//

אי ספיקת לב: כל הגורמים ומרכז הטיפול הייחודי שעשוי להציל חיים

כ-160 אלף ישראלים סובלים מאי ספיקת לב: מחלה המתפתחת בשל יכולת לקויה של הלב לספק דם לכל חלקי הגוף. המחלה מחולקת לארבע דרגות חומרה ובמצב הקיצוני ביותר, מצריכה היא אשפוזים רבים, טיפול ומעקב רפואי קבוע. יחידות ייעודיות לטיפול באי ספיקת לב מציעות טיפול הוליסטי במחלה השכיחה, זאת במטרה לשפר את איכות חייהם של הסובלים ממנה ואף להציל חיים: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותאי ספיקת לב היא מחלה המתארת יכולת לקויה של משאבת הלב להזרים דם לרקמות הגוף. מדובר באחת המחלות הקשות והנפוצות ביותר בעולם המערבי, והיא ממוצבת כמחלה השלישית בשכיחותה. אי ספיקת לב עשויה אמנם להתפתח בגילאים צעירים אך היא נפוצה יותר בקרב האוכלוסייה המבוגרת וכ-10% מבני ה-65 ומעלה לוקים בה. על פי מה מסווגת המחלה, מה הגורמים לה, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל? מומחה מסביר.כיצד מסווגים אי ספיקת לב?

אי ספיקת לב נהוגה להיות מחולקת לארבע קבוצות מרכזיות, על פי דרגת החומרה:

קבוצה 1
כוללת את אלה הנמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות פגיעה לבבית, לרבות חולי סוכרת, אלה הסובלים מיתר לחץ דם או חולים במחלה טרשתית  של העורקים הכליליים. 


קבוצה 2
חולים הסובלים מפגיעה לבבית שטרם פיתחו תסמינים שונים.


קבוצה 3
חולים המאופיינים בתסמינים המעידים על אי ספיקה לבבית.

 קבוצה 4
 חולים הסובלים מאי ספיקת לב סופנית. 
אי ספיקת לב מדורגת לארבע קבוצות על פי דרגת החומרה מהם הגורמים לאי ספיקת לב?

הסיבות למחלה השכיחה רבות, אך ברוב המקרים אי ספיקת לב תתפתח עקב מחלת לב כלילית עם אוטמים בשריר הלב. בנוסף, היא עשויה להיווצר בשל בעיות מולדות, כמו מומי לב מולדים או כתוצאה מפגיעה בשריר הלב בעקבות טיפול כימותרפי. אי ספיקת לב עשויה להתרחש גם בשל יתר לחץ דם או פגיעה במסתמי הלב.מהם התסמינים שעלולים להעיד על אי ספיקת לב?

התסמין המרכזי של מחלת הלב הוא הגבלה במאמץ המביאה לפגיעה בתפקוד היומיומי. עם התקדמות המחלה, יתפתח קושי גם בביצוע פעולות קלות והחולה יחוש עייפות וחולשה. בנוסף, אי ספיקת לב מביאה להצטברות של נוזלים באברי הגוף השונים, בניהם גם בריאות, דבר המביא לקוצר נשימה, שיופיע בשלבי המחלה הראשונים במאמץ ובשלבים המתקדמים שלה גם בזמני מנוחה. כיצד מאבחנים?

אבחון המחלה יתבצע בעזרת תשאול המטופל תוך התייחסות לסימפטומים אותם הוא מתאר ובחינת הרקע הרפואי שלו. בנוסף, הרופא המטפל יבצע בדיקה גופנית מקיפה, במהלכה יאזין לקצב הלב, יבצע בדיקה לאיתור נוזלים בריאות, יבחן האם התפתחו בצקות ברגליים, האם קיימת נפיחות באזור הבטן ועוד. הבדיקה המרכזית לאבחון המחלה היא אקו לב, המתבצעת תוך שימוש בגלי קול כדיי לבחון את תפקוד שריר הלב.


 

איך מטפלים באי ספיקת לב?

בשלבי המחלה הראשוניים, המטרה העיקרית של הטיפול באי ספיקת הלב היא מניעה ובמקרים בהם חולים מצויים בסיכון גבוה להתפתחותה יתבצע טיפול בגורמי הסיכון במטרה לנסות ולמנוע אותה. במצבים בהם החולה פיתח תסמינים שונים המעידים על אי ספיקת לב יינתן טיפול תרופתי לצורך מיתונם ושיפור איכות חייו של המטופל. טיפול בנוסף הוא השתלת קוצבים ייחודיים לאי ספיקת לב.


חולים הלוקים באי ספיקת לב חמורה, יזדקקו לתרופות המוחדרות דרך הוריד ולמעקב קבוע. למעשה, בשל הצורך בטיפול מתמשך, אחוז האשפוזים החוזרים בקרב חולי לב אלה גבוה במיוחד: כשליש מהחולים שאושפזו פעם אחת עקב המחלה, יאושפזו שוב כחצי שנה ממועד האשפוז הראשון. הטיפול בבתי החולים חיוני עבור החולים באי ספיקת לב חמורה ועשוי להציל חיים.


