הפרעת קשב וריכוז: 10 שאלות שיעזרו לקבוע האם ילדכם זקוק לאבחון

הפרעת קשב וריכוז אינה מתבטאת רק בקשיים לימודיים, אלא עשויה להופיע בשלל צורות ותסמינים. בשל כך, בקרב הורים רבים לא מתעורר כל חשד לקיומה. אילו דפוסי התנהגות עלולים להעיד עליה ומתי מומלץ לפנות לאבחון רפואי מקיף? 10 שאלות שיעזרו לכם להחליט
כתבה פרסומית כתבת חסותהפרעת קשב וריכוז היא תופעה שכיחה מאוד,  מעבר לקשיים שיוצרת בעצמה ישנו מגוון של קשיים נלווים המצטרפים אליה, ברוב המקרים. אותם קשיים נלווים ממסחים פעמים רבות על הקשיים "הקלאסיים" של הפרעת הקשב וגורמים להפניות לאבחונים וטיפולים אשר אינם מספיק יעילים. כדי להימנע מבזבוז זמן ומשאבים חשוב להגיע לאבחון  רפואי רחב במרפאה המתמחה בכך. אספנו עבורכם עשר שאלות שחשוב לשאול כדיי לקבוע האם הילד זקוק לאבחון רפואי מקיף: להדפיס ולשמור.
1. האם ילדכם חווה קשיי למידה? 

פערי למידה נחשבים כאחד מהקשיים המתפתחים בעקבות הפרעת הקשב והריכוז: קושי ברכישת קריאה, בשינון הניקוד, קושי בכתיבה, בהבנת חשבון או בשינון תשובות בעל פה, הם חלק מהאתגרים שעשויים להעיד על ADHD. 


בנוסף, מצבים בהם הילד לא מספיק לסיים את המשימות שניתנו לו בכיתה, מאבד חפצי לימוד לעיתים קרובות או לא מספיק להעתיק מהלוח עשויים גם הם להוות סימן אזהרה להפרעה. חשוב גם לשים לב לדיווח הניתן מצוות בית הספר, האם ייעצו לכם לפנות לוועדת שילוב או וועדת השמה, האם הילד זקוק לליווי משמעותי בשיעורי הבית או זקוק לשיעורים פרטיים באופן מתמשך? במצבים אלה חשוב לפנות לאבחון רפואי מקיף.2. האם ילדכם חווה קשיים בתחום החברתי?

אתגרים הקשורים להשתלבות בחברה עשויים גם הם לנבוע מהפרעת הקשב הריכוז: קושי בניהול מצבי קונפליקט, היקלעות לריבים רבים ,מצבים בהם הילד סבור שכולם "נגדו", הימנעות מחברה, היגררות למצבי קונדס, עשויים להוות סימן אזהרה לקיום הפרעת הקשב והריכוז. חשוב לשים לב לאופן ההתנהגות של הילד ובמקרה הצורך לפנות לאבחון רפואי מקיף. 3. האם הוא מרבה לחוות תחושות פחד וחרדה, האם הוא פרפקציוניסט, האם נוטה לטקסים?

האם לילד פחדים גדולים בהשוואה לבני גילו, האם מפחד שיקרה משהו להורים, להיכנס למקלחת או ללכת לישון לבדו? האם הילד חושש משינוי, האם ישנם קשיי פרידה מוקצנים בבית הספר, האם הוא חושש מקטסטרופות בעולם ועוסק בתכנים שליליים ודאגניים? סימנים אלה מעידים על תחושות פחד וחרדה שעשויות גם הן להיות תוצר של הפרעת הקשב והריכוז. 


בנוסף, דפוסי התנהגות, כמו היצמדות לטקסים קבועים, שאלת שאלות רבות וחוזרות על מחלות ואסונות, נקיטה בדפוס של "סטריליות",  תגובות דרמטיות במקרים של אי הצלחה במשימה, הימנעות מאתגרים מורכבים וקושי בקבלת הפסדים במשחקים ותחרויות, יהוו גם הם אות אזהרה.
מעבר לקשיים אותם יוצרת הפרעת הקשב והריכוז, נלווים לה קשיים הממסכים ועשויים להקשות על האבחון
4. מהו "הדיבור הפנימי" של הילד?

הפרעת הקשב והריכוז עלולה לפגוע בתחושת הדימוי העצמי של הילד. מצבים בהם הילד מרבה לכעוס על עצמו, להשתמש בכינויים שליליים המביעים דימוי עצמי נמוך ("אני דפוק", "אני גרוע"), להתבטא באופן פסימי על החיים ואף "להעניש" את עצמו, יהוו עבורכם, ההורים, סימני אזהרה.5. כיצד הילד מגיב למקורות סמכות?

