טיפול ניתוחי בהזעת יתר: הכירו את ההליך שיפתור את המטרד

כולנו מזיעים מפעם לפעם, בזמן פעילות ספורטיבית או כאשר השמש קופחת, אך עבור אלה הסובלים מהזעת יתר, התופעה מהווה מטרד יומיומי המשפיע על שגרת החיים וגורם לאי נעימות רבה. ניתוח לטיפול בהזעת יתר, פותר את המצב בקלות וביעילות ומשפר את איכות החיים של הסובלים מהתופעה: מהם הגורמים להזעת יתר ומי נחשב כמועמד מתאים לניתוח? כל המידע בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 22/04/2018
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם ד"ר רונן גלילי
מומחה לכירורגיית חזה והשתלת איברים, מנהל היחידה לניתוחי חזה במרכז הרפואי "כרמל" בחיפה
הצג טלפון מספר מקשר
i


כולנו מכירים את התופעה הבאה: אנחנו הולכים ברחוב בשיא הקיץ, ומיד מרגישים את חום הגוף עולה ומבחינים בזיעה הניגרת על הפנים, בכפות הידיים ובבית השחי. אך בקרב אלה הסובלים מהזעת יתר, התופעה מעוררת אי נעימות רבה ופוגעת בתפקוד היומיומי. 


הזעת יתר, הנקראת גם היפרהידרוזיס, היא מצב לא נעים בו מופיעה הזעה מוגזמת, ללא סיבה ברורה. היפרהידרוזיס מביאה להזעה מוגברת בכל שעות היום, ללא קשר לפעילות גופנית או לטמפרטורה בחוץ. תתכן הזעת יתר כלל גופית, היכולה לבטא מצב מחלתי ולכן יש להיבדק אצל רופא ראשית כל, או הזעת יתר ממוקדת, המתבטאת בדרך כלל בכפות הידיים והרגליים ובבתי השחי. הזעת יתר פוגעת בשגרה ועשויה להביא לאי נעימות במפגשים חברתיים. מהם הגורמים להזעת יתר וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר. קראו עוד: הזעת יתר: כיצד מתמודדים עם זה? מהם הגורמים להזעת יתר?

ההזעה היא אחד המנגנונים הפיזיולוגיים החשובים בגוף, ותפקידה הוא לקרר את טמפרטורת הגוף ולשמור על חום גוף תקין. מערכת העצבים שולטת במנגנון ההזעה, ומאותתת לבלוטות הזיעה לפעול כאשר חום הגוף עולה. אצל אנשים הסובלים מהזעת יתר, מנגנון ההזעה פועל באופן מוגבר כתוצאה מעצבוב מוגזם של בלוטות הזיעה. במקרים אלו, העצבים שולחים לבלוטות הזיעה פקודות להפריש זיעה באופן שאינו נורמלי, הגורם בסופו של דבר להזעה שאינה מבוקרת. 
הזעת יתר מתארת תופעה של הזעה מוגברת לאורך כל שעות היום, ללא קשר בטמפרטורה או בביצוע פעילות גופנית כיצד ניתן לטפל בהזעת יתר?

ישנן מספר דרכי טיפול בהזעת יתר, הכוללות טיפול מקומי באמצעות תכשירים שונים, הזרקות ופתרון ניתוחיטיפולים בהזעת יתר ממוקדת

קיימים טיפולים מקומיים שונים באמצעות תכשירי מריחה מקומיים, הזרקת בוטוקס לניטרול פעולת בלוטות הזיעה וטיפול ניתוחי מקומי בבלוטות הזיעה בבית השחי. טיפולים אלו הם בעלי יעילות מוגבלת ובמרבית המקרים נדרשים לפעולות חוזרות וכרוכים בעלויות כספיות.הטיפול הניתוחי בהזעת יתר – ניתוח סימפתקטומיה

הטיפול הניתוחי (הנקרא גם Micro ETS – endoscopic thoracic sympathectomy), מתבצע בהרדמה מלאה, נמשך כ -30 דקות וכרוך באשפוז של יום אחד. ניתן לחזור לפעילות מלאה בתוך מספר ימים מהניתוח. בפעולה כירורגית זו מתבצעת גישה אל חלל בית החזה דרך שני חתכים קטנים (כ- 5 מ"מ כל אחד), ובאמצעות שימוש במצלמת וידיאו זעירה ובמכשיר צריבה מיוחד מבוצע ניתוק של העצב האחראי על הפעלת היתר של בלוטות הזיעה. 


