פציעות גפים תחתונות בילדים: המדריך שכל הורה צריך להכיר

הם פזיזים, שובבים ופעמים רבות חסרי כל פחד - ומסיבה זו ככל הנראה, ילדים סובלים מפציעות אורתופדיות לעיתים קרובות. אך למרבה המזל, ולטובת ההורים המודאגים, ככל שהילד צעיר יותר – כך גם יכולת הריפוי של גופו והחזרה למצב תקין תהיה טובה ומהירה יותר: אילו פציעות אורתופדיות נפוצות בילדים, ומה ניתן לעשות כדי למזער את הסיכונים? כתבה ראשונה בסדרה
כתבה פרסומית כתבת חסותילדים נוטים להיות פעילים ופזיזים הרבה יותר ממבוגרים ולכן לעיתים קרובות יותר הם סובלים מפציעות אורתופדיות. "למזלנו", אומר ד"ר ויקטור פלדמן- אורתופד בבית החולים מאיר, "מערכת השריר והשלד בילדים גמישה יותר מזו של המבוגרים. דבר זה מאפשר להם לספוג פגיעות בצורה טובה יותר, כך שמירב החבלות יסתיימו בפציעות קלות בלבד".


ככל שהילד צעיר יותר, כך יכולת הריפוי והחזרה למצב הגוף טרם הפציעה תהיה טובה יותר. "לדוגמה", מסביר ד"ר פלדמן, "שבר אשר נוצרה זווית בין חלקיו, ידרוש תיקון על ידי משיכה או על ידי ניתוח בילד בן 15 ואילו שבר דומה בילד בן 3 יוכל לעבור החלמה מלאה ללא נזק שארי, ללא כל התערבות". נוסף על כך, קצב הריפוי של הילדים גבוה משמעותית מזה של המבוגרים וככל שהילד צעיר יותר, כך הקצב מהיר יותר. "שבר אשר ידרוש גיבוס במשך של כ- 6 שבועות במבוגר, יחלים תוך פחות מ-3 שבועות בילד!". אילו סוגי פציעות גפיים תחתונות נפוצות בילדים, וכיצד ניתן להפחית את הסיכוי לחבלות משמעותיות? כל התשובות שחשוב שתכירו.מהן סוגי הפציעות האורתופדיות?

ניתן לסווג את הפציעות בגפיים התחתונות בילדים לפי החלוקה הבאה: פגיעה בשלמות העור, כאבי שרירים, קרע בשריר, נקע, פריקה או שבר. נסקור פציעות אלו אחת אחת:קראו עוד: מצבים מולדים בכפות הרגליים: אפיונים ודרכי טיפולפגיעה בשלמות העור, חתך

הטיפול בחתך משתנה לפי מיקומו, גודלו ועומקו. חתכים מסוימים ניתן להדביק אך כאשר מדובר בחתכים גדולים, חתכים בעלי שוליים לא ישרים וחתכים באזורי מפרקים, ידרשו לרוב תפרים. חשוב מאוד לנקות את החתך על ידי מים סטריליים זורמים, להוציא את כל הגופים הזרים שיש בפצע אשר יכולים לגרום בהמשך לזיהום ולבצע את התפירה בסביבה סטרילית על מנת להקטין את הסיכון לזיהום. "היעילות של הטיפול האנטיביוטי המניעתי במקרים אלו מוטלת בספק ולכן לא תמיד יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי, הדבר נכון גם לגבי משחות אנטיביוטיות מקומיות שלעיתים יכולות לגרום לגירוי הפצע", מרחיב ד"ר פלדמן, "כיוון שכל מקרה לגופו, וישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון בבחירת הטיפול המתאים, יש להיוועץ ברופא המטפל".


