//

מעייפות מתמשכת ועד לדלקת גרון: כל הסימנים למחלת הנשיקה

מחלת הנשיקה יכולה להופיע בכל הגילאים, אך היא נפוצה בעיקר בגיל הילדות ובקרב צעירים בגילאי 25 ומעלה . חלק מהנדבקים יעברו את המחלה עם תסמינים קלים יחסית, אך אחרים יחוו תסמינים לא נעימים, העלולים להימשך זמן רב ולהקשות על התפקוד היומיומי. מהם הסימנים שעשויים להעיד על מחלת הנשיקה וכיצד מאבחנים? כתבה שניה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות
מחלת הנשיקה היא מחלה ויראלית נפוצה, אשר יכולה להיות מועברת בכל דרך בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם. מקור המחלה הוא זיהום בווירוס אפשטיין בר או בקיצור EBV, שנחשב לאחד הווירוסים הנפוצים ביותר בעולם. המחלה יכולה להופיע בכל הגילאים, אך היא נפוצה יותר בקרב ילדים וצעירים. חלק מהנדבקים יעברו את המחלה עם תסמינים קלים יחסית, אך אחרים יחוו תסמינים לא נעימים, בניהם עייפות, חולשה, כאבי שרירים, חום גבוה, בלוטות לימפה נפוחות, בחילות, כאבי בטן, דלקת גרון, חוסר תיאבון, תחושה כללית רעה ועוד.המחלה לרוב איננה מסוכנת כאשר היא נמשכת בממוצע בין שבוע לחודש, אך לעיתים חלק מהתסמינים, עלולים להימשך תקופה ארוכה ביותר ולפגוע באיכות החיים והתפקוד היומיומי משך שבועות ארוכים. על פי הסטטיסטיקות, המחלה תופיע בכ-35% עד 50% מהמקרים, בעיקר בקרב הילדים הגדולים יותר והמתבגרים הצעירים, ושאר האוכלוסייה תעבור את המחלה באופן בלתי מורגש כמחלת חום סתמית.  סיבוכים חמורים יותר של המחלה עלולים להופיע בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה, כגון נשים בהריון, חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. מהם התסמינים למחלה וכיצד מאבחנים? צפו בד"ר חזן מסבירה. מהם התסמינים שעשויים להעיד על מחלת הנשיקה?

מרגע החשיפה לאחד מהנגיפים הגורמים לה ועד להופעת הסימפטומים הראשונים של המחלה, עובר בדרך כלל כחודש, תקופה זו מכונה "תקופת דגירה". מרגע ההדבקה אמנם לא מופיעים סימפטומים, אולם נשא הנגיף כבר יכול להדביק אנשים אחרים בנגיף ולגרום אצלם למחלה. הנטייה להדבקה נמשכת לאורך כל המחלה וגם חודשים ארוכים אחרי שהסימפטומים שלה נעלמים. עם סיומה של תקופת הדגירה, מתחילים להופיע תסמינים ההולכים ומתגברים בהדרגה. התסמינים הראשונים דומים לתסמינים של צינון, אשר הולכים ומתגברים ואליהם מתווספים תסמינים נוספים. תסמיני מחלת הנשיקה כוללים: עייפות, חולשה, כאבי שרירים, חום גבוה, בלוטות לימפה נפוחות, בחילות, כאבי בטן, דלקת גרון, חוסר תיאבון, טחול מוגדל, הפרעה בתפקודי הכבד תחושה כללית רעה ועוד.


התסמינים נמשכים לרוב בין עשרה ימים לחודש, אולם חלק מהחולים מדווחים על תסמינים הנמשכים חודשים ארוכים, באופן שפוגע ביכולתם לתפקד ומשפיע על איכות חייהם. המחלה ממשיכה להיות מדבקת במהלך הופעת הסימפטומים וכן חודשים ארוכים אחרי הפסקתם. 
קראו עוד: 50% מהחולים הם ילדים: כל הגורמים למחלת הנשיקה 
כיצד ניתן לאבחן את מחלת הנשיקה?

אצל פעוטות עד גיל חמש לא ניתן למצוא סימפטומים מיוחדים למחלת הנשיקה, והיא תתגלה בבדיקת דם אקראית שתתבצע לרוב בשל זיהוי של בלטות לימפה מוגדלות. גם בקרב מבוגרים הדרך לאבחן את המחלה היא באמצעות בדיקת דם. ניתן לזהות נוכחות הווירוס גם בבדיקת שתן או בדיקת רוק, חודשים אחרי הבראה קלינית. 
מחלת הנשיקה מתגלה לרוב בבדיקת דם אקראית, בשל זיהוי של בלוטות לימפה מוגדלות 
מהי מחלת ה-CMV?

