מחקר חדש מצא: כורכומין עשוי לשפר את בריאות המוח

כורכומין הוא אחד מהמרכיבים הצמחיים הנפוצים בעולם ומחקרים רבים בוצעו כדי לבחון את סגולותיו. מחקר חדש חושף כי צריכת כורכומין מסייעת בשמירה על בריאות המוח ואף וממתנת את הסיכון להתפתחות מחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון: כל המידע על הפלא הצהוב

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 09/04/2018


להרגלי התזונה שלנו השפעה ישירה על בריאות מערכות רבות בגוף ביניהן, מערכת העיכול ומערכת העצבים. בשנים האחרונות נמצא קשר בין תזונה המבוססת בעיקר על מזון גולמי ומעושרת בתוספי תזונה, לבין תהליכי עיכול וספיגה תקינים. תזונה בריאה מפחיתה גורמי דלקת במעי, ובכך תורמת להקטנת המרווחים בין תאי המעי ומאפשרת מעבר מבוקר של חומרים מהמזון אל הדם. לעומת זאת, אכילת מזון מתועש ומעובד, מזון מטוגן ומזון המכיל חומרים משמרים עלולה להעמיס על מערכת העיכול ולגרום לתגובה דלקתית שמתבטאת בהרחבת המרווחים בין תאי המעי וכפועל יוצא - לתסמונת המעי הדליף. מהי תסמונת המעי הדליף?

תסמונת המעי הדולף היא מצב בו רכיבי מזון עשויים לדלוף מהמעי אל מחזור הדם בצורה לא מבוקרת. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים על קשר בין תהליכי העיכול והספיגה לבריאות המוח. כך התגלה שתפקוד לא תקין של מערכת העיכול עשוי להשפיע על מערכת העצבים ואף להגביר את הסיכון למחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון. מחקר מעבדה ישראלי חדש מצא כי תזונה המועשרת בכורכומין מסייעת בשמירת הצפיפות של תאי המעי וכתוצאה מכך גם תורמת לבריאות המוח: כל המידע שחשוב שתכירו.


מחקר מעבדה ישראלי ראשון מסוגו שבוצע בבית החולים הדסה, בהובלתו של החוקר ד"ר יהושע מאור- מומחה בפרמקולוגיה, טוקסיקולוגיה וכימיה תרופתית של צמחי מרפא, חשף עוד ממצאים חשובים על הפלא הצהוב. 


מטרת המחקר הייתה לבדוק האם שילוב של תוספי תזונה כמו כורכומין, נוגד חמצון ודלקת עוצמתי, יכול לסייע לשמור על הצפיפות של תאי המעי כך שימנע מעבר לא מבוקר של חומרים מהמזון לדם. החוקרים בחנו מוצר כורכומין המשולב עם רכיבים טבעיים הנקראים פוספוליפידים. 

תזונה המועשרת בכורכומין מסייעת בשמירת הצפיפות של תאי המעי וכתוצאה מכך גם תורמת לבריאות המוחבשלב הראשון של המחקר החוקרים בדקו את יכולת חדירת הכורכומין אל תוך תאי המעי. הם מצאו כי שילוב בין רכיב הכורכומין לבין רכיבים פוספוליפידים העצימה באופן מובהק את יכולת החדירה של הכורכומין לתאים, מה שלמעשה מסייע לניצול מרבי של הכורכומין על ידי תאי הגוף. בשלב השני ביקשו החוקרים לבחון את השפעתו של הכורכומין פוספוליפיד על תאי מעי בתנאים מעבדתיים. תוצאות המחקר הראו כי לאחר חדירת הכורכומין פוספוליפיד אל התאים, הוא מקנה להם השפעה אנטי דלקתית, כזו שמצמצמת את המרווחים ביניהם. החוקרים הסיקו כי פעילות זו עשויה גם בפועל למנוע דליפה של רכיבים לא רצויים אל מחזור הדם ומשם אל המוח ובכך מקטינה את הסיכון למחלות כגון אלצהיימר ופרקינסון. 


אולם חשוב לזכור כי אחת מהבעיות המרכזיות של הרכיב כורכומין הוא הפירוק המהיר שלו בגוף – כלומר, גם אם הכורכומין מצליח לחדור אל התאים ולצופף אותם, הוא מפורק ומפונה מהם כבר לאחר כשעתיים. לכן בשלב זה של המחקר ביקשו החוקרים לבחון את משך השפעתו של הכורכומין-פוספוליפיד בתאים. החוקרים מצאו כי ההשפעה האנטי דלקתית על צפיפות תאי המעי של הרכיב נשמרה למשך 72 שעות, גם לאחר שהתפרק ופונה מהתאים. 
קראו עוד: כורכום: 9 יתרונות בריאותייםמה הקשר בין בריאות מערכת העיכול והשפעתה על המוח?

