דלקת בדרכי השתן: כל הגורמים - ודרכי הטיפול

דלקת בדרכי השתן היא תופעה שכיחה מאוד, בעיקר בקרב נשים. ברוב המקרים מקורה הוא זיהום חיידקי בדרכי השתן, שלרוב יתחיל בשלפוחית השתן. התופעה גורמת לאי נוחות משמעותית ובמקרים קיצוניים עשויה להביא להשלכות מרחיקות לכת. מהם התסמינים שיעידו על הדלקת, כיצד מאבחנים ומה עושים כשהדלקת חוזרת שוב ושוב? מדריך

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 18/01/2018


מערכת השתן משמשת לוויסות וטיהור הדם ולפינוי פסולת מהגוף באמצעות השתן. היא מורכבת ממספר איברים שונים, אשר לוקחים חלק בתהליך ייצור ופליטת השתן מהגוף. כשמדברים על זיהום בדרכי השתן (Urinary tract infection- UTI) הכוונה לזיהום המערב את הכליה או שלפוחית השתן. מה תפקידיהם של כל אחד מאיברי המערכת, אילו סימנים מיוחדים עלולים להעיד על זיהום בדרכי השתן וכיצד מטפלים? כתבה ראשונה בסדרה. 


כשאנו מתייחסים ל"דרכי השתן" הכוונה לכלל האברים המעורבים בהעברת השתן, מיצורו ועד ליציאתו מהגוף: 

• שתי הכליות - המסננות את הדם ליצירת והוצאת השתן

• שני השופכנים (Ureters) - הצינורות המעבירים את השתן מהכליות אל שלפוחית השתן

• שלפוחית השתן - בה השתן מאוכסן עד להוצאתו מהגוף

• השופכה (Urethra) - הצינור המוציא את השתן משלפוחית השתן אל מחוץ לגוף


מהם הגורמים לזיהום בדרכי השתן?

זיהום בדרכי השתן (Urinary tract infection- UTI) הוא זיהום המערב את הכליה או שלפוחית השתן. רוב המזהמים הם חיידקי מערכת העיכול, ובראשם חיידק ה- E-coli שאחראי על מעל 70%  מזיהומי דרכי השתן. כאשר חיידק נכנס דרך השופכה לשלפוחית השתן ומתרבה נגרם זיהום בשלפוחית השתן (Cystitis), הנקרא זיהום דרכי השתן התחתונות. במקרים המורכבים יותר, חיידקים עולים מעלה מהשלפוחית וגורמים לזיהום בכליה (Pyelonephritis), הנקרא זיהום דרכי השתן העליונות. אצל גברים, זיהום בשלפוחית השתן יכול לערב גם את הערמונית.

זיהומים בדרכי השתן שכיחים יותר בנשים מגברים, "זאת בשל השופכה הקצרה יותר בנשים והקרבה הגדולה יותר לפי הטבעת", מסביר ד״ר גיא רופא, מומחה במיילדות וגינקולוגיה, מנהל מרכז בריאות האישה בבית חולים ליס ליולדות ונשים, מרכז רפואי תל אביב ע״ש סוראסקי (איכילוב).


בין גורמי הסיכון להתפתחות הזיהום נמנים, קיום יחסי מין בתדירות גבוהה או עם פרטנרים מרובים, סוכרת, שימוש בקוטלי זרע כאמצעי מניעה, נשים בגיל המנופאוזה וקיום אבנים בכליות.  גברים וילדים אשר עברו ברית מילה מצויים בסיכון מופחת לזיהומים בדרכי השתן.


מהם הסימנים והתסמינים שמעידים על זיהום בדרכי השתן?

נזכיר כי סימן (Sign) זהו ממצא אובייקטיבי שניתן לראות בבדיקה הגופנית ואילו תסמין (Symptom) זהו תלונתו הסובייקטיבית של החולה.


זיהום בשלפוחית השתן:

o כאב או צריבה בזמן הטלת שתן

o תכיפות- הצורך במתן שתן לעיתים תכופות

o דחיפות- הצורך במתן שתן בפתאומיות ובלחץ

o דם בשתן

o כאב בטן תחתונהזיהום בכליה: כל הסימנים והתסמינים שפורטו לעיל ובנוסף

o חום

o כאב מותניים או גב

o בחילות או הקאות
כאב וצריבה, דחיפות בזמן מתן שתן ואף הופעת דם בשתן עשויים להעיד על זיהום בשלפוחית השתן 
כיצד מאבחנים?

במצב בו מופעים תסמינים המעידים על זיהום בשלפוחית השתן, יש לפנות לגורם רפואי. ברוב המקרים ניתן להתחיל טיפול בו בהתבסס על תיאור התסמינים הקליניים ובדיקת סטיק שתן בלבד. כשיש זיהום בדרכי השתן, ניתן לראות בסטיק נוכחות תאי דם לבנים, תאי דם אדומים וניטריטים בשתן. מעבר לבדיקות אלו, ניתן לבצע תרבית שתן על מנת לנסות ולאתר את החיידק הגורם לזיהום, "לתרבית השתן חשיבות רבה כדי לוודא שאכן הטיפול תואם לסוג ולרגישות החיידק", מציין ד"ר רופא ומוסיף: "יש לזכור שתשובת תרבית שתן מגיעה לאחר שלושה ימים, זה הזמן שלוקח לחיידקים להתרבות ולאפיין אותם"

חשוב להדגיש כי אם אתם חושדים כי אתם סובלים מזיהום בכליות, לפי הסימנים והתסמינים, יש לפנות לגורם רפואי בהקדם האפשרי. עיכוב בטיפול בזיהום כלייתי יכול לגרום לסיבוכים קשים עד כדי נזק קבוע לכליות.מהן דרכי הטיפול?

