לא רק פריחה אדומה: כל התסמינים שיעידו על אבעבועות רוח

היא מוכרת לכולנו כמחלת ילדים נפוצה, אך היא יכולה להופיע גם במבוגרים: אבעבועות רוח היא מחלה ויראלית מדבקת המתבטאת בהופעה של נגעים על העור הנראים כפריחה מגרדת. למעשה, המחלה מביאה לתסמינים נוספים, כמו חום גבוה, חוסר תיאבון ותחושה רעה: מהו מקור המחלה ואילו תסמינים אופייניים לה? כתבה שניה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסותאבעבועות רוח היא מחלה ויראלית שכיחה ומדבקת מאוד, הנגרמת על ידי וירוס  ה"וריצלה זוסטר". מחלה זו נפוצה בעיקר בגיל הילדות, אך יכולה לפגוע גם במבוגרים. בכל הנוגע לנשים הרות שלא חוסנו או שלא לקו במחלה בעבר ולעובר שבבטנן, או לאנשים הסובלים מבעיות במערכת החיסון, מחלה זו מסוכנת במיוחד. 


מרגע ההידבקות, וטרם התפרצותה של המחלה, נושא הנדבק את הנגיף בגופו לתקופה של 10-21 ימים. לקראת סופה של תקופת הדגירה הוא כבר הופך למדבק. ביומיים שלפני הופעת הפריחה המחלה מדבקת ביותר. תקופת הדגירה היא תקופה נטולת תסמינים ורק ביומיים האחרונים עלולים, בקרב חלק מהנדבקים להופיע תסמינים הכוללים חום, הרגשה כללית גרועה, תיאבון ירוד, כאבי ראש ולעתים גם כאבי בטן. מהם התסמינים שיעידו על אבעבועות רוח?

עם סיומה של תקופת הדגירה מתפרצת מחלת אבעבועות רוח וגורמת לפריחה על עור החולה, הכוללת כתמים אדומים שעם הזמן הופכים לשלפוחיות מלאות בנוזל. במהלך התפתחות המחלה הנגעים משנים את טבעם - הם הולכים ומתפשטים, קוטרם גדל, הם מתחילים להתרומם מעל פני העור, הופכים לשלפוחיות המלאות נוזל ולבסוף מתחילים להפריש מוגלה ובשלב זה המחלה מדבקת במיוחד. בסופו של התהליך, לקראת סיום המחלה, השלפוחיות מתכסות בגלד ומתייבשות עד להיעלמותן. 
עם סיום תקופת הדגירה והתפרצות המחלה, מופיעים כתמים אדומים ומגרדים על עורו של החולה הנגעים העוריים מגרדים מאוד, וגורמים לאי-נוחות קשה. הגירודים עלולים להוביל לזיהומים ולהקשות על ההחלמה לכן חשוב להימנע מהם. לעיתים, בנוסף לפריחה מופיעים התסמינים הבאים: חוסר תיאבון, כיבים בפה, חום, כיבים בפות, כאבי ראש, כיבים בלחמיות העיניים, כאבי בטן ועוד.


ישנן אוכלוסיות בהן התסמינים יהיו קשים יותר וממושכים יותר, למשל אצל חולי אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) או חולי מחלות עור וכן מי שנושא כוויות שמש טריות. כמו כן, כשהמחלה מופיעה במבוגרים, היא נחשבת חמורה יותר ומסוכנת יותר. אבעבועות רוח במבוגרים תכלול נגעים רבים וכואבים יותר, מחלה ממושכת יותר ונטייה גבוהה יותר לסיבוכים.

הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org.

פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסונים תחת השפעת מבטרה פז 26/01/2020 10:19
 • שלום. אני מטופלת במבטרה (אחת ל6 חודשים בהפרש של שבועיים) עקב מחלה אוטואימוניות. לפני שבועיים קיבלתי את המנה האחרונה לסבב של החצי שנה הקרובה. בסוף חודש מאי (בעוד 4 חודשים בערך) אני מתכננת לטוס לתאילנד ואני אצטרך לעשות חיסונים דוגמת הפטטיס a, טטנוס וטיפוס הבטן. רציתי לדעת האם זה אפקטיבי לעשות את החיסונים כחודש לפני הטיסה? בנוסף האם זה עלול להיות מסוכן ולעורר מחלות אוטואימוניות בהתייחס לכך שאני סובלת כבר ממחלה אוטואימונית? תודה

 • + הוסף תגובה
חיסונים לחו"ל ד"ר אודי קלינר 26/01/2020 10:22
 • שלום רב מציע לקבל יעוץ פרטני ומלא במרפאת חיסונים לפני הטיסה בעיקרון, ישנם חיסונים שלא ניתן לקבל במצב של דיכוי חיסוני ויש חיסונים שבהחלט אפשר ורף רצוי צריך להתייעץ אם הרופא המטפל שלך להבין מה יהיה הסטטוס של הדיכוי החיסוני שלך בתזמון שבו את מתכוונת לקבל את החיסונים בברכה ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה
המשך פז 26/01/2020 10:24
 • ומה לגבי חשש להתפרצות מחלה אוטואימונית אחרי החיסונים?

 • + הוסף תגובה
חיסון חצבת שיר 22/01/2020 09:54
 • שלום רב, ביום שני בבוקר הבן שלי עבר חיסון חצבת משולב עם אדמת חזרת ואבעבועות של כיתה א וביום שלישי בבוקר היה לו חום 39 מאותו בוקר הוא ישנוני ברמה קיצונית עם קצת אפאתיות בנוסף גם יש לו בילבול ולפנות בוקר הוא רעד כמו מעין פירכוס, היום ברביעי בדק אותו רופא אמר שזה יכול להיות מהחיסון או מוירוס. השאלה שלי האם זה יכול להיות תגובה מאוחרת יותר של אנפילקסיס, מה צריך לעשות אם זה התגובה המאוחרת? ואיך בעצם יש לפעול אם יש תגובת לוואי חמורות? תודה.

 • + הוסף תגובה
חיסון חצבת ד"ר אודי קלינר 22/01/2020 10:03
 • שלום רב סימני אנפילקסיס מופיעים בדרך כלל תוך דקות ספורות מקבלת חיסון. לעיתים תתכן הופעה תוך 60-15 דקות. לעיתים נדירות יופיעו הסימנים שעות לאחר החיסון אך בד"כ במצב זה הסיכון לבריאות המטופל נמוך באופן משמעותי. תגובות המופיעות מעל ל - 24 שעות מהחיסון לא תוגדרנה כתגובות אנפילקטיות. בכל מקרה חשוב לגשת לרופא הילדים שלכם לבירור המצב וקבלת טיפול בהתאם לצורך. חשוב לדווח על כך גם לאחות בית הספר שנתנה את החיסון בברכה ד"ר אודי קלינר

 • + הוסף תגובה
כלבת ממגע לא ישיר דודו 20/01/2020 21:50
 • דוקטור שלום, בחצר של מקום העבודה שלנו מסתובב חתול משוטט/לא מחוסן שמוכר ע"י העובדים. לפני יומיים יצאתי לחצר להפסקת ההתרעננות והחתול נשכב כמטר וחצי ממני. באותו הזמן שמתי לב שהחתול התפתל סביב עצמו וליקק את פרוותו כדי להתנקות, כמובן שבהתחלה לא ייחסתי לזה יותר מדי חשיבות, מכיוון שבמדובר במחזה שכיח למדי. הבעיה שלאחר מס' שניות החתול נעמד והתנער. השאלה אם קיים חשש לכלבת בסיטאוציה הנ"ל. למקרה שחלקיקים מהרוק שלו ניתזו ובאו במגע עם הפנים שלי, גם אם לא היה ליקוק ישיר של ריריות. ממתין לתשובתך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!