מעייפות מתמשכת ועד לדלקת גרון: כל הסימנים למחלת הנשיקה

מחלת הנשיקה יכולה להופיע בכל הגילאים, אך היא נפוצה בעיקר בגיל הילדות ובקרב צעירים בגילאי 25 ומעלה . חלק מהנדבקים יעברו את המחלה עם תסמינים קלים יחסית, אך אחרים יחוו תסמינים לא נעימים, העלולים להימשך זמן רב ולהקשות על התפקוד היומיומי. מהם הסימנים שעשויים להעיד על מחלת הנשיקה וכיצד מאבחנים? כתבה שניה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 24/12/2017מחלת הנשיקה היא מחלה ויראלית נפוצה, אשר יכולה להיות מועברת בכל דרך בה הרוק או רסיסיו מועברים מאדם לאדם. מקור המחלה הוא זיהום בווירוס אפשטיין בר או בקיצור EBV, שנחשב לאחד הווירוסים הנפוצים ביותר בעולם. המחלה יכולה להופיע בכל הגילאים, אך היא נפוצה יותר בקרב ילדים וצעירים. חלק מהנדבקים יעברו את המחלה עם תסמינים קלים יחסית, אך אחרים יחוו תסמינים לא נעימים, בניהם עייפות, חולשה, כאבי שרירים, חום גבוה, בלוטות לימפה נפוחות, בחילות, כאבי בטן, דלקת גרון, חוסר תיאבון, תחושה כללית רעה ועוד.המחלה לרוב איננה מסוכנת כאשר היא נמשכת בממוצע בין שבוע לחודש, אך לעיתים חלק מהתסמינים, עלולים להימשך תקופה ארוכה ביותר ולפגוע באיכות החיים והתפקוד היומיומי משך שבועות ארוכים. על פי הסטטיסטיקות, המחלה תופיע בכ-35% עד 50% מהמקרים, בעיקר בקרב הילדים הגדולים יותר והמתבגרים הצעירים, ושאר האוכלוסייה תעבור את המחלה באופן בלתי מורגש כמחלת חום סתמית.  סיבוכים חמורים יותר של המחלה עלולים להופיע בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה, כגון נשים בהריון, חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. מהם התסמינים למחלה וכיצד מאבחנים? צפו בד"ר חזן מסבירה. מהם התסמינים שעשויים להעיד על מחלת הנשיקה?

מרגע החשיפה לאחד מהנגיפים הגורמים לה ועד להופעת הסימפטומים הראשונים של המחלה, עובר בדרך כלל כחודש, תקופה זו מכונה "תקופת דגירה". מרגע ההדבקה אמנם לא מופיעים סימפטומים, אולם נשא הנגיף כבר יכול להדביק אנשים אחרים בנגיף ולגרום אצלם למחלה. הנטייה להדבקה נמשכת לאורך כל המחלה וגם חודשים ארוכים אחרי שהסימפטומים שלה נעלמים. עם סיומה של תקופת הדגירה, מתחילים להופיע תסמינים ההולכים ומתגברים בהדרגה. התסמינים הראשונים דומים לתסמינים של צינון, אשר הולכים ומתגברים ואליהם מתווספים תסמינים נוספים. תסמיני מחלת הנשיקה כוללים: עייפות, חולשה, כאבי שרירים, חום גבוה, בלוטות לימפה נפוחות, בחילות, כאבי בטן, דלקת גרון, חוסר תיאבון, טחול מוגדל, הפרעה בתפקודי הכבד תחושה כללית רעה ועוד.


התסמינים נמשכים לרוב בין עשרה ימים לחודש, אולם חלק מהחולים מדווחים על תסמינים הנמשכים חודשים ארוכים, באופן שפוגע ביכולתם לתפקד ומשפיע על איכות חייהם. המחלה ממשיכה להיות מדבקת במהלך הופעת הסימפטומים וכן חודשים ארוכים אחרי הפסקתם. 
קראו עוד: 50% מהחולים הם ילדים: כל הגורמים למחלת הנשיקה 
כיצד ניתן לאבחן את מחלת הנשיקה?

אצל פעוטות עד גיל חמש לא ניתן למצוא סימפטומים מיוחדים למחלת הנשיקה, והיא תתגלה בבדיקת דם אקראית שתתבצע לרוב בשל זיהוי של בלטות לימפה מוגדלות. גם בקרב מבוגרים הדרך לאבחן את המחלה היא באמצעות בדיקת דם. ניתן לזהות נוכחות הווירוס גם בבדיקת שתן או בדיקת רוק, חודשים אחרי הבראה קלינית. 
מחלת הנשיקה מתגלה לרוב בבדיקת דם אקראית, בשל זיהוי של בלוטות לימפה מוגדלות 
מהי מחלת ה-CMV?

