אי ספיקת לב: כל הגורמים התסמינים והטיפולים במחלה הנפוצה

אי ספיקת לב היא מחלה הכוללת כשל של הלב באספקת דם מספקת לצורכי הגוף. המחלה השכיחה עלולה להביא לקיצור תוחלת החיים ולירידה באיכות החיים: מהם הגורמים לאי ספיקת לב, כיצד ניתן לטפל בה, ובאילו מצבים תתבצע השתלת לב? כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 10/01/2018


אי ספיקת לב היא מצב רפואי מורכב הכולל כישלון של משאבת הלב בהזרמת הדם לאיברים השונים, או ביצוע פעולה זו בתמורה לשינויי בלחצים במדורים שונים בריאות או בוורידים – דבר הגורם להצטברות של נולים באיברים אלה. למעשה, מדובר באחת התחלואות המרכזיות בעולם המערבי, וכ-10% מבני ה-65 ומעלה סובלים מאי ספיקת לב.  מהם הגורמים לאי ספיקת לב?

יש הרבה מאוד מצבים שמתנקזים בסוף לפגיעה בתפקוד הלב, לרבות מחלות שכיחות כמו התקפי לב, ואחרות, כמו מחלות נרכשות (לדוגמה, זיהומים הפוגעים בלב), מחלות מולדות ומחלות באיברונים שונים בתאי הלב.מהם התסמינים שעלולים להעיד על אי ספיקת לב?

בדרך כלל התלונה הראשונה תהיה על עייפות, אך עשויים להופיע סימנים שונים שיעידו על התפתחות מחלת הלב, כמו קוצר נשימה, ירידה בכושר המאמץ, נפיחות בבטן או ברגליים שעלולה להעיד על צבירת נוזלים באיברים אלה . 
עייפות, קוצר נשימה ונפיחות באזור הבטן או הרגליים בשל הצטברות נוזלים, עשויות להעיד על התפתחות אי ספיקת לב איך מטפלים באי ספיקת לב? 

הטיפול מורכב ממגוון גישות וכולל המלצות על שינויים באורח החיים והתזונה, כמו נקיטה בתזונה דלת מלח, הידוע כסופח נוזלים ומפעיל מערכות הורמונליות שונות שמחמירות את אי ספיקת הלב, וביצוע פעילות גופנית. בנוסף קיימות מגוון תרופות אשר ניתנות באופן פומי או במקרים מסוימים בעזרת עירוי תוך ורידי שנועדו להקל על המחלה. במקרים מסוימים, יתבצעו פעולות כירורגיות שונות, לרבות ניתוחי עורקים כליליים, ניתוחי מסתמים, ניתוחים לשינוי מבנה הלב ובמקרים קיצוניים השתלת לב מלאכותי. מתי מתבצעת השתלת לב?

ההחלטה על השתלת לב תתבצע כאשר הרופא המטפל יעריך שתוחלת החיים ללא השתלה תהיה נמוכה יותר באופן משמעותי, בהשוואה לאורך החיים לאחר השתלת הלב. טרם לביצוע ההשתלה, יעבור החולה בדיקה מדוקדקת לצורך מציאת מצבים רפואיים נוספים שעלולים לפגום בהצלחת ניתוח ההשתלה. הרופא המטפל יבחן אותם , כדי לקבוע האם מדובר במקרים המונעים לחלוטין את ביצוע ההשתלה, או שניתן לטפל בהם ולאפשר השתלת לב. במצבים בהם החולים אינם מתאימים להשתלת לב, תתבצע השתלת לב מלאכותי. מהם סיכויי ההצלחה של השתלת לב?

