מנוחה היא התרופה הטובה ביותר: כיצד מטפלים במחלת הנשיקה?

מחלת הנשיקה היא מחלה ויראלית אשר במקרים רבים תחלוף תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול מיוחד. במקרים אחרים, החולים בה עשויים לחוות תסמינים לא נעימים, העלולים להימשך זמן רב ולהקשות על התפקוד היומיומי. סיבוכים חמורים יותר יופיעו במקרים של מערכת חיסונית חלשה, שיצריכו התערבות רפואית יסודית יותר: כיצד מטפלים במחלת הנשיקה? כל הפרטים בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותמחלת הנשיקה היא מחלה נפוצה, שמקורה בזיהום ויראלי מנגיף ה-EBV. היא נוטה להופיע בקרב ילדים וצעירים, אך יכולה להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. 


ברב המקרים מדובר במחלה קלה יחסית, החולפת תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול מיוחד. חלק מהנדבקים יעברו אותה ללא תסמינים כלל או עם תסמינים קלים יחסית, המתבטאים בחום, כאב גרון, בלוטות לימפה מוגדלות, חולשה והפרעה בתפקודי כבד. אחרים יחוו תסמינים לא נעימים, בניהם כאבים, עייפות וחולשה, העלולים להימשך זמן רב ולהקשות על התפקוד היומיומי. 


סיבוכים חמורים יותר של המחלה עלולים להופיע בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה. אין תרופה ספציפית המסייעת בתהליך ההחלמה, אך לרוב, ואם אין סיבוכים נדירים, מחלימים ממנה ללא התערבות רפואית, או באמצעות טיפולים תומכים.  מהן דרכי הטיפול שיקלו על תסמיני מחלת הנשיקה?

הטיפול המומלץ במחלת הנשיקה כולל בעיקר מנוחה ונטילת תרופות שיסייעו להקלת התסמינים כמו תרופות להורדת חום. אין טיפול תרופתי ספציפי המסייע בתהליך ההחלמה. כך שלרוב, ואם אין סיבוכים נדירים, מחלימים ממנה ללא התערבות רפואית, תוך מספר שבועות. חשוב לציין שבתחילת המחלה היא עשויה להידמות מאוד לדלקת גרון שמקורה בסטרפטוקוקוס ולעתים המטופלים אף מקבלים אנטיביוטיקה, אך כי אין מקום לטיפול אנטיביוטי במחלת הנשיקה.


המחלה לרוב איננה מסוכנת, אך החולים המפתחים את המחלה עלולים לסבול מתסמיניה שבועות ארוכים, מה שעלול להקשות על התפקוד היומיומי ולפגוע באיכות חייהם. על פי הסטטיסטיקות, המחלה תופיע בקרב בכ-35% עד 50% מהמקרים, בעיקר בקרב הילדים הגדולים יותר והמתבגרים הצעירים. השאר יעברו את המחלה כמחלת חום סתמית או באופן בלתי מורגש.


מרגע החשיפה לאחד מהנגיפים הגורמים לה ועד להופעת הסימפטומים הראשונים של המחלה, עובר בדרך כלל כחודש, תקופה זו מכונה "תקופת דגירה". מרגע ההדבקה אמנם לא מופיעים סימפטומים, אולם נשא הנגיף כבר יכול להדביק אנשים אחרים בנגיף ולגרום אצלם למחלה. הנטייה להדבקה נמשכת לאורך כל המחלה וגם חודשים ארוכים אחרי שהסימפטומים שלה נעלמים. לרוב, המנוחה המסייעת לחיזוק המערכת החיסונית מאפשרת החלמה, אולם חלק מהחולים עלולים לפתח סיבוכים של המחלה, מה שיהפוך את הטיפול בסיבוכים הללו לנחוץ. 
חולים המפתחים את המחלה עלולים לסבול מתסמיניה במשך שבועות ארוכים הסיבוכים הנפוצים האפשריים של מחלת הנשיקה כוללים: הפרעות נשימה עקב התנפחות בלוטת הלימפה שחוסמות את נתיבי האוויר, קרע טחול, אנמיה המוליטית (הרס תאי הדם האדומים), דלקת קרום המוח, תרומבוציטופניה (הפחתה במספר טסיות הדם המסייעות לקרישתו), דלקת ריאות, דלקת כבד (הפטיטיס), שיתוק, פרכוסים  ודימומים. בסיבוכים האלה שהם מאוד נדירים, מטפלים בסטרואידים.


למי שאובחן כחולה במחלת הנשיקה חשוב להיות תחת מעקב ולהיות רגיש וער לתסמינים מיוחדים ויוצאי דופן. חולה שחש החמרה בתסמינים, הימשכות התסמינים תקופה ארוכה מדי ואחד או יותר מהתסמינים הבאים: קשיי נשימה, קושי בבליעה, כאבי בטן עזים, קושי בבליעת נוזלים, דימומים (דימום מחבלה קלה, דימום מהחניכיים וכדומה), כאבים בחזה, פרכוסים, כאבי ראש עזים - חייב לפנות בהקדם לבדיקה וטיפול רפואי.


