מחלת הצליאק: הגורמים, דרכי האבחון והטיפול

עבור 1% מהאוכלוסייה האיסור על אכילת חמץ תקף בכל ימות השנה: צליאק, מצב הנובע מרגישות לגלוטן ומשפיע בעיקר על מערכת העיכול, עשוי לגרום למגוון תופעות לוואי, כמו אנמיה הקשורה בחוסר בברזל, הפרעות גדילה, שלשולים ועוד: מהם הגורמים, איזו דיאטה תסייע באבחון המחלה ומהן דרכי הטיפול? כל המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותמחלת הצליאק (הנקראת גם דגנת) היא מחלה אוטואימונית (מחלה בה הגוף תוקף את עצמו) הפוגעת בעיקר במערכת העיכול אך משפיעה גם על איברים אחרים בגוף. מקורה הוא בשילוב של גורמים גנטיים, חשיפה לגלוטן (חלבון המצוי בעיקר בקמח החיטה אך גם בשעורה ושיפון) וגורמים סביבתיים שונים. אם זאת, צליאק הינו אחת המחלות הבודדות, בהן דיאטה מתאימה (נטולת גלוטן במקרה הנוכחי) מחזירה את המעי לבריאות שלמה.


חיטה היא הגידול החקלאי הנפוץ בעולם, ולמעשה, קיימים כ-25,000 זנים שונים שלה. עיקר גידולה מופנה ליצירת לחם, דברי מאפה, פסטות ומזונות רבים אחרים. תכונותיו של חלבון החיטה, בעיקר הדבקה והתפחה, הפכו אותו לרכיב פופולארי בכל הקשור לייצור של מזונות מעובדים. 


הגלוטן הוא קומפלקס של חלבונים, הכולל את חלבון הגליאדין שרעיל בצליאק וחלבונים הנקראים גלוטנינים, שחלק מהם גם הם רעילים עבור חולי הצליאק.  שילוב החיטה בתזונת האדם לפני כ-10,000 שנים, הביא גם להתפתחות מחלות שונות הקשורות במערכת החיסונית, כמו אלרגיה לחיטה וצליאק. מהם הגורמים לצליאק?

כאמור, מחלת הצליאק נגרמת בשל שילוב של מספר גורמים, כשהגורם העיקרי הוא הגורם התורשתי. רוב חולי הצליאק הם נשאי הגנים HLA DQ2 או HLA DQ8. למרות שמדובר בגנים המצויים בכ-30% מהאוכלוסייה הכללית, רק אחוז מהאוכלוסיה יחלה בצליאק. חשיפה לגלוטן והפעלת מערכת החיסון כתוצאה מכך מביאות להתפתחות המחלה. בבסיס הפגיעה עומד השילוב בין הגנטיקה והעובדה שמעי האדם עמיד בפני פירוק הגליאדין  במעי (הידרוליזה). 

מחלת הצליאק נגרמת בשל שילוב של מספר גורמים, כשהמרכזי בהם הוא זה התורשתי
איך ניתן לאבחן צליאק?

באופן פרדוקסלי הדרך לאבחון המחלה היא בעזרת דיאטה המכילה גלוטן. אבחנת המחלה מתבצעת באמצעות בדיקת דם פשוטה המשמשת לאיתור הנוגדנים TTG ו-EMA, כשהנוגדנים הם מסוג IgA (אימונוגלובולין A  ). עם זאת, בדיקה זו אינה יעילה בכל מקרה בו יש צורך לאבחן את המחלה. בקרב חלק מהאנשים קיים מחסור מולד באימונולגלובולין A  ועל כן לא ניתן לאבחן את הצליאק באמצעות בדיקה זו. במקרים רבים מומלץ לבצע גם ביופסיית מעי דק , אך חשוב להתייעץ עם רופא מומחה כדי לבחור בבדיקה המתאימה ביותר. 


בשנת 2017 התפרסמה עבודה גדולה שהראתה כי בקרב חולים המתאפיינים בתסמינים רבים ורמת נוגדנים גבוה ניתן לוותר על ביופסיית המעי. מאידך, הוויתור על בדיקה זו מחייב הערכה של רופא המתמחה בצליאק. 


