אי ספיקת לב: כל הגורמים ומרכז הטיפול הייחודי שעשוי להציל חיים

כ-160 אלף ישראלים סובלים מאי ספיקת לב: מחלה המתפתחת בשל יכולת לקויה של הלב לספק דם לכל חלקי הגוף. המחלה מחולקת לארבע דרגות חומרה ובמצב הקיצוני ביותר, מצריכה היא אשפוזים רבים, טיפול ומעקב רפואי קבוע. יחידות ייעודיות לטיפול באי ספיקת לב מציעות טיפול הוליסטי במחלה השכיחה, זאת במטרה לשפר את איכות חייהם של הסובלים ממנה ואף להציל חיים: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת: פרופ' דב פריימרק


תאריך עדכון: 24/01/2018


אי ספיקת לב היא מחלה המתארת יכולת לקויה של משאבת הלב להזרים דם לרקמות הגוף. מדובר באחת המחלות הקשות והנפוצות ביותר בעולם המערבי, והיא ממוצבת כמחלה השלישית בשכיחותה. אי ספיקת לב עשויה אמנם להתפתח בגילאים צעירים אך היא נפוצה יותר בקרב האוכלוסייה המבוגרת וכ-10% מבני ה-65 ומעלה לוקים בה. על פי מה מסווגת המחלה, מה הגורמים לה, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל? מומחה מסביר.כיצד מסווגים אי ספיקת לב?

אי ספיקת לב נהוגה להיות מחולקת לארבע קבוצות מרכזיות, על פי דרגת החומרה:

קבוצה 1
כוללת את אלה הנמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות פגיעה לבבית, לרבות חולי סוכרת, אלה הסובלים מיתר לחץ דם או חולים במחלה טרשתית  של העורקים הכליליים. 


קבוצה 2
חולים הסובלים מפגיעה לבבית שטרם פיתחו תסמינים שונים.


קבוצה 3
חולים המאופיינים בתסמינים המעידים על אי ספיקה לבבית.

 קבוצה 4
 חולים הסובלים מאי ספיקת לב סופנית. 
אי ספיקת לב מדורגת לארבע קבוצות על פי דרגת החומרה מהם הגורמים לאי ספיקת לב?

הסיבות למחלה השכיחה רבות, אך ברוב המקרים אי ספיקת לב תתפתח עקב מחלת לב כלילית עם אוטמים בשריר הלב. בנוסף, היא עשויה להיווצר בשל בעיות מולדות, כמו מומי לב מולדים או כתוצאה מפגיעה בשריר הלב בעקבות טיפול כימותרפי. אי ספיקת לב עשויה להתרחש גם בשל יתר לחץ דם או פגיעה במסתמי הלב.מהם התסמינים שעלולים להעיד על אי ספיקת לב?

התסמין המרכזי של מחלת הלב הוא הגבלה במאמץ המביאה לפגיעה בתפקוד היומיומי. עם התקדמות המחלה, יתפתח קושי גם בביצוע פעולות קלות והחולה יחוש עייפות וחולשה. בנוסף, אי ספיקת לב מביאה להצטברות של נוזלים באברי הגוף השונים, בניהם גם בריאות, דבר המביא לקוצר נשימה, שיופיע בשלבי המחלה הראשונים במאמץ ובשלבים המתקדמים שלה גם בזמני מנוחה. כיצד מאבחנים?

אבחון המחלה יתבצע בעזרת תשאול המטופל תוך התייחסות לסימפטומים אותם הוא מתאר ובחינת הרקע הרפואי שלו. בנוסף, הרופא המטפל יבצע בדיקה גופנית מקיפה, במהלכה יאזין לקצב הלב, יבצע בדיקה לאיתור נוזלים בריאות, יבחן האם התפתחו בצקות ברגליים, האם קיימת נפיחות באזור הבטן ועוד. הבדיקה המרכזית לאבחון המחלה היא אקו לב, המתבצעת תוך שימוש בגלי קול כדיי לבחון את תפקוד שריר הלב.


 

איך מטפלים באי ספיקת לב?

