//

אף פעם לא מאוחר: כל דרכי הטיפול בהפרעת קשב וריכוז בגיל המבוגר

הפרעות קשב וריכוז נחשבות אמנם לנחלתן של ילדים ובני נוער, אך במקרים רבים הן מתגלות בגילאים מבוגרים יותר, והסובלים מהם שהתמודדו עם קשיים רבים לאורך כל החיים סוף סוף מבינים מה לא היה בסדר: כיצד מאבחנים הפרעת קשב וריכוז במבוגרים ומהו הטיפול המשולב שעשוי לשנות את השגרה מקצה לקצה? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסותהפרעת קשב וריכוז היא בעיה נוירולוגית – כימית שמקורה בקושי בוויסות רמת הדופמין בגוף. למרות שמדובר בבעיה מולדת, בקרב מבוגרים רבים הסימפטומים התפספסו בגיל הילדות וההתבגרות והתגלו רק בשלב מאוחר יותר. הפרעת הקשב הריכוז מתבטאת בשלל תחומי החיים ועשויה לגרום לקושי ניכר. אילו תסמינים עשויים לעורר חשד, מהי הבדיקה שתסייע באבחון וכיצד מטפלים בבעיה הנפוצה – גם אחרי הילדות? צפו בד"ר גבי וינשטיין מסביר.

מהם התסמינים שעשויים להעיד על הפרעת קשב וריכוז?

התסמינים המעידים על ההפרעה קשורים לקושי בריכוז לאורך זמן, בישיבה במקום אחד, בהתמקדות במטרה ללא הסחות. הסובלים מההפרעה עשויים לחוות אתגרים בתכנון מראש של פעולות, בארגון ובסדר התנהלות.כיצד מאבחנים?

את הפרעת הקשב והריכוז מאבחנים באמצעות בדיקה נוירולוגית גופנית ותשאול מעמיק של המטופל. הרופא הנוירולוג יבצע ראיון עם המטופל וינסה להרכיב תמונת מצב כוללת לגבי קיום תסמינים שעשויים להעיד על ההפרעה, חשוב להבין האם מדובר בתסמינים שהיו קיימים מאז ומתמיד והלכו איתו לאורך כל הדרך. הבדיקה הנוירולוגית מבוצעת גם היא במרפאת הנוירולוגית והיא למעשה בדיקה גופנית בה מחפשים סימנים פיזיים נוירולוגיים לבעיה. יבדקו מאפיינים, כמו עצבי הגולגולת, התחושה והרפלקסים בידיים והרגליים ותחושה כללית, כל זאת כדי לאבחן את מקור התלונות והסימנים שמציג המטופל. איך ניתן לטפל בהפרעת קשב וריכוז?

הטיפול המומלץ ביותר בהפרעת קשב וריכוז הוא טיפול תרופתי, המהווה את הקו המרכזי בפתרון הבעיה וברוב המקרים מדובר בטיפול יומיומי. בנוסף, עבור מטופלים המתקשים בתפקוד בשגרה ניתן לשלב גם טיפול התנהגותי, הכולל אימון להפרעת קשב או טיפול CBT המסייע בהקניית יכולות סדר וארגון. 


בשונה מהרבה מחלות נוירולוגיות אותן קשה לאבחן ולרפא, הטיפול בהפרעת קשב וריכוז נמצא יעיל מאוד והוא עשוי לשנות את החיים מקצה לקצה. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר גבי וינשטיין השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מעבר בין תרופות ניקי 09/08/2020 08:56
 • שלום, איך הולך המעבר בין תרופות סטימולנטים? אם תרופה אחת לא מתאימה לי והרופא ממליץ על מעבר לסטימולנט אחר, האם צריך לחכות כמה ימים בין תרופה לתרופה או שאפשר כבר יום למחרת?

 • + הוסף תגובה
מעבר לפוקלין ניקי 09/08/2020 09:13
 • בהמשך לשאלה... הרופא המטפל המליץ על מעבר לפוקלין xr.כמה זמן לוקח לגוף להתרגל לפוקלין? כלומר לתופעות לוואי להיחלש?

 • + הוסף תגובה
שימוש בקונצרטה מושיקו 04/08/2020 00:22
 • שלום רב , לפניי זמן מה ניסיתי להסתגל למרשם של קונצרטה שנתן הרופא המטפל ואני חושש מתופעת לוואי ולכן הפסקתי . אני לא יודע אם אני אמור להמשיך לנסות והתופעה תעבור . בפעם השנייה שלקחתי קונצרטה (36מ"ג) זה גרם לי למדיי פעם לרצון אז להזיז את הגוף כל פעם שאיני זז . כמו חשמל . אם הייתי מסתכל על המראה אז היד והרגל היו חייבות לזוז והרגשתי שאני חייב לנער את הראש . מאז אני חושש לקחת את הכדור ולא יודע מה לעשות . הרופא אמר להמשיך לנסות ואם זה לא מפסיק אז הוא יחליף כדור אך אני עדיין חודשש . השאלה היא האם זה נורמלי והאם עליי להמשיך לקחת בכל מקרה ? אפילו לא בדקתי בזמן לימודים האם זה משפיע לטובה אציין שבפעם הראשונה הרגשתי שאני יכול לקבל החלטות טוב יותר ואני מרבה לדבר יותר מהרגיל וקצת יותר ממוקד . נתונים משקל 83 קילו גיל 33 אשמח לעזרה !