קושי בקבלת סמכות ומרדנות קיצונית, גם הם נופלים תחת דפוסי ההתנהגות שעשויים לרמז על ADHD: האם הילד בררן – למי מקשיב ולמי לא, האם הוא מזלזל באחד ההורים ומקשיב לשני, מתחצף באופן יוצא דופן, מגלה תוקפנות מול סמכות ורוכש שפה בוטה. עוקף סמכות הנתפסת כחלשה. בנוסף, חשוב לבחון האם הילד מרבה להיגרר למצבים שליליים למרות שהוא יודע מה מצופה ממנו והאם הוא מקצין את התנהגותו בזמן קבלת עונש. 
קראו עוד: הפרעת קשב וריכוז: האם אנחנו קשובים לילדנו? 
6. האם ישנן תנודות רגשיות במצב הרוח של הילד?

היציבות הרגשית מאוד מושפעת מהפרעת הקשב הריכוז. התפרצויות כעס בלתי נשלטות, רגישות יתרה לביקורת, שינוי מצבי רוח באופן פתאומי, תגובות עוצמתיות בהתייחס לגירוי יחסית מינורי, הן דוגמאות לתנודות רגשיות שעשויות לנבוע מההפרעה. 7. באיזה אופן הילד מגיב לגירויים סנסורים חיצוניים?

במקרים מסוימים הפרעת הקשב והריכוז מתבטאת בתגובה קיצונית לגירויים חיצוניים: בחנו את הרגליו והתנהגותו של הילד – האם הוא מחבק חזק מאוד או לחלופין מעדיף להימנע ממגע, האם הוא מתנגד ללבוש בדים מסוימים ומרבה להתלונן על תפרים ופתקים שונים בבגדים שמציקים לו, האם הוא מושפע מרעשים או ריחות שלא מפריעים לאחרים, האם הוא זקוק לתנועה מתמדת, האם הוא מפגין בררנות במזונות אותם הוא אוכל (כמו לדוגמה צמצום המאכלים אותם הוא אוכל על פי המוצקות שלהם או הפרדת האוכל בצלחת), האם הוא רגיש מאוד לכאב או לחלופין כמעט ולא מגיב אליו. כל אלה מכוונים לקשיי וויסות כלליים, כולל בקשב. 8. האם קיימות בעיות קואורדינציה או תנועה?

בעיות בתנועה והקואורדינציה עשויות גם הן להיות תופעה נלווית להפרעת הקשב וריכוז. חשוב לבחון את התנהגותו של הילד במרחב ולשים לב לדברים כמו הליכה ותנועה מסורבלת, קושי ברכיבה על אופניים, מעידות רבות והיתקלות בחפצים, אכילה בצורה מרושלת (העדפה לאכול בידיים), הימנעות מפעילות פיזית ומשקל עודף. בנוסף, גם תופעות כמו איחור בהתפתחות המוטורית בשנתיים הראושנות או לחלופין התקדמות זריזה שאינה כוללת את כל השלבים, עשויות להעיד על קושי נלווה להפרעת קשב וריכוז. 9. האם אתם מרבים לכעוס על הילד?

האם אתם מרבים לכעוס על הילד ולהעניש אותו? האם המורה מתלוננת באופן עקבי כי הוא מפריע בשיעורים ומורחק מהכיתה? האם כל יום נלחמים עם הילד על ביצוע של אותן משימות שגרה? חוסר למידת לקח וקשיי התארגנות יכולים להיות קשורים להפרעת קשב וריכוז. 10.  האם הילד אומר או מתנהג באופן החושף שקשה לו? האם מביע ייאוש מהיר מהתמודדות עם קשיים ? 

ילדים מרבים לדבר על הקשיים שלהם, בין אם באופן ישיר או עקיף. במקרים מסוימים הם מבטאים את הקושי במילים ובאחרים, הקושי ניכר דרך הגוף או באמצעות דפוסי התנהגות מסוימים, כמו הימצאות בסערת רגשות לפני ביצוע משימה מסוימת או תלונה פיזית טרם לביצוע מטלה. זהו את הרגעים בהם הילד אומר שקשה לו, הקשיבו לתלונות שלו וכך תוכלו להבחין האם מדובר באתגר חולף או בדפוס מתמשך. במקרים אלה יש לשלול את ימוה של הפרעת קשב וריכוז.   


