מנוחה היא התרופה הטובה ביותר: כיצד מטפלים במחלת הנשיקה?

מחלת הנשיקה היא מחלה ויראלית אשר במקרים רבים תחלוף תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול מיוחד. במקרים אחרים, החולים בה עשויים לחוות תסמינים לא נעימים, העלולים להימשך זמן רב ולהקשות על התפקוד היומיומי. סיבוכים חמורים יותר יופיעו במקרים של מערכת חיסונית חלשה, שיצריכו התערבות רפואית יסודית יותר: כיצד מטפלים במחלת הנשיקה? כל הפרטים בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותמחלת הנשיקה היא מחלה נפוצה, שמקורה בזיהום ויראלי מנגיף ה-EBV. היא נוטה להופיע בקרב ילדים וצעירים, אך יכולה להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. 


ברב המקרים מדובר במחלה קלה יחסית, החולפת תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול מיוחד. חלק מהנדבקים יעברו אותה ללא תסמינים כלל או עם תסמינים קלים יחסית, המתבטאים בחום, כאב גרון, בלוטות לימפה מוגדלות, חולשה והפרעה בתפקודי כבד. אחרים יחוו תסמינים לא נעימים, בניהם כאבים, עייפות וחולשה, העלולים להימשך זמן רב ולהקשות על התפקוד היומיומי. 


סיבוכים חמורים יותר של המחלה עלולים להופיע בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה. אין תרופה ספציפית המסייעת בתהליך ההחלמה, אך לרוב, ואם אין סיבוכים נדירים, מחלימים ממנה ללא התערבות רפואית, או באמצעות טיפולים תומכים.  מהן דרכי הטיפול שיקלו על תסמיני מחלת הנשיקה?

הטיפול המומלץ במחלת הנשיקה כולל בעיקר מנוחה ונטילת תרופות שיסייעו להקלת התסמינים כמו תרופות להורדת חום. אין טיפול תרופתי ספציפי המסייע בתהליך ההחלמה. כך שלרוב, ואם אין סיבוכים נדירים, מחלימים ממנה ללא התערבות רפואית, תוך מספר שבועות. חשוב לציין שבתחילת המחלה היא עשויה להידמות מאוד לדלקת גרון שמקורה בסטרפטוקוקוס ולעתים המטופלים אף מקבלים אנטיביוטיקה, אך כי אין מקום לטיפול אנטיביוטי במחלת הנשיקה.


המחלה לרוב איננה מסוכנת, אך החולים המפתחים את המחלה עלולים לסבול מתסמיניה שבועות ארוכים, מה שעלול להקשות על התפקוד היומיומי ולפגוע באיכות חייהם. על פי הסטטיסטיקות, המחלה תופיע בקרב בכ-35% עד 50% מהמקרים, בעיקר בקרב הילדים הגדולים יותר והמתבגרים הצעירים. השאר יעברו את המחלה כמחלת חום סתמית או באופן בלתי מורגש.


מרגע החשיפה לאחד מהנגיפים הגורמים לה ועד להופעת הסימפטומים הראשונים של המחלה, עובר בדרך כלל כחודש, תקופה זו מכונה "תקופת דגירה". מרגע ההדבקה אמנם לא מופיעים סימפטומים, אולם נשא הנגיף כבר יכול להדביק אנשים אחרים בנגיף ולגרום אצלם למחלה. הנטייה להדבקה נמשכת לאורך כל המחלה וגם חודשים ארוכים אחרי שהסימפטומים שלה נעלמים. לרוב, המנוחה המסייעת לחיזוק המערכת החיסונית מאפשרת החלמה, אולם חלק מהחולים עלולים לפתח סיבוכים של המחלה, מה שיהפוך את הטיפול בסיבוכים הללו לנחוץ. 
חולים המפתחים את המחלה עלולים לסבול מתסמיניה במשך שבועות ארוכים הסיבוכים הנפוצים האפשריים של מחלת הנשיקה כוללים: הפרעות נשימה עקב התנפחות בלוטת הלימפה שחוסמות את נתיבי האוויר, קרע טחול, אנמיה המוליטית (הרס תאי הדם האדומים), דלקת קרום המוח, תרומבוציטופניה (הפחתה במספר טסיות הדם המסייעות לקרישתו), דלקת ריאות, דלקת כבד (הפטיטיס), שיתוק, פרכוסים  ודימומים. בסיבוכים האלה שהם מאוד נדירים, מטפלים בסטרואידים.


למי שאובחן כחולה במחלת הנשיקה חשוב להיות תחת מעקב ולהיות רגיש וער לתסמינים מיוחדים ויוצאי דופן. חולה שחש החמרה בתסמינים, הימשכות התסמינים תקופה ארוכה מדי ואחד או יותר מהתסמינים הבאים: קשיי נשימה, קושי בבליעה, כאבי בטן עזים, קושי בבליעת נוזלים, דימומים (דימום מחבלה קלה, דימום מהחניכיים וכדומה), כאבים בחזה, פרכוסים, כאבי ראש עזים - חייב לפנות בהקדם לבדיקה וטיפול רפואי.


