומן האינפרה-פטלרי. נוזל תוך מפרקי בכמות פיזיולוגית. ללא הדגמת ציסטה פופליטאלי. אני חייל ומחכה המתנה רבה לאורטופד ולטיפול...אשמח לדעת אם יש משהו שאני יכול לעשות בבית בזמן ההמתנה שיכול לקדם את התהליך...פיזוטרפיה להמסטרינג/לארבע ראשי/לישבן? האם זה יכול לעזור או רק לגרום נזק?

  • + הוסף תגובה
Mri מפרק ירך מוטי 03/10/2019 17:53
  • שלום דר'. מה אומרת בבדיקת mri מפרק ירך: אות חריג במרקם הלברום מימין..?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!