מחקר חדש מצא: כורכומין עשוי לשפר את בריאות המוח

כורכומין הוא אחד מהמרכיבים הצמחיים הנפוצים בעולם ומחקרים רבים בוצעו כדי לבחון את סגולותיו. מחקר חדש חושף כי צריכת כורכומין מסייעת בשמירה על בריאות המוח ואף וממתנת את הסיכון להתפתחות מחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון: כל המידע על הפלא הצהוב
כתבה פרסומית כתבת חסותלהרגלי התזונה שלנו השפעה ישירה על בריאות מערכות רבות בגוף ביניהן, מערכת העיכול ומערכת העצבים. בשנים האחרונות נמצא קשר בין תזונה המבוססת בעיקר על מזון גולמי ומעושרת בתוספי תזונה, לבין תהליכי עיכול וספיגה תקינים. תזונה בריאה מפחיתה גורמי דלקת במעי, ובכך תורמת להקטנת המרווחים בין תאי המעי ומאפשרת מעבר מבוקר של חומרים מהמזון אל הדם. לעומת זאת, אכילת מזון מתועש ומעובד, מזון מטוגן ומזון המכיל חומרים משמרים עלולה להעמיס על מערכת העיכול ולגרום לתגובה דלקתית שמתבטאת בהרחבת המרווחים בין תאי המעי וכפועל יוצא - לתסמונת המעי הדליף. מהי תסמונת המעי הדליף?

תסמונת המעי הדולף היא מצב בו רכיבי מזון עשויים לדלוף מהמעי אל מחזור הדם בצורה לא מבוקרת. מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים על קשר בין תהליכי העיכול והספיגה לבריאות המוח. כך התגלה שתפקוד לא תקין של מערכת העיכול עשוי להשפיע על מערכת העצבים ואף להגביר את הסיכון למחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון. מחקר מעבדה ישראלי חדש מצא כי תזונה המועשרת בכורכומין מסייעת בשמירת הצפיפות של תאי המעי וכתוצאה מכך גם תורמת לבריאות המוח: כל המידע שחשוב שתכירו.


מחקר מעבדה ישראלי ראשון מסוגו שבוצע בבית החולים הדסה, בהובלתו של החוקר ד"ר יהושע מאור- מומחה בפרמקולוגיה, טוקסיקולוגיה וכימיה תרופתית של צמחי מרפא, חשף עוד ממצאים חשובים על הפלא הצהוב. 


מטרת המחקר הייתה לבדוק האם שילוב של תוספי תזונה כמו כורכומין, נוגד חמצון ודלקת עוצמתי, יכול לסייע לשמור על הצפיפות של תאי המעי כך שימנע מעבר לא מבוקר של חומרים מהמזון לדם. החוקרים בחנו מוצר כורכומין המשולב עם רכיבים טבעיים הנקראים פוספוליפידים. 

תזונה המועשרת בכורכומין מסייעת בשמירת הצפיפות של תאי המעי וכתוצאה מכך גם תורמת לבריאות המוחבשלב הראשון של המחקר החוקרים בדקו את יכולת חדירת הכורכומין אל תוך תאי המעי. הם מצאו כי שילוב בין רכיב הכורכומין לבין רכיבים פוספוליפידים העצימה באופן מובהק את יכולת החדירה של הכורכומין לתאים, מה שלמעשה מסייע לניצול מרבי של הכורכומין על ידי תאי הגוף. בשלב השני ביקשו החוקרים לבחון את השפעתו של הכורכומין פוספוליפיד על תאי מעי בתנאים מעבדתיים. תוצאות המחקר הראו כי לאחר חדירת הכורכומין פוספוליפיד אל התאים, הוא מקנה להם השפעה אנטי דלקתית, כזו שמצמצמת את המרווחים ביניהם. החוקרים הסיקו כי פעילות זו עשויה גם בפועל למנוע דליפה של רכיבים לא רצויים אל מחזור הדם ומשם אל המוח ובכך מקטינה את הסיכון למחלות כגון אלצהיימר ופרקינסון. 


אולם חשוב לזכור כי אחת מהבעיות המרכזיות של הרכיב כורכומין הוא הפירוק המהיר שלו בגוף – כלומר, גם אם הכורכומין מצליח לחדור אל התאים ולצופף אותם, הוא מפורק ומפונה מהם כבר לאחר כשעתיים. לכן בשלב זה של המחקר ביקשו החוקרים לבחון את משך השפעתו של הכורכומין-פוספוליפיד בתאים. החוקרים מצאו כי ההשפעה האנטי דלקתית על צפיפות תאי המעי של הרכיב נשמרה למשך 72 שעות, גם לאחר שהתפרק ופונה מהתאים. 
קראו עוד: כורכום: 9 יתרונות בריאותייםמה הקשר בין בריאות מערכת העיכול והשפעתה על המוח?