לאחרונה הצטרפה אבחנה חדשה לספקטרום המצבים הקשורים לצליאק והיא הרגישות לגלוטן ((gluten/wheat sensitivity. בניגוד לאלרגיה לחיטה ולמחלת הצליאק המאופיינות במכלול סימפטומים חריגים או ניתנות לאבחון באמצעות בדיקות ייעודיות המחייבות צריכת גלוטן עקבית, אבחנת רגישות לגלוטן (שעשויה להיות גם מצב חולף) מאופיינת רק על ידי תחושת הקלה בסימפטומים, זאת באמצעות הוצאת הגלוטן מהתפריט. אך כאמור, אבחנת מחלת הצליאק מחייבת הימצאות של נוגדנים תוך כדי צריכה עקבית של גלוטן. כך למעשה, אבחון שגוי של רגישות לגלוטן וכתוצאה מכך היצמדות לדיאטה נטולת גלוטן, מונעת את היכולת לאבחון מחלת הצליאק ומביאה אף לאבחון שגוי של רגישות לגלוטן. 


טבלה: אבחון המחלות הקשורות בקמח החיטה
כיצד ניתן לטפל במחלת הצליאק?

למרות שדיאטות שונות נטולות גלוטן, הפכו לטרנד בריאותי רחב היקף, יש לדבוק בהן רק לאחר שלילה של מחלת הצליאק באמצעות דיאטה המכילה גלוטן.


הדיאטה נטולת הגלוטן היא הטיפול, נכון להיום, בצליאק ובהיעדר טיפול תהיה המשכיות של התלונות ואף התפתחות תופעות שונות, כמו הפרעות גדילה בילדים, שלשולים, כאבי בטן, אנמיה הנובעת מחוסר בברזל, צפיפות עצם נמוכה, הפרעות פוריות, הפרעות נוירולוגיות ועוד. בנוסף, היעדר טיפול במחלה עלול להביא להתפתחות סיבוכים שונים, לרבות עליה בשכיחות מחלות אוטואימוניות אחרות, כגון בעיות תת פעילות בלוטת התריס ודלקת אוטואימונית של הכבד, אוסטיאופורוזיס והיארעות מוגברת של סוגי סרטן שונים.


ההיענות לדיאטה נטולת גלוטן בחולי צליאק מאובחנים אינה מושלמת. מבחר המזונות מוגבל, ביחוד במסעדות, בנסיעה לטיולים ובאירועים חברתיים, וחולים רבים אינם דבקים בשיטת התזונה הזו בשל חוסר הרצון לחשוב כל הזמן על התזונה המותרת. בנוסף, קיים זיהום משני (קונטמינציה) של מזונות שונים שאמורים להיות נטולי גלוטן, אך דבק בהם קמח החיטה (במיוחד במזונות שאינם מסומנים). מה ניתן לעשות כדיי להגביר את ההיענות לדיאטה ללא גלוטן?

פתרון אחד הוא חינוך והסברה, הן לגבי מבחר המוצרים והן בכל הנוגע לדרכי ההתמודדות  (לעמותת הצליאק בישראל יש קו טלפוני ופתרונות אינטרנטיים שעוזרים לאוכלוסיית הצליאק בבחירת אורח חיים ומזונות מתאימים).


פתרונות אפשריים כוללים שימוש בתחליפי גלוטן שאינם מכילים את החלבון הטוקסי. הבעיה היא שחלבונים אלה מאבדים את התכונות שגורמות לגלוטן להיות פופולארי (טעם והתפחה). לאחרונה נעשו ניסיונות עם שימוש בסורגום, אך זהום משני מהווה בעיה גם בשימוש זה.


מכיוון ומנגנון הקשר בין הגלוטן והופעת המחלה פוצח ברובו, קיימות מספר חברות בעולם העוסקות ביצור תרופה שלא תחליף לחלוטין את הדיאטה נטולת הגלוטן, אך תאפשר לחולי הצליאק לצרוך מוצרים המכילים מעט גלוטן. נכון להיום , אף אחת מהתרופות לא הוכחה כיעילה, ופרט לחיסון שנבדק במסגרת מחקר במבוגרים בארצות הברית, לא קיימת תרופה שתוכל להחליף את הדיאטה.