הטיפול הניתוחי מתאים למטופלים בהם קיימת תופעת הזעת יתר בעיקר בכפות הידיים ובבתי השחי. יעילותו גבוהה מאוד עם אפקט מידי, ואחוזי הצלחתו גבוהים מאוד ומגיעים לכ-100% בכפות הידיים וכ- 60% בבית השחי. 


חשוב לציין כי לאחר הניתוח יכולה להתפתח תופעה של הזעת יתר מפצה לאחר הניתוח, כלומר הופעת הזעת יתר במקומות אחרים בגוף כמו בחזה, בטן, גב וירכיים. במרבית המקרים תופעה זו מופיעה ברמה קלה ללא הפרעה בחיי היום יום (יכולה להופיע בעד 85% מהמקרים), אך על פי נתוני הספרות בכ- 2-5% מהמקרים התופעה מופיעה ברמה קשה המפריעה לתפקוד היום יומי. לא ניתן לצפות באלו מטופלים תתרחש התופעה ובאיזה טווח זמן מהניתוח, ולא ניתן לצפות את עצמת התופעה. במידה ומופיעה לא קיימים טיפולים יעילים לפתרון הבעיה.


למרות הסיכון הקטן לתופעה זו, הטיפול הניתוחי בגישה זעיר פולשנית, מביא לתוצאות מצוינות ושביעות רצון גבוהה מאוד במטופלים בהם תופעת הזעת היתר מפריעה בחיי היום יום וביחסים חברתיים ובין אישיים. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רונן גלילי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום הזעת יתר

ד"ר רונן גלילי

ד"ר רונן גלילי
ד"ר רונן גלילי, מומחה בניתוחי חזה ולב, מנהל היחידה לניתוחי חזה במרכז הרפואי "כרמל" בחיפה.כיהן כרופא בכיר במחלקה לניתוחי לב וחזה במרכז הרפואי רבין, פתח-תקוה בשנים 2010-2013. עוסק בעיקר בתחומי ניתוחי עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • דלקות וזיעה בגוף
 • אלמונעת
 • 17/05/2019 04:29
 • היי בערך מחודש 11 או 12 לשנת 2019 חליתי בדלקת גרון ודלקת ברונכיטיס שהתפתחה לדלקת ריאות ... טיפלתי בזה והדלקת חלפה ואז נהיה לי דלקת סינוסים . אבל עוד שהייתה לי את הדלקת ריאות והגרון היו לי ימים שהזעתי בלילה והייתי חייבת מקלחת של פעמיים שלוש ביום . ומאותו זמן זה גם במהלך היום הייתי מתקלחת לפחות 3 4 פעמים ביום וגם בלילה פעמיים הפסקתי את המקלחת בלילה אך הזיעה נמשכת בעיקר באיזור הגב כפות הרגליים וכפות הידיים ובית השחי והמפשעות ומאז סובלת מזיעה מרובה וריח בכל הגוף בעיקר סובלת מזיעה מרובה בכפות הידיים וכפות הרגליים המפשעות והגב .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • הזעה בעקבות הגדלת חזה
 • אנונימית
 • 02/05/2019 04:34
 • הזעת יתר כפות הידיים
 • עודד
 • 12/03/2019 20:04
 • שלום אני בחור בן 20 שמתמודד עם הזעה נוראית בכפות הידיים אני הייתי שחקן טניס וכיום מאמן זה התחיל בגילאי 14 15 אבל הופיע רק כשהייתי בטניס בגיל 18 זה החמיר אני מאמין שבגלל מצב נפשי פרידה אחרי זוגיות ארוכה אי גיוס לצהל ובדידות פתאומית לאחר שחבריי התגייסו ( נמצא בטיפול פסיכולוגי) או בגלל תרופות ( אני חולה קרוהן מגיל מאוד צעיר מטופל בהיומירה וקנאביס רפואי כשנתיים עם צליאק מגיל ילדות ) אני משתמש בהינדרול כבר תקופה אבל הידיים עם קילופי עור בגלל זה ובמצבים ספיציפיים זה גם לא עוזר רוצה להמנע מניתוח האם ישנם תכשירים אחרים מומלצים או פתרונות אפשריים אחרים? פוגע רבות בשגרת היומיום.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
פרופ' אדי קרניאלי פרופ' אדי קרניאלי
מנהל מכון אנדוקרינולוגיה סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
ד"ר דן נבריסקי ד"ר דן נבריסקי
מנהל היחידה לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם בי"ח... קרא עוד
מחלות קשורות
בדיקות קשורות
טיפולים/ניתוחים קשורים
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