"פעמים רבות הורים מגיעים בשל צליעה של הילד, למרות שלא נחבל ואף לא עסק בפעילות יוצאת דופן, ומתברר שהסיבה לכך הינה חדירת קוץ לכף הרגל", ד"ר פלדמן משתף מניסיונו, "לכן, בילד עם צליעה שלא ברור מקורה, מומלץ דבר ראשון לבדוק את כפות הרגליים לנוכחות פצעים או סימני חדירת גוף זר". כאב שרירים

שריר יכול לגרום לכאב גם ללא פציעה, תופעה המכונה "שריר תפוס". לעיתים פעילות גופנית מאומצת מדי גורמת לשרירים להפריש חומצה המובילה לכאב שיכול להיות משמעותי, הטיפול במקרה זה הוא חימום האזור ומנוחה בת מספר ימים.
ככל שהילד צעיר יותר, כך יכולת הריפוי והחזרה למצב הגוף טרם הפציעה תהיה טובה יותרמתיחה\קרע של שריר

מתיחה או קרע של השריר, הן תופעות נפוצות בילדים ויכולות לגרום לכאב ניכר ואף להופעה של שטף דם באזור. הטיפול ברוב המקרים יהיה קירור המקום ומנוחה של מספר שבועות.נקע

מצב של מתיחה או קרע של רצועה, אמנם ניתן לנקוע כמעט כל רצועה בגוף, אך הנקעים הכי נפוצים מתרחשים ברצועות הקרסול בעקבות סיבוב חזק מדי שלו. נקעים לא תמיד יגרמו להופעה מידית של כאב ופעמים רבות, הכאב יופיע רק בערב או בבוקר למחרת, כאשר מצטברת נפיחות באזור. "היות והנפיחות היא הגורם העיקרי לכאב בנקע, הטיפול מתמקד בהקטנת הנפיחות ככל הניתן", מסביר ד"ר פלדמן, "חבישה של הפרק בעזרת תחבושת אלסטית יוצרת לחץ מקומי וכך מקטינה הנפיחות, הרמת הגפה מעל גובה הלב גורמת לנוזלים לזרום לכיוון מרכז הגוף ולא להצטבר במפרק, קירור המקום עם קומפרסים קרים מקטין את הנפיחות במנגנון של כיווץ כלי דם".פריקה

פריקה היא מצב בו אחת העצמות זזה ממקומה הטבעי בתוך המפרק. להבדיל מפריקה של כתף, המפרקים בגפה התחתונה הם חזקים ולכן הפריקות הן נדירות, לרוב דרושה לשם כך חבלה בעוצמה גבוהה מאוד (למשל, תאונת דרכים קשה). "יוצאת דופן לכלל זה", מדגיש ד"ר פלדמן, "היא עצם הפיקה שלעיתים עוברת פריקה אפילו בעקבות תנועה לא נכונה, מצב זה מאפיין בעיקר נערות בגילאי ההתבגרות ואנשים בעלי מפרקים גמישים במיוחד".בצקת בעצם

בצקת בעצם היא חבלה שלא הייתה בעוצמה גדולה מספיק על מנת לגרום לשבר בעצם, יכולה לגרום ל"שטף דם" בתוך העצם עצמה, בצילום לא נראה שבר אך המצב מלווה בכאב, אמנם ניתן לזהות עדות לפציעות אלו בבדיקת MRI, אך אין בכך שום צורך כיוון שהכאב לרוב יפוג לאחר מנוחה של מספר ימים או שבועות- עוד לפני שהמטופל יספיק לבצע את ה-MRI.איך תוכלו להפחית את הסיכון לחבלות משמעותיות בילדכם? 


ולמרות כל זאת, ברור לכולם כי עדיף להמנע מחבלה. איך אפשר להקטין את הסיכון לחבלות משמעותיות?

מניעה

"חשוב להדגיש", אומר ד"ר פלדמן, "כי מניעה הינה הדרך הטובה ביותר להפחתת הסבל מפציעות בילדים וזה כולל אביזרי בטיחות איכותיים לרכב, נהיגה זהירה, הסרת מכשולים באזורים בהם ילדים משחקים, חינוך למשחק בטוח וכדומה".


