דליות ברגליים: כל הטיפולים שיפתרו את הבעיה הנפוצה

60% מהאוכלוסייה מעל לגיל חמישים סובלת מדליות ברגליים. התופעה הנפוצה היא אינה רק פגם אסתטי, אלא מהווה גם בעיה בריאותית שעשויה לגרום להשלכות חמורות: מהן הסיבות להתפתחות של דליות ברגליים, איך מאבחנים וכיצד ניתן לטפל? מומחה מסביר
כתבה פרסומית כתבת חסות
60% מהאוכלוסייה  סובלת מורדים בולטים ברגליים (דליות). זוהי קודם כל בעיה רפואית שעשויה לגרום לתופעות לוואי רבות, בניהן חום מקומי, קושי בעמידה ממושכת, רגל כבדה ועייפה ובעיקר כאבים. מעבר לכך, דליות בוורידי הרגליים מהוות גם בעיה אסתטית. אי טיפול במצב זה עשוי להביא להשלכות חמורות, כמו בצקת אזורית, קרישי דם ואף להתפתחות כיבים באזור. מהן הסיבות לדליות ברגליים ואילו דרכי טיפול יפתרו את הבעיות הנפוצות? כל המידע בכתבה הבאה.   


מהן הסיבות להיווצרות של דליות?

דליות ברגליים נוצרות עקב פגיעה במסתמי הורידים. במצבים בהם אלה אינם תקינים, חלק מהדם,  דולף כלפי מטה  אל הרגל וגורם ללחץ גדול יותר בוורידים באזור. כתוצאה מכך נגרמת הרחבה של הוורידים  והם בולטים  כלפי חוץ (דליות ורידים). ללא טיפול, התופעה  נוטה להחמיר עם הזמן. הסיבה המרכזית לפגיעה במסתמים היא גנטיקה, בנוסף גם הריונות עשויים להביא לכשל של המסתמים. מי צפוי לסבול מהבעיה?

בשל העובדה שאחת מהסיבות המרכזיות לבעיה הם הריונות, דליות ברגליים שכיחות יותר בנשים. במשפחה בה קיימת היסטוריה של ורידים בולטים ברגליים, שלוש מכל ארבע נשים צפויות לסבול מהמצב, ואחד מכל שני גברים. 
מהם התסמינים שיעידו על דליות בוורידי הרגליים?

התסמינים שיעידו על הבעיה הם תחושת חום באזור הרגל, נפיחות וכאבים אזוריים, גרד מקומי ובעיקר תחושה של רגל כבדה ועייפה. התופעות צפויות להחמיר בעונת הקיץ, זאת בשל הטמפרטורה הגבוהה השוררת בחוץ אשר מביאה להתרחבות הורידים, ובשעות הערב (לאחר יום שלם על הרגליים) ולאחר עמידה ממושכת. בקרב נשים תופעות הלוואי עשויות להחמיר גם במועד הווסת החודשית. קיימת הקלה בתופעות אלה בעת הליכה ובשכיבה.
בשל העובדה שהריונות הם אחת מהסיבות הנפוצות להיוצרות של דליות ברגליים, בעיה זו נפוצה יותר בנשים מאשר בגברים 
מהן הבעיות שעשויות להתפתח בהיעדר טיפול?

אי טיפול בדליות ברגליים עלול להביא להתפתחות בצקת באזור שאיננה נסוגה, לפיגמנטציה (בצבע חום) על גביי העור בשל שקיעה של מרכיבי הדם (המוסידרין וברזל) בעור עצמו, לדלקות וסתימות בוורידים (בשל דלקת כימית והיווצרות של קריש דם). במקרים מסוימים עלולים להיות דימומים כלפיי חוץ ואף עשויים להיווצר כיבים (פצעים הקשים לריפוי) באזור. כיצד ניתן לאבחן?

ככלל, בעיות ורידים ברגליים יאובחנו באמצעות מיפוי הורידים (הן המערכת העמוקה והן המערכת השטחית), על ידי דופלקס ורידים. איך ניתן לטפל בדליות ברגליים?