מחלה דומה למחלת הנשיקה הנגרמת על ידי נגיף Herpes נוסף, היא מחלת ה"ציטומגלו-וירוס" או ה-CMV. הנגיף מועבר דרך נוזלי גוף ונשאר בגוף למשך כל החיים, לרוב בצורה רדומה. כאשר היא מתפרצת היא תתבטא, במקרים רבים, באותם הסימפטומים של מחלת הנשיקה ותחלוף ללא צורך בטיפול תוך מספר שבועות. אך במידה ומדובר באוכלוסיות בסיכון, לדוגמא נשים בהריון, המחלה עלולה להיות מסוכנת. נשים הנדבקות בווירוס לראשונה, כאשר הן נמצאות בשליש הראשון של ההריון, עלולות להעביר את הנגיף גם אל העובר. הדבקה כזו עלולה לגרום לסיבוכים שונים, כמו הפחתה במספר טסיות הדם המסייעות לקרישתו, דימומים ופגיעה מוחית, לרבות פגיעה בשמיעה ובראיה. על כן, מומלץ לנשים שנדבקו בווירוס ה- CMV לפני ההריון, להמתין חצי שנה מההידבקות עד לכניסה להריון.


הידבקות בנגיף ה-CMV מסוכנת גם למי שמערכת החיסון שלו חלשה במיוחד כמו חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. באוכלוסיות אלה ההידבקות בנגיף עלולה לגרום למחלה קשה מכיוון שבקרב חולים אלו הוא לא תמיד נשאר "רדום", וקיימת אפשרות של "שפעול מחדש". כתוצאה מכך המטופל עלול לסבול מדלקת ריאות, דלקת במוח, פגיעה בעיניים, שלשול קשה ודלקת במעי. לכן במצבים של דיכוי חיסוני קשה מקובל לתת טיפול אנטי ויראלי מניעתי.


חשוב לציין שלהבדיל מ-CMV, מחלת הנשיקה הנגרמת מנגיף ה- EBV אינה מסוכנת לנשים הרות או למדוכאי חיסון. מבחינת התסמינים שתי המחלות דומות, אך ניתן להבדיל ביניהן על ידי בדיקת דם. אין טיפול כנגד מחלת ה-EBV, אך קיימים מספר טיפולים אנטי ויראלים יעילים מאוד כנגד הנגיף ה-CMV.
הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 06/08/2020 20:31
 • שלום גדעון, כבר מס' חודשים מופיעים כאבים בחלק התחתון של צלעות בית החזה, בחלק הפנימי שלהן, כביכול גבול הסרעפת. הכאבים הולכים ובאים. מוקד הכאב הוא בערך בצד ימין (שלי) בצלע החמישית מלמטה, גם בצד שמאל (שלי) יש מוקד כאב, כמעט מקביל אך עיקר הכאבים מוקרנים מהצד הימני. הכאבים מורגשים גם במרכז שבין שתי הנקודות. בת 42, 164 ס"מ, משקל לא יודעת במדוייק, מעריכה 55 ק'. צורכת מס' שנים תזונה טבעונית בריאה (כמעט ללא מוצרים תעשייתיים). מעשנת לשעבר. מעריכה ש5-7 שנים אינני מעשנת. הכאבים הופיעו בפתאומיות (לדידי). אחרי זמן, עלתה בי מחשבה שאולי זה מכיוון שעושה כפיפות בטן והתחלתי תרגיל חדש- פלאנק בסיסי. חשבתי שזה ממאמץ. באיזשהו שלב הכאב די נעלם. אחרי זמן מה חזר. לעיתים רחוקות רמת הכאבים מעלה בי בחילות. קרה לי כבר שקמתי מהמיטה להקיא, לי זה נראה קשור. כדאי לציין שאינני חולה בדר"כ, גם לא במחלות עונתיות. לא מעלה חום ולא מקיאה. מכיוון שעברו חודשים והיום הכאבים התעצמו למצב שהבחילות חזרו, מצאתי את עצמי יורקת רוק ברחוב, הולכת באיטיות, כביכול לא לייצר עומס על האזור כשדורכת בחוזקה על האדמה. משתדלת לא להפעיל את שרירי הבטן בצורה כזו שמופעלים כמו "כשמנפחים את הבטן באוויר". זה מגביר את הלחץ. כואב בעיקר בעמידה אך גם במנוחה ושכיבה. לא זכור לי שהתעוררתי מהכאבים. ישנה טוב. סליחה על האורך. אשמח מאוד לדעתך. רב תודות אלונה

 • + הוסף תגובה
אגב אלונה 06/08/2020 20:34
 • פניתי אלייך אחרי חיפוש באינטרנט של מקרים דומים ותגובות שלך שקראתי. אם חושב שכדאי שאפנה למישהו מתחום אחר, בבקשה אמור לי לאיזה תחום זה רלוונטי

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה מר גבעון פלד 08/08/2020 22:24
 • שלום אלונה. ראשית תודה על האורך והתאור... זה רק עזור בפורום. האם היו בעבר בעיות רפואיות, נפילת או תאונות? האם היית בביקורת רפואית פיזית בשנה האחרונה?