בשלבי המחלה הראשוניים, המטרה העיקרית של הטיפול באי ספיקת הלב היא מניעה ובמקרים בהם חולים מצויים בסיכון גבוה להתפתחותה יתבצע טיפול בגורמי הסיכון במטרה לנסות ולמנוע אותה. במצבים בהם החולה פיתח תסמינים שונים המעידים על אי ספיקת לב יינתן טיפול תרופתי לצורך מיתונם ושיפור איכות חייו של המטופל. טיפול בנוסף הוא השתלת קוצבים ייחודיים לאי ספיקת לב.


חולים הלוקים באי ספיקת לב חמורה, יזדקקו לתרופות המוחדרות דרך הוריד ולמעקב קבוע. למעשה, בשל הצורך בטיפול מתמשך, אחוז האשפוזים החוזרים בקרב חולי לב אלה גבוה במיוחד: כשליש מהחולים שאושפזו פעם אחת עקב המחלה, יאושפזו שוב כחצי שנה ממועד האשפוז הראשון. הטיפול בבתי החולים חיוני עבור החולים באי ספיקת לב חמורה ועשוי להציל חיים.


מרכזים ייחודים לאי ספיקת לב הוקמו כדי להוריד את כמות האשפוזים החוזרים ובעיקר כדי להציל את חייהם של חולי הלב המצויים בשלבי המחלה המתקדמים. היחידה לטיפול באי ספיקת לב בבית החולים שיבא היא הדוגמה הישראלית לכך. היחידה הייעודית מספקת טיפול הוליסטי מותאם אישית, בהתייחס למצב המטופל זאת כדי למתן את השלכות המחלה ולשפר את איכות החיים של הסובל ממנה. ההתמחות הייחודית של היחידה מאפשרת טיפול יעיל יותר במחלה. אסטרטגיית הטיפול משלבת טיפול תרופתי ומתוכננת תוך התייחסות למחלות הנלוות לאי ספיקת הלב, כמו מחלות דם ומחלות כליות. גישת הטיפול הכוללת באי ספיקת לב, מאפשרת אבחון מדויק יותר ואף מאריכה את חיי החולה. למעשה, באמצעות הטיפול הייחודי, ניתנת לחולים קשים באי ספיקת לב התקווה להמשיך ולחיות למרות המחלה הקשה. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דב פריימרק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הפרעות קצב לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיה בעיניין תרופה קרדיולוגית ארי 14/12/2019 04:50
 • שלום ד'ר נכבד כמו שציינתי בכותרת, נראה לי שניקלעתי לבעיה לא פשוטה, אני בן 60, יש לי מידיי פעם,אקסטרא סיסטולות, ומזה שנים ידוע על צניחת מסתם מיטרלי,MVP לפני 4 שנים,חויתי אירוע של רפרוף פרוזדורים,שיתכן ונוצר כתוצאה מאשלגן נמוך- 3.2, עקב שימוש במשתן דיזותיאזיד, נרשם לי טיפול ב, טמבוקור 50, אחד ליום, וקרדילוג 1.25 לאחרונה אני נתקל בבעיה חמורה בקשר לתרופה, נאמר לי בבתי המרקחת של הקופה, וכן בפארמים למינהם, שאין להשיג [ משום מה, ולא נותנים הסבר ברור מהי הסיבה למחסור]אין להשיג TAMBOCOR50 מציעים את התרופה הגנרית FELECAINIDE ACET . 29/M TAB 50 MG אותה אני חושש לקחת, מפני שזה אינו הטמבוקור המקורי, ואין לדעת כייצד התרופה הגנרית תשפיע, אני חושש שעלול תחת השינוי הזה להופיע רפרוף נוסף, מצד שני הציעו לי לקחת טמבוקור 100,ולחצות את הכדור לחצי, חד פעמי ,קניתי את המינון 100, אבל אפילו עם חוצה כדורים, החיצוי אינו מדויק, ואני מקבל כדור "שבור", ששני מחציתו אינם שווים בגודל, זה נשבר לחלק קטן יותר, מהשני שיוצא גדול יותר, מה עושים?? לטעמי הבעיה רצינית,שלא ניראית לי משחק ילדים,כי נראה לי ש"משחק בשבירת הכדור " שנותן חצאים לא שווים בגודלם, גם בסוף עלול לעורר רפרוף חוזר??. איך יוצאים מהסיפור הזה??? מה קורה בשוק התרופות בארץ? מדוע המחסור בטמבוקור 50?? האם המינון הזה יחזור לבתי המרקחת??? תודה עבור המענה.

