סקר קובע: 39% מהנשים סובלות מאנמיה הקשורה בחוסר בברזל

שליש מהנשים בגיל הפוריות בישראל סובלות מאנמיה הקשורה לחוסר בברזל וגורמת לתופעות לוואי שונות, בניהן עייפות, חולשה, קוצר נשימה ועוד. שינויי תזונה ונטילת תוספי ברזל עשויים לסייע להתגבר על החוסר: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 11/02/2018


חוסר בברזל הוא החסר התזונתי הנפוץ ביותר באוכלוסיית העולם, והוא מהווה את הגורם המוביל לאנמיה. אנמיה היא מצב בו קיים מחסור בתאי דם אדומים, דבר המוביל לקושי באספקת הדם לרקמות השונות בגוף. סקר שבוצע לאחרונה מצא כי שליש מהנשים בגיל הפוריות בישראל סובלות מאנמיה. מהם התסמינים שעשויים להעיד על אנמיה וכיצד ניתן להתגבר על החוסר בברזל באמצעות תזונה? מומחית מסבירה.מהם התסמינים שמעידים על אנמיה שמקורה בחוסר בברזל?

עייפות, חולשה, נשירת שיער, היחלשות ההגנה החיסונית של הגוף, קוצר נשימה, חוסר תיאבון וחיוורון הם מבין התסמינים שעשויים להעיד על לאנמיה מחוסר ברזל. מדובר בתופעה שכיחה שעלולה להתרחש בקרב ילדים ומבוגרים כאחד.


כידוע, תפקידו העיקרי של הברזל הוא הובלת חמצן לתאי הגוף, המאפשר להם לתפקד. למעשה, כ- 2/3 מכמות הברזל בגוף נמצאת בהמוגלובין, החלבון שמצוי בכדוריות הדם האדומות הנושאות חמצן לרקמות. על מנת להימנע מאנמיה, יש להקפיד על צריכת ברזל מספקת, באמצעות תזונה נכונה ובמקרים רבים גם בעזרת תוספי ברזל.איך תקפידו על תזונה עשירה בברזל?

הברזל בתזונתנו נחלק ל-2 סוגים:

ברזל heme

ברזל שמקורו מהחי בלבד, והוא מהווה רק 40% מהברזל לו אנו זקוקים. זמינותו הביולוגית גבוהה והוא מצוי במזונות כמו בשר, הודו אדום וחלקי פנים. ברזל non- heme

ברזל המצוי במזונות מהחי ומהצומח, זמינותו הביולוגית נמוכה יותר. קטניות, טחינה וירקות עלים ירוקים הם מזונות מהצומח העשירים בברזל מסוג זה.


הכמות הצריכה היומית המומלצת של ברזל משתנה והיא תלויה בסוג ובכמות הברזל המצויים במזון המסוים. רק 10% מסך הברזל הנצרך במסגרת התזונה המערבית הוא ברזל מן החי. אלה שנמנעים ממזון מן החי יכולים להגיע לצריכת ברזל מספקת באמצעות תזונה צמחונית או טבעונית מגוונת ומאוזנת.
כמות צריכת הברזל היומית המומלצת משתנה כתלות בסוג המזון ובכמות הברזל המצויה בו באילו מצבים יש צורך בנטילת תוספי תזונה המכילים ברזל?

נטילה של תוספי תזונה המכילים ברזל, היא בדרך כלל הפתרון המוצע במקרים בהם אובחן חוסר בברזל או כשמאגרי הברזל בגוף דלים וקשה לשקם אותם ולהעלות את רמתם לתקינה בזמן סביר, לדוגמה בקרב נשים בהריון או כאשר מתגלים סימנים של אנמיה. ניתן לאמוד את רמות הברזל בבדיקות דם, הכוללות בדיקת המוגלובין ובדיקת מאגרי ברזל ונשאי ברזל


תוספי ברזל מכילים תרכובות שונות של הברזל, הנפוצות הן ברזל סולפאט או פומראט, המאופיינות בשיעור ספיגה נמוך ביותר בגוף ולכן יש לצרוך אותם בכמות גדולה יחסית.למרות שתוספי ברזל מסייעים במצבים של חוסר בברזל, הם עשויים להוביל לתופעות לוואי קשות שלעיתים קשה להתגבר עליהן.מהן תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מנטילת ברזל? 

תופעות הלוואי הנגרמות כתוצאה מנטילת תוספי ברזל משפיעות בעיקר על מערכת העיכול וכוללות, עצירות או תחושת אי נוחות בבטן, שלשול וצואה שחורה. למעשה, תופעות לוואי אלה מתגברות ככל שכמות הברזל בתוסף גבוהה יותר. 


