טיפול ניתוחי בהזעת יתר: הכירו את ההליך שיפתור את המטרד

כולנו מזיעים מפעם לפעם, בזמן פעילות ספורטיבית או כאשר השמש קופחת, אך עבור אלה הסובלים מהזעת יתר, התופעה מהווה מטרד יומיומי המשפיע על שגרת החיים וגורם לאי נעימות רבה. ניתוח לטיפול בהזעת יתר, פותר את המצב בקלות וביעילות ומשפר את איכות החיים של הסובלים מהתופעה: מהם הגורמים להזעת יתר ומי נחשב כמועמד מתאים לניתוח? כל המידע בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 22/04/2018


כולנו מכירים את התופעה הבאה: אנחנו הולכים ברחוב בשיא הקיץ, ומיד מרגישים את חום הגוף עולה ומבחינים בזיעה הניגרת על הפנים, בכפות הידיים ובבית השחי. אך בקרב אלה הסובלים מהזעת יתר, התופעה מעוררת אי נעימות רבה ופוגעת בתפקוד היומיומי. 


הזעת יתר, הנקראת גם היפרהידרוזיס, היא מצב לא נעים בו מופיעה הזעה מוגזמת, ללא סיבה ברורה. היפרהידרוזיס מביאה להזעה מוגברת בכל שעות היום, ללא קשר לפעילות גופנית או לטמפרטורה בחוץ. תתכן הזעת יתר כלל גופית, היכולה לבטא מצב מחלתי ולכן יש להיבדק אצל רופא ראשית כל, או הזעת יתר ממוקדת, המתבטאת בדרך כלל בכפות הידיים והרגליים ובבתי השחי. הזעת יתר פוגעת בשגרה ועשויה להביא לאי נעימות במפגשים חברתיים. מהם הגורמים להזעת יתר וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר. קראו עוד: הזעת יתר: כיצד מתמודדים עם זה? מהם הגורמים להזעת יתר?

ההזעה היא אחד המנגנונים הפיזיולוגיים החשובים בגוף, ותפקידה הוא לקרר את טמפרטורת הגוף ולשמור על חום גוף תקין. מערכת העצבים שולטת במנגנון ההזעה, ומאותתת לבלוטות הזיעה לפעול כאשר חום הגוף עולה. אצל אנשים הסובלים מהזעת יתר, מנגנון ההזעה פועל באופן מוגבר כתוצאה מעצבוב מוגזם של בלוטות הזיעה. במקרים אלו, העצבים שולחים לבלוטות הזיעה פקודות להפריש זיעה באופן שאינו נורמלי, הגורם בסופו של דבר להזעה שאינה מבוקרת. 
הזעת יתר מתארת תופעה של הזעה מוגברת לאורך כל שעות היום, ללא קשר בטמפרטורה או בביצוע פעילות גופנית כיצד ניתן לטפל בהזעת יתר?

ישנן מספר דרכי טיפול בהזעת יתר, הכוללות טיפול מקומי באמצעות תכשירים שונים, הזרקות ופתרון ניתוחיטיפולים בהזעת יתר ממוקדת

קיימים טיפולים מקומיים שונים באמצעות תכשירי מריחה מקומיים, הזרקת בוטוקס לניטרול פעולת בלוטות הזיעה וטיפול ניתוחי מקומי בבלוטות הזיעה בבית השחי. טיפולים אלו הם בעלי יעילות מוגבלת ובמרבית המקרים נדרשים לפעולות חוזרות וכרוכים בעלויות כספיות.הטיפול הניתוחי בהזעת יתר – ניתוח סימפתקטומיה

הטיפול הניתוחי (הנקרא גם Micro ETS – endoscopic thoracic sympathectomy), מתבצע בהרדמה מלאה, נמשך כ -30 דקות וכרוך באשפוז של יום אחד. ניתן לחזור לפעילות מלאה בתוך מספר ימים מהניתוח. בפעולה כירורגית זו מתבצעת גישה אל חלל בית החזה דרך שני חתכים קטנים (כ- 5 מ"מ כל אחד), ובאמצעות שימוש במצלמת וידיאו זעירה ובמכשיר צריבה מיוחד מבוצע ניתוק של העצב האחראי על הפעלת היתר של בלוטות הזיעה. 


הטיפול הניתוחי מתאים למטופלים בהם קיימת תופעת הזעת יתר בעיקר בכפות הידיים ובבתי השחי. יעילותו גבוהה מאוד עם אפקט מידי, ואחוזי הצלחתו גבוהים מאוד ומגיעים לכ-100% בכפות הידיים וכ- 60% בבית השחי. 


