סובלים ממיגרנה? אתם בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות לב וכלי דם

מחקר דני חדש מצא קשר בין התקפי מיגרנה לבין עליית הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם. מה הקשר בין השניים, וכיצד להפחית את הסיכון? כל הפרטים בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


כאב ראש מהווה אחת התלונות הנפוצות ביותר בפנייה אל רופא המשפחה, ולמעשה כ- 80% מהאוכלוסייה סובלים מכאב ראש לפחות פעם בשנה. מחקר חדש מצא קשר בין מיגרנות לבין עליית הסיכון למחלות לב וכלי דם, לרבות התקפי לב, שבץ וקרישי דם.מהי מיגרנה?

מיגרנה היא בדרך כלל כאב ראש חזק, המופיע בצד אחד של הראש ולעיתים תתלווה בבחילות, הקאות ורגישות לאור ולרעש. ההתקף מגביל את הפעילות ולעיתים אף משבית את האדם לגמרי, הוא אורך כשעתיים ובמקרים קיצוניים עלול להמשך עד שלושה ימים. המחלה נחשבת לשכיחה וכ 20% מהנשים סובלות ממנה לעומת ב-10% מהגברים.


המיגרנה מופיעה לרוב בגיל ההתבגרות ופעמים רבות פוסקת בגיל 50-60, אך עם זאת – גם קשישים וילדים עשויים לחוות אותה. קראו עוד: שיחת הבריאות: 5 דקות שיכולות להוביל למהפכה במערכת הבריאותמה גורם להתקף מיגרנה?

המיגרנה היא מחלה תורשתית התלויה במספר גנים, וכמה מנגנונים גורמים להופעתה. בנוסף, קיימים גורמים סביבתיים העשויים לגרום להתחלת התקף, כמו גירוי חושי, ריח מסוים, אורות חזקים, רעש, גורמים נפשיים כמו לחץ או מתח, מחזור, שתייה ואף צריכת מאכלים מסוימים, דוגמת שוקולד, יין או גבינה צהובה. מיגרנה ובעיות לב וכלי דם

מיגרנה מהווה גורם סיכון למחלות הלב וכלי הדם, בקרב גברים ונשים כאחד. הסיכון גבוה יותר בשנה הראשונה לאחר אבחון המחלה, אך קיים במשך שני העשורים הבאים. 


במחקר דני חדש, הנערך בין השנים 1995-2013, נבדקו למעלה מ- 50,000 מטופלים אשר אובחנו כסובלים מהתקפי מיגרנה ולמעלה מ- 510,000 מטופלים שאינם סובלים מהמחלה. הממצאים הראו בקרב חולי מיגרנה נטייה רבה יותר לכל הקשור לבעיות לב וכלי דם. גם לאחר שהחוקרים הביאו בחשבון גורמי סיכון אחרים, כגון משקל עודף או עישון, מיגרנה נותרה קשורה לבעיות לב.


לטענת החוקרים, הסיכונים למחלות לב וכלי דם היו נמוכים ברמה האישית, היה מדובר בנבדקים שגילם הממוצע עמד על 35. עם זאת, הסיכון משמעותי ברמת האוכלוסייה, שכן המיגרנה היא נפוצה מאוד. 
יותר נשים סובלות ממיגרנה מאשר גברים, כל התקף עשוי להמשך בין שעתיים עד שלושה ימיםהחוקרים לא יכולים לומר בוודאות מדוע מיגרנות עשויות להוות איום פוטנציאלי על בריאות הלב, אבל יש להם כמה תיאוריות. למשל, אנשים הסובלים ממיגרנה לעיתים קרובות שוכבים במשך תקופות זמן ארוכות, מה שעשוי לגרום לקרישי דם. השערה אחרת היא לחץ דם גבוה, הקשור הן למיגרנות והן לבעיות לב.קראו עוד: חלב פרה ותחליפים צמחיים: איזה חלב הוא הטוב בשבילך?
כיצד להפחית את הסיכון לשבץ?

חולים עם מיגרנה המעוניינים להפחית את הסיכון לשבץ מוחי צריכים לשקול נקיטת צעדים להורדת לחץ הדם, כולל פעילות גופנית קבועה והקפדה על תזונה בריאה.


ניתן ומומלץ להתייעץ עם רופא שישקול טיפול רפואי במיגרנה, שכן הטיפול החדשני כיום אינו ממליץ על שימוש באספירין או מדללי דם אחרים.
הצטרפו לאינדקס הרופאים!