מרכזים ייחודים לאי ספיקת לב הוקמו כדי להוריד את כמות האשפוזים החוזרים ובעיקר כדי להציל את חייהם של חולי הלב המצויים בשלבי המחלה המתקדמים. היחידה לטיפול באי ספיקת לב בבית החולים שיבא היא הדוגמה הישראלית לכך. היחידה הייעודית מספקת טיפול הוליסטי מותאם אישית, בהתייחס למצב המטופל זאת כדי למתן את השלכות המחלה ולשפר את איכות החיים של הסובל ממנה. ההתמחות הייחודית של היחידה מאפשרת טיפול יעיל יותר במחלה. אסטרטגיית הטיפול משלבת טיפול תרופתי ומתוכננת תוך התייחסות למחלות הנלוות לאי ספיקת הלב, כמו מחלות דם ומחלות כליות. גישת הטיפול הכוללת באי ספיקת לב, מאפשרת אבחון מדויק יותר ואף מאריכה את חיי החולה. למעשה, באמצעות הטיפול הייחודי, ניתנת לחולים קשים באי ספיקת לב התקווה להמשיך ולחיות למרות המחלה הקשה. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דב פריימרק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אימונים יוני 08/08/2020 02:44
  • היי אני בן 34 ומתאמן כ3 חודשים באיגרוף תאילנדי 2 אימונים בשבוע, עשיתי לאחרונה בדיקת ארגומטריה שהייתה תקינה, האם זה בסדר להוסיף בהדרגה עוד 2 אימונים בשבוע? האם צריך לשים לב לדופק בזמן האימון? כי האימונים אינטנסיביים, תודה רבה מראש.

  • + הוסף תגובה
פענוח בדיקת ארגומטריה לאחר ניתוח מעקפים בלה 21/07/2020 15:49
  • שלום רב, ב-6.8 אבי בן 73 עבר ניתוח מעקפים לאחר שבצנתור הודגמה מחלה תלת כלית קשה עם חסימה תת שלמה של RCA גדול בחלקו השני והיצרויות משמעותיות בשני ענפיו. היצרות משמעותית בחלקו השני של CX וחסימה שלמה של LAD מילוי קולטרלי קלוש בחלקו הדיסטלי מהעורק העוקף שמספק גם קולטרלים ל RCA. הוא עבר ניתוח CABG משך 4 שעות, מהלך הניתוח היה תקין, למעט עצירת שתן והוחל טיפול בקסטראל ולאחר מכן נגמר מקטטר. בביקורת שנערכה אחרי שבועיים בבדיקה גופנית שנעשתה לו על ידי הכירורג נמצא ש קולות לב סדירים. אק.ג קצב סינוס 87 ללא סימני איסכמיה חריפה. ראות כניסת אוויר מעט מופחתת מעל בסיס בריאה השמאלית בטן רכה פצעים ניתוחיים תקינים הוצאו תפרי הנקזים צילום חזה: מצב לאחר סטרנוטומיה תפליטים פלאורליים קטנים יותר משמאל. בתאריך ה-21.7 הוא הופנה ממכון שיקום הלב לבדיקת ארגומטריה. מתוך דו"ח הבדיקה: לפני בדיקה, דופק 90, דיאסטולי 70 סיסטולי 130 שיא המאמץ, דופק 131, דיאסטולי 70, סיסטולי 140 המבחן נמשך : 4:02 הגיע למאמץ של 7.00 METS המבחן הופסק עם הגעה לדופק מטרה הסיכום הוא כושר נמוך לבינוני, תגובת לחץ גדם תקינה, ללא תלונות לבביות, לא נצפו שינויים משמעותיים במקטע של ST במאמץ שבוצעץ הפרעות קצת הולכה: VPBS מרובים במאמץ. מה המשמעות של כך ? אבי לאחר הניתוח הוא פעיל מאוד, מסתובב הרבה ונוסע. האם יש בכך סיכון שהוא יכול לגרום לעצמו נזק ? תודה, בלה

  • + הוסף תגובה
עיבוי עלים במסתם אאורטלי בגיל צעיר עידן 19/07/2020 12:30
  • שלום, אני בן 35 ובבדיקת אקו-לב האחרונה שביצעתי אובחנו עלי מסתם אאורטלי מעובים. אני סה"כ אדם בריא, משקל תקין, מתאמן בחד"כ. מקריאה על הנושא הבנתי שזו תופעה שאמורה להתרחש רק בגיל מבוגר בהרבה (65 ומעלה). מה יכול לגרום לעיבוי של העלים בגיל כל כך צעיר? יתכן שנגרם עקב אימונים עצימים מידי בחד"כ? חוסר איזון תזונתי? אגב באקו שבוצע לפני שנה אובחנה "הסתיידות קלה של העלים", האם האבחנה הנוכחית (עיבוי) אומרת שיש החמרה? תודה

  • + הוסף תגובה
חידוד של השאלה - זיהום חיידקי עידן 21/07/2020 15:23
  • מקריאה על הנושא הבנתי שאחד הגורמים האפשריים לעיבוי עלי המסתם בגיל צעיר הוא זיהום חיידקי. במהלך השנה האחרונה עברתי מספר טיפולי שיניים כירורגים (ללא מתן אנטיביוטיקה) וכן דלקת זיהומית יחסית חמורה בדרכי השתן. הבנתי שברגע שחיידקים מתיישבים על המסתם אז ניתן להיפטר מהם רק בטיפול אנטיביוטי בעירוי. בהתחשב בהחמרה בהסתיידות שהיתה בשנה האחרונה, האם יתכן שעדיין קיימת התיישבות של חיידקים עדיין על המסתם ושהם ממשיכים לגרום להסתיידות שלו עד לטיפול אנטיביוטי?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!