אבעבועות רוח: מהו החיסון שימנע את המחלה המדבקת?

אבעבועות רוח היא מחלה נפוצה, אשר בהיעדר סיבוכים, היא יכולה לחלוף מעצמה. במקרים אלה יתמקד הטיפול בהרגעת התסמינים והגרד הנלווה. כיום, חיסון כנגדה, נותר הטיפול המונע המומלץ ביותר. על אופן הטיפול במחלה וסיבוכיה האפשריים בכתבה האחרונה בסדרה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 15/03/2018אבעבועות רוח היא מחלה ויראלית נפוצה הנגרמת על ידי נגיף ממשפחת נגיפי ההרפס הנקרא "וריסלה זוסטר" (באנגלית: Varicella Zoster Virus או בקיצור VZV).


ברוב המקרים, היא נחשבת למחלה קלה יחסית, אולם היא עלולה להיות מסוכנת בשל סיבוכים אפשריים. כאשר היא מופיעה במבוגרים היא נחשבת חמורה יותר ומסוכנת יותר, וכך גם כשהיא מופיעה בקרב נשים בהריון, בפגים, בחולי איידס, מושתלי איברים, חולים המטופלים בכימותרפיה ואנשים עם הפרעות במערכת החיסון. בהיעדר סיבוכים, המחלה יכולה לחלוף מעצמה, או אז יתמקד הטיפול בהרגעת התסמינים והגרד הנלווה. כיום, חיסון כנגד אבעבועות רוח נותר הטיפול המונע המומלץ ביותר להתמודדות יעילה עימה.


 

   כיצד ניתן לטפל באבעבועות רוח?

בעת מחלה חריפה יש להישאר בבית ולא להגיע לבית הספר או לעבודה היות והמחלה מאוד מדבקת. בנוסף, חשוב להקפיד על הורדת החום באמצעות תרופות מורידות חום. חשוב לציין כי אסור בשום אופן לתת אספירין שעלול לגרום לסיבוך קשה הנקרא REYE SYNDROME.


בנוסף, היות והנגעים העוריים מאוד מגרדים, יש למרוח על העור משחה או נוזל מרגיע , ולדאוג לשמור על העור נקי כדי למנוע סיבוך זיהומי חיידקי על הנגעים.


קיימים מספר טיפולים אנטי ויראליים כנגד הנגיף המוצעים בסירופ, כדורים, משחות (עור ועיניים) או באמצעות מתן תוך ורידי (לחולים קשים). הטיפול יעיל במידה וניתן ב-48 שעות מתחילת המחלה, ומפחית את חומרת המחלה והסיבוכים האפשריים שלה. במקרה של מחלה קשה או של מטופל מדוכא חיסון יש לתת את הטיפול התרופתי באשפוז ודרך הוריד.
כתבות נוספות בסדרה:

אבעבועות רוח: מהו הגורם למחלת הילדים הנפוצה?

לא רק פריחה אדומה: כל התסמינים שיעידו על אבעבועות רוח מהם הסיבוכים עלולים להתפתח?

טיפול נכון במחלה ומעקב אחר מצב החולה עשוי למנוע את הסיבוכים האפשריים שלה. אלו כוללים את ה"אימפטיגו" - זיהום של הנגעים שעלול לגרום צלקות; זיהומים שונים בגוף; ובמקרים קיצוניים דלקת ריאות ואף דלקת במוח. 


הסיבוכים נוטים להופיע בחולים שמערכת החיסון שלהם חלשה או פגועה (כגון: פגים, חולי איידס, מושתלי איברים, חולים העוברים טיפול כימותרפי וכדומה). גם נשים הרות נחשבות לאוכלוסייה בסיכון מוגבר מכיוון שאצלן המחלה חמורה וממושכת יותר ואף נוטה להסתבך. לכן, כדי להגן עליהן ועל העובר, יש למנוע ככל הניתן את הדבקתן באבעבועות רוח.
טיפול נכון ומעקב אחר מצב החולה עשוי למנוע את סיבוכי מחלת אבעבועות הרוח חיסון מונע: הדרך היעילה להתמודדות עם אבעבועות רוח

בשל סיבוכי המחלה האפשריים ואי הנוחות שהיא גורמת, ובשל היותה מדבקת במיוחד וקשה לטיפול, הדרך הטובה ביותר להתמודד עימה היא באמצעות מתן חיסון. החיסון יעיל ככל הנראה למשך כל החיים ותופעות הלוואי שלו, ברוב המקרים, נדירות וקלות.