פעילות גופנית סדירה

פעילות קבועה מחזקת את הגוף , שומרת על גמישות ומפתחת את מערכת שיווי המשקל ובכך עשויה לצמצם את עוצמת הפציעה באופן משמעותי במקרה של חבלה.


קיבוע הגפה

במידה והילד חלילה נחבל בגפה וישנו חשד שמדובר בפציעה משמעותית, יש לקבע את הגפה על מנת למנוע תזוזה, כאשר אזור פצוע מקובע ולא זז, יורד הסיכון לפגיעה בכלי דם או עצבים דבר העשוי להיגרם למשל מחתיכה חדה של עצם שבורה ומקל על הכאב. בהמשך יש לפנות את הילד לקבלת טיפול רפואי בהקדם.פורומים כירורגיה כף יד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פגיעה באגודל שירז 18/07/2016 10:53
  • לפני מעל חצי שנה נסגרה דלת על קצה האגודל. עברו חודשים בהם הציפורן היתה סגולה וכואבת, הציפורן נפלה ובקצב איטי צמחה חדשה. כיום כל הציפורן התחדשה , אולם עדיין יש כאב / מגע לא נעים כאשר אני משתמשת בציפורן (לקלף משהו למשל) , וכאשר הציפורן גדלה, היא מתעוותת אחרי הגדילה. החלק הקרוב לקצה אינו בריא ויפה. מה עליי לעשות? בעבר ביקרתי אצל כירורג שטען שיש לחכות להחלמה ואין הרבה מה לעשות אם לא יחלים לחלוטין, כמו שנראה כרגע .

  • + הוסף תגובה
ציפורן מעוותת דר' תמיר פריטש 24/07/2016 06:17
  • על מנת לתת תשובה רצינית יש לבדוק אותך. לפעמים לאחר פגיעותנוצרת צלקת במיטת הציפורן האחראית על צמיחה תקינה וחלקה של הציפורן והדבר יכול להתבטא בעיוותים. בעיוותים חמורים ניתן לכרות את הצלקת ולשחזר את מיטת הציפורן.

  • + הוסף תגובה
עיוות בציפורן יעל 26/05/2020 13:22
  • היי דר' יש לי בדיוק את הבעיה שאמרת ורופא עור אמר לי שאי אפשר לעשות כלום ושאני אחיה עם זה ,אני בת 23 ויש לי את זה בשני האגודלים. למי אני צריכה לפנות? מה אני צריכה לעשות?

  • + הוסף תגובה
עצביים אולינרי ומדאני צביקה 03/05/2020 15:56
  • מה קורה בעצבים אולנרי ומדיני אחרי שני ניתוחים כושלים כאבי והנימולים נמשכים ויש היצתלקות סביב העצב. מחכה לתגובתכם צביקה.

  • + הוסף תגובה
חצי כף יד רדומה ססב 06/04/2020 01:46
  • נרדמה לי חצי כף יד שמאל + זרת חצי קמיצה. סובל מזה שבועיים. כרגע אין לי אפשרות לעשות את הבדיקה של EMG בשל המצב של הקורונה. לא קיבלתי מכה, לא נשרטתי במשהו - לצורך זיהום. אני עובד פיזית, אך זה קרה קצת אחרי שישבתי בבית שבועיים, ככה שלא בטוח שזה מפיזיות, אולי מהמקלדת גם לא בטוח. בכל אופן, אני שבועיים וחצי עם הבעיה. זה עדיין לא עבר. רציתי לדעת, כמה זמן לקוח לדבר כזה לעבור (?) ואיך אני אמור להרגיש את השיפור (מחצי הקמיצה, מלמטה וכד'). ואם אחרי שבועיים וחצי אני עדיין עם התחושה, ולא יודע אם יש הקלה. יש סיכוי שזה בכלל לא יעבור ? (אין לי אפשרות כרגע לעשות EMG במרפאות כי הן נסגרו). תוך כמה זמן אמור לעבור דבר כזה ? חודשים? ועד כמה זמן צריך כבר לעשות ניתוח במידה וזה לא עובר ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!