אבעבועות רוח: מהו החיסון שימנע את המחלה המדבקת?

אבעבועות רוח היא מחלה נפוצה, אשר בהיעדר סיבוכים, היא יכולה לחלוף מעצמה. במקרים אלה יתמקד הטיפול בהרגעת התסמינים והגרד הנלווה. כיום, חיסון כנגדה, נותר הטיפול המונע המומלץ ביותר. על אופן הטיפול במחלה וסיבוכיה האפשריים בכתבה האחרונה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסות
אבעבועות רוח היא מחלה ויראלית נפוצה הנגרמת על ידי נגיף ממשפחת נגיפי ההרפס הנקרא "וריסלה זוסטר" (באנגלית: Varicella Zoster Virus או בקיצור VZV).


ברוב המקרים, היא נחשבת למחלה קלה יחסית, אולם היא עלולה להיות מסוכנת בשל סיבוכים אפשריים. כאשר היא מופיעה במבוגרים היא נחשבת חמורה יותר ומסוכנת יותר, וכך גם כשהיא מופיעה בקרב נשים בהריון, בפגים, בחולי איידס, מושתלי איברים, חולים המטופלים בכימותרפיה ואנשים עם הפרעות במערכת החיסון. בהיעדר סיבוכים, המחלה יכולה לחלוף מעצמה, או אז יתמקד הטיפול בהרגעת התסמינים והגרד הנלווה. כיום, חיסון כנגד אבעבועות רוח נותר הטיפול המונע המומלץ ביותר להתמודדות יעילה עימה.


 

   כיצד ניתן לטפל באבעבועות רוח?

בעת מחלה חריפה יש להישאר בבית ולא להגיע לבית הספר או לעבודה היות והמחלה מאוד מדבקת. בנוסף, חשוב להקפיד על הורדת החום באמצעות תרופות מורידות חום. חשוב לציין כי אסור בשום אופן לתת אספירין שעלול לגרום לסיבוך קשה הנקרא REYE SYNDROME.


בנוסף, היות והנגעים העוריים מאוד מגרדים, יש למרוח על העור משחה או נוזל מרגיע , ולדאוג לשמור על העור נקי כדי למנוע סיבוך זיהומי חיידקי על הנגעים.


קיימים מספר טיפולים אנטי ויראליים כנגד הנגיף המוצעים בסירופ, כדורים, משחות (עור ועיניים) או באמצעות מתן תוך ורידי (לחולים קשים). הטיפול יעיל במידה וניתן ב-48 שעות מתחילת המחלה, ומפחית את חומרת המחלה והסיבוכים האפשריים שלה. במקרה של מחלה קשה או של מטופל מדוכא חיסון יש לתת את הטיפול התרופתי באשפוז ודרך הוריד.
כתבות נוספות בסדרה:

אבעבועות רוח: מהו הגורם למחלת הילדים הנפוצה?

לא רק פריחה אדומה: כל התסמינים שיעידו על אבעבועות רוח מהם הסיבוכים עלולים להתפתח?

טיפול נכון במחלה ומעקב אחר מצב החולה עשוי למנוע את הסיבוכים האפשריים שלה. אלו כוללים את ה"אימפטיגו" - זיהום של הנגעים שעלול לגרום צלקות; זיהומים שונים בגוף; ובמקרים קיצוניים דלקת ריאות ואף דלקת במוח. 


הסיבוכים נוטים להופיע בחולים שמערכת החיסון שלהם חלשה או פגועה (כגון: פגים, חולי איידס, מושתלי איברים, חולים העוברים טיפול כימותרפי וכדומה). גם נשים הרות נחשבות לאוכלוסייה בסיכון מוגבר מכיוון שאצלן המחלה חמורה וממושכת יותר ואף נוטה להסתבך. לכן, כדי להגן עליהן ועל העובר, יש למנוע ככל הניתן את הדבקתן באבעבועות רוח.
טיפול נכון ומעקב אחר מצב החולה עשוי למנוע את סיבוכי מחלת אבעבועות הרוח חיסון מונע: הדרך היעילה להתמודדות עם אבעבועות רוח

בשל סיבוכי המחלה האפשריים ואי הנוחות שהיא גורמת, ובשל היותה מדבקת במיוחד וקשה לטיפול, הדרך הטובה ביותר להתמודד עימה היא באמצעות מתן חיסון. החיסון יעיל ככל הנראה למשך כל החיים ותופעות הלוואי שלו, ברוב המקרים, נדירות וקלות.


מי שלא התחסן ונדבק במחלה צריך לעשות ככל הניתן כדי למנוע זיהומים והצטלקויות. לשם כך על החולה לשמור על היגיינה גבוהה, הכוללת רחצה מרובה ושטיפת ידיים תכופה, גזיזת ציפורניים (כדי למנוע הצטברות חיידקים תחתיהן) ולהימנע מגירוד הנגעים, היכול להחדיר את המזהמים אל הפצע ומשם לזרם הדם. 


נשים הרות או אנשים שלא חלו בעבר באבעבועות רוח ומערכת החיסונית שלהם מדוכאת (כגון: חולי סרטן או איידס, או מטופלים בכימותרפיה) שנחשפים לאדם עם אבעבועות רוח יקבלו מרוכז מיוחד כנגד הדבקה מהנגיף (varicella zoster immunglobulin).הכותבת היא מומחית בכירה למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק. הכתבה בשיתוף פעולה עם ערוץ הרופאים ב-YouTube. הרופאים המתנדבים בערוץ הינם מומחים מובילים ממרכזים רפואיים בכל רחבי הארץ. עוד על המיזם ב: www.doctorschanneltube.orgפורומים חיסונים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חיסון שינגריקס ראובן 28/07/2020 23:38
  • שלום רב, האם חיסון שינגריקס סוף סוף אושר בארץ?

  • + הוסף תגובה
Gardasil-9 גבי 09/07/2020 21:37
  • שלום, קראתי שהחיסון נגד וירוס הפפילומה מסוג Gardasil-9 משופר ביחס לקודם בכך שהוא מחסן כנגד מספר זנים נוספים של הוירוס שמהם עלול להתפתח סרטן צוואר הרחם. זאת כנגד חיסון Gardasil-4 שמחסן כנגד זנים שאחראיים על סרטן מסוגים שונים הנוגעים גם לגברים. שאלתי, מדוע יש לחסן בנים ב- Gardasil-9, אם השיפור שלו ביחס לחיסון הקודם (Gardasil-4) נוגע לבנות בלבד? תודה רבה, גבי.

  • + הוסף תגובה
חיסון פוליו מוחלש חדוה 04/07/2020 09:05
  • שלום רב, בת חצי שנה עברה חיסון פוליו מוחלש. ההוראות היו לעטוף כל טיטול עם צואה בשקית ולשטוף היטב ידיים. בשגרת הטיפול בה תמיד רוחצים ידיים אחרי החלפה אך השאלה היא האם יש צורך לשטוף ידיים מיד אחרי שזרקתי חיתול מלוכלך ועוד לפני ששמתי חדש והלבשתי אותה או שלא צריך להיות היסטריים? האם זה ברמה כזו של לא לגעת בשום דבר ולהשאיר את הילדה כמה רגעים ללא חיתול עד שאשטוף ידיים? אשמח לדעת כדי לא להיות בסטרס בחודש וחצי הקרובים... תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!