המחקר ביקש לבחון כיצד ההשפעה המיטיבה שיש לכורכומין על תאי המעי משפיעה גם על המוח. אחת מהמסקנות המרכזיות של המחקר הראתה קשר ברור בין ההגנה שמקנה הרכיב לתאי מערכת העיכול לבין בריאות המוח. 


לסיום, החוקרים בחנו תאי מעי ומוח שהשרו עליהם תנאים מאתגרים, כלומר תנאים הדומים במהותם לתנאים המתרחשים בגוף עקב צריכת תזונה שאינה מיטבית, שלאורך זמן עשויים לגרום לדלקתיות ולפעילות לא תקינה של התא. תוצאות המחקר הראו כי הטיפול בתאים המאותגרים באמצעות רכיב הכורכומין-פוספוליפיד תרם לשיקומם ולחזרתם לפעילות תקינה. 


סגולותיו הרבות והמגוונות של צמח הכורכום כנוגד דלקת, נוגד חמצון, מגן על הכבד, מסייע לתפקודים קוגניטיביים ועוד, הקנו לו את התואר 'הפלא הצהוב'. ממצאי מחקר זה תומכים בשימוש בכורכומין-פוספוליפיד כתוסף תזונה התומך באורח חיים בריא, ומסייע בשמירה על בריאות מערכת העיכול והמוח.
הכותב הוא הרבליסט קליני ומנהל מחקר ופיתוח ב'ברא צמחים'
פורומים רפואה סינית ומערכת העיכול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת רעב תמידית טל 19/03/2020 16:00
 • אני בת 50 מזה כשבוע סובלת מתחושת רעב תמידית ומדומה זה מאוד מציק.אני לוקחת תרופות לבלוטת התריס וקונצרטה אשמח לדעת מה זה תודה

 • + הוסף תגובה
תחושת רעב תמידית Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 19/03/2020 20:10
 • שלום , האם יש עוד תופעות כגון צרבות,כאבים ברום הבטן ,תופעות נוספות הקשורות לעיכול ? מחלות רקע הקשורות בעיכול ? מה אומר רופא המשפחה ? חסר פה המון מידע וכמובן לא ניתן לתת תשובה מספקת במדיה זו . ראשית , נסי לאכול ארוחות קטנות ,כל 3 שעות ומומלץ לא לאכול מאכלים כבדים , מטוגנים או חריפים . שתי מים . גשי לברור ,תחילה אצל רופא המשפחה . לימים טובים יותר . :)

 • + הוסף תגובה
טיפולי כימו ורפואה סינית רוית 16/02/2020 14:09
 • לאבי טעם מתכתי בפה בעקבות טיפולים כימותרפיים. לרפואה הסינית יש איך לעזור? תודה

 • + הוסף תגובה
טעם מתכתי בפה Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 16/02/2020 14:13
 • שלום , אפשר לעזור בעזרת דיקור ,צמחי מרפא סיניים והנחיות תזונתיות על פי הרפואה הסינית . רפורה שלמה.

 • + הוסף תגובה
מוצרי חלב ברפואה סינית שלי 19/01/2020 11:14
 • האם מוצרי חלב "לא אפשריים" בשימוש לפי רפואה סינית? סובלת מאוד ממערכת רגישה, לא נמצא דבר, ואני מנסה לאמץ רפואה סינית

 • + הוסף תגובה
מוצרי חלב Dipl.Ac.Herbs אבי פלד 19/01/2020 12:05
 • שלום שלי, בכל אזור בסין אוכלים מזון המותאם לסביבה ,לעונה ולאקלים השורר שם .... למשל במקומות קרים יאכלו יותר חריף ,במקומום יבשים ,מזונות מלחלחים יותר וכן הלאה .... הרפואה הסינית בעד כל דבר שנכון לאותו אדם .יתכן ש- לך תוצרת חלב אינה טובה ולאח/אחות שלך , אין בעיה ... הייתי מציע לפנות לאבחון וטיפול נכון במקום לנסות כל מני חלקי דברים שיביאו לתוצאות חלקיות בלבד לעומת איש מקצוע שיוכל לחבר לך את כל הפאזל ולעזור לך בזמן קצר יותר . בהצלחה .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!