פרכוסי חום: כל מה שחשוב לדעת על התופעה המבהילה

ההורים שבנינו שראו או רק שמעו על פרכוסי חום, ודאי יעידו כי מדובר באחת מהתופעות המבהילות והמלחיצות ביותר בגילאי הילדות, אך למרות שמדובר במצב שכיח מאוד בקרב ילדים ותינוקות – הוא אינו מהווה כל סכנה מוחית או התפתחותית. מהן הסיבות לפירכוסי חום, כיצד מאבחנים ומה חשוב לעשות בזמן הפרכוס? כל התשובות שחשוב שתכירו
כתבה פרסומית כתבת חסותפרכוסי חום נגרמים בשל גירוי חשמלי במוח והם מאופיינים בתנועות קצביות ובלתי רצוניות של הגפיים או בהקשחת שרירי הגוף. פרכוסי החום מופיעים בילדים הסובלים מחום גבוה ( מעל ל- 38 מעלות צלזיוס), בגילאי שישה חודשים עד חמש שנים. פרכוסי חום נפוצים בעיקר בין גיל שנה לגיל שנה וחצי. מהן הסיבות לפרכוסי חום והאם יש להם השלכות? ד"ר הלה בן פזי, נוירולוגית ילדים, מובילת מיזם נוירוכאן (NeuroCan)- הנגשת שירותים נוירולוגים לפריפריה, עם כל המידע החיוני להורים המודאגים. 


"פרכוסי חום יכולים להראות מאיימים אך הדבר שהכי חשוב לזכור" , מרגיעה ד"ר בן פזי, "זה שבמהלך השנים מחקרים רבים נעשו על פרכוסי חום ונאסף מידע רב, וכיום אנו יודעים היום כי פרכוסי חום אינם גורמים לנזק עתידי".
קראו עוד: באיזה גיל התינוק צריך להתהפך? המדריך להתפתחות הילד
הסיבות לפרכוסי חום רבות, והם יכולים לקרות בעקבות חום המלווה מחלה זיהומית חיידקית או ויראלית, במיוחד אדמדמת (Roseola) או בעקבות חום המהווה תופעת לוואי של חיסון, בעיקר לאחר חיסון ל-MMR  (החיסון לחצבת, חזרת ואדמת הניתן בגיל שנה ובכיתה א'). כאמור, פרכוסי החום אינם מסכנים את הילד, זאת בשונה מחצבת, חזרת ואדמת אשר יכולות לגרום למחלה קשה ואף למוות. בשל כך מובן כי תופעת לוואי אפשרית זו אינה מצדיקה הימנעות מהחיסון והשארת הילד חשוף למחלות הללו. גורם הסיכון המרכזי לתופעה הוא היסטוריה משפחתית של פרכוסי חום. 


פרכוס החום לרוב מופיע ביום הראשון של המחלה, והוא לעיתים הסימן הראשון לכך שהילד חולה ויופיע עוד לפני שההורה הבחין כי לילד יש חום. רוב הפרכוסים קורים בחום הגבוה מ-39 מעלות צלזיוס.
פרכוסי חום אמנם יכולים להיראות מאיימים, אך מחקרים רבים קבעו כי הם אינם גורמים כל נזק עתידי
קיימים שני סוגים של פרכוסי חום


פרכוס חום פשוט

לרוב מדובר בפרכוסי חום מהסוג הזה. באופן טיפוסי הילד מאבד הכרה, ישנן התכווצויות או תנועות בלתי רצונויות ריתמיות של הגפיים וכל האירוע נמשך דקה או שתיים. לעיתים הפרכוס נמשך אף עד 15 דקות, אך זה לא המצב השכיח. לאחר שהפרכוס חולף הילד יכול להיות מבולבל או עייף אבל לא אמורה להיות חולשת גפיים. פרכוס חום מורכב

פרכוסים אלו פחות נפוצים. מדובר בפרכוס הנמשך מעל 15 דקות (או 30 דקות אם מדובר בסדרת פרכוסים עוקבים) או בפרכוס שני תוך יממה. לאחר שהפרכוס חולף, לעיתים נשארת חולשת גפה זמנית. גם פרכוס שאינו סימטרי (Focal seizures) יחשב לפרכוס חום מורכב.איך נקבעת האבחנה? 

ילד שעבר פרכוס חום צריך להגיע לבדיקת איש צוות רפואי בהקדם האפשרי על מנת לברר את סיבת החום ולאשרר שאכן מדובר בפרכוס חום ולא במצב אחר. מה צריך לעשות בזמן פרכוס?

הורים אשר ילדם מפרכס צריכים לנקוט במספר צעדים בזמן הפרכוס, על מנת למנוע מהילד פגיעה בעצמ


• יש למקם את הילד כך שישכב על צידו

• אין לנסות למנוע את התנועות

• אין להכניס שום דבר לפה הילד

• אם הפרכוס נמשך מעל לחמש דקות יש צורך בפנייה דחופה לסיוע רפואי. יש להמשיך להשגיח על הילד ובמקביל להתקשר למד"א.


