אי ספיקת לב: כל הגורמים התסמינים והטיפולים במחלה הנפוצה

אי ספיקת לב היא מחלה הכוללת כשל של הלב באספקת דם מספקת לצורכי הגוף. המחלה השכיחה עלולה להביא לקיצור תוחלת החיים ולירידה באיכות החיים: מהם הגורמים לאי ספיקת לב, כיצד ניתן לטפל בה, ובאילו מצבים תתבצע השתלת לב? כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותאי ספיקת לב היא מצב רפואי מורכב הכולל כישלון של משאבת הלב בהזרמת הדם לאיברים השונים, או ביצוע פעולה זו בתמורה לשינויי בלחצים במדורים שונים בריאות או בוורידים – דבר הגורם להצטברות של נולים באיברים אלה. למעשה, מדובר באחת התחלואות המרכזיות בעולם המערבי, וכ-10% מבני ה-65 ומעלה סובלים מאי ספיקת לב.  מהם הגורמים לאי ספיקת לב?

יש הרבה מאוד מצבים שמתנקזים בסוף לפגיעה בתפקוד הלב, לרבות מחלות שכיחות כמו התקפי לב, ואחרות, כמו מחלות נרכשות (לדוגמה, זיהומים הפוגעים בלב), מחלות מולדות ומחלות באיברונים שונים בתאי הלב.מהם התסמינים שעלולים להעיד על אי ספיקת לב?

בדרך כלל התלונה הראשונה תהיה על עייפות, אך עשויים להופיע סימנים שונים שיעידו על התפתחות מחלת הלב, כמו קוצר נשימה, ירידה בכושר המאמץ, נפיחות בבטן או ברגליים שעלולה להעיד על צבירת נוזלים באיברים אלה . 
עייפות, קוצר נשימה ונפיחות באזור הבטן או הרגליים בשל הצטברות נוזלים, עשויות להעיד על התפתחות אי ספיקת לב איך מטפלים באי ספיקת לב? 

הטיפול מורכב ממגוון גישות וכולל המלצות על שינויים באורח החיים והתזונה, כמו נקיטה בתזונה דלת מלח, הידוע כסופח נוזלים ומפעיל מערכות הורמונליות שונות שמחמירות את אי ספיקת הלב, וביצוע פעילות גופנית. בנוסף קיימות מגוון תרופות אשר ניתנות באופן פומי או במקרים מסוימים בעזרת עירוי תוך ורידי שנועדו להקל על המחלה. במקרים מסוימים, יתבצעו פעולות כירורגיות שונות, לרבות ניתוחי עורקים כליליים, ניתוחי מסתמים, ניתוחים לשינוי מבנה הלב ובמקרים קיצוניים השתלת לב מלאכותי. מתי מתבצעת השתלת לב?

ההחלטה על השתלת לב תתבצע כאשר הרופא המטפל יעריך שתוחלת החיים ללא השתלה תהיה נמוכה יותר באופן משמעותי, בהשוואה לאורך החיים לאחר השתלת הלב. טרם לביצוע ההשתלה, יעבור החולה בדיקה מדוקדקת לצורך מציאת מצבים רפואיים נוספים שעלולים לפגום בהצלחת ניתוח ההשתלה. הרופא המטפל יבחן אותם , כדי לקבוע האם מדובר במקרים המונעים לחלוטין את ביצוע ההשתלה, או שניתן לטפל בהם ולאפשר השתלת לב. במצבים בהם החולים אינם מתאימים להשתלת לב, תתבצע השתלת לב מלאכותי. מהם סיכויי ההצלחה של השתלת לב?

מדובר בניתוח עם סיכויי הצלחה כבירים: בשנה הראשונה שלאחר הניתוח, סיכויי ההישרדות עומדים על כ- 90% וכחמש שנים לאחר הניתוח, הם עומדים על כ- 70-80%. חולים שעברו השתלת לב, זוכים לחיות חיים תקינים לחלוטין ומשפרים את איכותם באופן ניכר, גם שנים לאחר ביצוע ההליך. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דב פריימרק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פעימה מוקדמת מיטל 25/05/2020 22:55
  • היי, בחצי שנה האחרונה אני חוו פעימות מוקדמות רבות. הדופק לא עולה להפך הוא בדרך כלל נמוך בין 56 ל 75. עשיתי אקו לב ואקו מאמץ שניהם תקינים, ביצעתי גם הולטר שאני ממתינה לתוצאותיו. אך הפעימה המוקדמת לא נותנת לי מנוח אני בן אדם חרדתי וזה רק מגביר לי את החרדה. במהלך היום לא תמיד אני מרגישה את זה אך שאני במנוחה זה כבר בלתי נסבל, זה מגיע בצרורות ולא נותן מנוח. אני חולת אסטמה ומשתמשת במשאף סימביקורט, שהבנתי שלא ניתן לתת חוסמי בטא כי יכול לגרום להחרפת האסטמה. בנוסף הקרדיאולוג טוען שבגלל שהדופק שלי יחסית נמוך הכדורים יורידו אותו עוד יותר. אני ממש בלחץ וכבר חושבת על דברים גרועים. אבא שלי עבר התקף לב בגיל 55 עקב כורסטרול גבוהה שלא היה מאוזן. איך ניתן לטפל בפעימה מוקדמת, אם אני לא יכולה לקחת כדורים? האם חרדה מגבירה פעימה מוקדמת? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
פעימות מוקדמות עופר 13/05/2020 22:59
  • שלום,עקב ריבוי פעימות מוקדמות שנמשכות לעיתים יום שלם עשיתי אקו לב בבדיקה נרשם בן היתר ef 60%. אני בן 52 מה זה אומר?

  • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 19/05/2020 11:20
  • EF-60% זה מדד למידת ההתכווצות של שריר הלב ומדובר בנתון תקין לחלוטין. ריבוי פעימות מוקדמות יכול להיות מאוד תסמיני לעיתים גם ללא פגיעה בתפקוד הלב. ממליץ לעשות הולטר קצב לב (שיבדוק את כמות הפעימות באופן מדוייק, ב-24 שעות) ואז להתייעץ איתי או מומחה אחר להפרעות קצב לב שתבחר כדי לקבל המלצות לגבי המשך טיפול.

  • + הוסף תגובה
פעימות מוקדמות ופרפור פרוזדורים עופר 21/05/2020 15:21
  • תודה על תשובתך. עשיתי הולטר 24 ונמצאו פעימות מוקדמות רבות וכן ופרפור פרוזדורים בלילה שנמשך כשעה. הוחלט לתת לי נוגדי קרישה מהסוג החדש . השאלה שלי האם ריבוי פעימות מוקדמות עלול להוביל לפרפור פרוזדורים ? והאם היד לא קלה ההדק במתן נוגדי קרישה אם אין לי מחלות רקע כמו סכרת ולחץ דם רק שיש לציין שיש חשד בעבר ל tia ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!