בידיים שלהם: התכנית שתוכל למנוע כ-4000 מקרי מוות בבתי חולים

כ-30% מכלל הזיהומים הנרכשים בבתי חולים ניתנים למניעה באמצעות הקפדה על הגיינת ידיים על ידי הצוות המטפל. תכנית שהונהגה בבית החולים ברזילי, מנסה למנוע את התופעה הקטלנית ולהנהיג הרגלים חדשים ובריאים יותר בקרב הרופאים, האחיות ושאר הסגל הרפואי בבית החולים: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות
המוסדות הרפואיים מהווים מאגר לחיידקים העמידים לאנטיביוטיקה הגורמים לזיהומים חריפים, לסיבוכים קשים ולעיתים אף למוות. זיהומים נרכשים אלה הם הסיבוך השכיח ביותר כתוצאה מאשפוז והסיבה הרביעית למוות במהלכו, וכן מהווים את אחד האתגרים הגדולים של בתי החולים להפחתת תחלואה ותמותה מזיהומים במהלך תקופת האשפוז. אחד מגורמי הסיכון לזיהום נרכש נעוץ באי הקפדה על היגיינת הידיים של הצוות הרפואי בכל מחלקות בית החולים. מדובר בהתנהגות שאיננה קלה להטמעה, ומנגד לפעולה המתרחשת באופן תדיר, ולרוב ללא שימת לב. תופעה זו אינה מאפיינת רק את ישראל, אלא מהווה בעיה כלל עולמית וחוצת גבולות. הן בארץ והן בעולם נמדדים שיעורי היענות נמוכים להנחיות היגיינת הידיים, כשהקושי המרכזי הוא הגדלת היענות העובד לטווח הארוך.מבקר המדינה מצא: אלפי בני אדם נדבקים בזיהומים במהלך אשפוזים מדי שנה 

בדו"ח מבקר המדינה לשנת 2013 נמצא כי עשרות אלפי בני אדם נדבקים מדי שנה בזיהומים במהלך האשפוז בבתי החולים בישראל, מתוכם נפטרים 4,000-6,000 אנשים. בנוסף התגלה כי ב-1,000 עד 4,500 מהמקרים המוות היה יכול להימנע לו המוסדות הרפואיים היו מקפידים על תנאים וכללי בטיחות הולמים. לתופעת הזיהומים יש גם השלכה ישירה על התארכות ימי אשפוז והוצאות עודפות המוערכות בכמיליארד שקלים בשנה. הדרך האפקטיבית ביותר להתמודד עם בעיית הזיהומים היא שמירה על היגיינת ידיים על-ידי הצוות המטפל.


מחקרים מהעשור האחרון מצביעים על קשר הדוק בין היענות להיגיינת ידיים (חיטוי ידיים בתמיסות אלכוהול לפני ואחרי מגע עם חולה, עטית כפפות והסרתן) לבין ירידה בשיעור זיהומים. לפי המרכז האירופאי לבקרת מחלות ומניעתן, כ-30%-20% מכלל הזיהומים הנרכשים בבתי החולים ניתנים למניעה באמצעות הקפדה על היגיינת הידיים בחמש הזדמנויות בטיפול החולה. ארגון הבריאות העולמי פרסם לפני כעשור את תכנית פעולה  בהיגיינת ידיים ובה פירוט חמש ההזדמנויות שהקפדה עליהן מפחיתה בצורה משמעותית את הסיכוי להעברת חיידק עמיד מחולה לחולה: מגע עם החולה, לפני פעולה אספטית (נקייה), אחרי מגע עם החולה, לאחר מגע עם סביבת המטופל ולאחר פעולה שבה קיים סיכון לחשיפה לנוזלי גוף.עם זאת, ראוי לציין, שלמרות פרסום התוכנית ההיענות להנחיות אילו אינה מספקת וממוצע ההיענות במדינות העולם המערבי עומד על כ-40% בלבד ובארץ, בהיעדר מדדים מובהקים, הממוצע לא עולה על 50%.
מחקרים מראים: קשר הדוק בין שמירה על הגיינת ידים בקרב הצוותים המטפלים לירידה בשיעור הזיהומים בעקבות הנתונים הקשים וההחלטה כי אפשר גם אחרת, הצטרף המרכז הרפואי ברזילי באשקלון למלחמה נגד זיהומים נרכשים בקרב הצוות הרפואי, בתוכנית פעולה מוקפדת שמבוססת על הנחיות ארגון הבריאות העולמי תחת הכותרת 'הכה בברזל'. מטרת הפרויקט, בהובלת היחידה  למניעת זיהומים, הייתה הטמעת כללי חמש ההזדמנויות ושינוי התנהגותי בקרב רופאים, אחיות, וסקטורים נוספים הבאים במגע עם החולה. התוכנית כללה תצפיות מוגברות של הסגלים הרפואיים על ביצוע היגיינת ידיים; משוב אישי ומידי לתיקון הליקויים ברגע שזוהו; שימוש בעמיתים  לשם מתן דוגמה אישית; ויצירת סביבה חיובית ואוהדת לנושא היגיינת ידיים בקרב הצוותים, יחד עם מעורבות עמוקה ויזומה של הנהלת בית החולים.