השכיחות של הופעת תופעות הלוואי בשל השימוש בברזל נעוצה בשתי סיבות: ברזל הוא מתכת הנוטה להתחמצן ולכן הוא רעיל לתאים. בשלך כך, חשוב לתת את הכמות הנמוכה ביותר שעדיין יעילה. ברזל חופשי במערכת העיכול יוצר גירוי של הרקמות הריריות, גירוי זה מתבטא בתופעות לוואי. הסיבה השנייה היא שתוספי הברזל לוקים ביעילות ספיגה נמוכה, מה שמאלץ את הרופאים לרשום טיפול במינונים גבוהים של ברזל. המינונים הגבוהים מגבירים את החמצון של הברזל וכתוצאה מכך גם את גירוי מערכת העיכול ותופעות הלוואי.


כיום ניתן למצוא תוספי ברזל המצופים בשכבת מולקולות שומנית. שכבה זו יוצרת מבנה דמויי כדוריות קטנות, המזוהה בקלות על ידי קרומי התאים במערכת העיכול. כתוצאה מכך, תהליך הספיגה של הברזל בגוף קל ויעיל יותר, ואין צורך בנטילת מינונים גבוהים של התוסף. בנוסף, הברזל בתוספים אלה שמור בתוך מבנה המונע גירוי של מערכת העיכול ומפחית את רעילותה של המתכת לתאים וכתוצאה מכך גם את תופעות הלוואי.הכותבת היא דיאטנית קלינית, מנהלת תוכן מדעי, אלטמן בריאות.  הסקר נערך על-ידי מכון "סאפיו" עבור אלטמן בשנת 2017 


פורומים, טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי גב תחתון טל 13/12/2019 20:30
 • יש לי כאבי גב תחתון מזה כמה חודשים הלכתי לאורטופד עכב סבל של כאבי גב תחתון ובאגן כאבים חזקים הרופא שלח אותי לעשות צילום ואמר לי שבגלל שחוליה בגב הסתובבה אני סובלת מהכאבים הוא נתן לי משחה וכדורים אטופן שהם כדורים חזקים מאוד האם יש משהו שיכול להקל מחיי היום יום שארגיש הקלה מהכאבים ? משהו שאתה יכול להמליץ לי ?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון מר גבעון פלד 15/12/2019 16:25
 • אשמח לפירוט של הכאב. מתי מופיע, האם כל הזמן או משתנה בין זמני היום או בתנוחות שונות?

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון טל 15/12/2019 19:26
 • הכאבים מופעים בזמן ישיבה בכיסא יותר ומגיע בהתקפים לא נעימים ובזמן של סבל

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון מר גבעון פלד 15/12/2019 19:45
 • תצורת הופעת הכאב שתיארת תואמת בעיה ממקור של רקמת חיבור. ממליץ לך לגשת לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט טראפי/איזון רקמות רכות. מתבצע באמצעות מטפלים שהוכשרו לכך

 • + הוסף תגובה
כאבי גב תחתון עקב סיבוב החוליה טל 15/12/2019 19:50
 • הכאבים שלי לא נעימים וכואבים והרופאה נתן לי רק כדורים אטופן ויש לה למרוח וזה לא מעלים את הכאב ועדיין אני סובלת מהכאבים מה באמת יכול לעזור לי והאם אני צריכה לפנות לרופא מומחה ?

 • + הוסף תגובה
כאבים בגב צד ימין לילך 15/12/2019 16:28
 • שלום, כשבוע אני סובלת מכאבים באמצע צד ימין בגב. התחיל בשישי נלילה מתוך שינה. התקף של כאב חד שמגיע בפתאומיות במהלך היום, וכאב בתנועות מסויימות שאני עושה. אולטרסאונד, רנטגן, ct, צילום עמוד שדרה, הכל תקין. מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
כאבים בגב צד ימין מר גבעון פלד 15/12/2019 16:31
 • האם יש בעיות רקע בעבר או בהווה? אני מבין כי הכאב משתנה לא כל הזמן... האם זה נכון? אשמח לפרטים עלייך של גובה, משקל ופעילות גופנית.

 • + הוסף תגובה
שבר בצלעות כאבים וקושי מוטי 14/12/2019 22:55
 • שלום אימי בת 67 נפלה וכתוצאה מכך נגרם לה שבר בצלעות 7 ו 8 צד ימין. היא סובלת מאוד מכאבים וקשה לה לנשום ובעיקר להיכנס למצב שכיבה ולקום מהמיטה. רופא המשפחה נתן לה משכיח כאבים והסביר לה שאין מה לעשות לכאב חוץ מלהמתין להחלמה. האם יש טיפול או ציוד שיכול להקל עליה בתקופה זו? תודה

 • + הוסף תגובה
שבר בצלעות כאבים וקושי מר גבעון פלד 15/12/2019 16:26
 • אני מעריך שעברה צילום וזה מה שהרופא נתן. אפשר לזרז החלמה באמצעות שימוש בקינזיוטייפ

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!