כאב גב: כל הסוגים – ודרכי הטיפול

כאבי גב הם בעיה רפואית נפוצה הפוגעת באיכות החיים של המתמודדים אתה. רוב כאבי הגב נובעים מנזק קל לשרירים והם יחלפו ללא התערבות מיוחדת. אולם כאשר הכאב איננו חולף ונחשפת בעיה רפואית חמורה יותר, אופן הטיפול יהיה מקיף ומותאם אישית, בהתאם לסוג הבעיה. על דרכי הטיפול בכאבי גב וכאבי גב תחתון כרוניים בכתבה האחרונה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסותיותר מ-70% מהאנשים צפויים לסבול מכאבי גב במהלך חייהם, בין אם מדובר בכאב חולף, בכזה שמקורו בחבלה או כתוצאה ממחלה כלשהי. לכאבי הגב מגוון רחב של גורמים ומאפיינים, אשר באים לידי ביטוי בהתמודדות המקשה על התפקוד היומיומי. רוב כאבי הגב וכאבי גב תחתון בפרט, נובעים מנזק קל לשרירים והם יחלפו ללא התערבות מיוחדת. אולם כאשר הכאב איננו חולף ונחשפת בעיה רפואית חמורה יותר, אופן הטיפול יהיה מקיף ומותאם אישית, והוא תלוי באופי ההפרעה, בתסמינים שהיא גורמת ובמאפיינים השונים של כל מטופל.


כאבי גב, בוודאי כאלה שהם חמורים ותכופים, או אלה המלווים במוגבלות ונכות, פוגעים באיכות חייהם של המתמודדים איתם. הם מקשים על התנועה, התפקוד והיכולת לקיים שגרת חיים בריאה במסגרת של עבודה, משפחה ומסגרות חברתיות. 


בהתאם לכך, השאיפה הטיפולית היא, בראש ובראשונה, להתמודד עם הכאב. כפועל יוצא, רוב הטיפולים מתמקדים בהקלה על התסמינים. הטיפול בכאבי גב ממקור אורתופדי, כגון כאבי גב מכאניים, הנובעים ממאמץ גדול, עודף משקל, ישיבה ממושכת ועוד; וכאבי גב שורשיים, הנובעים משברים, פריצת דיסק, היצרות תעלת חוט השדרה, שינוי במפרקים ועוד, יתבצע על ידי אורתופד.
 מהן דרכי הטיפול בכאבי גב?

הטיפול בכאבי הגב מתחלק לשניים: טיפול בכאבי גב ממקור אורתופדי וטיפול בכאבי גב דלקתיים.


הטיפול בכאבי גב אורתופדיים (שורשיים או מכאניים) עשוי לכלול טיפולים תרופתיים, לרבות נטילת משככי כאבים ותרופות הרגעה, טיפולים תומכים, כגון קירור וחימום המקום, עיסוי ופיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, הידרותרפיה וכירופרקטיקה, וטיפולים מתקדמים יותר, כמו גרייה חשמלית של אזור הכאב, גירוי חוט השדרה באלקטרודות, טיפול בלייזר, טיפול בגלי חשמל ועוד. שיטות טיפול אלה יכולות להשתלב עם טיפולי רפואה משלימה, כמו שיאצו, דיקור סיני, ועוד. 


כתבות נוספות בסדרה:
כאב גב מכאני וחולף או כאב גב מתמשך ושורשי: כל הגורמים לכאבי גב

כאבי גב: סוגים, תסמינים ושכיחויות 


במקרים קשים יותר, נשקלים טיפולים חודרניים מזעריים, לרבות: הזלפת אופיאטים וחומרי אלחוש מקומי במישרין לחלל השדרה באמצעות משאבה מושתלת, נטרול עצבים, זריקות אפידורליות וזריקות לעצבים ומפרקים מודלקים ועוד.
הטיפול בכאבי גב ממקור אורתופדי כולל טיפולים תרופתיים, טיפולים תומכים וטיפולים מעולם הרפואה המשלימה במצבים מסוימים, בהם הדבר מתאפשר, מתמקדים בטיפול בגורם לכאבי הגב, בעזרת באמצעים כירורגיים, כגון ניתוח החלפת דיסק או ניתוח שאיבת דיסק – במקרים של פריצת דיסק, ניתוח להסרת הגידול – בחלק מהמקרים בהם נמצא גידול שפיר בגב, ניתוח החלפת מפרקים, אם הם הגורם לכאב ועוד. הטיפול בכאב בכללו, ובכאב גב תחתון בפרט, מהווה תורה שלמה. ישנן מרפאות המתמחות בכאב- "מרפאות כאב"- וכן רופאי כאב ושלל מומחים המציעים טיפולים להפחתת הכאב.


