מנוחה היא התרופה הטובה ביותר: כיצד מטפלים במחלת הנשיקה?

מחלת הנשיקה היא מחלה ויראלית אשר במקרים רבים תחלוף תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול מיוחד. במקרים אחרים, החולים בה עשויים לחוות תסמינים לא נעימים, העלולים להימשך זמן רב ולהקשות על התפקוד היומיומי. סיבוכים חמורים יותר יופיעו במקרים של מערכת חיסונית חלשה, שיצריכו התערבות רפואית יסודית יותר: כיצד מטפלים במחלת הנשיקה? כל הפרטים בפנים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 14/01/2018


מחלת הנשיקה היא מחלה נפוצה, שמקורה בזיהום ויראלי מנגיף ה-EBV. היא נוטה להופיע בקרב ילדים וצעירים, אך יכולה להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. 


ברב המקרים מדובר במחלה קלה יחסית, החולפת תוך מספר שבועות, ללא צורך בטיפול מיוחד. חלק מהנדבקים יעברו אותה ללא תסמינים כלל או עם תסמינים קלים יחסית, המתבטאים בחום, כאב גרון, בלוטות לימפה מוגדלות, חולשה והפרעה בתפקודי כבד. אחרים יחוו תסמינים לא נעימים, בניהם כאבים, עייפות וחולשה, העלולים להימשך זמן רב ולהקשות על התפקוד היומיומי. 


סיבוכים חמורים יותר של המחלה עלולים להופיע בקרב אנשים עם מערכת חיסונית חלשה. אין תרופה ספציפית המסייעת בתהליך ההחלמה, אך לרוב, ואם אין סיבוכים נדירים, מחלימים ממנה ללא התערבות רפואית, או באמצעות טיפולים תומכים.  מהן דרכי הטיפול שיקלו על תסמיני מחלת הנשיקה?

הטיפול המומלץ במחלת הנשיקה כולל בעיקר מנוחה ונטילת תרופות שיסייעו להקלת התסמינים כמו תרופות להורדת חום. אין טיפול תרופתי ספציפי המסייע בתהליך ההחלמה. כך שלרוב, ואם אין סיבוכים נדירים, מחלימים ממנה ללא התערבות רפואית, תוך מספר שבועות. חשוב לציין שבתחילת המחלה היא עשויה להידמות מאוד לדלקת גרון שמקורה בסטרפטוקוקוס ולעתים המטופלים אף מקבלים אנטיביוטיקה, אך כי אין מקום לטיפול אנטיביוטי במחלת הנשיקה.


המחלה לרוב איננה מסוכנת, אך החולים המפתחים את המחלה עלולים לסבול מתסמיניה שבועות ארוכים, מה שעלול להקשות על התפקוד היומיומי ולפגוע באיכות חייהם. על פי הסטטיסטיקות, המחלה תופיע בקרב בכ-35% עד 50% מהמקרים, בעיקר בקרב הילדים הגדולים יותר והמתבגרים הצעירים. השאר יעברו את המחלה כמחלת חום סתמית או באופן בלתי מורגש.


מרגע החשיפה לאחד מהנגיפים הגורמים לה ועד להופעת הסימפטומים הראשונים של המחלה, עובר בדרך כלל כחודש, תקופה זו מכונה "תקופת דגירה". מרגע ההדבקה אמנם לא מופיעים סימפטומים, אולם נשא הנגיף כבר יכול להדביק אנשים אחרים בנגיף ולגרום אצלם למחלה. הנטייה להדבקה נמשכת לאורך כל המחלה וגם חודשים ארוכים אחרי שהסימפטומים שלה נעלמים. לרוב, המנוחה המסייעת לחיזוק המערכת החיסונית מאפשרת החלמה, אולם חלק מהחולים עלולים לפתח סיבוכים של המחלה, מה שיהפוך את הטיפול בסיבוכים הללו לנחוץ. 
חולים המפתחים את המחלה עלולים לסבול מתסמיניה במשך שבועות ארוכים הסיבוכים הנפוצים האפשריים של מחלת הנשיקה כוללים: הפרעות נשימה עקב התנפחות בלוטת הלימפה שחוסמות את נתיבי האוויר, קרע טחול, אנמיה המוליטית (הרס תאי הדם האדומים), דלקת קרום המוח, תרומבוציטופניה (הפחתה במספר טסיות הדם המסייעות לקרישתו), דלקת ריאות, דלקת כבד (הפטיטיס), שיתוק, פרכוסים  ודימומים. בסיבוכים האלה שהם מאוד נדירים, מטפלים בסטרואידים.