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 08/08/2020 23:36
 • לא היו בעיות, נפילות או תאונות. לא הייתי בבדיקה רפואית. פעם בשנה, לרוב באוגוסט, ניגשת מיוזמתי לבדיקות דם שיגרתיות. השנה עוד לא עשיתי, מפאת העניין הזה. מכיוון שברגע שאגש לרופאה לבקש בדיקות, כביכול אתחייב לכך שזו הרופאה שצריכה לגשת אליה כל שאר הרבעון ומעדיפה לבחור ע"פ הצורך. לא הייתי חולה, גם לא בנזלת וכו' כבר מספר שנים, מתקשה לזכור כמה..

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה מר גבעון פלד 09/08/2020 16:56
 • תודה על המידע. אן אני מבין נכון יש לך את הכאבים בצורה לא רציפה, כלומר זה עולה ויורד או בא והולך. אם בתנוחות ואם במהלך היום. האם התאור נכון?

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 09/08/2020 22:41
 • נכון, אם כי בימים האחרונים הכאב מחמיר, הוא מתפשט ומגיע עד לבטן התחתונה, גם לאזור הריאות. המוקד עדיין נשאר אזור הסרעפת או שזה אזור כיס מרה..). היום אפילו קמתי בבוקר, לא קמתי בגלל הכאבים אבל תוך כדי התעוררות כבר הרגשתי אותם בחוזקה. עכשיו לעומת זאת, הכאב יחסית רגוע ולא מורגש בשאר האזורים המורחבים. המקום שמתחת לצלעות, במיוחד בצד הימני (שלי) כביכול קשה יותר. כמו שכשכואבת הבטן אז היא הופכת להיות קשה, כך זה מרגיש. עד כה הייתי דוחפת אצבעות מתחת לצלעות בחלק הפנימי, עכשיו זה מרגיש יחסית קשה. אין לי מושג מה מחמיר או מחליש את הכאב. כמו שסיפרתי, יכול להגיע במנוחה מוחלטת ויכול בתנועה. כשצועדת הרבה או עושה דברים שגורמים לשרירי הבטן להתנפח (כמו שעושים כשרוצים לדמות הריון/ כמו שמתאמצים "לעשות קיבה") אז לרוב הכאב מחמיר.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 07/08/2020 10:46
 • שלום, יש לי כאב בדיוק היכן שהצלעות מסתיימות מקדימה באמצע עם נטייה לכאב יותר חזק בצד ימין של האזור. הכאב הוא כאשר לוחצים על האזור או בתזוזה. כאשר אין תזוזה, אין כאב בכלל. אני בת 48 שנתיים וחצי לאחר סרטן השד, לוקחת לטרוזול ולוקרין. בנוסף, מחכה לתוצאות הליקובקטר. אשמח לתובנות שלך. תודה

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 08/08/2020 22:29
 • האם יש התגברות של כאב בעת מאמץ גופני קל של הליכה מאומצת מעט או עליית כמה מדרגות?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 08/08/2020 22:40
 • תודה על המענה המהיר. אין כאב בעלייה למדרגות אלא בתזוזה שקשורה לאזור הכואב. (התכופפות, כפיפות בטן, תזוזה של ין ימין, מתיחה של האזור). הכאב מאד ממוקד, כאשר נוגעים באזור הוא כואב, או כאשר מזיזים את האזור. כשאין תזוזה לא כואב כלל.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 09/08/2020 16:57
 • האם קיבלת מכה במקום או באזור או אפילו בחלק הנגדי מאחור?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 09/08/2020 19:25
 • הי לא קיבלתי מכה כלל. עודכנתי עכשיו שתוצאות בדיקת הליקובקטר חזרו חיוביות. האם הכאב נובע מנוכחות החיידק?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 09/08/2020 19:28
 • הגוף עובד כיחידת תנועה אחת. כאב כתוצאה מהחיידק עלול לייצר כאבי המשך. ממליץ קודם כל לטפל בו.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 09/08/2020 21:24
התקשות מיתחת לצלעות בישיבה ארוחה .כמו נפיחות מוזרה רן 07/08/2020 00:22
 • הרגשה של נפיחות כמו גוש. התקשות מיתחת לצלע בצד שמאל.עשיתי סיטי בטן תקין.אולטראסאונד רקמות רכות תקין .סבלתי בעבר מאליקובקטור טופל.וכיום נימא לי דלקת במעי הדק .מה הסיבה לתחושה המציקה לי.תודה על העזרה

 • + הוסף תגובה
התקשות מיתחת לצלעות בישיבה ארוחה .כמו נפיחות מוזרה מר גבעון פלד 08/08/2020 22:28
 • האם זה מגיע רק אחרי ארוחה.... לא ברור... האם אתה פעיל גופנית? האם יש או היו בעיות רקע רפואיות ואחרות? מה סגנון עבודתך? האם זה מקרה חד פעמי, חוזר או קבוע?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!