//

סקר קובע: 39% מהנשים סובלות מאנמיה הקשורה בחוסר בברזל

שליש מהנשים בגיל הפוריות בישראל סובלות מאנמיה הקשורה לחוסר בברזל וגורמת לתופעות לוואי שונות, בניהן עייפות, חולשה, קוצר נשימה ועוד. שינויי תזונה ונטילת תוספי ברזל עשויים לסייע להתגבר על החוסר: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותחוסר בברזל הוא החסר התזונתי הנפוץ ביותר באוכלוסיית העולם, והוא מהווה את הגורם המוביל לאנמיה. אנמיה היא מצב בו קיים מחסור בתאי דם אדומים, דבר המוביל לקושי באספקת הדם לרקמות השונות בגוף. סקר שבוצע לאחרונה מצא כי שליש מהנשים בגיל הפוריות בישראל סובלות מאנמיה. מהם התסמינים שעשויים להעיד על אנמיה וכיצד ניתן להתגבר על החוסר בברזל באמצעות תזונה? מומחית מסבירה.מהם התסמינים שמעידים על אנמיה שמקורה בחוסר בברזל?

עייפות, חולשה, נשירת שיער, היחלשות ההגנה החיסונית של הגוף, קוצר נשימה, חוסר תיאבון וחיוורון הם מבין התסמינים שעשויים להעיד על לאנמיה מחוסר ברזל. מדובר בתופעה שכיחה שעלולה להתרחש בקרב ילדים ומבוגרים כאחד.


כידוע, תפקידו העיקרי של הברזל הוא הובלת חמצן לתאי הגוף, המאפשר להם לתפקד. למעשה, כ- 2/3 מכמות הברזל בגוף נמצאת בהמוגלובין, החלבון שמצוי בכדוריות הדם האדומות הנושאות חמצן לרקמות. על מנת להימנע מאנמיה, יש להקפיד על צריכת ברזל מספקת, באמצעות תזונה נכונה ובמקרים רבים גם בעזרת תוספי ברזל.איך תקפידו על תזונה עשירה בברזל?

הברזל בתזונתנו נחלק ל-2 סוגים:

ברזל heme

ברזל שמקורו מהחי בלבד, והוא מהווה רק 40% מהברזל לו אנו זקוקים. זמינותו הביולוגית גבוהה והוא מצוי במזונות כמו בשר, הודו אדום וחלקי פנים. ברזל non- heme

ברזל המצוי במזונות מהחי ומהצומח, זמינותו הביולוגית נמוכה יותר. קטניות, טחינה וירקות עלים ירוקים הם מזונות מהצומח העשירים בברזל מסוג זה.


הכמות הצריכה היומית המומלצת של ברזל משתנה והיא תלויה בסוג ובכמות הברזל המצויים במזון המסוים. רק 10% מסך הברזל הנצרך במסגרת התזונה המערבית הוא ברזל מן החי. אלה שנמנעים ממזון מן החי יכולים להגיע לצריכת ברזל מספקת באמצעות תזונה צמחונית או טבעונית מגוונת ומאוזנת.
כמות צריכת הברזל היומית המומלצת משתנה כתלות בסוג המזון ובכמות הברזל המצויה בו באילו מצבים יש צורך בנטילת תוספי תזונה המכילים ברזל?

נטילה של תוספי תזונה המכילים ברזל, היא בדרך כלל הפתרון המוצע במקרים בהם אובחן חוסר בברזל או כשמאגרי הברזל בגוף דלים וקשה לשקם אותם ולהעלות את רמתם לתקינה בזמן סביר, לדוגמה בקרב נשים בהריון או כאשר מתגלים סימנים של אנמיה. ניתן לאמוד את רמות הברזל בבדיקות דם, הכוללות בדיקת המוגלובין ובדיקת מאגרי ברזל ונשאי ברזל


תוספי ברזל מכילים תרכובות שונות של הברזל, הנפוצות הן ברזל סולפאט או פומראט, המאופיינות בשיעור ספיגה נמוך ביותר בגוף ולכן יש לצרוך אותם בכמות גדולה יחסית.למרות שתוספי ברזל מסייעים במצבים של חוסר בברזל, הם עשויים להוביל לתופעות לוואי קשות שלעיתים קשה להתגבר עליהן.מהן תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מנטילת ברזל? 

תופעות הלוואי הנגרמות כתוצאה מנטילת תוספי ברזל משפיעות בעיקר על מערכת העיכול וכוללות, עצירות או תחושת אי נוחות בבטן, שלשול וצואה שחורה. למעשה, תופעות לוואי אלה מתגברות ככל שכמות הברזל בתוסף גבוהה יותר. 