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 15/12/2019 01:06
 • ארי שלום, אין סיבה לדאגה, לא מדובר בבעיה רצינית. ראשית אין כל בעיה לקחת את התרופה הגנרית. החומר הפעיל זהה לזה שבתרופה המקורית ולרוב האפקט של התרופות הגנריות דומה. מבחינת המינון יד לציין שאתה נוטל מינון נמוך מאוד של טמבוקור. היום אנחנו בדרך כלל מתחילים את הטיפול מ-100 מ״ג פעמיים ביום. כך שאם אתה בכל זאת מעדיף להישאר עם התרופה המקורית, פשוט קח 100 מ״ג פעמיים.

 • + הוסף תגובה
אקו לב לחולה אונקולוגית שיר 12/12/2019 05:55
 • ד"ר גיא שלום אמא שלי חולה אונקולוגית מטופלת בחומר האדום, כך שלפני הטיפול השלישי עברה אקו שוב לבדוק שתפקוד הלב לא נפגע. התפקוד 65% תפקוד דיאסטורלי: fusion e and a בגלל הטכיקרדיה מקשה על הערכת תפקוד הדיאסטולי עליה שמאלית תקינה חדר ימין תקין עליה ימנית תקינה מסתם מיטרלי: הסתידות של טבעת המסתם mac אי ספיקה טריויאלית מסתם אאורטלי: התעבות קלה של עלי המסתם ללא הגבלה בפתיחה ללא אי ספעקה וריד נבוב תחתון: ivc לא מורחב. תמט אינספירטורי נורמלי קטן מ 50% כביטוי ללחץ תקין בעליה ימנית מה זה אומר בבקשה?

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 15/12/2019 01:02
 • שיר שלום, הבדיקה שאת מתארת היא בסה״כ תקינה. בגלל שהדופק היה מהיר יחסית, לא ניתן היה להעריך את הרפיית הלב אבל מבחינת ההתכווצות ושאר הפרמטרים בסה״כ בסדר. יש שקיעה של סידן באיזור טבעת אחד המסתמים אך ללא פגיעה בתפקוד שלו. בסה״כ האקו בסדר.

 • + הוסף תגובה
טריטייס חיים 11/12/2019 11:07
 • לד"ר הנכבד, שלום! לאחרונה התחלתי להשתמש בטריטייס במינון נמוך (1.25) עקב לחץ דם גבוה מעט, (לפעמים הוא בסביבות 145-95, אך לא תמיד), במקביל התפתח לי טחורים, רופא המשפחה לא חשב שזה קשור, אבל הציע להחליף לקרדילוק, גם כן במינון נמוך (1.25). שאילתי היא: א. האם באמת זה יכול להיות קשור ב. האם יש איזה עדיפות לאחת משתי התרופות הנ"ל. אציין ששתיהם מורידות לי את הל"ד לרמה סבירה, כמו"כ עשיתי את כל הבדיקות הסטנדטיות ללב (הולטר ואקו) והיה תקין. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
תגובה דר' גיא רוזן 11/12/2019 14:26
 • טחורים אינה תופעת לוואי מוכרת של תרופות ממשפחת ה-ACEI שטריטייס משתייך אליה. טריטייס היא תרופה יעילה יותר ליתר לחץ דם מאשר קרדילוק וגם מעכבת התפתחות בעיות כלייתיות במטופלים מסויימים. ממליץ לחזור לטריטייס. אגב, ה-95 של 145/95 הוא מאוד גבוה יחסית. חשוב מאוד לאזן את הלחץ דם בצורה מיטבית!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!