מחלה דומה למחלת הנשיקה הנגרמת על ידי נגיף Herpes נוסף, היא מחלת ה"ציטומגלו-וירוס" או ה-CMV. הנגיף מועבר דרך נוזלי גוף ונשאר בגוף למשך כל החיים, לרוב בצורה רדומה. כאשר היא מתפרצת היא תתבטא, במקרים רבים, באותם הסימפטומים של מחלת הנשיקה ותחלוף ללא צורך בטיפול תוך מספר שבועות. אך במידה ומדובר באוכלוסיות בסיכון, לדוגמא נשים בהריון, המחלה עלולה להיות מסוכנת. נשים הנדבקות בווירוס לראשונה, כאשר הן נמצאות בשליש הראשון של ההריון, עלולות להעביר את הנגיף גם אל העובר. הדבקה כזו עלולה לגרום לסיבוכים שונים, כמו הפחתה במספר טסיות הדם המסייעות לקרישתו, דימומים ופגיעה מוחית, לרבות פגיעה בשמיעה ובראיה. על כן, מומלץ לנשים שנדבקו בווירוס ה- CMV לפני ההריון, להמתין חצי שנה מההידבקות עד לכניסה להריון.


הידבקות בנגיף ה-CMV מסוכנת גם למי שמערכת החיסון שלו חלשה במיוחד כמו חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. באוכלוסיות אלה ההידבקות בנגיף עלולה לגרום למחלה קשה מכיוון שבקרב חולים אלו הוא לא תמיד נשאר "רדום", וקיימת אפשרות של "שפעול מחדש". כתוצאה מכך המטופל עלול לסבול מדלקת ריאות, דלקת במוח, פגיעה בעיניים, שלשול קשה ודלקת במעי. לכן במצבים של דיכוי חיסוני קשה מקובל לתת טיפול אנטי ויראלי מניעתי.


חשוב לציין שלהבדיל מ-CMV, מחלת הנשיקה הנגרמת מנגיף ה- EBV אינה מסוכנת לנשים הרות או למדוכאי חיסון. מבחינת התסמינים שתי המחלות דומות, אך ניתן להבדיל ביניהן על ידי בדיקת דם. אין טיפול כנגד מחלת ה-EBV, אך קיימים מספר טיפולים אנטי ויראלים יעילים מאוד כנגד הנגיף ה-CMV.
הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים, טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי גב תחתון טל 13/12/2019 20:30
 • יש לי כאבי גב תחתון מזה כמה חודשים הלכתי לאורטופד עכב סבל של כאבי גב תחתון ובאגן כאבים חזקים הרופא שלח אותי לעשות צילום ואמר לי שבגלל שחוליה בגב הסתובבה אני סובלת מהכאבים הוא נתן לי משחה וכדורים אטופן שהם כדורים חזקים מאוד האם יש משהו שיכול להקל מחיי היום יום שארגיש הקלה מהכאבים ? משהו שאתה יכול להמליץ לי ?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון מר גבעון פלד 15/12/2019 16:25
 • אשמח לפירוט של הכאב. מתי מופיע, האם כל הזמן או משתנה בין זמני היום או בתנוחות שונות?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון טל 15/12/2019 19:26
 • הכאבים מופעים בזמן ישיבה בכיסא יותר ומגיע בהתקפים לא נעימים ובזמן של סבל

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון מר גבעון פלד 15/12/2019 19:45
 • תצורת הופעת הכאב שתיארת תואמת בעיה ממקור של רקמת חיבור. ממליץ לך לגשת לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט טראפי/איזון רקמות רכות. מתבצע באמצעות מטפלים שהוכשרו לכך

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון עקב סיבוב החוליה טל 15/12/2019 19:50
 • הכאבים שלי לא נעימים וכואבים והרופאה נתן לי רק כדורים אטופן ויש לה למרוח וזה לא מעלים את הכאב ועדיין אני סובלת מהכאבים מה באמת יכול לעזור לי והאם אני צריכה לפנות לרופא מומחה ?

 • + הוסף תגובה
כאבים בגב צד ימין לילך 15/12/2019 16:28
 • שלום, כשבוע אני סובלת מכאבים באמצע צד ימין בגב. התחיל בשישי נלילה מתוך שינה. התקף של כאב חד שמגיע בפתאומיות במהלך היום, וכאב בתנועות מסויימות שאני עושה. אולטרסאונד, רנטגן, ct, צילום עמוד שדרה, הכל תקין. מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כאבים בגב צד ימין מר גבעון פלד 15/12/2019 16:31
 • האם יש בעיות רקע בעבר או בהווה? אני מבין כי הכאב משתנה לא כל הזמן... האם זה נכון? אשמח לפרטים עלייך של גובה, משקל ופעילות גופנית.

 • + הוסף תגובה
שבר בצלעות כאבים וקושי מוטי 14/12/2019 22:55
 • שלום אימי בת 67 נפלה וכתוצאה מכך נגרם לה שבר בצלעות 7 ו 8 צד ימין. היא סובלת מאוד מכאבים וקשה לה לנשום ובעיקר להיכנס למצב שכיבה ולקום מהמיטה. רופא המשפחה נתן לה משכיח כאבים והסביר לה שאין מה לעשות לכאב חוץ מלהמתין להחלמה. האם יש טיפול או ציוד שיכול להקל עליה בתקופה זו? תודה

 • + הוסף תגובה
שבר בצלעות כאבים וקושי מר גבעון פלד 15/12/2019 16:26
 • אני מעריך שעברה צילום וזה מה שהרופא נתן. אפשר לזרז החלמה באמצעות שימוש בקינזיוטייפ

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!