למי שאובחן כחולה במחלת הנשיקה חשוב להיות תחת מעקב ולהיות רגיש וער לתסמינים מיוחדים ויוצאי דופן. חולה שחש החמרה בתסמינים, הימשכות התסמינים תקופה ארוכה מדי ואחד או יותר מהתסמינים הבאים: קשיי נשימה, קושי בבליעה, כאבי בטן עזים, קושי בבליעת נוזלים, דימומים (דימום מחבלה קלה, דימום מהחניכיים וכדומה), כאבים בחזה, פרכוסים, כאבי ראש עזים - חייב לפנות בהקדם לבדיקה וטיפול רפואי.


מחלה בעלת מאפיינים דומים נגרמת מהידבקות בנגיף ה-CMV. ההבדל העיקרי ביניהן הוא שהיא עלולה להיות מסוכנת לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה, כגון נשים בהריון, חולי איידס, מושתלי איברים, חולי סרטן או מטופלים הסובלים מדיכוי חיסוני. ובמקרים אלו תידרש התערבות רפואית יסודית יותר, הכוללת מעקב וטיפול. אין טיפול כנגד מחלת ה-EBV, אך קיימים מספר טיפולים אנטי ויראליים אשר נמצאו יעילים בטיפול בנגיף ה-CMV. אלו, ניתנים במקרים של מחלה קשה במיוחד.פורום טיפול בכאב

מר גבעון פלד

מר גבעון פלד
גבעון פלד, מומחה בטיפולים להפגת כאב ושיקום, בעל ניסיון טיפולי של 10 שנים בהפגת ומניעת כאב, שיקום אורטופדי, הוראה של מקצועות העיסוי, וייעוץ עסקי להקמה, תפעול והשבחה של מרכזי טיפולים. מטפל בשיקום עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאב מתחת לצלעות בצד שמאל
 • מאיה
 • 18/05/2019 10:54
 • שלום, בשבועיים האחרונים סבלתי משיעול ליחתי ובעקבותיו בימים האחרונים הופיע כאב מתחת לצלעות בצד שמאל, המורגש גם בבטן וגם בגב. הכאב תמיד שם אבל מתחזק בזמן שיעול, נשימה עמוקה או החלפת תנוחה. אני בת 26,לא מעשנת ולא מתאמנת.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מכה באזור הסטרנום
 • אלה
 • 16/05/2019 16:50
 • שלום רב, לפני 5 ימים קיבלתי מכה חזקה באזור הסטרנום כתוצאה מנגיחה חזקה במקום(בטעות כמובן). בדרך כלל במנוחה זה לא כואב, אבל בתנועה גדולה אני חשה כאבים, אם כי לא חזקים מאוד. האם זה אמור לעבור לבד, או שנדרשות בדיקות כלשהן? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שאלה
 • ח
 • 15/05/2019 15:16
 • שלום ד"ר יש לי שאלה אני בן 25 ויש לי מדי פעם כאב במישוש בעצם באמצע לא בידיוק בבית החזה קצת מעל באמצע החזה רק כשאני ממש עם היד מרגיש כאבים כאלה אבל ככה שאני לא נוגע אני לא מרגיש כמו כן מרגיש מדי פעם חומציות בפה אבל אין לי צרבות קשות תודה לאל אבל כן יש כיח מוגלתי מדי פעם בעיקר בבוקר ,יש לי יובש רציתץי לשאול האם זה משהו שדורש בירור כי זה משהו שחולף וחוזר זה לא תמיד זה יכול לעבור לכמה חודשים כמו כן אני הרגשתי את הכאב הזה בעיקר ממעבר עמידה לישיבה ולא תמיד רק במקרים ספצייפים מסויימים וזה כאב חד שבא פתאום כאילו הנשימה נעצרת באזור כזה של הסרעפת ואז זה נעלם . תודה לכל מענה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
פרופ' אלכסנדר זיסלסון פרופ' אלכסנדר זיסלסון
אבחון וטיפול באלרגיה קרא עוד
ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין ד"ר כרמי גלר-ברנשטיין
רופאה מומחית לאלרגיה ואימונולוגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