קראו עוד: הסיבה שגורמת ל-5000 מקרי מוות מדי שנה מתוצאות המחקר שליווה את הפרויקט 'הכה בברזל', עולה כי ברבעון הראשון של שנת 2017 שיעורי ההיענות להיגיינת ידיים עמד על 72%, זאת לעומת הממוצע הגלובלי שעומד, כאמור, על 40%. עוד עלה מהמחקר כי לאורך 2016 בוצעו 3,019 תצפיות בקרב צוות בית החולים שביצעו 10,074 הזדמנויות להיגיינת ידיים. ההיענות להיגיינת הידיים עמדה על 65% (25% גבוהה יותר מאשר הממוצע העולמי). כמו כן, שיעור ההיענות ושימוש נכון בכפפות עלה גם הוא ועמד על 95%. בתוך שנה וחצי (ובהשוואה לנתוני 2015) הוכפל שיעור  ההיענות להיגיינת הידיים בקרב הרופאים והאחיות.


ממצאי התכנית באו לידי ביטוי גם במודל התמרוץ לשנת 2016 של משרד הבריאות, שבדק 16 פרמטרים שונים שקשורים במניעת זיהומים. במודל ארצי זה נכלל בית החולים 'ברזילי' בין חמישה בתי החולים בארץ שקיבלו את הניקוד הגבוה ביותר של איכות במניעת זיהומים. תוצאות פרויקט 'הכה בברזל' אף הוצגו השנה בכנס האיגוד האמריקאי למניעת זיהומים (SHEA) שהתקיים בסנט לואיס שבארה"ב.


מסקנת הפרויקט הראתה כי ניתן להתמודד עם אחד מהאתגרים הגדולים מולם ניצבת מערכת הבריאות – הקטנת שיעורי הזיהומים הנרכשים בבית החולים, וזאת בעזרת שינוי התנהגותי לביצוע נכון של היגיינת ידיים בקרה הצוותים העובדים בתנאים קשים ובצפיפות גבוהה. כמו כן, אתגר חשוב וקשה לא פחות הוא שמירת ההישג לאורך זמן. הקפדה ובקרה נכונה על היענות להנחיות מובילה לשינוי תפיסתי והתנהגותי בפרמטר החשוב של היגיינת הידיים. הכותבים הם מנהל המחלקה למניעת זיהומים במרכז הרפואי ברזילי באשקלון ומנהלת היחידה למניעת זיהומים שיזמה, הובילה וניהלה את הפרויקט מראשיתו.פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ממושך בחזה צד שמאל למעלה אבי 01/06/2020 14:34
  • סובל מספר חודשים ברציפות מכאב ממוקד בחזה מספר ס"מ מעל שד שמאל. הכאב לפעמים חזק. עברתי בדיקות רבות (מלבד צינתור) כולל מיפוי לב במאמץ שהיה תקין. הקרדיולוג חושב שהכאב אינו לבבי (למרות שלפני 8 שנים עברתי צנתור אבחנתי שהראה היצרות קלה בעורק קדמי שמאלי יורד האבחנה היתה שהכאב הקל שהיה לי 3 שבועות בזמנו אינו לבבי). הכאב קיים במנוחה אך מודלק ומופעל בדרך כלל במאמץ לא גדול וממשיך שעות לאחר המאמץ. ההרגשה כאילו שזה משהו משולב של תעוקת חזה ובעיית שריר שלד. בזמן מאמץ אם אני לוחץ באצבע על האזור זה מרגיע את הכאב ומרגיש את המקום. ממה הכאב ולמי פונים אם הבעיה תתברר כשריר - שלד? בתודה אבי בן 76 בד"כ בריא.

  • + הוסף תגובה
כאב ממושך בחזה צד שמאל למעלה מר גבעון פלד 03/06/2020 08:27
  • לאור הבדיקות שערכת הייתי ממליץ לך לגשת לאיבחון וטיפול מתחום השיקום האורטופדי או איזון רקמות רכות. זהו טיפול המתמקד בנקודות טריגר שעלולות לייצר את הכאב שאתה מתאר. חשוב לבצע במקרים כאלו את כל הבדיקות הנדרשות לשלול גורמי סיכון אחרים כפי שביצעת.

  • + הוסף תגובה
כאבים בחזה גבריאל 29/05/2020 16:42
כאבים בחזה מר גבעון פלד 31/05/2020 12:06
  • כדי שאדע להתייחס אני צריך מידע עלייך של גובה, משקל, פעילות גופנית ובעיות רקע בעבר ובהווה.

  • + הוסף תגובה
כאב הבוהן כף הרגל אור 27/05/2020 19:44
  • נפצעתי בבוהן כף הרגל לפני שלושה חודשים ובכל הזמן הזה כל מה פתאומית שגורמת לכיפוף הבוהן גורמת לי כאב חד הלכתי לבדוק מה זה ואיך לי שבר יש איזושהי דרך להעביר את זה?

  • + הוסף תגובה
כאב הבוהן כף הרגל מר גבעון פלד 31/05/2020 12:05
  • שימוש בקרח וגם טיפול בקינזיוטייפ יכול להיות יעיל ויקדם את ההחלמה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!