המחקר ביקש לבחון כיצד ההשפעה המיטיבה שיש לכורכומין על תאי המעי משפיעה גם על המוח. אחת מהמסקנות המרכזיות של המחקר הראתה קשר ברור בין ההגנה שמקנה הרכיב לתאי מערכת העיכול לבין בריאות המוח. 


לסיום, החוקרים בחנו תאי מעי ומוח שהשרו עליהם תנאים מאתגרים, כלומר תנאים הדומים במהותם לתנאים המתרחשים בגוף עקב צריכת תזונה שאינה מיטבית, שלאורך זמן עשויים לגרום לדלקתיות ולפעילות לא תקינה של התא. תוצאות המחקר הראו כי הטיפול בתאים המאותגרים באמצעות רכיב הכורכומין-פוספוליפיד תרם לשיקומם ולחזרתם לפעילות תקינה. 


סגולותיו הרבות והמגוונות של צמח הכורכום כנוגד דלקת, נוגד חמצון, מגן על הכבד, מסייע לתפקודים קוגניטיביים ועוד, הקנו לו את התואר 'הפלא הצהוב'. ממצאי מחקר זה תומכים בשימוש בכורכומין-פוספוליפיד כתוסף תזונה התומך באורח חיים בריא, ומסייע בשמירה על בריאות מערכת העיכול והמוח.
הכותב הוא הרבליסט קליני ומנהל מחקר ופיתוח ב'ברא צמחים'
פורום רפואה סינית ומערכת העיכול

Dipl.Ac.Herbs אבי פלד

Dipl.Ac.Herbs אבי פלד
אבי פלד- Dipl.Ac.Hbs מטפל מוסמך ברפואה סינית (דיקור סיני, צמחי מרפא , טוי-נא ותזונה טבעית) משנת 2003 , מתמחה בטיפול במחלות דרכי העיכול וכאב לסוגו . בעל קליניקה פרטית בכפר סבא מטפל במכבי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ניתוח
 • כוכב
 • 26/05/2019 20:17
 • היי, מעל עשר שנים אני סובלת מליחה. לפני חמש שנים עברתי ניתוח של צניחת רירית של המעי הגס. אני יודעת שהריאות קשורות למעי גס, איזה תחום ברפואה הסינית יכול לטפל לי בליחה? אציין שהליחה שקופה, מרגישה אותה באף אחורי. תודה רבנ

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום,כל מטפל/ת מוסמך ברפואה סינית מבין את הקשרים הפילוסופים שהזכרת ויכול לעזור. לא תמיד יש קשר ייתכן שמדובר בהיווצרות ליחה על רקע תזונה לקויה או חולשת טחול כפי שאנחנו קוראים לזה. . ממליץ לבדוק תחילה את הסיבה לעלייה אצל רופא א.א.ג ואחכ תוכלי לקבל טיפול בדיבור ,צמחי מרפא ותזונה . מניסיון אפשר לעזור . בהצלחה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • גיל מעבר
 • קרן
 • 12/05/2019 11:09
 • שלום קרן , התרופה שקיבלת אני מבין שאי הנוחות בקיבה מתבטאת בצרבות / כאב בבטן עליונה . מבחינה מערבית אין קשר ישיר בין תופעות גיל המעבר לכאבים בקיבה. ברפואה הסינית אנו מתייחסים לשלל הסימפטומים (לרבות השינויים החלים בגיל המעבר ) ומתאימים טיפול המבוסס על תזונה מניעתית , דיקור סיני והתאמת צמחי מרפא במידת הצורך . כל אלה על מנת לטפל גם בתופעות גיל המעבר וגם בבעיות הקיבה. הטיפול במקרה זה יעיל ביותר . בינתיים הימנעי ממאכלים חריפים , מטוגנים, מתובלים מדי ,לאכול ארוחות קטנות ולא לפני שינה . בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • יציאה לילית
 • יואב
 • 28/02/2019 13:16
 • היי, אני בן 25 וסובל בשנה האחרונה מיציאה באמצע הלילה (תמיד בין 3-4 לפנות בוקר). בשאר היום אני הולך לשירותים ליציאה פעמיים נוספות, רק שהיציאה הלילית מרוקנת אותי לחלוטין ואיני מסוגל לחזור לישון לאחר מכן. איני סובל מכאבים חריפים, ניסיתי טיפול בנקסיום ובקולפרמין ללא שיפור. עברתי גסטרוסקופיה ואולטראסאונד וכן בדיקת נשיפה ובדיקות דם ללא ממצא מיוחד. האם ניתן לעשות משהו בעניין? איזה טיפ שיאפשר לי לפחות לדחות את היציאה הזאת (להקדים אותה באמצעות תה לדוגמה לא עזר, כי שוב היתה לי יציאה בשלוש)? אני פשוט ממש סובל מהעניין כבר חודשים. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אורנה לוין ד"ר אורנה לוין
רופאת משפחה, מומחית בצמחי מרפא, ותזונה. קרא עוד
גב' ליטל פרידנהיין גב' ליטל פרידנהיין
דיאטנית קלינית קרא עוד
מחלות קשורות
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