אי ספיקת לב: כל הגורמים ומרכז הטיפול הייחודי שעשוי להציל חיים

כ-160 אלף ישראלים סובלים מאי ספיקת לב: מחלה המתפתחת בשל יכולת לקויה של הלב לספק דם לכל חלקי הגוף. המחלה מחולקת לארבע דרגות חומרה ובמצב הקיצוני ביותר, מצריכה היא אשפוזים רבים, טיפול ומעקב רפואי קבוע. יחידות ייעודיות לטיפול באי ספיקת לב מציעות טיפול הוליסטי במחלה השכיחה, זאת במטרה לשפר את איכות חייהם של הסובלים ממנה ואף להציל חיים: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 24/01/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם פרופ' דב פריימרק
מנהל שרות אי ספיקת לב, ביה"ח שיבא
הצג טלפון מספר מקשר
i


אי ספיקת לב היא מחלה המתארת יכולת לקויה של משאבת הלב להזרים דם לרקמות הגוף. מדובר באחת המחלות הקשות והנפוצות ביותר בעולם המערבי, והיא ממוצבת כמחלה השלישית בשכיחותה. אי ספיקת לב עשויה אמנם להתפתח בגילאים צעירים אך היא נפוצה יותר בקרב האוכלוסייה המבוגרת וכ-10% מבני ה-65 ומעלה לוקים בה. על פי מה מסווגת המחלה, מה הגורמים לה, כיצד מאבחנים ואיך ניתן לטפל? מומחה מסביר.כיצד מסווגים אי ספיקת לב?

אי ספיקת לב נהוגה להיות מחולקת לארבע קבוצות מרכזיות, על פי דרגת החומרה:

קבוצה 1
כוללת את אלה הנמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות פגיעה לבבית, לרבות חולי סוכרת, אלה הסובלים מיתר לחץ דם או חולים במחלה טרשתית  של העורקים הכליליים. 


קבוצה 2
חולים הסובלים מפגיעה לבבית שטרם פיתחו תסמינים שונים.


קבוצה 3
חולים המאופיינים בתסמינים המעידים על אי ספיקה לבבית.

 קבוצה 4
 חולים הסובלים מאי ספיקת לב סופנית. 
אי ספיקת לב מדורגת לארבע קבוצות על פי דרגת החומרה מהם הגורמים לאי ספיקת לב?

הסיבות למחלה השכיחה רבות, אך ברוב המקרים אי ספיקת לב תתפתח עקב מחלת לב כלילית עם אוטמים בשריר הלב. בנוסף, היא עשויה להיווצר בשל בעיות מולדות, כמו מומי לב מולדים או כתוצאה מפגיעה בשריר הלב בעקבות טיפול כימותרפי. אי ספיקת לב עשויה להתרחש גם בשל יתר לחץ דם או פגיעה במסתמי הלב.מהם התסמינים שעלולים להעיד על אי ספיקת לב?

התסמין המרכזי של מחלת הלב הוא הגבלה במאמץ המביאה לפגיעה בתפקוד היומיומי. עם התקדמות המחלה, יתפתח קושי גם בביצוע פעולות קלות והחולה יחוש עייפות וחולשה. בנוסף, אי ספיקת לב מביאה להצטברות של נוזלים באברי הגוף השונים, בניהם גם בריאות, דבר המביא לקוצר נשימה, שיופיע בשלבי המחלה הראשונים במאמץ ובשלבים המתקדמים שלה גם בזמני מנוחה. כיצד מאבחנים?

אבחון המחלה יתבצע בעזרת תשאול המטופל תוך התייחסות לסימפטומים אותם הוא מתאר ובחינת הרקע הרפואי שלו. בנוסף, הרופא המטפל יבצע בדיקה גופנית מקיפה, במהלכה יאזין לקצב הלב, יבצע בדיקה לאיתור נוזלים בריאות, יבחן האם התפתחו בצקות ברגליים, האם קיימת נפיחות באזור הבטן ועוד. הבדיקה המרכזית לאבחון המחלה היא אקו לב, המתבצעת תוך שימוש בגלי קול כדיי לבחון את תפקוד שריר הלב.


 

איך מטפלים באי ספיקת לב?

בשלבי המחלה הראשוניים, המטרה העיקרית של הטיפול באי ספיקת הלב היא מניעה ובמקרים בהם חולים מצויים בסיכון גבוה להתפתחותה יתבצע טיפול בגורמי הסיכון במטרה לנסות ולמנוע אותה. במצבים בהם החולה פיתח תסמינים שונים המעידים על אי ספיקת לב יינתן טיפול תרופתי לצורך מיתונם ושיפור איכות חייו של המטופל. טיפול בנוסף הוא השתלת קוצבים ייחודיים לאי ספיקת לב.


חולים הלוקים באי ספיקת לב חמורה, יזדקקו לתרופות המוחדרות דרך הוריד ולמעקב קבוע. למעשה, בשל הצורך בטיפול מתמשך, אחוז האשפוזים החוזרים בקרב חולי לב אלה גבוה במיוחד: כשליש מהחולים שאושפזו פעם אחת עקב המחלה, יאושפזו שוב כחצי שנה ממועד האשפוז הראשון. הטיפול בבתי החולים חיוני עבור החולים באי ספיקת לב חמורה ועשוי להציל חיים.