ישנם מגוון טיפולים לדליות ברגליים


טיפולים בעזרת חום (אבלציה טרמית)

טיפולים אלה מתבצעים בחדר ניתוח באמצעות  לייזר, גליי רדיו או קיטור, כל אלה עושים שימוש באנרגיית חום. במהלך הפעולה, מבצעים מכניסים סיב אל הוריד הפגוע. האנרגיה המופעלת ממקור החום מועברת אל הסיב  וגורמת לנזק טרמי בדופן הוריד וכתוצאה מכך מכווצת אותו. ההליך מתבצע בהרדמה מקומית וניתן לבצע אותו בשתי הרגליים במקביל.  מיד לאחר ביצוע התהליך ניתן כבר לחזור לפעילות. לאחר הפעולה הורידים החולים הופכים להיות קשים ונעלמים לאחר מספר חודשים.


טיפולים מכאניים

clairivain

טיפול זה מבוצע במרפאה ואינו דורש חדר ניתוח. במהלך הטיפול מעבירים תיל אל תוך הוריד שבקצהו יש פיתול.  התיל מסתובב במהירות גבוהה מאוד באמצעות מנוע חיצוני,  ועל ידי כך יוצר מעין חריצים בדופן הפנימי של הוריד. במקביל, תוך כדיי משיכתו לאחור, מוזרק  חומר  מטרש המאפשר סגירה טובה יותר של הוריד.טיפול בהזרקות 

טיפול זה עושה שימוש בחומר  מטרש המוזרק  בצורת  קצף אשר גורם לנזק הדופן הפנימי של הוריד. הטיפול בהזרקות קצף מבוצע תחת הכוונת אולטרה סאונד ובמהלכו מזריקים אל הוריד את החומר. למעשה, לא מדובר בהליך חד פעמי, אלא בסדרת טיפולים המתרחשים תוך שלוש עד ארבע פגישות, במרווח של חודש עד חודש וחצי בין פגישה לפגישה.


הטיפול בהזרקות אינו מצריך  כל הרדמה, והוא ניתן לביצוע בשתי הרגליים במקביל. בנוסף, הזרקות הקצף מאפשרות להגיע לכל הורידים באזור הרגל, גם לאלה אליהם לא ניתן להגיע באמצעות הטיפולים האחרים. לאחר הפעולה עשוי להתפתח כאב מקומי, ורידים בולטים וקשים, פיגמנטציה חומה על גבי העור הנעלמים  תוך מספר חודשים.\טיפול בהזרקת דבק

טיפול בדליות באמצעות דבק רפואי. מטרתו היא אטימה של הוריד הפגום, באמצעות הזרקה מקומית של כמות קטנה של דבק רפואי. הדבק אוטם את הווריד הפגוע,  אשר עובר לאחר מכן תהליך של התקשות וספיגה. טיפול זה מתבצע בחדר ניתוח, עם החדרת תיל לתוך הוריד, אך בתנאים מסוימים ניתן לבצע אותו גם במרפאה. טיפול זה דומה לטיפול בחום אך אינו מחייב הרדמה מקומית, או חבישה באמצעות גרב אלסטית לאחר הטיפול. איך ניתן לבחור את הטיפול המתאים?

לצורך בחירת הטיפול המתאים חשוב לפנות כירורג המתמחה בכלי דם לצורך אבחון מקיף של הבעיה, ביצוע דופלקס ורידים ובחירת האסטרטגיה המתאימה ספציפית לכל מטופל/ת. חשוב לציין שרוב הטיפולים מוכרים על ידי קופות החולים וחברות הביטוח מאחר ומדובר בבעיה רפואית. עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' סמי ניטצקי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עיוות בפנים מיכל 27/10/2020 16:49
 • שלום, אני בת 37.5 וסובלת יומיים ממה שרופא אאג החליט בסבירות גבוהה כפציאליס: חולשה בצד אחד של הפה (עם עיוות לצד אחד בתנועות מסוימות) העין הלחי .. רציתי לדעת אם קיים סיכוי כלשהו אפילו קטן ביותר שהגורם לתסמינים הוא קשור לעורקי הצוואר?