מחלה בעלת מאפיינים דומים נגרמת מהידבקות בנגיף ה-CMV. ההבדל העיקרי ביניהן הוא שהיא עלולה להיות מסוכנת לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה, כגון נשים בהריון, חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. ובמקרים אלו תידרש התערבות רפואית יסודית יותר, הכוללת מעקב וטיפול. אין טיפול כנגד מחלת ה-EBV, אך קיימים מספר טיפולים אנטי ויראליים אשר נמצאו יעילים בטיפול בנגיף ה-CMV. אלו, ניתנים במקרים של מחלה קשה במיוחד.פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בחזה מור 20/01/2020 20:13
 • שלום ד"ר, אני בת 27 בריאה בד"כ, גובה 1.63 משקל 54. אני אתחיל מההתחלה.. אני עובדת מול מחשב המון ובחצי שנה האחרונה אני מרגישה כאב במרכז הגב שמקרין לי לצוואר ולשכמות (בעיקרון כל הגב העליון שלי מרגיש כואב ותפוס כל הזמן). לפני חודשיים עברתי התקף חרדה ופוניתי למיון שם עשו לי אק"ג שנמצא תקין ובדיקת טרופונין שנמצאה שלילית, אמרו לי שסביר להניח שזה לא לב. בנוסף, עשיתי בדיקות דם כלליות והכל תקין אבל מה שקורה הוא שבמהלך החודשיים האלה יש לי כאב בחזה שלא עוזב אותי ומשבש לי את כל סדר היום. אני לא מסוגלת לעבוד, הכאב מעומעם והוא הולך וחוזר אני מרגישה אותו בעיקר בצד שמאל אבל הוא מקרין לי גם לאמצע החזה וגם טיפה נוטה לחזה ימין. קורה שאני מתעטשת ואני מרגישה את הכאב כמו מתחת לעצמות הבריח אני רוצה לציין שלפעמים אני מרגישה שקשה לי לנשום פתאום והדופק גם מהיר ובאופן כללי אני עייפה נורא וחסרת חיוניות. אני לא יודעת אם לקשר את כל אלה למקור שרירי אני כבר די אבודה כי אני לא יודעת ממה זה נובע.. אשמח לעזרתך

 • + הוסף תגובה
כאבים בחזה מר גבעון פלד 21/01/2020 11:00
 • ראשית תודה על המידע... עוזר מאוד. תאורך של הכאב תואם נעילה של טריגרים, נמ"כים בשרירי צוואר וחזה. העובדה שכאבים אלו באים והולכים ומשתנים מחזקת את ההנחה כי המקור שרירי ולא לבבי וכן עצם הבדיקות התקינות שעשית. ממליץ לך לגשת לטיפול של טריגר פוינט טראפי או איזון רקמות רכות המתבצע על ידי מטפלים שהוכשרו לכך.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביזה ימין וכאבי גב מלוה בקוצר נשימה שני 19/01/2020 17:09
 • היי בחודש וחצי האחרונים יש לי כאבים בחזה ימין לא בשד עצמו אלה בעצמות או בשריר, זה מקרין לגב והדבר שהכי קשה זה שקשה לי לנשום אני לא מצליחה לקחת נשימות עמוקות כמו שצריך עד הסוף. אשמח לדעת ממה זה יכול לנבוע, עשו לי גם אקו שבוע שעבר והכל תקין.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביזה ימין וכאבי גב מלוה בקוצר נשימה מר גבעון פלד 20/01/2020 07:09
 • תמיד יש לתת פרטים על מנת להקל על המענ כולל גיל, משקל, פעילות גופנית, רקע רפואי ועוד. האם יש כאב מוגבר בזמן פעילות קלה כמו עליית כמה מדרגות כאשר הלב מאיץ מעט?

 • + הוסף תגובה
צודק אשלים פרטים שני 20/01/2020 09:06
 • בת 34 בריאה בדרך כלל, לא מתאמנת כרגע...לא מרגישה שבמאמץ זה מתגבר.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביזה ימין וכאבי גב מלוה בקוצר נשימה מר גבעון פלד 20/01/2020 11:48
 • אם זה לא מתגבר במאמץ כנראה ממקור שרירי. ממליץ אם לא עשית בחצי השנה האחרונה לגשת לביקורת רפואית פיזית\ובמקביל לטפול מתחום הטריגר פוינט טראפי

 • + הוסף תגובה
אצבע האמה שביד עצם בפרק האצבע בולטת א.ט. 18/01/2020 19:15
 • בס"ד שלום ד"ר כבר זמן מה פרק באצבע ביד שנקראת אצבע פתאום בולטת וגם כואבת בזמן פעילות יותר מה זה יכול להיות אני בת 65

 • + הוסף תגובה
אצבע האמה שביד עצם בפרק האצבע בולטת מר גבעון פלד 19/01/2020 11:49
 • שינו מבנה עצמות קורה לאורך השנים ועם הגיל. שוב רצוי לגשת לביקורת רפואית כללית לאור כל השאלות שלך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!