מעשנים כבר שנים? זוהי הבדיקה השנתית שחשוב שתעברו

סרטן הריאות נחשב לגידול הממאיר הנפוץ בעולם. בשל היעדר סימנים בשלבים הראשונים להתפתחותו, כ- 85% מהחולים נפטרים כחמש שנים מראשית האבחון. באופן פרדוקסלי, רוב מקרי סרטן הריאות נגרמים כתוצאה מעישון ועל כן ניתנים למניעה. בדיקת CT ריאות תקופתית מסייעת בגילוי נגעים בריאות בשלביהם המוקדמים וכך תורמת לטיפול יעיל וממוקד ולהגדלת סיכוי הריפוי מהמחלה: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: מור - רפואה מתקדמת בשבילך


תאריך עדכון: 18/01/2018סרטן הריאות הוא גידול ממאיר שמקורו בריאות, שתי רקמות רכות האמונות על תהליך הנשימה: הן קולטות את החמצן מהסביבה, מעבירות אותו אל תאי הגוף ופולטות את הפחמן הדו חמצני הנוצר כתוצאה מתהליך הנשימה התאי החוצה אל הסביבה. סרטן הריאות הוא הגורם המוביל למקרי המוות כתוצאה מהמחלה הנוראה בקרב נשים וגברים כאחד, ובכל שנה כ-1500 חולים ישראלים חדשים מצטרפים לסטטיסטיקה המאיימת. אך למרות זאת, מרבית מקרי סרטן הריאות ניתנים למניעה: כ-90% מהם נגרמים עקב עישון ואלה המעשנים מצויים בסיכון הגבוה ביותר להתפתחותו. כיצד עישון עלול לגרום לסרטן הריאות, אילו התסמינים יהוו אותות אזהרה ומהי הבדיקה השנתית שכל מעשן חייב לבצע? כל התשובות. כיצד עישון עלול לגרום להתפתחות גידול ממאיר בריאות?

התפתחות הגידול הממאיר בריאות מתרחשת לרוב בשל פגיעה בתאים המרכיבים את הציפוי הפנימי שלהן. בזמן פעולת העישון נשאפים חומרים רבים המוגדרים כמעוררי סרטן (קרציונוגנים) ופוגעים בתאי הציפוי הפנימי של הריאה. בתחילה, הגוף מסוגל לתקן את הנזק שנוצר, אך בחשיפה ממושכת, תפקוד התאים הבריאים נפגע ועלול להביא להתפתחות גידול ממאיר. 

מהם התסמינים שעשויים להעיד על התפתחות סרטן הריאות?

סרטן הריאות לרוב אינו מאופיין בסימפטומים שונים בשלביו הראשוניים ועל כן אבחונו מתבצע לרוב בשלבים מאוחרים, כאשר המחלה מתקדמת ולעיתים כבר התפשטה אל מעבר לריאות. הסימנים לסרטן הריאות כוללים, בין היתר: שיעול מתמשך, שיעול המלווה בפליטת דם, קוצר נשימה, כאבי חזה, אבדן משקל פתאומי ולא מוסבר, נשימה המלווה בצפצופים או בחרחורים, כאבי ראש חוזרים וכאבי עצמות. סימנים אלה אינם ייחודיים רק לסרטן הריאות, והם מאפיינים גם מחלות נוספות. 


בשל העדר סימנים בשלבים המוקדמים של המחלה והסיכון הגדול בפניו עומדים מעשנים ללקות בסרטן הריאה, המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן ממליץ על ביצוע של בדיקת סי טי ריאות אחת לשנה בקרב אנשים העומדים באחד מהקריטריונים הבאים: מעשנים או אלה שנגמלו מעישון ב - 15 שנים האחרונות, מגיל 55 ועד גיל 80, להם לפחות 30 שנות חפיסה: שנת חפיסה היא מונח המתאר את מכפלת מספר החפיסות שנצרכו ביום במספר שנות העישון. לדוגמה, אדם המעשן חפיסה ביום במשך 40 שנה, עישן 40 שנות חפיסה. אדם שמאחוריו 30 שנות חפיסה הוא מי שעישן קופסה ביום במשך 30 שנה או שתי קופסאות (ומעלה) ביום במשך 15 שנה.


כמו כן, בקרב עובדים במקומות עם חשיפה מוגברת לקרצינוגנים נשאפים ובקרב אלה בעלי היסטוריה משפחתית של סרטן הריאות מומלץ לשקול ביצוע בדיקות הסקר, זאת בהתייחס לנתונים האישיים, שכן אין מידע ברור מתי ולמי מבני המשפחה מומלץ לבצע בדיקות סקר.

 מהי בדיקת CT ריאות?