מי שלא התחסן ונדבק במחלה צריך לעשות ככל הניתן כדי למנוע זיהומים והצטלקויות. לשם כך על החולה לשמור על היגיינה גבוהה, הכוללת רחצה מרובה ושטיפת ידיים תכופה, גזיזת ציפורניים (כדי למנוע הצטברות חיידקים תחתיהן) ולהימנע מגירוד הנגעים, היכול להחדיר את המזהמים אל הפצע ומשם לזרם הדם. 


נשים הרות או אנשים שלא חלו בעבר באבעבועות רוח ומערכת החיסונית שלהם מדוכאת (כגון: חולי סרטן או איידס, או מטופלים בכימותרפיה) שנחשפים לאדם עם אבעבועות רוח יקבלו מרוכז מיוחד כנגד הדבקה מהנגיף (varicella zoster immunglobulin).הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים, חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שאלה לגבי חיסון שדולג טלי 16/12/2019 01:32
  • תינור בן שנה וחודש. קיבל את המנה השניה של החיסון לשפעת (כי חוסן בפעם הראשונה). כשהיה בן חודשיים קיבלמנה אחת של החיסון המחומש ופנאומוקוק ..והגיב על ידי בלבול,צחוק ובכי לסירוגין,בכי קשה,הרגשה כללית רעה.החלטתי לדלג על המשך המנות עד לגיל שנה. כעת עליו לעשות גם את החיסון המרובע. יש לי שתי שאלות - 1-האם יש צורך להשלים את כל המנות של החיסון המחומש שדילגתי עליהם , כלומר עוד 3 מנות .ועוד 2 מנות של הפנאומוקוק..או שאפשר לתת מנה אחת וזהו..בהנחה שהוא כבר קיבל מנה אחת מכל אחד. 2-לגבי החיסון המרובע -באיזה שלב לתת אותו במידה וצריך להשלים את החיסונים כולם ?

  • + הוסף תגובה
תוקף חיסון טטנוס שחף 12/12/2019 22:16
  • היי, עשיתי חיסון tdap )טטנוס ועוד כמה ב2018). יש בפנקס חיסונים מדבקה וכתוב בה exp 12.19. לא ברור לי למה הכוונה? החיסון בתוקף או שלא? כי אני יודעת שהוא אמור להיות לפחות לחמש שנים ככה שמשהו לא הגיוני. תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
תוקף חיסון ד"ר אודי קלינר 14/12/2019 08:04
  • שלום רב התוקף המצויין במדבקה נועד להצביע עד מתי ניתן להשתמש בחיסון ולהזריק אותו למחוסן ולא את התוקף של הגנת החיסון הגנה מחיסון טטנוס תקפה ל5 עד 10 שנים בתלות במספר גורמים לאחר קבלתו. בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה
חיסון שלבקת חוגרת אילנה 11/12/2019 08:58
  • אני בת 72 וחליתי בעבר בשלבקת חוגרת קלה. לפני 25 שנים עברתי כריתת טחול בגלל פאנציטופניה ואני מרגישה טוב ולא מטופלת בשופ תרופה למעט יוטירקס וליטורבה. האם מותר לי לקבל את החיסון לשלבקת חוגרת? כי קראתי שמדובר בחיסון בנגיף חי מוחלש תודה על תשובתכם

  • + הוסף תגובה
חיסון שלבקת חוגרת ד"ר אודי קלינר 12/12/2019 08:34
  • שלום רב החיסון לא יכול להינתן למדוכאי לחיסון. אני ממליץ לך להתיעץ עם הרופא המטפל שלך לגבי סטטוס הדיכוי החיסוני שלך ולקבל החלטה בהתאם בברכה ד"ר אודי קלינר

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!