השכיחות של הופעת תופעות הלוואי בשל השימוש בברזל נעוצה בשתי סיבות: ברזל הוא מתכת הנוטה להתחמצן ולכן הוא רעיל לתאים. בשלך כך, חשוב לתת את הכמות הנמוכה ביותר שעדיין יעילה. ברזל חופשי במערכת העיכול יוצר גירוי של הרקמות הריריות, גירוי זה מתבטא בתופעות לוואי. הסיבה השנייה היא שתוספי הברזל לוקים ביעילות ספיגה נמוכה, מה שמאלץ את הרופאים לרשום טיפול במינונים גבוהים של ברזל. המינונים הגבוהים מגבירים את החמצון של הברזל וכתוצאה מכך גם את גירוי מערכת העיכול ותופעות הלוואי.


כיום ניתן למצוא תוספי ברזל המצופים בשכבת מולקולות שומנית. שכבה זו יוצרת מבנה דמויי כדוריות קטנות, המזוהה בקלות על ידי קרומי התאים במערכת העיכול. כתוצאה מכך, תהליך הספיגה של הברזל בגוף קל ויעיל יותר, ואין צורך בנטילת מינונים גבוהים של התוסף. בנוסף, הברזל בתוספים אלה שמור בתוך מבנה המונע גירוי של מערכת העיכול ומפחית את רעילותה של המתכת לתאים וכתוצאה מכך גם את תופעות הלוואי.הכותבת היא דיאטנית קלינית, מנהלת תוכן מדעי, אלטמן בריאות.  הסקר נערך על-ידי מכון "סאפיו" עבור אלטמן בשנת 2017 


פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 06/08/2020 20:31
 • שלום גדעון, כבר מס' חודשים מופיעים כאבים בחלק התחתון של צלעות בית החזה, בחלק הפנימי שלהן, כביכול גבול הסרעפת. הכאבים הולכים ובאים. מוקד הכאב הוא בערך בצד ימין (שלי) בצלע החמישית מלמטה, גם בצד שמאל (שלי) יש מוקד כאב, כמעט מקביל אך עיקר הכאבים מוקרנים מהצד הימני. הכאבים מורגשים גם במרכז שבין שתי הנקודות. בת 42, 164 ס"מ, משקל לא יודעת במדוייק, מעריכה 55 ק'. צורכת מס' שנים תזונה טבעונית בריאה (כמעט ללא מוצרים תעשייתיים). מעשנת לשעבר. מעריכה ש5-7 שנים אינני מעשנת. הכאבים הופיעו בפתאומיות (לדידי). אחרי זמן, עלתה בי מחשבה שאולי זה מכיוון שעושה כפיפות בטן והתחלתי תרגיל חדש- פלאנק בסיסי. חשבתי שזה ממאמץ. באיזשהו שלב הכאב די נעלם. אחרי זמן מה חזר. לעיתים רחוקות רמת הכאבים מעלה בי בחילות. קרה לי כבר שקמתי מהמיטה להקיא, לי זה נראה קשור. כדאי לציין שאינני חולה בדר"כ, גם לא במחלות עונתיות. לא מעלה חום ולא מקיאה. מכיוון שעברו חודשים והיום הכאבים התעצמו למצב שהבחילות חזרו, מצאתי את עצמי יורקת רוק ברחוב, הולכת באיטיות, כביכול לא לייצר עומס על האזור כשדורכת בחוזקה על האדמה. משתדלת לא להפעיל את שרירי הבטן בצורה כזו שמופעלים כמו "כשמנפחים את הבטן באוויר". זה מגביר את הלחץ. כואב בעיקר בעמידה אך גם במנוחה ושכיבה. לא זכור לי שהתעוררתי מהכאבים. ישנה טוב. סליחה על האורך. אשמח מאוד לדעתך. רב תודות אלונה

 • + הוסף תגובה
אגב אלונה 06/08/2020 20:34
 • פניתי אלייך אחרי חיפוש באינטרנט של מקרים דומים ותגובות שלך שקראתי. אם חושב שכדאי שאפנה למישהו מתחום אחר, בבקשה אמור לי לאיזה תחום זה רלוונטי

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה מר גבעון פלד 08/08/2020 22:24
 • שלום אלונה. ראשית תודה על האורך והתאור... זה רק עזור בפורום. האם היו בעבר בעיות רפואיות, נפילת או תאונות? האם היית בביקורת רפואית פיזית בשנה האחרונה?

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 08/08/2020 23:36
 • לא היו בעיות, נפילות או תאונות. לא הייתי בבדיקה רפואית. פעם בשנה, לרוב באוגוסט, ניגשת מיוזמתי לבדיקות דם שיגרתיות. השנה עוד לא עשיתי, מפאת העניין הזה. מכיוון שברגע שאגש לרופאה לבקש בדיקות, כביכול אתחייב לכך שזו הרופאה שצריכה לגשת אליה כל שאר הרבעון ומעדיפה לבחור ע"פ הצורך. לא הייתי חולה, גם לא בנזלת וכו' כבר מספר שנים, מתקשה לזכור כמה..