מרכזים ייחודים לאי ספיקת לב הוקמו כדי להוריד את כמות האשפוזים החוזרים ובעיקר כדי להציל את חייהם של חולי הלב המצויים בשלבי המחלה המתקדמים. היחידה לטיפול באי ספיקת לב בבית החולים שיבא היא הדוגמה הישראלית לכך. היחידה הייעודית מספקת טיפול הוליסטי מותאם אישית, בהתייחס למצב המטופל זאת כדי למתן את השלכות המחלה ולשפר את איכות החיים של הסובל ממנה. ההתמחות הייחודית של היחידה מאפשרת טיפול יעיל יותר במחלה. אסטרטגיית הטיפול משלבת טיפול תרופתי ומתוכננת תוך התייחסות למחלות הנלוות לאי ספיקת הלב, כמו מחלות דם ומחלות כליות. גישת הטיפול הכוללת באי ספיקת לב, מאפשרת אבחון מדויק יותר ואף מאריכה את חיי החולה. למעשה, באמצעות הטיפול הייחודי, ניתנת לחולים קשים באי ספיקת לב התקווה להמשיך ולחיות למרות המחלה הקשה. 
עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דב פריימרק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום אי ספיקת לב והפרעות קצב

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דפיקות לב חזקות לאחר שילוב אלכוהול עם ויאגרה
 • רוני
 • 10/05/2019 23:46
 • שלום, אני בן 23, לפני כשבועיים בהמלך חופשה נטלתי ויאגרה ולאחר מכן שתתי כמות מאוד גדולה של אלכוהול כך שסיימתי את הערב מקיא... יום אחרי הרגשתי קצת לא טוב.. חשבתי שזה כנראה מהאלכוהול.. ובהמשך 3 ימים נוספים אחד אחרי השני נטלי שוב ויאגרה בכל יום בכמות של 50 מג. לאחר אותם ימים התחלתי כבר להרגיש לא טוב, התקפי סחרחורת, דופק חזק, חולשה של השרירים, ראייה מטושטשת מעט. את הדפיקות לב החזקות אני מרגיש כמעט תמיד, אך יש לי התקפים שאני מרגיש סחרחורת ובלבול פתאום וגם מרגיש את הפעימות לב עוד יותר חזק. האם יש קשר כלשהו? האם הגיוני שנגרם לי נזק כלשהו מהערבוב הזה של הויאגרה עם האלכוהול? ומדוע אהי מרגיש את הדפיקות לב כל הזמן(לא דופק מהיר.. פשוט מרגיש את הלב פועם חזק).

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • רעידות לאחר שינה קצרה
 • דור
 • 27/04/2019 18:22
 • שלום, אני בת 29 ולעיתים (די רחוקות) קורה לי שלאחר שינה קצרה, בדר"כ שינה על הבטן, אני מתעוררת וכל הגוף שלי רועד בטירוף, בעיקר פלג גוף עליון כולל הידיים. הרעידות הן ממש מעין ויברציה של הגוף ואני מרגישה גם את המיטה רוטטת בעדינות מתחתיי כתוצאה מהרטט של הגוף שלי. בזמן הרעד אני מרגישה שהדפיקות לב שלי מהירות בצורה בלתי רגילה שגם אחרי ספורט אני לא מגיעה לדפיקות כאלו מהירות. הרעד נפסק בערך לאחר דקה או לאחר שאני משנה תנוחה וקמה מהמיטה. האם נורמלי שדבר כזה קורה? לגשת להתייעץ עם רופא המשפחה?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הפרעות קצב יומיומי
 • אורית
 • 26/04/2019 00:38
 • שלום לך, אני פונה אליך בנוגע לבעלי כי אני ממש אובדת עצות, בעלי בן 44 עד לפני 5 שנים היה בעודף משקל קיצוני, שקל 150 קילו, לפני 5 שנים עבר ניתוח שרוול וירד 70 קילו, בעלי סבל מגאוט (חומצה אורית 7.9) לפני הניתוח וממשיך לסבול גם עכשיו, בנוסף לפני שנה התחיל לסבול מהיפוגלקמיה והפרעות קצב באופן יומיומי ומספר פעמים ביום, עקב כך הוא מרבה לשבת ולא עושה פעילות, לצערי הוא גם נמצא בלחץ נפשי עקב מצבנו הכלכלי שנובע בעיקר מכך שהוא מרבה להעדר מהעבודה בגלל הבעיות הבריאותיות, חשוב לציין שעד הניתוח הוא עבר במהלך חייו מעל 10 ניתוחים Acl בברך , שחזור מניסקוס, חגורה בעין, אפנדיציט, סינוס פילונידל×3 , הוצאת אבנים מהכליות, יש לו גם פריצת דיסק וסובל מאבנים בכליות באופן כרוני, אני מאוד מאמינה ברפואה האלטרנטיבית אך מפאת מצבנו הכלכלי אין אנו יכולים להרשות לעצמנו, אודה לחוות דעתך, מה לעשות למי לפנות איפה להתחיל, אני כל יום בוכה מחוסר אונים. תודה לך מראש אורית

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
פרופ' יורם אגמון פרופ' יורם אגמון
מנהל היחידה לאקוקרדיוגרפיה (אקו לב) והמרפאה... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