דיאטה נטולת גלוטן אינה מועילה רק עבור החולים בצליאק, וקימות עדויות שונות כי אנשים הסובלת מתסמונת המעי הרגיז מוצאים בשיטת תזונה זו תועלת, זאת בשל העובדה שדיאטה נטולת גלוטן מכילה כמות נמוכה של FODMAPS הכוללים לקטוז, פרוקטוז, פרוקטאנים, גאלאקטאנים ופוליולים (סוגי סוכרים הנמצאים בממתיקים, ופירות שונים).עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' רענן שמיר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גסטרואנטרולוגיה מבוגרים וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרפסי רבים אוראל 23/08/2013 19:26
 • שלום רב, מזה כשנה אני סובל מגרפסים ללא הפסקה וצרבות, פניתי מספר פעמים לרופאת משפחה, קיבלתי ממנה טיפול לצרבת (כדורי אומפרדקס) בנוסף פניתי לגסטרואנתרולוג, שהמליץ על בדיקת גסטרוסקופיה. בבדיקה נתגלו שני ממצאים: 1.יש לי בקע סערפתי גולש 2.קיימת דלקת בוושט התחתונה ההגסטרואנטרולוג נתן טיפול כדורי נקסיום 40 מ"ג וקבענו תור לביקורת שכולל בדיקת גסטרוסקופיה, בבדיקה החוזרת נתגלה שאני סובל מתסומנת ברט, אני כרגע מטופל באומפרדקס 20mg פעמיים ביום, אך הגרפסים לא חולפים, אני אציין שאנני סובל מתחושת הצרבות יותר. לבעיית הגרפסים גם רופאת המשפחה וגם הגסטרונאטרולוג לא הציעו פתרון, אך זו בעייה מציקה ובהחלט לא נעים לשבת בחברת אנשים שכל כמה דקות יש גרפסים. תודה מראש על כל פתרון

 • + הוסף תגובה
גרפסים רבים ד"ר יורם רוזנבך 23/08/2013 19:50
 • הגרפסים נובעים מבליעת אויר מופרזת. בליעת אויר מופרזת נגרמת ע״י שורה ארוכה של גורמים. הגורם העיקרי לבליעת אויר מופרזת הוא הגורם הרגשי. קיימות הוכחות לכך שמצבי מתח גורמים לעיתים קרובות לבליעת אויר מופרזת. האוויר נאגר בקיבה לרוב אינו יוצא בקלות כלפי מעלה מכיון שבמעבר וושט קיבה קיים שסתום חד-כיווני.מכיון שקיים אצלך בקע סרעפתי גולש - פעולת השסתום מתבטלת והאויר שנאגר בקיבה יוצא בקלות כלפי מעלה בצורת גרפס. יתכן שטיפול באפיק הרגשי או בביופידבק במצב שלך יפחית את בליעת באויר המופרזת ובכך ימנע את תופעת הגרפסים.

 • + הוסף תגובה
גרפסים ללא הפסקה אמי 22/05/2020 21:48
 • אני סובלת מהבעיה בצורה הכי חמורה וקשה של גרפסים 24/7 כבר 5 שנים אף רופא עד היום לא ידע להתמודד ואף כולם היו המומים מהתופעה במקרה פגשתי אדם שסבל מהתופעה ואמר לי על הנקסיום והחלטתי אחרי מיליון ניסינות והצעות לאורך השנים לפתרון הבעיה וללא הצלחה, לוקחת את הנקסיום באופן תמידי בין 2-3 כדורים ביום והתופעה התגצדה בצורה משמעותית וזה הכדור הכי חזק שהשפחע עד היום לתופעה , חש לציין שלקחתי כמה וכמה כדורים כולל אומפרדקס כלום לא עזר ורק הנקסיום הפחית את התופעה כמעט ב40 % שזה משמעותית בפרט במצבי. בהצלחה ורפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
גרעפסים (גיהוקים) רונן 26/05/2020 15:21
 • ממליץ לך לפנות לטיפולים ברפואת צמחים סינית. עם אבחנה וטיפול נכונים יש תוצאות טובות מאד.

 • + הוסף תגובה
גסטרו (נפיחה) יען 30/04/2020 09:35
 • שלום אני בן 58 ומזה מספר שנים יש לי נפיחות (נודים)ולא מעט, במשך רוב שעות היום. רציתי לדעת מה הגורם לכך וכיצד ניתן למגר זאת?

 • + הוסף תגובה
אבן צואה- כואב דחוף 29/04/2020 10:44
 • אני בת 22, סובלת כבר שנים מעצירויות (לפעמים שבוע בלי יציאה), מה שאובחן כמעי רגיז. עברתי קולונוסקופיה שיצאה תקינה לפני שנה. בחצי השנה האחרונה אני מרגישה אבן בחלק האחרון של המעי הגס, באזור פי הטבעת. במשך כמה חודשים שלשלתי "מסביב", ירדתי במשקל, ואני מרגישה כאב ולחץ כשאני מתיישבת. חשוב לציין שאני עושה ספורט, אוכלת בצורה מותאמת לאחר שנים של כאבים, וניתן לי גם אבילאק שאני לא לוקחת בצורה סדירה מאז שהתחילו השלשולים. אני לא מרגישה התרוקנות מלאה לאחר היציאות, אני עייפה והבטן שלי נפוחה. לפעמים אני מרגישה שמשהו חוסם את היציאה הרגילה. המצב מאוד מתסכל וכואב, ולא משתפר גם אחרי חצי שנה. מה עליי לעשות? אני מיואשת לגמרי.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!