 • + הוסף תגובה
עיוות בפנים מיכל 27/10/2020 21:03
 • יש לציין שביום שזה קרה לי נטלתי קספו אשר התחלתי ליטול כ5 ימים לפני, פעם ביום. 3 ימים אחרי שהתחלתי לקחת את הכדור היה לי כאב ראש כל פעם ,כשעה לאחר הנטילה. לפי מה שכתוב בעלון, הכדור מעלה סיכון לשבץ .עשיתי סיטי מוח ללא ח.נ ביום שהעיוות התחיל,ויצא תקין.

 • + הוסף תגובה
פציאליס ד"ר אסף לבנון 27/10/2020 22:38
 • שלום מיכל. לפני שאני עונה יש לי כמה שאלות: האם את סובלת ממחלות כלשהן? טיפול תרופתי קבוע? מעשנת? האם יש בעיות כלי דם במשפחה?

 • + הוסף תגובה
בדיקת דופלר - עורקי צוואר גלית 22/10/2020 20:25
 • שלום רב . אבקש בבקשה את חוות דעתך על בדיקת דופקלס עורקי צוואר של אימי .להלן התוצאות;צד ימין תקין ובצד שמאל כתוב כך-עואק מושתף עם תהליכיםטרשתיים בכמות קטנה בחלקו הפרוקסימליובהמשך גורמים להיווצרויות 30-40 אחוז בחלקו העליון. בביפורקציה פחות מ25 אחוז. עורק פנימי וחיצוני תקינים עורק חוליות זרימה תקינה. אימי בת 72 יד לה לחץ דם והיא מטופלת בכדורים . לוקחת גם כדור לכולסטרול סטטין 10 ואספירין.ארצה לדעת מהו הטיפול למצב שכזה? אודה לך על חוות הדעת בתודה מראש גלית.

 • + הוסף תגובה
דופלקס עורקי צוואר ד"ר אסף לבנון 22/10/2020 22:08
 • שלום גלית. הממצאים שתיארת מעידים על הצרויות קלות דו"צ המעידות על קיום טרשת עורקים אשר הינה משנית לגורמי הסיכון שתיארת:יתר לחץ דם והפרעת שומנים. גם סכרת , עישון ורקע משפחתי הם גורמי סיכון. ממצאים אלה מצריכים מעקב בלבד , איזון גורמי הסיכון בצורה מיטבית ובדיקה חוזרת עוד שנה.

 • + הוסף תגובה
בדיקת עורקי צוואר גלית גלית 24/10/2020 18:56
 • היי תודה רבה על תשובתך, רציתי לשאול דוב אם הממצאים של 30 40 אחוז שיש לאימי לא מדאיגים. וצריכים המשך טיפול או אפילו ניתוח ..שוב תודה רבה על ההתיחסות

 • + הוסף תגובה
סיכום ד"ר אסף לבנון 24/10/2020 20:53
 • כפי שכתבתי בתשובתי הראשונה, המצב מצריך מעקב בלבד, טיפול בגורמי הסיכון ובדיקה חוזרת לאחר שנה

 • + הוסף תגובה
בדיקת דופלר עורקי צוואר גלית 24/10/2020 23:10
ורידים בולטים במצח ניל 12/10/2020 01:46
 • האם יש אפשרות להעלים אותם? יש לי ורידים במצח והם מאוד מפריעים לי.בנוסף האם יש סיבה לזה שהם בולטים?

 • + הוסף תגובה
ורידים במצח ד"ר אסף לבנון 23/10/2020 17:26
 • מצטער על העיכוב במענה וגם לגבי תשובתי לשאלתך. "העלמת ורידים" במצח אינה בתחום טיפול של כירורג כלי דם. יתכן ופלסטיקאי יוכל לעזור

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!