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה מר גבעון פלד 09/08/2020 16:56
 • תודה על המידע. אן אני מבין נכון יש לך את הכאבים בצורה לא רציפה, כלומר זה עולה ויורד או בא והולך. אם בתנוחות ואם במהלך היום. האם התאור נכון?

 • + הוסף תגובה
כאבים מתחת לבית החזה אלונה 09/08/2020 22:41
 • נכון, אם כי בימים האחרונים הכאב מחמיר, הוא מתפשט ומגיע עד לבטן התחתונה, גם לאזור הריאות. המוקד עדיין נשאר אזור הסרעפת או שזה אזור כיס מרה..). היום אפילו קמתי בבוקר, לא קמתי בגלל הכאבים אבל תוך כדי התעוררות כבר הרגשתי אותם בחוזקה. עכשיו לעומת זאת, הכאב יחסית רגוע ולא מורגש בשאר האזורים המורחבים. המקום שמתחת לצלעות, במיוחד בצד הימני (שלי) כביכול קשה יותר. כמו שכשכואבת הבטן אז היא הופכת להיות קשה, כך זה מרגיש. עד כה הייתי דוחפת אצבעות מתחת לצלעות בחלק הפנימי, עכשיו זה מרגיש יחסית קשה. אין לי מושג מה מחמיר או מחליש את הכאב. כמו שסיפרתי, יכול להגיע במנוחה מוחלטת ויכול בתנועה. כשצועדת הרבה או עושה דברים שגורמים לשרירי הבטן להתנפח (כמו שעושים כשרוצים לדמות הריון/ כמו שמתאמצים "לעשות קיבה") אז לרוב הכאב מחמיר.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 07/08/2020 10:46
 • שלום, יש לי כאב בדיוק היכן שהצלעות מסתיימות מקדימה באמצע עם נטייה לכאב יותר חזק בצד ימין של האזור. הכאב הוא כאשר לוחצים על האזור או בתזוזה. כאשר אין תזוזה, אין כאב בכלל. אני בת 48 שנתיים וחצי לאחר סרטן השד, לוקחת לטרוזול ולוקרין. בנוסף, מחכה לתוצאות הליקובקטר. אשמח לתובנות שלך. תודה

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 08/08/2020 22:29
 • האם יש התגברות של כאב בעת מאמץ גופני קל של הליכה מאומצת מעט או עליית כמה מדרגות?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 08/08/2020 22:40
 • תודה על המענה המהיר. אין כאב בעלייה למדרגות אלא בתזוזה שקשורה לאזור הכואב. (התכופפות, כפיפות בטן, תזוזה של ין ימין, מתיחה של האזור). הכאב מאד ממוקד, כאשר נוגעים באזור הוא כואב, או כאשר מזיזים את האזור. כשאין תזוזה לא כואב כלל.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 09/08/2020 16:57
 • האם קיבלת מכה במקום או באזור או אפילו בחלק הנגדי מאחור?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 09/08/2020 19:25
 • הי לא קיבלתי מכה כלל. עודכנתי עכשיו שתוצאות בדיקת הליקובקטר חזרו חיוביות. האם הכאב נובע מנוכחות החיידק?

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות מר גבעון פלד 09/08/2020 19:28
 • הגוף עובד כיחידת תנועה אחת. כאב כתוצאה מהחיידק עלול לייצר כאבי המשך. ממליץ קודם כל לטפל בו.

 • + הוסף תגובה
כאב מתחת לצלעות ורד 09/08/2020 21:24
התקשות מיתחת לצלעות בישיבה ארוחה .כמו נפיחות מוזרה רן 07/08/2020 00:22
 • הרגשה של נפיחות כמו גוש. התקשות מיתחת לצלע בצד שמאל.עשיתי סיטי בטן תקין.אולטראסאונד רקמות רכות תקין .סבלתי בעבר מאליקובקטור טופל.וכיום נימא לי דלקת במעי הדק .מה הסיבה לתחושה המציקה לי.תודה על העזרה

 • + הוסף תגובה
התקשות מיתחת לצלעות בישיבה ארוחה .כמו נפיחות מוזרה מר גבעון פלד 08/08/2020 22:28
 • האם זה מגיע רק אחרי ארוחה.... לא ברור... האם אתה פעיל גופנית? האם יש או היו בעיות רקע רפואיות ואחרות? מה סגנון עבודתך? האם זה מקרה חד פעמי, חוזר או קבוע?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!