להבדיל מכאבי הגב האורתופדיים, השורשיים או המכאניים, כאבי הגב הדלקתיים, נובעים ממצב של מחלה דלקתית כרונית בעמוד השדרה. שכיחותם נמוכה יחסית, והם מטופלים על ידי ראומטולוג. הטיפול במחלות אלו, הנקראות מחלות ספונדילוארתרופאתיות, כולל תרופות נוגדות דלקת, דוגמת NSAIDs וסטרואידים המסייעים בהתמודדות עם התסמינים ותופעות הלוואי של המחלה. לצידם, קיימים טיפולים ביולוגיים מתקדמים המשנים את מהלכה של המחלה, ומתאימים לחולים המתקשים להיעזר בטיפולים הראשונים.הכותב הוא מומחה בכיר לאורתופדיה ומנהל יחידת גב במחלקה האורתופדית, המרכז הרפואי הדסה עין כרם. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים ניתוחי עמוד שדרה ובעיות גב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבר בחוליה והורדת פרופיל צבאי 🙃 27/01/2020 00:51
  • היי, שברתי חוליה d12 ואני אחריי החלמה של 3 חודשים עם מחוך משקל מוגבל ל5 קג האם יורידו לי פרופיל צבאי? יש השערה כמה? תודה

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקה מירב 24/01/2020 19:01
  • אני בת 43 כבר חמישה חודשים כאבי גב תחתון אחרי נפילה בעבודה :עמדה מותנית לורדוטית רגילה. הקונוס בגובה D12 , סקוליוזיס מותנית בצורה S קמורה לימין בחלקה העליון ולשמואל בחלקה התחתון. L3-L4:בקע פורמינלי ימני . L5-S1:הדיסק מנוון והמרווח הבין חולייתי מוצר.שינויים מסוג מודיק בלוחיות הבין חולייתיות. בשאר הגבהים לא נראה לחץ על השק התקאלי או שורשי העצבים. להלן תוצאות סריקה בתהודה מגנטית של המפרקים הסאקרואיליאקלים: הבדיקה בוצעה בטכניקות בשקלול T1,T2 במישור סאגיטלי,אקסיאלי וקורונלי סמי אלכסוני ,לפני ואחורי הזרקת גדוליניום. הבדיקה בוצעה לבירור כאבי גב תחתון,בבירור ראומטולוגי. סקלרוזיס של המפרקים הסאקרואיליאקלים. ללא ארוזיות וללא אנקילוזיס. נראית אי סדירות קורטיקלית קלה. אין בצקת בלשד העצם . לא נראית החלפה שומנית. הפורמינה הסכיאטיים חופשיים. המסה השרירית סימטרית. האדרה תקינהשל המפרקים הסאקרואיליאקלים בגדוליניום. בסיכום:ללא עדות לסאקרואיליאיטיס אינפלמטורית. אתמול קבלתי התשובה mri וכבר שלושה ימים מרגישה נמולים בידיים וברגליים ולפעמים בפה אגב אני בת 43 ותודה רבה.

  • + הוסף תגובה
מצלמות סקס, מצלמות סקס בוואצפ פרטי עם בנות כנסו שירן 23/01/2020 00:11
  • מצלמות סקס - http://sexysharmotagirls.com/%d7%9e%d7%a6%d7%9c%d7%9e%d7%95%d7%aa-%d7%a1%d7%a7%d7%a1-%d7%91%d7%a9%d7%99%d7%93%d7%95%d7%a8-%d7%97%d7%99-%d7%91%d7%9c%d7%99%d7%99%d7%91/ שיחות וידאו סקס פרטיות בוואצפ: מאיה - 050-7904898 או בטלגרם Miabella666 קארין - 054-7512650 או בטלגרם ManHaveFun

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!