לרוב, הטיפול הינו אנטיביוטי, בכדורים למשך 3-7 ימים. לטיפול בזיהום פשוט ניתן להשתמש ב- nitrofurantoin (בארץ נמכר תחת השמות המסחריים מאקרודנטין או אובמין) או Trimethoprim /sulfamethoxazole (אשר נמכר תחת השם המסחרי רספרים), ישנן כמובן אופציות נוספות אך אלו בשימוש הנרחב ביותר.


בדרך כלל תוך יום ישנה הטבה בסימנים והתסמינים אך יש להמשיך ולסיים את הטיפול האנטיביוטי על מנת למנוע התפרצות חדשה של החיידק. אם לאחר השלמת הטיפול כל הסימנים והתסמינים חלפו, אין צורך בביצוע בדיקות חוזרות. לעומת זאת, אם לאחר 2-3 ימי טיפול אין הטבה כלל, יש לחזור לרופא המטפל. 


"ישנו טיפול חדש לזיהומים בדרכי השתן בנשים שהינו טיפול במתן חד פעמי – Fosfomycin (בארץ נמכר תחת השם המסחרי מונורול). טיפול זה ניתן לנשים בלבד כיוון שזיהום בדרכי השתן בגברים מצריך לרוב טיפול שונה", מוסיף ד"ר רופא.


כשמדובר בזיהום כלייתי או זיהום בגברים המערב את הפרוסטטה, יש צורך בקבלת אנטיביוטיקה לזמן ממושך יותר ולעיתים אף יש צורך במתן תוך ורידי. 


אם יש צורך, ניתן להשתמש בתרופות המקלות על תחושת הצריבה, כגון- Phenazopyridine (בארץ נמכר תחת השם המסחרי סדורל). תרופות אלו מטפלות רק בסימפטום ולא מטפלות בזיהום ולכן אינן מחליפות טיפול אנטיביוטי. חשוב לדעת שצבע השתן יכול להשתנות לכתום או אדום בזמן השימוש בתרופות אלו. אין לקחת תרופות אלו למשך יותר מ-48 שעות.


זיהום בדרכי השתן שכיח מאוד ולרוב פשוט לאבחנה. חשוב להשלים את הטיפול האנטיביוטי על מנת להקטין הסיכוי לחזרת הזיהום ויש להיות עירניים לסימנים היכולים להעיד על מחלה חמורה יותר. פורום אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי

פרופ' מנחם (מני) אלקלעי מומחה לאורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן
פרופ' מני אלקלעי מבכירי הרופאים הגיננקולוגים בארץ ואחד ממייסדי תחום האורוגינקולוגיה ורפואת רצפת האגן בישראלפרופ' מנחם אלקלעי רופא נשים בכיר באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר. משנת 2000 עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • רקטוצלה דרגה 2
 • לי
 • 06/05/2019 23:56
 • שלום דר אני צעירה בריאה בדרכ לאחר 3 לידות טבעיות . אובחנה רקטוצלה דרגה 2 היא באה לידי ביטוי בהתפנות צאיה בעזרת אצבע במקרה של עצירות ושאין עצירות סופרלס והרבה מים מקלים על התהליך שיהיה באופן רגיל. בכל מקרה כרגע מונעים הריון כבר מעל שנה האם ישנה מניעה במקרה שלי להתעבר בהמשך ? האם זה יכול להזיק או להחמיר ? האם טיפול ברקטוצלה הוא רק שמרני ולא יכול להעלים את התופעה ? טופלתי בביופיבק ופילאטיס שקצת עזר . אשמח לתשובתך המפורטת תודה רבה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • סיגל
 • 03/05/2019 08:40
 • שלום, אני בת 18 והתחלתי לקיים יחסי מין לפני יותר מחצי שנה. הדלקת בדרכי השתן הראשונה שלי קרתה בחודש הראשון של קיום יחסי מין. לקחתי את האנטיביוטיקה sulfatrim DS 800/160mg פעמיים ביום למשך חמישה ימים. הדלקת לא עברה ועדיין חשתי בסימפטומים. לאחר מכן לקחתי Pms-Nitrofurantoin 100 mg פעמיים ביום לשבעה ימים. הדלקת עדיין לא עברה כיוון שהרגשתי עדיין לחץ בבטן התחתונה. שוב קיבלתי אנטיביוטיקה אחרת הפעם Teva-Amoxicillin 500mg שלושה פעמים ביום למשך שבוע. עברה הדלקת, לאחר חודשיים, שוב, סימפטומים של דלקת ואותו הסיפור של כמה סוגי אנטיביוטיקות. אני כרגע חווה את הדלקת מספר 4ארבע או חמש עם זה שאני לוקחת פרוביוטיקה ותחליפים כמו כדורי חמוציות ודי מאנוז... אני עדיין מרגישה כאב מציק אחרי שאני משתינה בצינורית השתן וכבר עובדת עצות. אשמח אם תוכל/י להעניק לי עטד מידע מועיל לגבי מה אני יכולה לעשות כדי לא לקבל יותר דלקות בדרכי השתן. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • ריח שתן חזק
 • רינה
 • 01/04/2019 20:18
רופאים בתחום
פרופ' אמנון זיסמן פרופ' אמנון זיסמן
אורולוג מנתח, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי... קרא עוד
דר' אורי לינדנר דר' אורי לינדנר
סגן מנהל מחלקה אורולוגית במרכז הרפואי קפלן, רחובות קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