הקריאה לצוות הרפואי חשוב מכיוון שאם הפרכוס אינו נפסק מעצמו- יש לתת תרופות נוגדות פרכוס. לעומת זאת, אם מדובר בפרכוס חום פשוט שנפסק מעצמו במהרה, אין צורך בטיפול.בכל מקרה, לאחר פרכוס ראשון יש להגיע לבדיקת רופא לצורך קביעה כי אכן מדובר היה בפרכוס חום פשוט ולא במחלה אחרת או בפרכוס חום מורכב.מהן ההשלכות של פרכוס חום?

לא נראתה שום הפחתה באינטיליגציה או נזק מוחי התפתחותי בילדים לאחר פרכוס חום, לא משנה מאיזה סוג ומה הייתה הסיבה לחום. ישנה עליה זעירה בשכיחות אפילפסיה בילדים אשר סבלו מפרכוס חום, ביחס לילדים אשר לא סבלו מפרכוס חום והיא עומדת על 1-2%.


"מעניין לדעת", מוסיפה ד"ר בן פזי, "שממוצע ה-IQ הינו גבוה יותר בקרב ילדים הסובלים מפרכוסי חום. הסיבה לכך ככל הנראה היא בשל קישריות מוחית גבוהה יותר המובילה לשני הדברים".קראו עוד: התינוק לא מפסיק לבכות? הכל על תופעת הקוליקפרכוסי חום חוזרים

כ-30% מהילדים אשר עברו פרכוס חום, יעברו פרכוס חום נוסף בעתיד, לרוב תוך שנה מהאירוע הראשון. חשוב להבין כי אין זה אומר שהפרכוס הבא יקרה באותה הטמפרטורה או שחלילה בכל פעם שיעלה החום יהיה פרכוס.מי נמצא בסיכון לפרכוס חום חוזר?

• ילדים קטנים – מתחת לגיל 15 חודשים.

• ילדים הסובלים מאירועי חום מרובים.

• ילדים אשר להם קרובי משפחה הסובלים מפרכוסי חום או אפילפסיה.

• ילדים אשר חלף זמן קצר מהופעת החום ועד להופעת הפרכוס.

• ילדים אשר סבלו מחום לא מאוד גבוה, או שטרם פרכסו.האם יש מקום לטיפול מונע?

ברוב המקרים, אין המלצה לטיפול קבוע מונע בתרופות נוגדות פרכוס. זאת כיוון שאין הצדקה להסתכן בתופעות הלוואי של תרופות אלו על מנת למנוע פרכוס חום שכאמור אינו מזיק בפני עצמו.


חשוב לציין שגם אין הנחיה למתן של מורידי חום (כגון איבופרובן או פרצטמול) למניעת עליית חום כיוון שמתן של אלו לא הוכח כמפחית השכיחות של פרכוסי החום.הורים לילדים הסובלים מפרכוסי חום חוזרים יצוידו על ידי הרופא בתרופות נוגדות פרכוסים לשימוש במקרי חירום של פרכוס שאינו נפסק.פורומים הפרעות שינה בתינוקות וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעוררות ביבבות איצקו 22/09/2019 07:46
  • ד"ר שלום, בני (בעז"ה עוד חודשיים יהיה בן 6), מתעורר (לעיתים) בלילה בבכי, לא יודע למה בוכה ולא מדבר (רק מיבב). מתוך ניסיון אנחנו יודעים שהוא צריך לשירותים, אז אנחנו לוקחים אותו לשירותים, ולפעמים הוא כל כך לא מאופס שהוא בכלל מנסה לעשות פיפי בחדר האמבטיה במקום שאין בו אסלה. אודה לחוות דעתך האם זה דבר נורמטיבי, ובמידה וכן, באיזה גיל זה אמור לחלוף.... כמו כן, האם זה יכול להעיד על בעיה אחרת? בתודה רבה מראש,

  • + הוסף תגובה
התעוררות משינה ופחדים בלילה לילדה בת 6 ק.ה 04/08/2019 23:18
  • בתי בת ה-6 מזה כחצי שנה באופן יומיומי מתנתקת משנתה באמצע הלילה ויורדת מחדרה שבקומה השניה אלינו לחדר השינה הנמצא בקומה הראשונה. ובנוסף לכך בתקופה האחרונה אחת לשבוע בערך מתעוררת משנתה באמצע הלילה (עדין במיטתה) בוכה ומעוותת ורועדת כולה ולאחר מס'דקות שאני עומדת ליד מיטתה ומרגיעה היא נרדמת ( היא לא זוכרת כלום בבוקר ממה שהיה). איך אפשר להתגבר על התופעה הזו? היא לא ישנה לבד בקומה. בנותיי הגדולות יותר ישנות בחדרים לידה.

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת 7 ימים לא בוכה כמעט עם טונוס שריר נמוך אמא 19/05/2019 15:16
  • הילדה שלי נולדה בשבוע 42+6 עם מים קולוניאלים סמיכים ללא נשימה עם דופק! היום ישנה בעיקר ישנה עברה התיבשות בגלל שלא אכלה מספיק מה נראה לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!