//

ירידה במשקל – ללא ניתוח: הכירו את שיטת הבלון להרזיה

כ-50% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלת מהשמנת יתר.התופעה, אינה נפוצה רק בגזרה המקומית ואף הוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגיפה של ממש. שיטת הבלון התוך קיבתי מסייעת בהגברת תחושת השובע וכתוצאה מכך גם בירידה בריאה ויעילה במשקל: איך זה עובד, מי נחשב למועמד מתאים ומהם סיכויי ההצלחה? בדקנו
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 22/05/2018השמנת יתר היא תופעה בין לאומית המוגדרת כמגיפה של ממש על ידי ארגון הבריאות העולמי. השמנה היא גורם סיכון גבוה לתחלואה במחלות משנה שונות, כגון סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב ועוד. בשל הקשר בין השמנת יתר ומחלות המשנה, תוחלת החיים של אנשים הסובלים מהשמנת יתר קצרה יותר. בסקר שנערך על ידי משרד הבריאות עולה כי בישראל כ- 49.8% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מעודף משקל וכ-16% סובלים מהשמנת יתר חריגה ( אלה המוגדרים כבעלי BMI גבוה מ-30).


הפתרון לבעיה השכיחה מורכב, ורבים יעידו כי, לאחר ניסיון של אינספור דיאטות ושיטות תזונה שונות , הדרך אל המטרה אינה פשוטה. כיום ישנה שיטה חדשנית המהווה כלי חשוב בירידה במשקל ורכישת אורח חיים בריא יותר, שיטה זו היא הבלון התוך קיבתי. שיטת הבלון התוך קיבתי מסייעת בהגברת תחושת השובע ובירידה יעילה ובריאה במשקל. כיצד מתבצעת ומי נחשב למועמד מתאים? כל המידע החיוני.   כיצד מתבצעת שיטת הבלון התוך קיבתי להרזיה?

הכנסת הבלון לקיבה נועדה לשם מילוי נפח הקיבה. כתוצאה מכך, נפח הקיבה קטן ונוצרת תחושת שובע מהירה יותר. הבלון התוך קיבתי מוכנס באופן אנדוסקופי על ידי גסטרואנטרולוג מומחה. הבלון , שעשוי מסיליקון, מוכנס בעודו לא מנופח לקיבה דרך הגסטרוסקופ. את הבלון ממלא המומחה במים סטריליים או באויר (כ-600 מ"ל). ההליך מתבצע תחת טשטוש והבלון נשאר בקיבה כחצי שנה. מי נחשב למועמד מתאים להרזיה באמצעות בלון תוך קיבתי?

מטופלים הסובלים מהשמנת יתר המאופיינים במדד BMI של מעל ל- 27 שניסו בעבר שיטות הרזיה שאינן כירורגיות, נחשבים כמעומדים מתאימים להרזיה באמצעות בלון תוך קיבתי. אלה הסובלים ממחלות אוטואימוניות של מערכת העיכול, נשים בהריון או אלה המתכננות להיכנס להריון כשנה לאחר הכנסת הבלון לקיבה, אלה הסובלים מהתמכרויות לחומרים שונים, כמו אלכוהול או סמים, או מטופלים שעברו בעבר ניתוח לטיפול בהשמנת יתר או סובלים מחסימות מעיים, אינם מתאימים לביצוע שיטת הרזיה זו.מהם היתרונות בשיטה זו?

שיטת הבלון להרזיה אינה מחייבת ביצוע של פעולה כירורגית, ועל כן מהווה פתרון אופטימלי עם סיכון נמוך יותר מפעולה פולשנית כמו ניתוח קיצור קיבה. כמו כן, בניגוד לניתוח בריאטרי, פעולת הבלון התוך קיבתי היא פעולה הפיכה.


בנוסף, החדרת הבלון לקיבה מתאפשרת גם בקרב מטופלים בעלי BMI נמוך יותר מזה ההכרחי לביצוע פעולה כירורגית להרזיה. על כן, הבלון התוך קיבתי מהווה אלטרנטיבה לאלה המעוניינים לרדת במשקל ולא יכולים לעבור ניתוח לצורך כך. עם זאת, חשוב לציין כי בלון ההרזיה מהווה רק שלב בתהליך הירידה במשקל והצלחתו מחייבת שינויים באורח החיים. 


לעיתים, למטופלים שמשקלם גבוה מאוד ("סופר השמנת יתר") וצריכים להוריד עודף משקל לפני ניתוח בריאטרי, הבלון התוך קיבתי יכול לשמש כ "גשר" לניתוח.

 
הבלון המנופח גורם לירידה בכמות המזון אותה הקיבה יכולה להכיל וכך תורם בהשגת תחושת שובע
מהי תכנית הטיפול?

לאחר הכנסת הבלון במרכז להשמנת יתר בסט מדיקל, נכנס המטופל/מטופלת לתכנית טיפול בליווי אישי הנמשכת כשנה. המטופל/מטופלת יהיו במעקב צמוד של רופאה גסטראנטרולוגית המומחית בתזונה ובמעקב צוות הדיאטניות של המרכז, לצורך בניית תכנית מותאמת אישית לשינוי באורח החיים. גם לאחר הוצאת הבלון, תימשך התכנית לירידה במשקל כדי להביא לתוצאה אופטימלית.


לאחר שישה חודשים הבלון מוצא מהקיבה על ידי מומחה בגסטרואנטרולוגיה באופן אנדוסקופי. המטופל/מטופלת ממשיכים בתכנית ההרזייה למשך שישה חודשים נוספים.מהם סיכויי ההצלחה?

רוב המטופלים מורידים בין 20-30 ק"ג ממשקלם הכולל בשנה הראשונה לאחר הכנסת הבלון לקיבה. למרות ההצלחה הגדולה של ההליך, חשוב לזכור כי בכדיי לשמר את תוצאותיו, יש לבצע שינוי מהותי בשגרת התזונה ובאורח החיים.
פורומים דיאטה ללא דיאטה

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתיית קפה מיה 03/02/2019 09:38
  • נאי שותה הרבה מאוד כוסות קפה ביום. כמה לדעתך צריך לשתות, והאם זה יכול להזיק? אני שותה עם 1% אחוז חלב.מה במקום זה אני יכולה לשתות שתיה קרה אם זה לא קפה, כי אני שותה גם קפה קר בדרך כלל?

תזונה אלה 03/01/2019 09:35
  • האם אפשר לאכול 4 פעמים בשבוע, סרדינים או טונה? בת 55

בשר --- 04/01/2019 16:24
  • מה כמות הבשר הדרושה לי, בת 56, אני אוכלת פעמיים בשבוע בשר?

גלולת אליפס ורדה גובראן 09/10/2018 03:25
  • איפה ניתן להשיג את הגלולה הזאת ומה המחיר


הצטרפו לאינדקס הרופאים!