 • + הוסף תגובה
המראה זה רק המחשה למצב בו אני עומד במקום מושיקו 04/08/2020 00:47
 • המראה זה דוגמה לכך שאני עומד במקום ולא זז . ואז הגוף רוצה לזוז . וזה לא קרה למשך כל ההשפעה אלא לעיתים . בפעם הראשונה זה לא היה כך .

 • + הוסף תגובה
לקיחת קונצרטה ותופעות לוואי דיסוציאטיביות ד"ר גלעד חבצלת 05/08/2020 11:22
 • שלום לתופעה שאתה מזכיר אין קשר לקונצרטה. זוהיא תופעה פסיכולוגית טהורה. החלט תמשיך לקחת את הקונצרטה ותעלה כל שבוע ב18 מ"ג עד שתגיע למינון של 72 מ"ג .

 • + הוסף תגובה
תודה על המענה ( מופתע) + שאלה בבקשה מושיקו 07/08/2020 17:10
 • קודם דוקטור תודה על המענה המהיר ! לא ציפיתי ! אני מאוד מופתע שזה סוג התופעה . אבל זה רק קרה שלקחתי את התרופה ושהייתי תחת השפעתה לאחר כמה שעות . אז מה זה אומר ? שזה יחלוף כל עוד אני אמשיך להשתמש ? ואני כן אנסה להמשיך לקחת את התרופה . בנוסף יש לי קופסא עם קונצרטה שרכשתי לפניי כמה חודשים מבית מרקחת שרשום עליה תוקף עד 7.2021 בעבר זכרתי שרטלין la שנפתח מהקופסא טוב ל30 יום מרגע הפתיחה . ליתר ביטחון רציתי לדעת שהאם יש להתייחס לתאריך של עד היולי 2021 או שמאז שנפתחה הקופסא צריך להשתמש עד 30 יום ? ( הרוקח פתח מהקופסא ושם לי 10 כדורים בקופסא כי לא רציתי לקחת מעבר ולנסות . ) בנוגע למינון שהמלצת ונשמע חד משמעית הגיוני אני רק צריך לבקש מהרופא שיאשר את זה . אכן נשמע שהמינון נמוך וגורם לי דם למצד שני למיקוד ומצד אחד לקצת היפריות .

 • + הוסף תגובה
הוצאת קונצרטה מהאריזה ד"ר גלעד חבצלת 09/08/2020 08:44
 • הוצאת קפסולות קונצרטה מהאריזה שלהם אינן גורמות לפקיעת תוקף הלקיחה. לפיכך אתה יכול לקחת את התרופה. כן- תמשיך.

 • + הוסף תגובה
ויואנס והפרעות אכילה רויטל 07/08/2020 18:51
 • שלום, רציתי לשאול... אני לוקחת ויואנס 50 מ"ג 4 ימים ברצף ואני סובלת מאנורקסיה. שמתי לב שבימים שבהן נטלתי את הויואנס התגברו לי המחשבות האובססיביות סביב האוכל והפחד מאכילה חזר לי בעוצמה שלא נותנת לי מנוחה באף דקה ביום. אני יודעת שלעיתים נותנים את הויואנס גם להפרעת אכילה בולמוסית. משום שאין לי הפרעת אכילה בולמוסית אלא אנורקסיה, יכול להיות שהויואנס החמיר לי את ההפרעה והגביר לי את הפחד מאוכל? מה שלא היה לפני לקיחתו... אם אני מפסיקה את הויואנס, אני צריכה הפסקה של כמה ימים בין מעבר לכדור מעורר אחר, כגון פוקלין? או שאפשר כבר יום למחרת לקחת?

 • + הוסף תגובה
לא כל הצרות תלויות בסטימולנטים ד"ר גלעד חבצלת 09/08/2020 08:41
 • רויטל שלום! במידה ויש לך אנורקסיה מציע קודם לטפל בבעייה זו ואחרי כן לקחת סטימולנטים. זאת מהסיבה שסטימולנטים כגון ויואנס או פוקלין גורמים לחוסר תחושת רעב. מציע לפנות לגורמים המתאימים לטיפול באנורקסיה (בריאות הנפש). בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!