CT ריאות, או טומוגרפיה ממוחשבת, היא סריקה ממוחשבת אשר עושה שימוש בקרני רנטגן ומפיקה תמונות ברמת דיוק גבוה מאוד של הריאות מזוויות שונות. הבדיקה משמשת לצורך זיהוי של נגעים חשודים באזור הנמצאים בשלבים הראשונים להתפתחותם, טרם להופעת תסמינים שונים או שליחת גרורות לאיברים סמוכים. 


בדיקת דימות זו נמצאה במחקרים שונים כיעילה ביותר באיתור נגעים ממאירים בריאות: כך לדוגמה מחקר שבוצע על ידי ה- NIH National Institutes of Health האמריקאי, בחן את היתרונות של בדיקת סיטי לצורך אבחון מוקדם של סרטן לעומת בדיקות דימות אחרות, כמו צילום רנטגן: במהלך המחקר נבחנו 50 אלף מבוגרים בגילאי 55-74 שלהם לפחות שלושים שנות חפיסה. נמצא כי אלה שעברו בדיקת CT ריאות נמצאו בסיכוי נמוך יותר של כ-20% לתמותה כתוצאה מסרטן ריאות, זאת בהשוואה לאלה שעברו בדיקת רנטגן. 


למרות שביצוע בדיקת CT כרוך בחשיפה לקרינה, CT ריאות מבוצעת במינון קרינה נמוך בכ-20%, זאת בהשוואה לבדיקת CT חזה רגילה. בנוסף היא מתבצעת ללא חומר ניגוד. 


על פי ההנחיות בישראל ובארצות הברית, בדיקת CT ריאות מומלצת עבור מעשנים ואלה שנהגו לעשן, מגיל 54 ומעלה, שלהם 30 שנות חפיסה, וכן לאלה בעלי היסטוריה משפחתית של סרטן הריאות.קראו עוד: צנתור לב וירטואלי: איתור מחלת הלב הכלילית - ללא פעולה פולשנית כיצד מתבצעת הבדיקה?

במהלך הבדיקה הנבדק ישכב על מיטת הבדיקה של מכשיר ה-CT, ויתבקש להישאר עליה ללא תזוזה, זאת כדי למנוע טשטוש של התמונה המתקבלת מהמכשיר. המיטה עוברת דרך מכשיר ה-CT שמצלם את הריאות ממספר זוויות. טכנאי הבקרה שנמצא בחדר הסמוך יתקשר עם הנבדק באמצעות אינטרקום בזמן הבדיקה. הבדיקה תיארך כ-30 דקות ולרוב לא יהיה צורך בהרדמה או טשטוש.


חשוב לציין כי בקרב רבע עד לשליש מהנבדקים מתגלים ממצאים חשודים קטנים (נודולים או קשריות) במהלך בדיקת ה-CT, אך בבדיקות המשך כ-95% מהממצאים הללו מתגלים כשפירים, כלומר, הם אינם מסוכנים. בכל מצב בו בדיקת ה-CT הצביעה על ממצא חשוד, יש להמשיך את הבירור ולבצע בדיקות נוספות, כמו מיפוי PET או ביופסיה, זאת בהתאם להנחיות הרופא המטפל. 


גילוי מוקדם של סרטן הריאות, מאפשר טיפול יעיל וממוקד בגידול הממאיר ומגדיל את סיכויי ההחלמה וההישרדות המחלה הממאירה.עדיין מתלבטים? להתייעצות עם מור - אבחון מוקדם של סרטן הריאה השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תשובה PC אירה 15/12/2019 18:47
  • במספר בלוטות לימפה ידועות בשער כבד(תקין בציר קצר) כעט מודגמת קליטה בעוצמה גבוהה ללא שינוי מהותי בגודל בלתי ספציפי. ציור ראתי ונודולים קטנים דו"צ לרבות דומיננטי RLL ללא שינוי מהותי מה זה אומר זה גרורות?

  • + הוסף תגובה
תשובה PC אירה 15/12/2019 18:42
  • במספר בלוטות לימפה ידועות בשער כבד(תקין בציר קצר) כעט מודגמת קליטה בעוצמה גבוהה ללא שינוי מהותי בגודל בלתי ספציפי. מה זה אומר זה גרורות?

  • + הוסף תגובה
קשרית בלינגולה- תוצאות ct לינגולה 10/12/2019 13:38
  • כל האיברים מודגמים בצורה תקינה בלינגולה מודגמת קשרית בקוטר 1.2 ס"מ בעלת גבולות חלקים. מה פשר הממצאים ד"ר ? (לפני 7 שנים הודגמה הקשרית בקוטר כ-3 מ"מ) +

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 14/12/2019 11:18
  • הממצא מחייב התייחסות של רופא ריאות בגלל הגודל . בדכ ממצאים עם שוליים חלקים הם שפירים אך כאמור בגלל הגודל מבקש ייעוץ רופא ריאה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!