מחלה בעלת מאפיינים דומים נגרמת מהידבקות בנגיף ה-CMV. ההבדל העיקרי ביניהן הוא שהיא עלולה להיות מסוכנת לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה, כגון נשים בהריון, חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. ובמקרים אלו תידרש התערבות רפואית יסודית יותר, הכוללת מעקב וטיפול. אין טיפול כנגד מחלת ה-EBV, אך קיימים מספר טיפולים אנטי ויראליים אשר נמצאו יעילים בטיפול בנגיף ה-CMV. אלו, ניתנים במקרים של מחלה קשה במיוחד.פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב פנים אירה 03/08/2020 15:44
 • שלום, מזה כשבועיים יש לי כאבים בפנים מצד ימין, כאילו שריר תופס כל צד הימיני ועין. במיוחד מתחת ומעל העין.עברתי בדיקה רופא עיניים-תקין, בדיקה סיטי מח וניקור מותני גם תקין, בדיקת דם תקין. אשמך ליעוץ מה עוד ניתן לבדוק

 • + הוסף תגובה
כאבי רגליים בהליכה טובי 02/08/2020 13:36
 • שלום , שמי טובי ובמהלך השנתיים האחרונות סובלת מכאבי רגליים בזמן תנועה . לפני הכאבים הייתי רצה באופן קבוע (גם מרתון ) ורוכבת על אופני שטח . כל הסיפור התחיל מפריצת דיסק ( L4-L5 ) שגררה אחריה drop foot חלקי - לאחר חצי שנה של פיזיותרפיה חשבתי שחזרתי למסלול . חזרתי לרוץ - אבל הפעם זה היה שונה בהתחלה לאחר כ3 קילומטר התחלתי להרגיש כאבים ב 2 הרגליים. התחלתי שוב פיזיותרפיה וטיפולים שונים, לאט לאט הכאב התחיל יותר מוקדם והתחיל בזמן הליכה , עד שהיום אני הולכת פחות מ 50 מטר והכאב מתחיל . הייתי אצל רופאים מומחים שונים : ביצעתי MRI בגב תחתון, אולטרסאונד ירך, בדיקת דופלר עורקים, בדיקת EMG, בדיקות דם שונות, שתי זריקות בגב תחת שיקוף – וכל הבדיקות מראות שהכל תקין . ניסיתי סוגי טיפולים שונים- טיפולי כירופרקט , טיפולי אוסטופתיה , פיזיותרפיסטים שונים , דיקור עמוק וכדורים שונים במרשם וכלום לא עוזר . מתוסכלת ונמנעת מהליכה כדי לא להרגיש את הכאב. נגמרו לי ולרופאים השונים הרעיונות. אודה לעזרתכם להמלצה על רופא ו\או מטפל ו\או טיפול שעדיין לא ניסיתי ו\או בדיקה שעדיין לא ביצעתי .

 • + הוסף תגובה
כאבי רגליים בהליכה מר גבעון פלד 02/08/2020 20:01
 • רק לשם הבהרה: האם קיימים כאבים גם במנוחה או בישיבה? האם עברת תאונות, נפילות אופציעות במהלך החיים גם אם מזמן.... האם הדרופ פוט פרמננטי? אשמח לתשובות על מנת לנסות לתת כיוון

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 01/08/2020 12:13
 • שלום רציתי בבקשה לברר אני סובלת כבר המון שנים מכאבים בצוואר עם מגבלות בתנועה , בשנים האחרונות יש לי תופעה של כאב בקרקפת ובאזור העורף בעיקר כשאני ישנה התופעה מתגברת אני קמה עם כאבי ראש כל בוקר האופנתי לנוירולוגית שנתן לי כדורים ועדיין הכאבים נשארו למי עלי לפנות ?

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 09:55
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 02/08/2020 10:18
 • כן הכאב הוא גם במגע בעיקר כשאני שוכבת לישון זה ממש מתגבר כאב בלתי נסבל מ

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 10:25
 • מתיחת רקמות רכות עלולה לייצר כאב כבר במגע קל עקב עוררות יתר של מערכת העצבים הפריפריאלית. הורדת עומס ברקמה הרכה יכול לעזור לזה וגם לכאב הצוואר לאחר איבחון. ממליץ לגתש לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט טראפי או איזון רקמות רכות. מתבצע אצל מטפלים שהוכשרו לכך.

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 02/08/2020 11:02
 • המון המון תודה על הייעוץ והתשובה המהירה אשמח אם תוכל להפנות אותי למטפל ספציפי זה יעזור לי מאוד שוב תודות

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 11:05
 • שלחי לי מייל פרטי ל givonpeled@gmail.com עם אזור מגורייך ואנסה להמליץ לך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!