//

לא רק פריחה אדומה: כל התסמינים שיעידו על אבעבועות רוח

היא מוכרת לכולנו כמחלת ילדים נפוצה, אך היא יכולה להופיע גם במבוגרים: אבעבועות רוח היא מחלה ויראלית מדבקת המתבטאת בהופעה של נגעים על העור הנראים כפריחה מגרדת. למעשה, המחלה מביאה לתסמינים נוספים, כמו חום גבוה, חוסר תיאבון ותחושה רעה: מהו מקור המחלה ואילו תסמינים אופייניים לה? כתבה שניה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסותאבעבועות רוח היא מחלה ויראלית שכיחה ומדבקת מאוד, הנגרמת על ידי וירוס  ה"וריצלה זוסטר". מחלה זו נפוצה בעיקר בגיל הילדות, אך יכולה לפגוע גם במבוגרים. בכל הנוגע לנשים הרות שלא חוסנו או שלא לקו במחלה בעבר ולעובר שבבטנן, או לאנשים הסובלים מבעיות במערכת החיסון, מחלה זו מסוכנת במיוחד. 


מרגע ההידבקות, וטרם התפרצותה של המחלה, נושא הנדבק את הנגיף בגופו לתקופה של 10-21 ימים. לקראת סופה של תקופת הדגירה הוא כבר הופך למדבק. ביומיים שלפני הופעת הפריחה המחלה מדבקת ביותר. תקופת הדגירה היא תקופה נטולת תסמינים ורק ביומיים האחרונים עלולים, בקרב חלק מהנדבקים להופיע תסמינים הכוללים חום, הרגשה כללית גרועה, תיאבון ירוד, כאבי ראש ולעתים גם כאבי בטן. מהם התסמינים שיעידו על אבעבועות רוח?

עם סיומה של תקופת הדגירה מתפרצת מחלת אבעבועות רוח וגורמת לפריחה על עור החולה, הכוללת כתמים אדומים שעם הזמן הופכים לשלפוחיות מלאות בנוזל. במהלך התפתחות המחלה הנגעים משנים את טבעם - הם הולכים ומתפשטים, קוטרם גדל, הם מתחילים להתרומם מעל פני העור, הופכים לשלפוחיות המלאות נוזל ולבסוף מתחילים להפריש מוגלה ובשלב זה המחלה מדבקת במיוחד. בסופו של התהליך, לקראת סיום המחלה, השלפוחיות מתכסות בגלד ומתייבשות עד להיעלמותן. 
עם סיום תקופת הדגירה והתפרצות המחלה, מופיעים כתמים אדומים ומגרדים על עורו של החולה הנגעים העוריים מגרדים מאוד, וגורמים לאי-נוחות קשה. הגירודים עלולים להוביל לזיהומים ולהקשות על ההחלמה לכן חשוב להימנע מהם. לעיתים, בנוסף לפריחה מופיעים התסמינים הבאים: חוסר תיאבון, כיבים בפה, חום, כיבים בפות, כאבי ראש, כיבים בלחמיות העיניים, כאבי בטן ועוד.


ישנן אוכלוסיות בהן התסמינים יהיו קשים יותר וממושכים יותר, למשל אצל חולי אטופיק דרמטיטיס (אסתמה של העור) או חולי מחלות עור וכן מי שנושא כוויות שמש טריות. כמו כן, כשהמחלה מופיעה במבוגרים, היא נחשבת חמורה יותר ומסוכנת יותר. אבעבועות רוח במבוגרים תכלול נגעים רבים וכואבים יותר, מחלה ממושכת יותר ונטייה גבוהה יותר לסיבוכים.

הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.org.

פורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נפיחות בזרוע לאחר חיסון אורה 06/08/2020 21:37
 • אתמול קיבלתי חיסון לדלקת ריאות שזו לא הפעם הראשונה שאני מקבלת..אך הזיקה כאבה ממש שזה היה לי קצת מוזר ושעתיים אחכ התחילה תחושה של אי נוחות בזרוע ולפנות ערב כבר היה לי ממש קשה להרים את הזרוע והיתה נפיחות על חצי הזרוע ללא חום! לקחתי אקמול פורטה והלכתי לישון אך הכאבים גברו למרות התרופה ובבוקר מצאתי שכל החלק העליון של הזרוע מהמרפק ומקום הזריקה נפוח ואדום וחם למגע! אני כבר יותר מ24 שעות לאחר הזריקה וציפיתי שהנפיחות תרד או שתהיה הקלה בכאב אך אני מרגישה עדיין כאב וחום נמוך של 37 מעלות! לא רוצה ללכת למיון בגלל הקורונה אז מה עלי לעשות וכיצד לנהוד?? תודה אורה

 • + הוסף תגובה
חיסון לדלקת ריאות אור 13/08/2020 20:09
 • היי, בדיוק באתי לרשום שאלה וראיתי את ההודעה שלך. עשיתי את אותו החיסון ביום שני והתופעות שאת מתארת קיימות גם אצלי! כבר 3 ימים היד ממש נפוחה ויש אדמומיות ממש באיזור החיסון וגם כאבי שרירים...קראתי שזה יכול לקרות אבל די נדיר האם הכל הסתדר אצלך אחרי מספר ימים או שקבלת עזרה רפואית? לא יודעת מה לעשות אם ללכת לרופא או פשוט להמתין עוד קצת שיעבור :( תודה!

 • + הוסף תגובה
חיסון אורה 13/08/2020 20:26
 • כן ניגשתי לרופאה שהמליצה על תרופה לאלרגיה...ציינה שכנראה שהזריקה היתה לתוך השריר ובמחט עבה יותר והוסיפה שחשוב מי ואיפה בדיוק עושים את הזריקה. היד המשיכה להתנפח והאשימה מאוד וגם החום ! המליצה ללכת לחדר מיון באם האודם ימשיך להתפשט מהזרוע לכוון מטה מגובה המרפק...אני מקווה שיעבור במהרה! רק בריאות..אמן

 • + הוסף תגובה
תודה! אור 13/08/2020 20:36
 • תודה על התגובה המהירה! חום לא היה לי בינתיים אבל מרגישה שהאדימות מתגברת והאיזור עדיין די נפוח. עשיתי את החיסון באיכילוב ומי שעשתה אותו הייתה רופאה ממלאת מקום. כנראה טעות שלי שהסכמתי שמישהי שלא רגילה לעשות חיסונים תעשה לי. אצלך כבר הכל עבר אחרי שלקחת תרופה לאלרגיה? קבעתי תור ליום ראשון לרופא. מקווה שלא יחמיר בסוף שבוע.

 • + הוסף תגובה
כלבת קובי 08/08/2020 21:39
 • ד״ר אודי קלינגר שלום רב , לפני כחצי שנה הייתי בטיול בדרום אמריקה במהלך טרק בפרו הגיע כלב שלא מוכר וליקק אותי או שהוא שרט אותי אציין שלא היו סימנים ברגל ולא הייתה התגרות מצידי כלפי הכלב, הוא בא מאחורי מבלי ששמתי לב נ.ב שזה אזור תיירותי , ועשיתי את שלושת החיסונים לפני הטיול של כלבת האם יש צורך לעשות את החיסון ה4 וה5 אזכיר שעבר כבר חצי שנה

 • + הוסף תגובה
חיסון שינגריקס ראובן 28/07/2020 23:38
 • שלום רב, האם חיסון שינגריקס סוף סוף אושר בארץ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!