בשל העובדה שלהפרעת הקשב והריכוז פנים רבות, ונלווים אליה קשיים מגוונים, במקרה בו אחת התשובות או יותר היא חיובית, מומלץ להגיע להערכה רפואית רחבה במרפאה המתמחה בתחום הפרעת קשב וריכוז, גם אם מתנגדים לריטלין! הריטלין שייך לחלק הטיפולי, האבחון "מדליק את האור" מעל הילד ומאפשר למבוגרים להבין אותו נכון. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר בועז רפפורט השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מרשם לאדרל xr אילנה 21/01/2020 19:54
 • שלום. לבני בן ה 10 יש המלצה מפסיכיאטר לטיפול באדרל xr. הרופאת ילדים בדקה ומצאה שהתרופה לא קיימת בכללית. איך ניתן להשיג אותה?

 • + הוסף תגובה
אדרל XR ד"ר גלעד חבצלת 22/01/2020 10:30
 • אדרל XR קרוי גם אטנט XR . אכן לא ניתן להשיג אותו בכללית . צריך לקנות בבית מרקחת עם טופס 29ג ממומחה לקשב. מציע להתייעץ עם בית מרקחת שור טבנציק טל 035288818 או 033731999

 • + הוסף תגובה
מעבר מקונצרטה לויואנס משה 21/01/2020 19:22
 • בן 25, לקחתי קונצרטה 54 מג במשך תקופה של כמה חודשים, הקונצרטה עבדה מעולה, אבל היו תופעות לוואי שהשפיעו עלי די קשה מבחינת כאבי בטן ובעיות בשינה. שבוע שעבר הלכתי לנוירולוג אשר החליף לי סוג תרופה אל ויואנס 50 אותו אני לוקח מספר ימים. עד כה לויואנס אין תופעות לוואי, אבל מצד שני אני לא ממש מרגיש אותו נכנס או יוצא, אני כן מרגיש שהכדור עובד עלי אבל מרגיש שמשהו חסר, אולי הוא לא עובד וזה בדמיון שלי? אולי אני רגיל לתופעות שמסביב ככ? שקלתי לקחת יותר מה50, האם מותר לפתוח קפסולה ולבלוע אחת שלמה יחד עם חלק מאחרת? אולי זאת לא הבעיה בכלל? תודה רבה לכם.

 • + הוסף תגובה
ויואנס ד"ר גלעד חבצלת 22/01/2020 10:11
 • זה שאתה לא מרגיש תופעות לואי זה מעולה. אם אתה מרגיש שהכדור עובד אין צורך להעלות מינון. ניתן להעלות מינון על ידי המסה של התרופה במים נניח ב20 מ"ל ואז יש לך 10 מ"ג בכל 4 מל . תיקח קפסולה של 50 ותוסיף עוד תמיסה של 4 מ"ל מקפסולה נוספת.

 • + הוסף תגובה
הפרעת קשב וריכוז מיכל 19/01/2020 19:53
 • שלום, אני בת 37. הרבה שנים סובלת מעייפות קשה עקב הפרעת שינה שאין לה טיפול, וסובלת גם כן מבעיות ריכוז קשות. הבעיה היא שלא ניתן לדעת האם זאת הפרעת קשב אמיתית או שחוסר הריכוז הוא בגלל העייפות... בבית ספר היו ציונים טובים אבל גם קושי להתרכז שהיה ברמה יותר טובה, וגם אז היתה שינה לא איכותית. נתנו לי בעבר ריטלין לנסות להעלות את האנרגיה דווקא, אבל זה עשה לי יותר מידי תופעות לוואי. כרגע הרופא אמר לי לבוא אליו אם ארצה לנסות אטנט או וויאנס. רציתי בבקשה לברר: מהן הסיכונים של לקיחת אטנט למשך שנים במידה ואין לי באמת הפרעת קשב קלאסית? והאם במקרה כזה אחרי תקופה קצרה גם יהיה ניתו לראות שהתרופה כבר לא עוזרת ולהסיק לגבי זה? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
האם לקחת אטנט או ריטלין ללא אבחון? ד"ר גלעד חבצלת 22/01/2020 09:56
 • שלום! לקיחת סטימולנטים (ריטלין ונגזרותיו) אינה מומלצת ללא אבחון. לכל תרופה יש תופעות לוואי . זה כמו שתקחי תרופות ללחץ דם כאשר לחץ הדם שלך תקין.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!