חשוב לציין כי לאחר הניתוח יכולה להתפתח תופעה של הזעת יתר מפצה לאחר הניתוח, כלומר הופעת הזעת יתר במקומות אחרים בגוף כמו בחזה, בטן, גב וירכיים. במרבית המקרים תופעה זו מופיעה ברמה קלה ללא הפרעה בחיי היום יום (יכולה להופיע בעד 85% מהמקרים), אך על פי נתוני הספרות בכ- 2-5% מהמקרים התופעה מופיעה ברמה קשה המפריעה לתפקוד היום יומי. לא ניתן לצפות באלו מטופלים תתרחש התופעה ובאיזה טווח זמן מהניתוח, ולא ניתן לצפות את עצמת התופעה. במידה ומופיעה לא קיימים טיפולים יעילים לפתרון הבעיה.


למרות הסיכון הקטן לתופעה זו, הטיפול הניתוחי בגישה זעיר פולשנית, מביא לתוצאות מצוינות ושביעות רצון גבוהה מאוד במטופלים בהם תופעת הזעת היתר מפריעה בחיי היום יום וביחסים חברתיים ובין אישיים. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רונן גלילי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הזעת יתר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול מירה דריי טל 03/12/2019 22:27
 • שלום, אשמח לחוות דעת על טיפול Mira dry לנטרול הזעת יתר בבית השחי. כמו כן, אשמח לדעת כמה בערך טיפול כזה אמור לעלות, לא מצאתי מידע על כך באינטרנט.

 • + הוסף תגובה
מירה דריי ד"ר רונן גלילי 05/12/2019 00:43
 • טל שלום איני עוסק בטיפול על ידי מירה דריי ולכן איני יכול למסור פרטים אודות טיפול זה. בברכה דר. גלילי

 • + הוסף תגובה
ניתוח שרי 04/12/2019 13:19
 • שלום רב, בעלי עבר לפני 15 שנה ניתוח לצריבת בלוטות בבית שחי בכדי להיפטר מבעיית ההזעה שהיתה. בעקבות הניתוח נהיה פיצוי ובעצם מאז הוא סובל מאוד ההזעה במקומות אחרים: גב, רגליים ועוד. יודעת שלפני כמה שנים כשביררנו לא היה פיתרון לבעיה שנוצרה ודובר על איזה תהליך להחזיר את המצב לקדמותו, אשמח לדעת אם יש פתרונות אחרים כיום שניתן לתקן את מה שנעשה, תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ניתוח ד"ר רונן גלילי 05/12/2019 00:36
 • שרי שלום לצערי לא מוכר טיפול ניתוחי או אחר לתופעת הזעת יתר מפצה לאחר ניתוח סימפתקטומיה כטיפול להזעת יתר. בברכה, דר׳ גלילי

 • + הוסף תגובה
הזעת יתר בכפות ידים ערן 15/02/2019 16:43
 • יש לבת שלי הזעת יתר בכפות ידים וזה מתחיל להציק לה היא בת 11 מה אפשר לעשות חוץ מניתוח איזה טיפול מומלץ

 • + הוסף תגובה
הזעת יתר בכפות ידים ד"ר רונן גלילי 16/02/2019 22:37
 • ערן שלום, הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול ניתוחי, אך בגיל צעיר המלצתי להמתין מספר שנים לגיל 15-16 ולראות האם התופעה נמשכת באותה העצמה. קיימים טיפולים אחרים באמצעות הזרקות בוטוקס בשורש כף היד. מדובר בטיפולים שיעילותם זמנית, 3-6 חודשים, ונדרשים לביצועים חוזרים. אפשר להתייעץ עם רופא עור לגבי תכשירים למריחה מקומית, אך גם אלו יעילותן מוגבלת וחלקית בלבד. בברכה, דר' גלילי

 • + הוסף תגובה
הזעת יתר בכפות הידיים ד"ר אסף בקר 29/09/2019 11:51
 • קיים מכשיר ששמו הגנרי Iontophoresis שהוכר על ידי ארגון רופאי העור בבריטניה וכן לפי פרסומים בכתבי עת רפואיים מובילים בעולם כטיפול יעיל ללא תופעות לוואי לפתרון הזעת יתר בכפות הידיים והרגליים. לפי הפרסומים אין בעייה להשתמש במכשיר גם כשמדובר בילדים החל מגיל 7. מומלץ ליווי של הורה בזמן הטיפול. קיימים בישראל מספר מכשירים זהים בפעולתם אך במחירים שונים. פשוט לחפש בגוגל "הזעת יתר בכפות ידיים" ולבחון את המכשירים המוצעים (כולם יעילים באותה המידה).

 • + הוסף תגובה
טיפול בהזעת יתר בכפות הידיים ד"ר אסף בקר 15/11/2019 05:56
 • ערן שלום, אני מבין את החשש מניתוח. ניתן לטפל בבעייה באמצעות טיפול הנקרא Iontophoresis הפותר את הבעייה ללא תופעות לוואי או כאבים בתוך כ-3 שבועות. הטיפול נעשה בבית באמצעות מכשיר אותו ניתן להשיג גם בישראל. מאוד חשוב לטפל בבעיית ההזעה במיוחד אצל בני נוער הסובלים גם מבחינה תפקודית וגם מבחינה חברתית, בעוד הפתרון קיים ומוכח ונמצא בטווח יד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!