מדובר בניתוח עם סיכויי הצלחה כבירים: בשנה הראשונה שלאחר הניתוח, סיכויי ההישרדות עומדים על כ- 90% וכחמש שנים לאחר הניתוח, הם עומדים על כ- 70-80%. חולים שעברו השתלת לב, זוכים לחיות חיים תקינים לחלוטין ומשפרים את איכותם באופן ניכר, גם שנים לאחר ביצוע ההליך. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דב פריימרק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרפור פרוסדורים שלא טופל, מלבד דרלין פרולול סופי 04/12/2019 00:11
 • ו-פלאביקס (בין היתר כתרופות קבועות). האם הזנחה שכזו, אי איתור בזמן, יכול להחמיר את הבעיה, להחליש את שריר הלב?? או שמא מדובר רק בחיים עם סיכון. כ"כ ברגע של אי סדירות הקצב, האם דרלין (פרופרנאלול), בא בנוסף לקרדיולוק (ביסו-פרולול)? יש טיפול של גם וגם? או שמא בוחרים באחת. (X 2 ביום). (או 4 ביום אם זה שניהם). כדוגמא. יש דבר כזה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 04/12/2019 23:10
 • סופי שלום, חסרים לי הרבה מאוד פרטים כדי לענות לך על השאלות. לגבי הסיפא, בדרך כלל מטפלים באחת התרופות (קרדילוק או דרלין)... יש כאלה שנותנים את הדרלין (קצר טווח) כטיפול אקוטי בזמן דופק מהיר, נוסף על קרדילוק כטיפול קבוע. בכל מקרה תרופות אלו לא מונעות ארועי פרפור חוזרים! פלויקס אינה תרופה מספקת לדילול הדם ומניעת ארועים מוחיים במטופלים בסיכון מוגבר לארועים מוחיים בעקבות פרפור. באופן כללי, פרפור פרוזדורים הינה הפרעת קצב שמצריכה בירור וטיפול לפי הרקע והתסמינים של המטופל. את מוזמנת לפנות אלי או למומחה אחר בתחום להתייעצות מסודרת.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם גבוה נירה 11/11/2019 22:50
 • מדדתי עכשיו לחץ דם ויש לי 220/90. אני מאוזנת על יד כדור לוסרדקס 12.5 מ"ג. מה כדאי לי לעשות?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:22
 • נירה שלום, עניתי כבר לפני מספר שבועות אך כעת אני רואה שכנראה תשובתי לא נקלטה. אני מניח שנבדקת מאז ע״י רופא מטפל. לא מכיר אנשים עם יתר לחץ דם אמיתי ש״מאוזנים״ ע״י 12.5 מ״ג לוסרדקס. את צריכה טיפול נאות ללחץ דם במינונים אדקווטיים. ממליץ להיבדק ע״י מומחה לעניין.

 • + הוסף תגובה
לחץ דם נירה 03/12/2019 07:44
כאב ונשימה לא יציבה רונן 08/11/2019 14:23
 • היי אני חולה לב עברתי מעקפים לפני15 שנים ועברתי אבלציה לפני שנה וחצי מזה חודש ויותר אני מתעורר משינה מתנשף עם כאב בטן חד ברום הבטן.זה בא בגלים. הדרדר לזה שכל מאמץ הכי קטן יש לחץ בבטן ואני מתעייף במה גבוהה. זה קורה בלילה בשכיבה. זה מעיר אותי. עשיתי בדיקת נשיפה וu.sבטן והכל תקין. אולי בגלל הכאב החד בבטן שנמשך 10 שניות וחוזר אחרי 2 דק שוב קשור כל הענין לאי ספיקת לב ממנה אני סובל?ושוב יש שעות רבות שהכאב הזה גם בשיבה אני לא ישן כבר שבועות. מה ההמלצה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 02/12/2019 23:25
 • רונן שלום, במטופל לאחר ניתוח מעקפים, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו ההקשר של כל מיחושים בחזה או רום הבטן הוא היצרויות בגלי הדם שמספקים את הלב. מומלץ להיבדק ע״י קרדיולוג ולעבור מספר בדיקות לפי המלצותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!